Sedm schodů k moci

• angličtina Stairway to Power
Česko, 2023, 8 h 8 min (Minutáž: 57–64 min)

Kamera:

Marek Janda

Eva Podzimková, Jiří Vyorálek, Pavel Batěk, Tomáš Měcháček, Veronika Žilková, Jana Krausová, Michal Novotný, Michal Dalecký, Betka Stanková, Soňa Norisová (více)

Epizody(8)

Příběh ženy, která uměla okouzlit, uměla si jít tvrdě za svým, milovala luxus, vlivné muže a moc. Fiktivní story dvou hlavních hrdinů je volně inspirována českým politickým prostředím po roce 2000. Sleduje životní cestu a kariérní vzestup venkovské servírky Anny Malé krok za krokem nebo, chcete-li, schůdek po schůdku, a to až do nejvyšších politických pater a ložnice ministra Tomáše Vichra... Anička Malá (Eva Podzimková) se dostane z malého města do Prahy a nastoupí jako servírka do jídelny poslanecké sněmovny. Ačkoli na začátku rozezná s bídou premiéra a o politiku se nezajímá, postupně začíná poznávat nejen její svět, ale hlavně její zákulisí. Vnímá faleš, s jakou si politici jdou před kamerami po krku, ale vzápětí spolu přátelsky popíjejí, intriky, kterými se navzájem častují, vnímá jejich osobní slabiny a postupně se učí sama jich využít na své cestě vzhůru. K tomu jí vydatně pomáhá cynický bulvární novinář Ivan Krčka (Pavel Batěk), který svými vnitřními promluvami zároveň rámuje každý díl. Postupně uzavřou tiché spojenectví, z něhož oba mají prospěch. Morálním protipólem Krčky je naopak starý poslanec Rozehnal (Luboš Veselý), bývalý disident, jehož vliv se v nové nelítostné době vytrácí. S nelibostí sleduje, jak se Anička, na začátku relativně čistá a naivní dívka, mění ve vychytralou mrchu, a snaží se ten vývoj brzdit. Aničku ale vychovává i samo prostředí. Milostný vztah s vlivným mladým lobbistou Martinem Lachmanem (Tomáš Měcháček) se ukáže být omylem, který ji kvůli nechtěnému těhotenství srazí zpět na dno, následující vztah s mladým naivním poslancem Hadrabou (Michal Dalecký) také končí neúspěšně. Až když ministr kultury Tomáš Vichr (Jiří Vyorálek) ocení její kvality a vezme si ji do svého sekretariátu na ministerstvo, začíná její cesta vzhůru k samotnému vrcholu moci. Nakonec to je ona, kdo ho přiměje, aby si úspěšně vybojoval místo premiéra, a stává se pro něj nepostradatelnou pomocnicí. Vyjednává za něj tam, kde premiér nechce být viděn, filtruje, co a kdo se k němu dostane, získává moc, která jí neáleží. A také už bez skrupulí využívá všechny benefity, které s tím souvisejí. Po strmém vzletu přichází pád Aničky i premiéra a soud, který ji viní ze zneužití pravomoci a korupce. (prima+)

Calado

Bohužel se žádné překvapení v české kinematografii nekoná. Herecký vykon Podzimkové je v průběhu seriálu pořád stejně jalový. Jak se její postava karierně stoupá , tak Podzimková začíná víc křičet a gestikulovat, což je tak asi vše, co ae od prvního dílu změní. Obecně mal proto divák problém se s hlavní postavou ztotožnit a výkon jí prostě nevěří. Na začátku každého dílu nám vypřavěč - novinář sdělí, že je i „pěkná svině” což by asi nebylo třeba, kdyby to vyplynulo ze seriálu. V seriálu je také dost nepravdivých okolností. Třeba vstup na scénu zpravodaského dulstojníka, který řeší premiérovu bezpečnostní prověrku. Od Klímy bych čekal, zě si zjistí, nebo ví, že premiér v ČR zádnou bezpečnostní prověrku nemá a nepotřebuje. Že pak stejný důstojník řeší i sledování osob, které je taky dost popletené, už pak divákovi přijde minimalně úsměvné. Od prvního dílu se hlavní hrdinka dostavá karierně výš téměř výhradně sexem s vlivnými muži, což je pro osm dílů dost málo. To také působí, že druhou polovinu seriálu spíš divák jen přetrpí. Úvodni znělka se záběry na „herecké” výkony Podzimkové je tak v podstatě shrnutí celého seriálu. Pokud se člověk zajímá aspoň trochu o politiku, rozhdodně homseriál nepotěší. A pokud ne, tězko vydrží déle než do třetího dílu. Obecně je námět dobrý, jen provedení a zpracování pokulhává a vsadit na výkon Podzimkové se úkázalo, jako špatná volba. ()

Jakuar

Jeden z nejlepších seriálů co PRIMA vytvořila. Výborně herecky obsazeno, a pobavila mně jména aktérů Nagyová (Velká) - Malá, Vichr - Nečas, Dub - Topolánek ...atd. kdo objeví další :-). ()

1234Horymir

Excelentně napsáno a excelentně zahráno. Pan Klíma musí být řádně splachovací, protože na internetu jsem viděl jeho celkem přátelský rozhovor se skutečnou Jaňulkou, který trval asi 45 minut, kde mu vyprávěla, jak to vše ve skutečnosti bylo a on jí pak takhle zařízne - tím narážím na to, jak pan Batěk v každém dílu říká, že je novinář a svině ... ()

koduro

Neviděl jsem všechny díly, ale to co jsem viděl se mi líbilo. Nechce se mi věřit, že takhle dobrý seriál natočila televize Prima. ()

hateorlove

Eva Josefíková pro mě doposud byla "ta od Mádla," později "ta blbka z Kosma, co chodila s Mádlem." Všechny herecké polohy, které jí role Aničky nabídla, zvládla bravurně, už to nebude "Eva Josefíková, ta od Mádla," ale "Mádl, ten od Josefíkové." ()

Opavak

Po hodně dlouhé době seriál, který se vymyká českým standardům. Baví mě politika a tak bylo zajímavé se na tento seriál dívat. Velmi dobře natočené, zahrané a kulisy jsou taky vynikajicí. Jediné, co mě mrzelo bylo velmi rychlé postupování Anči, kdy se velmi rychle ukončil i konec a tak spousta věcí zůstala divákovi nevysvětlena a vlastně se seriál ani nijak neuzavřel. Nevím ale o tom, že by měla být druhá řada ale po úspěchu v to doufám. Jen se obávám toho, aby to nebyl co se týče kvality sešup velmi strmý s vidinou rychlého natočení a uvedení. ()

Bellinka

Konečně dokázala televize Prima vytvořit zajímavý a neotřelý seriál. Po papírových kulisách a absurdních dějích u jejich nekonečných seriálů, byla tohle příjemná změna. ()

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna