Pes baskervillský

(TV film)
  • Velká Británie The Hound of the Baskervilles (více)

Sir Charles Baskerville nie je len tak niekto. A má dobrého priateľa, detektíva Sherlocka Holmesa. Charles má zvláštne postavenie v rodine anavyše jeho usadlosť sužuje krvilačný pes, ktorý v bažináchj číha na tie správne obete... (oficiální text distributora)

Kaferano

Konečně povedená adaptace. Po ruském zdlouhavém zpracování jsem byla potěšena tímto svižným a zbytečnostmi nezatíženým TV filmem. Pro mne je vždy důležité obsazení Sherlocka a sira Henryho, ostatní pak nějak zvládám, ale tentokrát se mi líbili všichni. Sherlock byl vtipný a nebyl tak samožersky nadutý, taktéž sir Henry splnil představu amerického potomka Baskervilla. Nádherné exteriéry močálovité krajiny i impozantní sídlo Baskervill zde bylo umocněno scénou z minulosti. Jsem koukala, co si dovolil sir Hugo v noci na blatech, ale hlavně na strhující scénu topícího se koně. Také byla využita sherlockova maskovací schopnost a odhalení Dr Watsonem na ruinách bylo zábavné. Víc než samotný pes mě děsí, když tvůrci nechaj hrát Sherlocka na housle a tentokrát bylo zděšení celkem vyrovnané :-) Dávám plný počet. ()

solskjaer

Před revolucí nejlepší (téměř jediný vysílaný) horor v tehdejší československé TV. Jako malý klučina si pamatuji , že jsem se opravdu bál i když mi scény, které mi tehdy připadaly hrůzostrašné dnes připadají trochu povrchní i přesto boduji vysoko , neboť na tu dobu to byl opravdu televizní poklad. ()

Bobek15

Výborná adaptácia Psa Baskervisllského, ktorá ďaleko preshauje rámec a štandardy bežného televízneho filmu. Film sa, až na zopár detailov, verne drží predlohy. Zachováva vývoj udalostí, postavy, častokrát aj mnohé repliky. Zahŕňa všetko podstatné, nepotrebuje vynechávať. Dokazuje, že sa ten príbeh dá celý elegantne zhutniť do jedného filmu, a pritom s veľmi uspokojivou stopážou. Natáčané v pekných exteriéroch, a vo velľmi prirodzene a živo vyzerajúcich interiéroch (na rozdiel od nepodarenej a lacno pôsobiacej verzii filmu z roku 1959). Pravdepodobne mnoho scén z bažín bolo natočených v štúdiách, no neublížilo im to. Vyzerajú realisticky, a spolu s tou hmlou a výbornou hudbou sú veľmi atmosferické a dramatické. FIlm poteší nielen fanúšikov, ale aj ľudí neznalých predlohy, ktorí majú výhodu, že príbeh a rozuzlenie nepoznajú, pretože film, tak ako kniha, sa veľmi dobre hrá s napätím, zamotávaním, a postupným odhaľovaním skutočností. Ak sa rozhodujete, ktorú z filmových adaptácií Psa Baskervillského si vybrať, tak jednoznačne odporúčam túto! ()

DocBrown

Dost volné zpracování, ale zásadní věci změněny nejsou jako ve verzi s Cushingem. Třeba připsaná postava Briana Blesseda potěšila, ten člověk prostě neumí mluvit, jen křičet. Ian Richardson je velmi dobrý Holmes, Watson už trochu slabší, Martin Shaw potěší pěkným americkým přízvukem. Lacey jako Lestrade tu má daleko víc prostoru než v románu. Pro zajímavost, jen o 4 roky později si zahraje naopak s Brettem ve Sign of four. A právě Brettova verze Psa je pro mě stále tou nejlepší, ačkoli zdaleka ne dokonalou. Nejlepší verze je prostě knížka. ()

duddek

Je příznačné (nebo snad v tomto případě dokonce přízračné), že hlavní roli v adaptaci románu A. C. Doyla sehrál... Doyle. I když vyšetřování tentokrát – rok po závěrečné sérii Profesionálů – přenechal jiným. ()

Caine

Jenom nevím jak se mi tento "televizní film" podařilo zhlédnout v osmdesátých letech v kině, ale na tom letňáku to bylo nezapomenutelné. A když detektívka, tak s Doylem a Makepeaceovou a Sherlockem!!! Kurňa kombinácia... ()

pend

Další z adaptací slavné knížky, která má zajímavé obsazení. Nevidět verzi z roku 59, hodnotil bych ještě lépe. ()

Hyger

Nejspíše jsem žádnou jinou adaptaci Psa baskervillského neviděl, ale to vůbec nevadí. Tahle je totiž nejlepší. Temná a pochmurná atmosféra zamlžených blat, bažin a nekonečných kopců a vřesovišť na vás dýchá ze všech stran. Miluju tyhle filmy. V takovém prostředí by se i vlci samotáři cítili stísněně. ()

molcan2

Tento skvelo vyzerajúci britský televízny film ma impozantné obsadenie a pravdepodobne najautentickejšie vyzerajúci močiar zo všetkých adaptácii, ale inak je nečakane plochý a nudný. Moja hlavná otázka musí byť: prečo sa obťažujú remakovať príbeh, ktorý už bol vyrozprávaný - niekedy výborne - toľkokrát predtým? Jediným dôvodom by bolo, že príbeh vezmeme zaujímavým, iným smerom, ale aby sa hlavne držal knihy a aby sa dovliekol ku inému záveru. Aj keď je to len televízny film, zdá sa, že rozpočet pre tento film bol pomerne vysoký, takže zabudnite na všetok suchý ľad čo bol natrepaný v kulisách v minulých verziách. Tu je hmla skutočná a zábery izolovaných močiarov pomahaju navodiť atmosféru. Bohužiaľ, hlupo vyzerajúce scény so psom s žiarivým obrysom rýchlo rozptýlia akúkoľvek atmosféru, ktorá mohla byť vybudovaná, aj keď niektoré nočné podfuky a vraždy jej pomáhajú. Pes Baskervillský je sam o sebe dostačujúci, ale pre fanúšikov, ktorý už videli verziu od Universalu z roku 1939 alebo Hammeracku adaptáciu z roku 1959, zostava otázka... prečo sa obťažovať? Dobre natočený, ale pomaly a únavný príbeh. ()

Evander

Asi nejlepší Sherlock Holmes jakého jsem kdy viděl. Příběh je velmi hezky zpracovaný a určitě není hororový, spíše je takový milý, oddechový. 80% ()

lemonova

Nemôžem si pomôcť: Ian Richardson je síce typovo výborný Sherlock, ale spôsob, akým hrá, mi absolútne nesedí: je milý, príjemný, až potmehúdsky, skrátka také slniečko... a doktor Watson aj s detektívom Lestradeom mi pripadali až príliš prostoduchí "ňoumové".. ani réžia mi nesadla, nemôžem preto zdieľať všeobecné nadšenie. (Napriek skromnejšiemu vyzneniu mi napr. verzia s Jeremy Brettom pripadala zaujímavejšia a atmosférickejšia.) ()

PavelZava

Hudba : Michael J. Lewis / Scénář : Charles Edward Pogue, *** Nejzdařilejší Pes Baskervillský, co znám. Až to někde budou dávat rád si vše zopakuji ... Martin Shaw je opravdový Sir. ()