Epizody(6)

Před šedesáti lety byl osvobozen největší koncentrační tábor, v němž zahynuly miliony lidí. (Česká televize)

ilemas

Mnohem lepší a hrůznější než tenhle natahovaný stále se opakujícími záběry dokument je si na dané téma přečíst knihy. Jelikož už jsem jich přečetl několik a v Osvětimi jsem byl také 2x tak mě tento dokument moc nepřekvapil. Tím ho nechci zhazovat, určitě stojí za povinné shlédnutí, ale dal by se zkrátit do dvou částí. ()

Wiikii

Velmi rozsáhlí dokument o Osvětimi a jejich okolních táborech, vězních, věznitelích, začátcích, šokujících událostech a mnohém dalším, co doprovází tuto část lidské historie. .... HODNOCENÍ: 95% (5*) ()

TommyLeeJape

Pokud máte o koncentračních táborech (zejména teda o Osvětimi) něco nakoukáno nebo načteno, tak se v podstatě nedozvíte nic nového, ale i přesto je to moc dobře poskládaný dokument o událostech na které by se nemělo zapomínat. Celé to působí hodně autenticky a mrazivě. S depresivním pocitem, který se dostavil, když jsem Osvětim před několika lety navštívil osobně se to ale srovnat nedá, naštěstí. ()

dr.fish

V tomto případě je nutno zůstat při zemi a reálně zhodnotit. Seriál nabízí velice podnětné téma- největší masovou vraždu v dějinách. Místo toho, aby nám rozkryl chladnokrevné plány na likvidaci Židů, něco z tajných projektů lágrů, metody psychologie ovládání davů, logistiku vyhlazování a další věci, zůstává dílo zcela na povrchu věci a pořád opakuje, že to byla vražda a hrůza. Hrůzou ale byla právě ta systematičnost a pečlivost plánování a realizace s pověstnou německou precizností. A ta zde je sice neustále zmiňována, ale skoro nic se o ní nedozvíme. Myslím, že se toho tématu tvůrci zalekli a vůbec nevěděli, jak ho vlastně zpracovat. A tak roztáhli hodinový materál na šest hodin a to je opravdu moc. 60% ()

Compadre

Nejlepší dokument o nejhororovějším koncentráku jakej existoval. Sice neukazuje nic extra nového, ale natočen je výborně. Nejpůsobivější jsou rozhovory s přeživšími vězni..to fakt zůstává rozum stát nad tim, co ti lidé tam museli prožít. Hnus nehoráznej. Těm, co tvrdí, že holokaust neexistoval, bych tohle pouštěl 3x denně. ()

LEGACY

Naše paní učitelka na základní škole kladla nebývalý důraz na holokaust a chtěla abychom o této smutné události, kdy byla zapomenuta veškerá lidskost, věděli co nejvíce. Ještě aby ne. Týkalo se to nás, našich zemí, naších dědečků a pradědečků, naši půdy, naši svobody a našich životů, které nám hitlerovská propaganda bez milosti sebrala. Svět se musí po takovéto události oklepat a poučit, protože takových míst s tak ponurou historií jako má Osvětim svět opravdu nepotřebuje více. Sám jsem ji navštívil a vím o tom mrazivém pocitu, který se s vámi táhne prakticky kamkoliv půjdete. Zajímavé výpovědi skutečných zajatců, drsné zacházení, trochu z historie, nebo hlavní aktéři této genocidy vám BBC přiblíží velice dobře. Nebudu ale lhát, podruhé si to zřejmě nepustím. ()

Forsberg11

Po formálnej stránke určite jeden z najlepších dokumentov na danú tému. Je dobre spracovaný, s pozerateľnými scénkami, peknými zábermi kamery a nádherne smutnou hudbou. Z každej časti dýcha profesionalizmus a každá má čo ponúknuť. Veľa nových vecí som sa síce nedozvedel, ale to bude asi tým, že sa o túto problematiku vo voľnom čase už hodnú chvíľu intenzívne zaujímam. Pre človeka, ktorý však nemá s fenoménom Osvienčim/holokaust veľa skúseností je to však celkom dobre spracovaný ucelený prehľad a určite postačuje ako základ vedomostí do tejto problematiky. Trochu ma však znepokojujú niektoré polopravdy či nepreukázané informácie, ktoré sú v dokumente prezentované ako fakty. Tak sa napríklad hneď v prevej vete "dozvieme" že v Osvienčime zomreli 4 milióny ľudí. Áno, môže to byť chyba prekladu, ale ak nie nemalo by sa takéto niečo stávať. Na konci série sa zase pre zmenu už udáva doteraz platné číslo 1,1 milióna obetí. Ďalej ma zaujali samozrejme výpovede preživších väzňov tábor ale hlavne člena SS pôsobiaceho v osvienčimskej účtarni. 95 %! ()

