Rob Roy

Chtěl žít obyčejný, klidný život. Když však zpochybnili jeho čest, začal se bránit... Na skotské Vysočině nebyl ještě nikdy život tak těžký jako teď, v roce 1713. V Angličany porobené zemi vládne hlad a nemoci, odvěká soudržnost rodinných klanů přichází vniveč. Lidé utíkají „za lepším" do Ameriky, z mnoha těch, kteří zůstávají, dělá bída zloděje. Robert Roy MacGregor, pán kousku půdy, dvou set duší a stáda dobytka, to všechno vidí a je odhodlán zachránit alespoň své malé společenství. A ví, jak to udělá. Ne, nechce se stát zbojníkem. I když sní o svobodě své země, ctí panující právo a řád a nehodlá se proti nim bouřit. Jeho plán je prostý a uskutečnitelný. Tedy byl by uskutečnitelný, kdyby se mu do cesty nepostavily hyeny v lidské podobě. Hyeny, které mu berou nejen majetek, ale i čest. A muži, který netoužil po ničem jiném, než žít klidný, obyčejný život se svou rodinou a svým klanem, nezbývá nic jiného, než se bránit... Film, inspirovaný historickým románem sira Waltera Scotta, vypráví o proslulé postavě skotských legend, odbojném šlechtici Robertu Royovi Mac Gregorovi (1671–1734), který se ve své zemi stal vzorem cti a smyslu pro spravedlnost. Režisér Michael Caton-Jones i scenárista Alan Sharp, původem Skoti, nechtěli kopírovat typické hollywoodské historické podívané – jejich snímek vyniká péčí o věrohodnost barvitých detailů, o jemné odstíny atmosféry a o dobře napsané, vícerozměrné charaktery. Důležitou roli v něm hraje i krásná skotská krajina (kamera Karl Walter Lindenlaub). (Česká televize)

Big Bear

Budete se možná divit, ale i mně se skoro více líbil komornější Rob Roy než Statečné srdce. I zde jsem Anglány (ač je mám jinak velmi rád) nenáviděl a všechny své sympatie věnoval vlasatému Liamovi v kiltu. Tim Roth byl záporák na jedničku.... Předpokládám, že tvůrci měli o dost menší rozpočet než u Brave Heart, takže zde nemáme nějaké výraznější masové scény, ale to vůbec nevadí. Svojí lokálností je tak divákovi mnohem blíže. Hudba nádherná a to Skotsko.... Mňam! * * * * * ()

Aky

Walter Scott to není, ale jako "jánošíkovské" drama to funguje docela dobře. Polovinu úspěchu tomu dodává Liam Neeson. ()

Ruut

Moc krátké, ale jinak zdařilé historické drama. Tento film je často srovnávan se Statečným srdcem Mela Gibsona. Ano doba vzniku i doba ve které se oba dva filmy odehrávají si jsou blízké. Ale Gibsonův film je hodně točený na efekt. Je to kombinace lovestory s božským melem (pro dámy) a pekelných bitev (pro pány). Rob Roy je skutečný historický film. Mnoho věcí v něm ukázaných bylo bez příkras a věrohodně podaných. Krom toho nevím proč se pod pojmem historický film všeobecně myslí hromada bitev v kostýmech. přitom historický je od slova historie !!! Rob Roy se může pochlubit velmi dobrými hereckými výkony. Neeson zahrál možná svoji životní roly. Roth je patřičně nesympatický záporák a bývalá sexbomba Jessica Lange je jako horalova žena uvěřitelná. Tento film můžu doporučit těm co mají rádi poctivě odvedené historické filmy. Naopak milovníkům Troji doporučuji se Rob Royovi vyhnout. ()

Allien.9

Normálně by to bylo za čtyři, ale jelikož jsem film viděla v autobuse během přesunu z Edinburgu do Glen Affric, musím (vzhledem k živé skotské atmosféře) chtě-nechtě ještě jednu hvězdu přidat; nejlepším filmem na téma Skotsko pro mě nicméně i nadále zůstává Gibsonovo "Statečné srdce". A propos, životní role Tima Rotha. Brr. ()

kingik

Udatný Liam Neeson v kiltu běhá po skotských pahorcích a pere se za svoji zneuctěnou ženu a taky za sebe v historickém filmu, na kterém zahlodal výrazně zub času, a jehož režie nepřekročila stín průměrnosti. Michael Caton - Jones je pro mě režisér, který do pracek dostal vždy zajímavý námět a následně ho přetavil do průměrné podoby. Nejinak je tomu i v tomto případě, ačkoliv tady zase nebylo moc co k pokažení a vedl si poměrně solidně, jak po stránce dialogových pasáží, tak i v akčnějších sekvencích. Námět o sobě nebyl nijak bombastický, když uvážím jen jeho obměnu prostředí, ve kterém se odehrává, je spousta motivů k vidění v podobných filmech a možná i působivěji. Liam Neeson si vede velmi dobře a má proti sobě velmi dobrého záporáka Tima Rotha. Střet obou je zajímavý, ale ve filmu ho je nedostatek, ale za to je film významně natahovaný, místy rozvleklý, a kdyby se ubralo na délce, jistě by se to odrazilo na celkovém vyznění filmu, který dostává zajímavý ráz asi zhruba až od své druhé třetiny. Na filmu je vidět, že už není nejnovější, kdysi dobrá kamera je s přibývajícími roky vzniku poměrně obyčejná, a i další režijní postupy se už dnes tolik mezi režiséry nepoužívají. Kdo ho ještě neměl možnost vidět, by ale nemusel být výrazně zklamán. A podle mě je to jeden z nejlepších historických filmů devadesátých let. Konkurence nebyla nijak velká. Moc jich v té době totiž nevzniklo a to je výhoda tohoto filmu. 60% ()

