V Rusku se píše rok 1904 a car Mikuláš II. slaví narození jediného syna. Zároveň vede válku s Japonskem kvůli jejich nepřátelskému tažení Ruskem. Ruská velmoc je na pokraji zkázy. Carevna Alexandra, původem z Německa, matka princezen Anastasie, Marie, Tatiany a Olgy, se obrací na charismatického mnicha Rasputina, aby uzdravil jejího jediného nemocného syna. Mikuláš II. je přesvědčen o jemu Bohem daném právu vládnout, přesto se nestará o potřeby svého lidu a nedaří se mu zastavit hrozbu světové války. Po bizarní smrti Rasputina, který měl nad Alexandrou až děsivou moc, Mikuláš II. pod nátlakem ruského parlamentu v březnu 1917 abdikuje. V mocenském vakuu se Kerensky s Leninem snaží každý prosadit svou. Královská rodina je nakonec uvězněna Sověty a popravena. (Cinemax)

danecek24

29. Zlatý Glóbus za rok 1971 - nominace (3) - Nejlepší herec ve vedlejší roli - Tom Baker, Objev roku (herečka) - Janet Suzman, Objev roku (herec) - Tom Baker ()

majo25

Na prvý pohľad vyzerá tento historický film televízne - pomenej exteriérových scén, takmer žiadne davové scény, ani z kostýmov či kulís nespadne divák na zadok. Svojím spracovaním možno, ale svojím veľkolepím prerozprávaním histórie určite nie. A svojím výborným obsadením a hereckým zvládnutím rovnako nie - vo vedľajších rolách sa objavili aj britské hviezdy ako Olivier, Hawkins či Andrews. Nečakal som, koľkých historických elementov sa dotkne jeho príbeh - nielen samotný kráľovský pár či rodina, ale aj Rasputin, 1. svetová vojna, Lenin, revolúcia, vznik Sovietskeho zväzu či vyvraždenie celého rodu. V tom má u mňa toto dielo veľké plus, ako si s tak náročnou a preširokou témou dokázalo poradiť. Ale napriek tomu, že sa verne drží historických faktov, jedno mi vadilo/chýbalo - ako bol samotný cár Milukáš (tu familiárne volaný Niki, a nie napr. Kolja) prezentovaný - ako milujúci manžel a starostlivý otec neustále, pričom jeho tyranské praktiky a nezáujem či nepočúvanie problémov svojho národa iba občas, aj to viacmenej iba slovne. Napriek tomu, že film neobsahuje takmer žiadnu akciu, postavený je iba na konverzáciách, je až neobyčajne záživný a ani 2 a trištvrte hodiny z neho nerobia nudu. Myslím, že v ruskom prevedení, hoc by to viac zachytilo pravú ruskú dušu, by som toto tvrdiť asi nemohol. ()

dr.fish

Film o caru Mikulášovi by se asi dal pojmout i mnohem akčněji nebo i zajímavěji z historického pohledu. Nicméně základní osa příběhu tu je a postihla tedy i hlavní body života carské rodiny. V době popravy rodiny byly naše legie nepříliš daleko. Asi proto k tomu došlo, pod tlakem okolností. 70% ()

noriaki

Oceňuji, že film vládu Mikuláše II. nijak přehnaně neromantizuje. Což ovšem znamená, že ukazuje jak kupí chybu za chybou a nevynechá žádnou příležitost jak zhoršit situaci - a to si myslím, že mu scénář ještě fandil. Bohužel i když se snaží pojmout jen ty nejzásadnější okamžiky bouřlivých let ohraničených Rusko - Japonskou válkou a Říjnovou revolucí, tak se zdá, jako kdyby události plynuly ve zvláštním bezčasu. Vše se objevuje nahodile, bez jakéhokoliv upozornění a neuvedeno předchozím dějem, vypravěčem nebo titulky. Vývoj událostí působí zmateně a scény neukotveně. Excelentní výprava a slušní herci zaručili, že se dá osud posledního Gosudara imperátora sledovat jako kostýmní drama, ovšem jako historický film selhává. ()

JohnSmith

Slušné historické drama. Člověk se nediví, proč car dopadl tak jak dopadl. Ta nenávist vůči němu prostě přerostla. ()

Han22

Spíše fascinující kus historie, než opravdu výborný film. Tři hodiny na historický velkofilm bez jediné pořádné akční/válečné scény je zkrátka moc. Chtělo to někoho jako David Lean a lepší ústřední dvojici herců. Alexandra byla místy dost hloupá, nechávala se ovlivnit a zároveň ovlivňovala Mikuláše. Ten je stvárněný jako klasický panovník ze staré školy - on ví co je pro lid nejlepší, názory lidu ho nezajímají a jeho bídu nevidí, nenechá si mluvit ani do válčení, zkrátka naprosto odtržený od reality. Díky tomu dvojice nevzbuzuje moc sympatií (to až ke konci během jejich věznění) a je to místy dost nuda. Ovšem jako trošku akademická historická lekce je to parádní ukázka událostí, které ovlivnili zbytek světa na skoro celé další století. I když se film zaměřuje hlavně na ústřední dvojici, nechybí tu nic - rusko-japonská válka, masakr pokojně demonstrujících, rozpouštění parlamentu, bída lidu, první světová válka, démonický manipulátor Rasputin, demokratický revolucionář Kerenský i Lenin se svou bandou bolševiků a VŘSR. Film si nic nepřikrášluje, nevymýšlí ani nikomu nestraní a poslední cca hodinka s čím dál horším vězněním to začne fungovat i z lidského hlediska, konec byl děsivý. 4* a věřím, že takhle pravdivě a nestranně by to dneska už nikdo nenatočil. ()

filipvrbik

Úmorně dlouhý (to je však logické) výpravný film o konci Cara v Rusku. Bohužel je většina filmu pouze popisem událostí na dvoře Cara Mikuláše...Jako pěst na oko působí Rasputin...Zajímavým prvkem je tedy snad jen nemocný careviš Alexej. Konec jsem bohužel znal (jako že jsem z toho dějepisu před léty maturoval), takže jsem asi o dost přišel....50% ()