Lisabellla

Tohle je rozhodně jeden z nejlépe natočených dokumentů o koncentračních táborech. Líbí se mi pohledy z obou stran - vlastně ze všech stran. Nic moc mne sice nepřekvapilo a kdo se zajímá alespoň trochu, novinek tam přespříliš nenajde, je to ovšem nenásilnou formou podané nacistické násilí. Je pravdou, že i zde se setkáme s hromadou dokreslených "skutečností", že najdeme pár klasických omylů a že dnes už víme, že ne všechny výpovědi jsou pravdivé, ale celkový obraz zůstává zachován a to i přes fakt, že se ne vše schoduje s realitou. (Malá zajímavůstka pod čarou spíše pro mne - hodnocení č. 1111 - komentář č. 200 ... krásně mi to vyšlo) ()

Mičl

Myšlenka střídajíc historické, autentické záběry nelidských, nacistických zvěrstev, vzpomínkových rozhovorů s pouhým zrnkem "zůčastněných" kauzy Osvětim a auktuálních hraných scén má můj obdiv. Další z velké rady vynikajících štyků BBC. ()

Kovaja

Do prdele co na tohle napsat? Během šesti dílů jsem měl mnohokrát chuť tohle šílenství vypnout. Nakonec jsem to musel dokoukat. Je vůbec možné aby tyto bestiální věci lidé dokázali? Vždyť chování nácků nejde srovnat s ničím. Tohle nedokážou ani zvířata. Ve 20. století se tohle mohlo stát? Ano Hitler chtěl ovládnout svět a potřeboval si ho zařídit podle sebe a všechny nepohodlné odstranit z cesty. To je jedna věc ale střílet, plynovat lidi. Dělat zvěrstva na starých bezmocných lidech a dětech je věc druhá. Tohle mi hlava nebere. Nejhorší bylo že i po letech SS-áci zastávali názor že židi byli špatní a oni jen plnili rozkazy a že vlastně nedělali nic špatného. Hrůza. Asi je na čase aby tahle planeta zažila opět velký třesk a pokud by bylo nějaké podruhé tak aby se začlo zase od začátku a o moc líp pěkně v jeskyni u ohně. Je mi z toho všeho smutno. :-(( ()

sona123

Srozumitelné, lehce populární, brané ze široka. O Hessovi jsem četla, do Osvětimi razím zítra. Už teď mi běhá mráz po zádech... ()

mira007

Tak tohle je nejkomplexnější a nejpřehlednější dokument co, kdy , proč? ohledně Osvětimy od začátku do konce. Dokumentu velmi svěže kombinuje hrané scény, výpovědi přeživších obětí i jejich trýznitelů, původními filmovými záběry a perfektní počítačové animace, které dokreslují jak to zhruba asi vypadalo. Tohle by měli promítat na základních školách už od čtvrté třídy každy rok. ()

jilda

Možná vůbec nejlepší dokument, co jsem měl možnost vidět. Drsné a bez kudrlinek, výpovědi SS manů i jejich vězňů, od začátku až po konečné řešení. Plusem jsou pěkně sehrané scény a v nich perfektní herci, casting se povedl a pohlaváry říše poznáte hned. ()

Vlkys

amyth namítá, že dokument je čistě z pohledu vítězů. Z jakého jiného by sakra měl být? Případně mohu odkázat např. na Věčného žida, aby se dušička mohla potěšit pohledem poražených... ()

Evander

Dobrý a komplexní dokument o jedné z několika ostudných etap lidských dějin. Jednoznačně k dobru musím dokumentu přičíst výpovědi přeživších. Naopak mu vyčítám nesmyslně se opakující pasáže, a že jich není málo. 80% ()

mi-ib

Dokument mi ukázal, že na tohle téma ještě nebylo zdaleka řečeno všechno a díky němu jsem si i uvědomil, že vlastně ani nikdy nebude. Pozitivem je, že se zde nesetkáte jen s bývalými vězni a jinými oběťmi, ale i s lidmi z řad SS, kteří se v jakékoliv míře podíleli na jejich konečném řešení. Přestože jde jen o tzv. malé ryby, tak co si vzpomínám jsem se s jejich autentickými výpověďmi v televizi setkal poprvé. Dokument je navíc velmi dobře vyváženou směsicí hraných scén, počítačové animace a prim hrají samozřejmě dobové záběry. ()

RobLord

Dokument o evoluci továren na smrt divákovi výstižně přibližuje smysl národního socialismu i z něho vzešlého holokaustu. ()