HoneyBunny

Ten film je jen o dalším skotském Robinu Hoodovi. Pokud jste viděli Statečné srdce, není o co stát. Tedy pokud vás nedostává, když si to Liam Neeson rozdává s Jessicou Lange, pak si to Tim Roth rozdává s Jessicou Lange, zatímco Rob Roy vykuchává týden mrtvou krávu. ()

klerik

Uchvatné dielo. Hrozne málo akcie, ale keď príde berie dych. Uveril som úplne všetkému. Tim Roth je viac ako len záporák a dvojica Neeson - Lange dodáva realnu atmosféru. A pripíšte si k tomu slovné prestrelky o súložení s ovcami a je to jasných *****. ()

Chrustyn

Očekával jsem historický velkofilm o boji jednoho muže za svobodu a čest a i díky skotským reáliím jsem si ze začátku myslel, že sleduji podívanou ve stylu "Statečného srdce" ale hodně rychle mě to přešlo a film mě zaskočil tím, že v něm je minimum akce a po většinu stopáže se vedou dlouhé a nezáživné dialogy. Výslednou podobu nezachrání ani nádherné záběry na skotskou krajinu ani jako vždy charismatický Liam Neeson a překvapivě slizký Tim Roth. ()

Jinny

Patetická kravina o Skotech a Skotové můžou být rádi, že s tím nemají nic společného, a kvůli které už Skoty nikdy nebudu brát vážně. ()

poz3n

Zcela jasně přiznávám, že jsem převelice zaujatý skotskou vysočinou a atmosférou samotného Skotska. Tudíž k samotnému štěstí už mi pak stačí méně, než u běžného filmu. Jistě, Rob Roy není žádný vytříbený spektákl, ale jako zábava na večer je naprosto dostačující a jako nostalgická vzpomínka na Skotsko zcela odzbrojující. 8/10 ()

SOLOM.

Skotsko je nádherná krajina a filmy které se opírají o jejich historii potažmo jejich hrdiny, se mi líbí. Doba kdy čest byla pro muže tím nejcennějším je už dávno v tahu (samozřejmě se najdou i výjimky), zato znásilňování, krádeže, vraždy a „neprávem získaná půda“ jsou IN. O postavě Rob Roye jsem se vlastně dozvěděl až díky tomuto filmu a Liam Neeson předvedl opravdu solidní výkon, ostatně jak je u něj většinou zvykem. Zdatně mu však sekundoval „slizký“ filmový parchant Tim Roth. Na rozdíl od některých bych však tento film nestavěl do stejné pozice jako „Statečné srdce“, protože jeho kvalit nedosahuje. Je to samozřejmě i díky menšímu rozpočtu, ale ani bojové scény nejsou žádná velká sláva. Dle mého jde o průměrný film, který nenudí, ale ani nějak zvlášť neoslní. ()

Ilicka

Jedna z mých srdcovek, která dokonce těsně vede i nad filmem ze stejné země, ale jiné doby Statečným srdcem. Předně, hraje tam Liam Neeson a slova jako čest, slovo, poctivost nejsou jen prázdnými pojmy. A kdo by odolal megaodpornému záporákovi Timu Rothovi? Hudba je příjemná na poslech a skotské exteriéry jsou uchvacujíci. Jak jinak charakterizovat film, který jsem viděla alespoň desetkrát a který byl historicky první, který se mi povedlo nahrát na VHS? ()

Morholt

Jeden z těch lepších historických filmů, který se sice nevyhnul klasickému klišé, kdy je jedna strana až do morku kosti poctivá a ta druhá stejně tak zkažená, ale dalo se přes to přenést. Z hereckých výkonů byl pro mě nejlepší ten Tima Rotha, který si zkaženého hejska střihl s bravurou sobě vlastní. Dále bych pak ocenil nádherné přírodní scenérie, které jsou snad vidět jen na severu Ostrovů. 70% ()

jhrasko

V rámci žánru je Rob Roy pre mňa ďaleko uspokojivejší než v ten rok multioscarový Braveheart. Jasne definované a držané pravidlá - charizmatický hrdina - zloduch - osudová láska - posúvajú funkčne vpred všetci traja hlavní herci. Vďaka nim si tento výlet do Škótska kedykoľvek rád zopakujem. ()

rawen

Pocitvý historicko/zbojnický film, který předznamenal příchod slavnějšího Statečného srdce o pár let později. Slušná záležitost - 7/10 PS: tak aha, Statečné srdce i Rob Roy vznikly ve stejném roce .) ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (více)