Olafsson

VYNIKAJÍCÍ!!! Jak to sakra udělali že Michael Jayston vypadá jak kdyby skutečnému carovi Mikulášovi z oka vypadl? A Tom Baker je kopií skutečného Rasputina, včetně těch očí.. Krásná výprava a skvělý výběr herců jsou jen dva příklady bonusů kterými vás tento film zahrne.. Nebývale zajímavé téma je citlivě a víceméně věrně historicky zpracováno.. Vedle cara a carevny s rodinou, Rasputina, jeho vrahů a dalších postav z carského dvora se zde objevují další zajímavé historické postavy vč. Lenina, Trockého, Kerenského atd.. A mihne se tu i mladý Stalin.. Pro mě jako milovníka historie byl toto filmový zážitek v pozitivním slova smyslu těžkého kalibru.. ()

Dzony

Výborně natočený a zahraný film. Ovšem pro mě jeden z nejsmutnějších filmů, co jsem viděl. Nedokázal bych se na něj podívat podruhé. ()

martins

Skvělý historický snímek, který však neúplně vystihuje skutečné události, kdyby neznal podrobné okolnosti dal bych možná 5, ale takhle musím jednu hvězdičku srazit. ()

pafka

Je podivne, ze nejlepsi filmy o Rusku netoci rusove. Asi si jeste stale neumi srovnat s vlastni historii a uz vubec ne ji priznat pred svetem, ze stale za pekny kulovy. A tak diky tvurcum z Britanie muzeme nahlednou na konec jedne carske rodiny. Co me zde alespon trochu chybelo, je alepson naznak carske krutovlady. Dozvedel jsem se dostatecne, ze vladnou moc neumel. Vlastne nedokazal nic moc. Ale jeho konec byl takovy typicky komunisticky. Dilo, ktere vas udrzi pri deji neustale, nenudi az na nejake drobne sceny kostymni. Na Doktora Zivaga to ani nahodou nema, je to takovy chudy bratricek. ()

FISSSH

Výborný film a navíc mi přišel i jako dobře historicky pojatý. Nesmím zapomenout na herce, hlavně představitel samotného Mikuláše se mi moc líbil. ()

Hamar

Pro mě jako milovníka novodobé historie Ruska byl film jasná volba a tvůrci se s velkým rozsahem dějinných událostí popasovali se ctí. Vyzdvihl bych i výborné herecké výkony a velkorysou výpravu a kostýmy. Jenom škoda, že si českoslovenští legionáři o pár dní nepospíšili. ()

MrKrahujec

Nejvíce mě ohromilo vročení tohoto pozoruhodného filmu, protože na tu dobu je až neuvěřitelně historicky přesný a vlastně tak trochu usvědčuje dnešní hledače senzací (alespoň některé) z objevování objeveného. Samozřejmě, že nepatrné nepřesnosti tu nemohou nebýt, ale jde skutečně o naprosté detaily - jako, že Rasputin byl před definitivní smrtí hozen do řeky, ze které ještě dokázal vylézt, nebo že "carevičův námořník" se ztratil už někde v Petěrburgu, takže rozhodně nebyl zastřelen spolu s carskou rodinou, kterýžto osud nakonec postihl komornou Annu Děmidovou, která ve filmu chybí, atd. I vizáž hlavních postav a jejich charaktery jsou tu mnohem přesnější a historičtější, než v tolika jiných zpracováních. Snad mě ještě soukromě zaujala drobnost, že carevič tu v českém dabingu občas recituje sebeironickou říkanku "Alexeji, Alexeji, co po tobě pořád chtějí...", která doslova stejně zní i v dabingu mnohem pozdějšího (a méně zdařilého) filmu Anastázie, kde postavu Nikolaje II. ztvárnil (zajisté senzačně, ale nikoli věrněji) slavný Omar Sharif. Z čistě etymologického hlediska mě ještě zaujal fakt, že tento historicky tak pečlivě připravený film má v názvu tak prastarou, ještě komunistickou chybu, a sice, že křestní jméno ruského cara překládá Mikuláš. Jistěže je ruské jméno Nikolaj převzatým jménem dávného římského biskupa Mikuláše, ale v ruské pravoslavné církvi už od čtvrtého století toto jméno reprezentuje původní ruský světec Nikolaj Divotvůrce a je tedy pochopitelné, že sám ruský car bude patrně křtěn jménem pravého ruského pravoslavného světce a ne převzatého katolického. Docela by mě zajímalo, který český ideolog prosadil tento nesprávný překlad (který tehdy vztáhl i na Lenina, přesněji na jeho krycí křestní jméno), patrně proto, aby postavu ruského cara ještě více dehonestoval. No a vida, jak se to vžilo! ()

gizi

První polovina víc popisná, druhá víc dramatická a citová. Přináší tak trochu obrázek o přerodu Ruska od přelomu 19.-20. století. 75%. ()

Monellito

Krasny film i kdyz je tak dlouhy. Na jednu stranu je vam vsech Romanovcu lito, na stranu druhou se vyhanelo zlo zlem... Car po*ral, co se dalo, i kdyz ho varovali. ()