Reklama

Reklama

Sedm schodů k moci

(seriál)
  • angličtina Stairway to Power
Trailer
Česko, 2023, 8 h 8 min (Minutáž: 57–64 min)

Kamera:

Marek Janda

Hrají:

Eva Podzimková, Jiří Vyorálek, Pavel Batěk, Tomáš Měcháček, Veronika Žilková, Jana Krausová, Michal Novotný, Michal Dalecký, Betka Stanková, Soňa Norisová (více)
(další profese)

VOD (1)

Epizody(8)

Obsahy(1)

Příběh ženy, která uměla okouzlit, uměla si jít tvrdě za svým, milovala luxus, vlivné muže a moc. Fiktivní story dvou hlavních hrdinů je volně inspirována českým politickým prostředím po roce 2000. Sleduje životní cestu a kariérní vzestup venkovské servírky Anny Malé krok za krokem nebo, chcete-li, schůdek po schůdku, a to až do nejvyšších politických pater a ložnice ministra Tomáše Vichra... Anička Malá (Eva Podzimková) se dostane z malého města do Prahy a nastoupí jako servírka do jídelny poslanecké sněmovny. Ačkoli na začátku rozezná s bídou premiéra a o politiku se nezajímá, postupně začíná poznávat nejen její svět, ale hlavně její zákulisí. Vnímá faleš, s jakou si politici jdou před kamerami po krku, ale vzápětí spolu přátelsky popíjejí, intriky, kterými se navzájem častují, vnímá jejich osobní slabiny a postupně se učí sama jich využít na své cestě vzhůru. K tomu jí vydatně pomáhá cynický bulvární novinář Ivan Krčka (Pavel Batěk), který svými vnitřními promluvami zároveň rámuje každý díl. Postupně uzavřou tiché spojenectví, z něhož oba mají prospěch. Morálním protipólem Krčky je naopak starý poslanec Rozehnal (Luboš Veselý), bývalý disident, jehož vliv se v nové nelítostné době vytrácí. S nelibostí sleduje, jak se Anička, na začátku relativně čistá a naivní dívka, mění ve vychytralou mrchu, a snaží se ten vývoj brzdit. Aničku ale vychovává i samo prostředí. Milostný vztah s vlivným mladým lobbistou Martinem Lachmanem (Tomáš Měcháček) se ukáže být omylem, který ji kvůli nechtěnému těhotenství srazí zpět na dno, následující vztah s mladým naivním poslancem Hadrabou (Michal Dalecký) také končí neúspěšně. Až když ministr kultury Tomáš Vichr (Jiří Vyorálek) ocení její kvality a vezme si ji do svého sekretariátu na ministerstvo, začíná její cesta vzhůru k samotnému vrcholu moci. Nakonec to je ona, kdo ho přiměje, aby si úspěšně vybojoval místo premiéra, a stává se pro něj nepostradatelnou pomocnicí. Vyjednává za něj tam, kde premiér nechce být viděn, filtruje, co a kdo se k němu dostane, získává moc, která jí neáleží. A také už bez skrupulí využívá všechny benefity, které s tím souvisejí. Po strmém vzletu přichází pád Aničky i premiéra a soud, který ji viní ze zneužití pravomoci a korupce. (prima+)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (92)

Lachtaan 

všechny recenze uživatele

Dodneška se mi tomu nechce pořádně věřit, ale tvorbou dost prokletá Prima už loni vytvořila dílo se všemi aspekty, co by měl splňovat koukatelný seriál. Bohužel si jeho renomé trochu zazdila tím, že jej umístila pouze na svou stále dost trapnou VOD odnož a dokud je nenapadlo zařadit seriál i do lineárního vysílání, neměl jsem chuť jej zkoušet. Teď jsem konečně dostal možnost zhlédnout a těšit se na každý nedělní večer, protože ten postupný přerod Aničky Malé z holky z hospody mezi proradnou ženu v nejvyšších vrstvách české společnosti jsem hltal skoro každou minutu. Chybky to mělo, ale v repertoáru Primy jde o zlatý klenot. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Vůbec jsem do toho nechtěl jít, protože o primácké tvorbě nemám zrovna vysoké mínění, ale okolí mě přesvědčilo a já mu za to děkuji. Mám vlastně jen dvě výtky. Ten příběh o vzestupu byl na mě příliš rychlý. To co stačila hlavní hrdinka během jediného roku, trvalo jisté dámě, která sloužila jako inspirace, podstatně déle. Druhým kazem je pak příliš rychlý konec. Samotný pád by si zasloužil samostatný díl, aby se divák mohl porochnit v tom, jak je Aňulka v pr*eli. Proč? Ze začátku je to vlastně fajn holka, která chytí svojí šanci za pačesy a člověk by jí odpustil i těch pár menších podrazů, protože ty směřovaly na lidi, kteří si to zasloužili. Jenže čím výš byla, tím víc jí to logicky lezlo na mozek a stala se z ní regulérní hnusná a zlá svině, kterou má člověk chuť podřezat. To, že jí tvůrci nenechali topit se v bahně, způsobilo, že jsem se cítil ošizený. Tady zaslouží Eva Podzimková absolutorium. Nikdy by mě nenapadlo, že jí uvidím v podobné roli a že jí takhle zvládne. A povedlo se vlastně i všechno ostatní. Politici, lobbisti, vyšší i nižší personál, tajní, novináři, to všechno působilo tak důvěryhodně, až se chce člověku občas zvracet. Samozřejmě svůj podíl na tom mají i výborně trefení herci a v neposlední řadě Klímova znalost prostředí. Každopádně bych uvítal sequelovou minisérii o třech dílech, kde by dotyčná dostala co proto. 85% ()

