Na zámek v podhůří Krkonoš přijíždí nový majitel Štěpán (J. Prachař) se snoubenkou krásnou komtesou Blankou (D. Morávková) a mladším bratrem Adamem (J. Nedbal). Cestou kočár nešťastně srazí kolemjdoucí dívku Lidušku (L. Skleničková), Adam jí pomůže a ona se do něj zamiluje. V horském městečku je ještě jeden nový příchozí, národopisec Jiráček (O. Sokol), který sbírá místní pověsti a nevychází z údivu nad tím, že zdejší lidé ještě věří v Krakonoše. Díky Adamovi Liduška získá místo zahradnice na zámku, jenže také brzy zjistí, že Adam je beznadějně zamilovaný do Blanky. Sobecký a lakomý Štěpán se dozví od Jiráčka o nevídaných pokladech skrytých v krkonošských horách a je odhodlaný je získat, zvlášť, když Adam náhodou objeví vlašskou knihu, která pomocí tajných značek popisuje, jak se k nim dostat. Jenže rozluštit je nedokáže ani Jiráček. Po první neúspěšné výpravě se ukáže tajemný cizinec a nabídne Štěpánovi, že ho k pokladům dovede. Požaduje za to vlašskou knihu a největší drahý kámen, který najdou. Poklad skutečně objeví, ale Adam zapře drahokam, který vzal tajně kvůli Blance. Štěpán, který se nehodlá s nikým dělit, chce cizince připravit o život. Cizinec však v rozhodující chvíli odhalí svou pravou tvář. Je to Krakonoš! A strašný trest přijde vzápětí. Podaří se Lidušce zachránit Adama? Jakou záhadu skrývá starý obraz na zámku Hůrka a co strašlivého se v horách kdysi odehrálo? A kdo je vlastně Krakonoš a jaké je jeho největší tajemství? (Česká televize)

rikitiki

Sexy Krakonoš, zajímavé vysvětlení jeho původu, ale jinak poněkud zmatená historka s postavami karikaturního rázu. Pokusy o humory se nehodily k jinak docela temnému příběhu. Milostná linka k vzteku, proč by se holka měla zamilovat do tak přehlíživého tupouna? Hloupost byl i ametyst v ceně panství, protože ametyst fakt není drahý kámen a z toho panství by si za něj mohli koupit leda tak pytel brambor. ()

honajz

Tohle je něco pro mne, milovníka loutkové série, večerníčkovského seriálu, TV pohádek Co poudala bába Futeř, O vysoké věži, Dvě Cecilky, Jak Anče s komtesou, O Emínce a Havlíčkovi... a ostatně i těch tří německých filmů o Rüberzahlovi, které u nás dávali tuším na Nově, ačkoliv už je tam ta poetika jiná. Docela jsem se bál, co s tímhle nmětem tvůrci provedou, ale mile mne překvapil jak dotažený scénář, tak spousta hlášek včetně odkazu na Trautenberka (!), slušné herecké výkony, naprosto dokonalá výprava, navc to m celé velmi pohodové a příjemné vyznění. Na tuhle pohádku se rád časem podívám znovu. ()

Pítrs85

Stačí se jak dementi nepitvořit (zdravíme pohádky od Trošky), scénář, který je zajímavý a vyspělý, a ne klišoidní nebo rovnou retardovaný (zdravíme pohádky od Janáka), neokoukané herecké tváře (Nedbal, Skleničková), špetka humoru (Sokol, Prachař), krásné exteriéry i interiéry, a taky docela originální příběh o tom, jak to s tím Krakonošem vlastně je (btw výtečný David Švehlík). A máme tu jednu z nejlepších pohádek za posledních iks let. Pohádku, která sice bude bavit spíš dospělé než děti (ale tak děti se na televizi už stejně nedívají, noné), ale pohádku, kterou si rád pustím i o příštích Vánocích. A o těch dalších. ()

claudel

Uvědomoval jsem si, že není možné srovnávat s kultovním večerníčkem. Nicméně, když člověk vyrůstá na tom, že Krakonoš je hrozivý a impulzivní a Trautenberg věčně klející a křičící, působí pak Krakonoš v podání Davida Švehlíka unyle jako nějaký filozofující poustevník a jeho hlavní protivník, za nějž bychom asi označili postavu Prachaře, je nevýrazný trouba, jakého hraje skoro v každém posledním filmu. Nudný děj, kde se postavy motají a bloudí od ničeho k ničemu, nezachrání ani půvabné ženské postavy a Ondřej Sokol. Peter Bebjak by se měl raději věnovat krimi, to mu jde náramně. ()

Necrotongue

A vida! Po čase jsem se zase mohl u "české" pohádky rozhvězdičkovat. A to jsem měl, nebudu zapírat, z celé záležitosti silné obavy. Velmi rychle se ale ukázalo, že si dala scénáristka přece jen více záležet na dialozích, a celkově jsem měl dojem, že se tady všichni snažili odvést práci, za kterou by se nemuseli stydět. A z mého pohledu se jim zadařilo, protože jsem se bavil, nemusel jsem v zoufalství skřípat zuby a nečekaně jsem si pohádku užil. Mám pocit, že budu muset začít brát jméno páně Bebjakovo jako známku kvality; to už nemůže být jen šťastná náhoda. No, a obsazení hlavní postavy bylo rozhodně správnou volbou, protože Švehlíci u mě pravidelně bodují. / Poučení: I Krkonoše mají svého Velkého bratra. ()

Karrfik

Konečně po letech NÁDHERNÁ pohádka. Těšil jem se na ni, bál se zklamání. Nastal opak! Nebudu teď lacině shazovat jiné pohádky, přestože je to nasnadě. Jen mám radost z filmu, na který se budu za rok zase moc těšit. ()

Mikah

Večer s tímto filmem jsem si celkem užila, bavil mě, ale rozhodně se k němu už nebudu vracet. Škoda, že jsem už dlouho neviděla novou pohádku, ze které by se mohl stát kult, na který se díváme každý rok. Líbí se mi samotný nápad postavit pohádku na mýtické postavě z pověstí. Nejvíc mě ale zklamalo, že se Krakonošovi zalíbila Liduška, protože si myslím, že Krakonoš by měl být aromantik povznesený nad tyhle záležitosti, a dokonce Lidušku ještě věznil, čímž se ze strážce spravedlnosti stala záporná postava a incel. Naopak se povedl národopisec Jiráček, který byl až do konce takový, jaký měl být, a ve kterém jsem se docela viděla. ()

jhrasko

Rozprávka má byť poetická, magická, čarovná. A ja som v KT nenašiel nič z toho. Záporné postavy čisté karikatúry, Blanka a Štěpán, uziapané a hysterické. Scenárom, vedením režiséra, hercami? Ktovie. A kladné postavy tým pádom úplne potlačené a málo zaujimavé. Pritom Leona Skleničková je objav, Jan Nedbal prirodzený talent a David Švehlík chodiaca charizma. Ale KT pre mňa ostáva jednohubkou bez charizmy. Žiaľ. ()

Tommassi3

"Umřela mi teta.. Nemoh bych jít domu ??" - "A co bys dělal doma s mrtvou tetou ?!"- "Vidíš !! Já ti to řikal.. Měls říct, že je nemocná.." ;) Tak tohle mě opravdu hodně bavilo, jakkoli to vlastně Bebjak s tou pohádkou úplně nepochopil.. ()

Gwaihir

Česká klasika daného žánru to věru není, dokonce by se dalo říct, že se tu dostáváme někam na pomezí pohádky a dobového filmu, což ovšem vůbec nic výsledku neubírá, spíše naopak, protože se zde nabízí neotřelý a tajuplný příběh o slovutném duchu našich hor, v němž vystupují zajímavé a výborně zahrané postavy, jak osvědčenými matadory, tak i neokoukanými tvářemi, v temněji laděném vyprávění, které mu nadmíru sluší. 80 % ()

Padme_Anakin

Peter Bebjak to se mnou umí, naladím se na jeho filmovou notu bez problémů a sleduji pohádkový příběh se zvědavostí i úsměvem,  Krakonoš se mýma očima povedl, David Švehlík dokonale naplnil má očekávání, moc se mi líbil.. Potěšila mě účast Martina Huby, ráda jsem ho viděla, pánové Ondřej Sokol a Jan Nedbal to též zvládli parádně.. Příjemná záležitost v podmanivé kráse naší země, tudíž u mne spokojenost.. ()

corpsy

Ingrediencie by boli. Tie rozprávkové. Ale že budú spracované lacne ( koncesionárske poplatky zrejme nepomohli ), to je už vec druhá. Rozprávka, alebo skôr fantasy mýtus, kde sa nič dobrodružného nedeje ( teda ak nepočítate túlanie sa po lese ), kde mi herci prišli ako naturščici a kde triková technológia zaspala minimálne jednu dekádu. Kedy sa konečne za tie zbytočne utratené penízky natočí niečo, čo strčí do vrecka aj svetovú tvorbu? Niekedy sa to v týchto končinách vedelo. Ale teší ma jedno, že som vedel že to takto dopadne a nie som sklamaný. ()

Tryskomyš

Pohádka, která těží trochu z Krkonošských pohádek. Po druhém shlédnutí musím opravit hodnocení. Pohádka je z těch lepších . ()

Wysch

Asi nejvíc uraženej jsem tou CGI myší. Chápu, že ji neumíme. Tak proč ji děláme? _________ Jestli se tu vyskytuje nějakej scénárista, kterej čirou náhodou čte čsfd a projíždí komentáře, mohl by mi napsat do zprávy důvod, proč používáme pořád stejné archetypy postav, a následujeme tytéž příběhové postupy? Když mě před dvaceti lety nevzali na scénáristiku, měl jsem plnou hlavu ideálů. No kdybych dneska psal scénář vánoční pohádky pro Českou televizi, asi byste všichni čuměli, jakej krvák bych z toho udělal, asi proto mě tehdy nevzali :) ___________ Proč dabujeme slovenské herce, mimochodem? ____________________________________ Ale jo. Nejsem uraženej. Za poslední roky máme asi střídavou sinusoidu kvality vánočních pohádek, a upřímně se asi Krakonošovým tajemstvím cítím pobaven nejvíc od odvážnýho Martina. Což bude způsobeno asi tím, že na režisérský sesli, jak koukám, seděl ten samej člověk. ()

KIT.HL

První normální, koukatelná nebláznivá při zemi natočená pohádka. Vynikající Ondřej Sokol a přesně sedící David Švehlík jako vládce hor !! Enšpígl to vystihl naprosto přesně ! Top hodnocení !! ()

Pierre

Vidíte to? Já moc ne. S brácháma nám přišlo, že tomu trochu chybí šťává.   Ale občas se našlo něco, u čeho jsme se nahlas zasmáli a chvilku se bavili. K originálnímu humoru tvůrci neměli nakročeno tak špatně a Boží hod to určitě nezkazilo. Příběh byl moc rychlej (tři výpravy najednou) a zároveň pomalé a nevýrazné odvyprávěnej, Švehlík mě ničím nezaujal a jeho Krakonoš byl docela kruťas. Nejlepší byl Sokol/Jiráček. Fakt super... Těšil jsem se na každou jeho další scénu, dost mě bavil a když kraluje on, je to náhodou docela zdařilé. Pohádku jsem řešil s rodinnou i kamarády..Celkové střet vědatora a  horských mýtů měl potenciál. K tomu hezké prostředí i hudba. A  na druhou to bylo docela milé a ukázalo to význam upřímné lásky nad hromaděním majetku.:o Sice se mi nelíbilo, že si Krakonos vzal hodnou holku jako posluhovačku, ale zase byl hezký motiv, jak se Liduška pro svou lásku obětovala a bylo zajímavé pro jednou vidět obětovat se i ženu za chlapa. Jen to příště doladit, aby kvůli tomu nemusela dělat bramboráky. I když bych si je dal. Určitě už bylo u nový český pohádky i líp, ale hlavně  podstatně  hůř.  Kdo by taky chtěl jíst pořád kyselo? P.S Po roce se mi to při televizní repríze líbilo víc. ()

UncleG

Celkově vlastně docela koukatelný kousek, jehož plusy spočívají převážně v kvalitní výpravě, kameře a světlu. Jedna z mála "pohádek" za poslední roky, u který jsem neměl potřebu promočit si kamaše hanbou a trapností. Jenže! Samotný Krakonoš neukrývá žádná tajemství! Neboť (zdá se) je již několik století vnitřně zcela mrtev. Švehlíkův depresivní fousatec není ani náhodou strašlivý a nevypočitatelný vládce hor, který když se zlobí, lítají oblohou blesky z Medvědína až do Poniklý - kdepak, je to jakýsi zlomený jedinec bez náznaku emoce, co sedí doma a  vyřezává fajfky. Plahočí se filmem laxně, tiše, rezignovaně. Není v něm ani za mák tajemnosti, hrůzostrašnosti nebo nedej bože nějakého chlapáctví. Scéna, v níž Krakonoš přileze zkroušeně domů a řekne hlasem zpráskaný subiny: "Dobře jsi ty bramboráky upekla, Liduško", měla skončit tím že se po těch slovech sesune mrtev k zemi. A Liduška stejně prázdně a bez emoce prohlásí: "Chudák. Zemřel smutkem"... ()

Alementina

Neni to tak hrozny, ale čekala bych to proste  pohadkovejsi, přívětivější, kdy se u pohadky usmivate na konci. A nejlepe i behem děje, coz mi tady chybi. Prachar je skvelej, Sokol pro me prekvapive taky dobrej a to je co rict, protoze jinak jsem na nej alergicka. A Krakonos byl divnej, v chovani i činech, zapšklej, zatrpklej, přísnej .../25.12.22/ ()

blackrain

Tak si to řekněme na rovinu a bez vytáček, František Peterka byl jen jeden. No, alespoň jsme se trošku dopátrali toho, kde se Krakonoš vlastně vzal a odkud přišel. Z celé pohádky si budu nejvíce pamatovat Ondřeje Sokola jako národopisce Jiráčka a Jakuba Prachaře jako Štěpána, za tohy by se nemusel stydět ani jeho dědeček. ()