Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

Tirion

Výborná oddechovka, krásně jsem se pobavil. Umělecké hodnoty asi žádné, ale je to 100x lepší než Troškův Kameňák. ;-) ()

BloodyVamp

Na české poměry sympatická detektivka, která je poměrně nešikovně natočena. Monology hlavního hrdiny jsou otravné, tempo rozvleklé a dramaturgie pokulhávající. Filmu pomáhají desítky českých hereckých es bez ohledu na velikost jejich rolí (Preissův gag funguje znamenitě, Hanák je sympaťák, Cibulková krásná a Kaiser skvělý). Kdo hledá vtipnou podívanou na sychravé víkendové odpoledne, Mazaného Filipa mohu směle doporučit. ()

jajinka

Obsazení filmu možná až zbytečně přeplácané "současnými hvězdami" a obsah natolik divně-nudně zpracován, že se mi povedlo asi 4* usnout.. ()

Zhago

Skvele obsazeny a velice vtipny snimek, ktery pika za svuj "divadelni puvod". Ale diky suchym hlaskam a skvele hudbe Milana Kymlicky jsou to 4* ()

Helo

Naprostá šílenost až po okraj přetékající hláškami a Hanákovými neskutečně vtipnými přirovnáními. "Motal jsem se jak derviš, slabej jsem byl jak vyběhanej lodní šroub..." ()

Aiax

No jo, pane Marhoul, ono když člověk sleduje všechny ty skvělé americké filmy, tak si říká, že natočit něco takového musí být hračka, že? Ale ono se záhy ukáže, že to není hračka. Tenhle film je bohužel tak špatný, že se tomu snad ani nechce věřit. Člověk je už přece jen zvyklý na určitý standard, takže když pak vidí tohle, chce se tak trochu zvracet. Největší a nejnápadnější kámen úrazu je evidentně v osobě režiséra. Film působí jako výtvor studenta prvního ročníku FAMU, a to možná těm chlapcům ještě křivdím. Scénář je rovněž příšernost a naši slavní herci hrají do jednoho tak hrůzostrašně, že to snad ani nemůže být jen vinou neschopného režisérského vedení. Zářivou stránkou tak zůstává pouze opravdu výborná kamera a především fantastická hudba, což je jediný aspekt filmu, který odpovídá atmosféře klasického noir filmu. Jinak je to děs běs. ()

togaf

S takovým obsazením snad ani nešlo natočit špatný film. Nadsázka podávaná supervážnými herci byla zabijácky vtipná. Parodie drsné školy se povedla, kostýmy byly perfektní a hlášky nezapomenutelné. Prostě neobvykle dobrý český (!) film. ()

Brennos

Poměrně trapná záležitost. Asi nepoznám dobrý vtip a nemám smysl pro humor, protože tohle samo o sobě byla příšerná parodie na humor. Jen vizuální stránce nemám co vytknout, ale to je trochu málo. Jinak zcela souhlasím s Civalem, lépe bych to nevystihl. Slabých 30% (za Pavla Lišku :o)). ()

Skip

Nebylo to úplně špatné, ale taky rozhodně žádný skvost. Hanák je dobrý Marlowe, jenže neumí ty hlášky podávat. Když mluví, je to utrpení, což je škoda, protože některé hlášky jsou dobré. Hodně jich je ale taky spíš trapných. Nejvíc mě pobavil barman Viktora Preisse. To byla opravdu povedená figurka. Zcela zbytečné a rušivé bylo to, co tam předvedl Milan Šteindler. Nebylo to vůbec k smích, spíš k pláči. Ostatní tak nějak zahráli celkem dobře. Velmi se mi líbila stylizovaná výprava. ()

L_O_U_S

Přiznám se, že tohle mi opravdu nesedlo. Hlavně kvůli trapně hláškujícímu Hanákovi, Kaiserovu topornému mafiánovi a kvůli celkovému podivnému vyznění filmu. Ale najdou se tu i některé vtipné momenty, třeba Duškova cholerická režie v hollywoodských studiích. (360.) ()

Anglie

Na divadle jsem tohle neviděl, ale film se povedl. Samozřejmě, jsou zde chyby, jako třeba naivní zadní projekce, ale ty jsou záměrné(film se přece odehrává v roce 1937). A ačkoliv ne u všech vtipů jsem se smál, tak jsem se velmi dobře pobavil, a to je věc, o kterou u parodie jde. ()

DonPedro

Příliš velký rozptyl v herecké stylizaci, která se pohybuje od Hanákovy jemné ironie po anarchii Vávry se Slovákem. Příliš velký rozptyl v prostředcích – jediná (skvělá) muzikálová scéna působí jako pěst na oko. Příliš velký rozptyl v cílech – některé humpolácky doslovné citace jsou tak mimo žánr, že bych je s radostí oželel. Ten film měl chyb jak Rockefellerův vánoční stromek ozdob, ale já mu stejně držel palce víc než třínohé herce, na kterou jsem vsadil poslední dolar ()

Lennnnna

Musím říct, že jsem trochu překvapená špatnými recenzemi, mně se to totiž poměrně líbilo. Druh homoru mi byl velmi blízký a docela dost jsem se u něj bavila a navíc je to podle mě docela elegantní hold starým gansterkám a to prostředí je dokonalé. Netvrdím, že nemám výhrady, ale... Tomáši Hanákovi role opravdu sedla a myslím, že v ní byl skutečně šarmantní,a malé roličky některých herců pobavili snad nejvíce: Milan Štandleir byl jako potrhlý šéf ústavu naprosto kouzelný a Jaroslav Dušek jako režisér před zhroucením mi taky vykouzlil úsměv na tváři. Vůbec celá atmosféra na mě působila velmi dobře. K čemu mám velké výhrady jsou odkazy alá Matrix, což je jednak už strašně profláknuté a za druhé sem se tedy opravdu nehodící, také to, že ne všechny vtipy byly pro diváka pochopitelné a co opravdu nechápu a ani netuším, kde bych měla hledat vysvětlení je:,, Roztrhnu ti kušnu hákem´´-co to šmankote je? Možná, že to ani nemělo tak velký význam, ale z toho podání mi to přišlo. Ale jinak je to poměrně dobré, i když zkrácenější verzi bych asi taky uvítala. ()

dee-key

Pro mě jednoznačně, vedle Pelíšků, jedna z nejlepších českých komedií. Můžu ho vidět třeba 100x a pořád se budu smát. Hanák detektiv se svými dedukcemi a komentáři, že by to člověk nevymyslel, Liška úžasný dement, Kaisser vysmátý mafián... Rozhodně doporučuji. Není to ale film pro každého. ()

fmash

Co je to za divnou pýchu, která donutila Marhoula vytvořit vizuálně skvělou parodicky stylizovanou formu, aby ji pak šmahem poslal do kanálu tak macešským a rádoby sardonickým přístupem k postavám a obsahu? Patřím sice k jedincům, jimž disharmonie nezřídka zní libě, povyšování důsledné nevtipnosti na vtip mi rovněž není úplně proti mysli, ale táhnout to bez pointy celým filmem… Asi si ten Sklep pamatuju trochu jinak. Nejhorší je, že Hanák sice vypadá dobře, ale na jeho přehnaně unylou dikci a (snad úmyslné) ne-hraní jsem už trochu vysazený. To raději Šteindlerovu vypjatost. Je dost dobře možné, že zkrátka nepatřím k cílové skupině. Každopádně podívaná je to utahaná a nudná a dvojku dávám jen kvůli vizuálu – jinak by to skončilo v mém odpadu. ()

OG_Swifty

Mazaného Filipa jsem viděl kdysi dávno při jeho televizní premiéře na ČT a film mě natolik zaujal, že jsem si ho pustil druhý den při jeho repríze ještě jednou. Tahle divadelní hra, převedená na filmové plátno, se dle mého názoru velmi povedla. Ano, je to parodie a ještě k tomu česká - přesto ten nespočet kvalitních herců a jejich výkonů veškeré slabší pasáže úspěšně eliminuje. Takže kdo neviděl, ať se připraví na zatracený gangsterský onuce a identifakování českých hereckých špiček. ()

sek

Skvostné herecké obsazení, půvabná výprava, vynikající triky, ale také ospalé tempo, mnohdy zcela zbytečná doslovnost a značná nevyrovnanost vtipů. ()

Had6

Je to řesně takové, jaké jsem to čekal. Sklepácká partička se vyřádila a výsledkem je skvělá komedie. A opět mě nejvíce odrovnal svojí rolí Pavel Liška. Ten chlapík je prostě výbornej... ()