Reklama

Mara97 

všechny recenze uživatele

Po prvním trošku ospalém a nudném díle byl rozjezd velmi slušný, toto politické bahno baví nejednoho diváka. Dialogy i machinace byly chytré, očekávat se některé daly, některé nikoli, a strašně zábavně se na to dívalo, celý seriál jsem hltal snad v rekordním tempu. Herecké výkony jsou skvělé, Josefíková/Podzimková se divákovi před očima mění z naivní vesnické holky přes lehce asertivní pražskou kariéristku až po mrchu první kategorie, která nejméně v posledních dvou dílech už není k vydržení. Scénáristé ví, z čeho vycházejí, že takové věci se prostě dějí, ať už se do vlivných pozic dostane takřka kdokoli, to jsou prostě lidské slabiny. Přemýšlel jsem, zda to bude skrz tu velkou atraktivitu seriálu stačit na plné hodnocení, ale nikoli – příběh byl přeci jen trochu přitažený za vlasy, byl založený příliš na náhodách, kdy už mnohým nešlo věřit, ať se jedná o investigativu na Coufalovou, kdy se vyplatil naprostý vabank v poslední chvíli, nebo fakt, že šmeliny v poslanecké kantýně bude vyšetřovat sám ministr kultury. Konec byl velmi uspěchaný, neboť ještě 5 minut před koncem jsem byl nervózní z nevědomosti, z čeho je naše Anička vlastně obžalovaná. To všechno by se ještě s přimhouřením oka či dvou dalo prominout, ale k plnému hodnocení lámou seriálu vaz ty šílené postelové scény, které jako by se sem přenesly omylem z nějakého kanálu pro plnoleté. ()

Lukes15 

všechny recenze uživatele

Seriál podle mě hodně dobrý (oproti ostatním seriálům na Primě dokonce výborný), škoda jen toho konce, který byl strašně uspěchaný... Očekával jsem, že 7 dílů bude 7 schodů a 8. díl nějaké rozuzlení. Osmý díl se nakonec 55 minut odehrával "na vrcholu schodů" (pokud teda ten první nebyl pod schody :D) tak či tak, rozuzlení dostalo čas pouhých 5 minut a !(asi spoiler)! nakonec zůstává závěr otevřený. Nevadí mi ani tak ta otevřenost, ale spíš uspěchanost, kdy v posledních dílech děj graduje a z ničeho nic skončí... Ale i přesto dám 5*, protože ten závěr byl jen jedno z mála slabých míst seriálu. ()

FOCKE_WULF 

všechny recenze uživatele

Námět obrýleného premiéra a jeho drzé konkubíny nám nabídl sám život ve své přenádherné pestrosti. Líbila se mi tato linie příběhu - pocházím z chátry, stále mne obklopují chátrovské situace, musím uniknout, vyprostit se, ale protože tak činím za použití chátrovských strategií (jiné ani neznám), tak to jsem se vlastně nikam moc neposunula. ()

Galerie (405)

Zajímavosti (4)

  • V čase 31:30 jde vidět, jak si hlavní postava Anny Malé (Eva Josefíková) píše na notebooku svůj životopis, ve kterém je hned na první pohled několik chyb. I když byla její postava narozená v roce 1992, tak na základní školu začala chodit již v roce 1996, přičemž údajně byla délka tohoto studia jen 5 let, tj. do roku 2001. Následně je kompletně vynechána zmínka dalšího stupně studia (středoškolského) a pokračuje se od stejného roku ve vyšším odborném vzdělávání, což je pochopitelně nesmysl. Navíc je v onom životopise rovněž uvedeno, že vzdělání na této VOŠ bylo dokončeno s titulem DiS. Když ale ve 4. epizodě předává Anna Malá svou vizitku novináři Ivanu Krčkovi (Pavel Batěk), tak je tam před jejím jménem uveden jen titul Bc. (SidneyP)
  • Velká část seriálu byla natočena v Černokosteleckém pivovaru, kde také sídlí Národní muzeum pivovarnictví. (Mamut89)

Související novinky

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna

19.08.2023

S příchodem druhé poloviny srpna se nám léto pomalu přehouplo do své finální fáze, a pokud už vám příležitostné deštivé počasí narušuje plány na rozverné venkovní aktivity, nemusíte klesat na mysli,… (více)

Reklama

Reklama