Píše se rok 1947 a čtyřicetiletý anglický profesor Humbert Humbert přijíždí do USA učit na univerzitě. Když si pronajímá pokoj v domě Charlotte Hazeové, spatří v zahradě majitelčinu dvanáctiletou dceru Lolitu. Zjišťuje, že potkal svou osudovou lásku a je ochoten udělat vše proto, aby byl Lolitě stále nablízku.Využije lásky Lolitiny matky, a přestože ji nesnáší, ožení se s ní. Vztah Lolity a Humberta se naplno rozvine - Humbert Lolitě zatají smrt matky a odstartuje s ní divokou cestu Spojenými státy. Po celý čas jsou sledováni. Po dvou letech Lolita Humberta nečekaně opouští... Příběh graduje. Hluboká žárlivost a pocit viny z nevhodné lásky začnou Humberta měnit v psychicky labilní trosku... (oficiální text distributora)

cross

Neznám sice žádnou jinou verzi tohoto slavného příběhu, ale musím uznat, že Lyne mi nasadil laťku velmi vysoko. Skvěle vystihl psychycké rozložení zakázaného vztahu (za což samořejmě může velmi poděkovat hlavním představitelům), stejně tak jako obrovskou spoustu sexuálnem jiskřících scén, u kterých si v mnoha případech vystačil pouze s náznaky! Skvělou práci odvedl také kameraman, hudební skladatel a i mladičká Lolita byla až neudržitelně k sežrání... ()

mirec88

Kubrickov originál som nevidel (zatiaľ), ale tento zaujímavý príbeh si ma úplne podmanil. Veru, Dominique Swan je perfektná zvodnica. Tie dve hodinky ani neviem ako uplynuli. Pekný, aj keď trochu zvrátený príbeh, ktorého originálnu (knižnú) verziu si musím v dohľadnej dobe prečítať. ()

jitrnic

Bohužel neznám původní Kubrickův film ani literární předlohu, takže nemůžu srovnávat. ¨Tento film sám o sobě je podle mě velmi solidní hlavně díky skvělým hercům (s výjimkou nesnesitelně přehrávající Melanie Griffith, jejíž postava naštěstí brzy zemře). Díky Dominique Swainové a hlavně báječnému Jeremymu Ironsovi jsem dokázal najít trochu pochopení pro jejich mě značně svým charakterem nesympatické postavy. Co se týče hudby, není to to nejlepší, co Morricone složil, i tak je výborná. ()

RumbleFish

Kniha i Kubrickova verze jsou výtečné, ale něco jim chybí... Nevím, zda to je Morricconeho hudba, Jeremy Irons s Dominique Swain, či vše ostatní, čím se Lyneho verze liší... A je mi to v celku jedno, toto dílo si velmi rád užiju i po x-té. ()

Puyi

Až na konec filmu jsem se poměrně dost bavil, sice nemohu srovnávat s původní verzí, ale nějak mi to nevadí... :) Jeremy Irons byl, jako vždy, naprosto úžasný, chvílemi možná byl na tomto filmu to jediné dobré... dalo se mu věřit uplně všechno (u něj se ovšem nic jiného ani nečekal), ale i Dominique Swain zvládla sovjí roli velmi dobře. Ke konci byl film už trochu slabší (a toho jsem se při pohledu na délku filmu trochu obával), ale i tak nevidím žádný důvod proč jít pod 4*. :) Velmi dobrý film, dobře zrežírovaný s dobrou hudbou od Morriconeho. :) ()

Koryntos

,,Lolita, světlo mého života, žár mých slabin. Můj hřích, má duše." Skvělý film, výborně zpracovaný a opravdu uvěřitelné herecké výkony hlavních představitelů.Patří do mých oblíbených filmů, ale bohužel nemám zatím srovnání s knihou, proto dávám 4 *. ()

Autogram

V každom človeku je asi kúsok nezdravého obdivu k primladým ročníkom, u niekoho menej, u niekoho viac, a niektorí situáciu nezvládnu, ako Humbert vo filme. Štylizovanie Lolity oblečením, mejkapom, grimasami je to, čo málokoho nechá chladným, režisér to vie, a upokojuje ma len to, že herečka mala v skutočnosti „až“ 17 rokov. Zimomriavky s veľkým prispením úžasnej hudby mi nabehli pri oboch scénach lúčenia, to druhé bolo podstatne smutnejšie. A že si každá zvrhlosť zaslúži trest, o tom presvedčí posledná časť filmu, ktorá je celkom iná ako romantický zvyšok. –––– Je jí všude plno. Když, tak ji jednu vlepte. –––– Kdyby mělo moje štěstí ústa, hotelem by se ozval ohlušujíci řev. ()

Pit

Za normálnych okolností by s Ironsa spravili takého pedofila, že by ho ukameňovali. Toto je pekný dôkaz toho, ako záleží na podaní príbehu a vysvetlenia, alebo "čo dokáže film" ! ()

Berenise

Jeremy Irons ma posadil na zadok. Jeho výkon bol fascinujúci. Film, ktorý postaví v divákovi poriadne morálne dilema.... Nevidela som pôvodnú verziu od S. Kubricka (ale rada uvidím) preto 5*. ()

Nepi

Remake Kubrickovy klasiky, který se může chlubit skvělými herci i zajímavým způsobem vyprávění. Jeremy Irons je všestranný typ herce, a proto e jako profesor Humbert trefou do černého. Mladičká Dominique Swain je přirozená a nadaná. V některých erotických scénám jsem až civěl jak svou hrdinku ztvárnila. Obraz, když Lolita leží na trávě a čte knížku a za ní tryská voda je nezapomenutelný a poetický. ()

Styxos

Přiznám se, že slavnou Nabokovu předlohu jsem nečetl, ani jsem neviděl původní Kubrikův snímek, nicméně tato Lolita z roku 1997 se mi líbila. Má pěknou atmosféru, dobrou hudbu (Morricone opět jede), ale za potlesk stojí jen herecký výkon mazáka Jeremyho Ironse a s přimhouřením jednoho oka i výkon Dominique Swain v roli jeho femme fatale Lolity. Snímek je pěkný, nicméně k dokonalosti chybí bohužel hodně... ()

venca163

Koukal jsem na tuhle pohádku poprvé jako malý kluk a proto přiznávam, že tento film byl pro mě přitažlivý hlavně kvůli sexu. V té době mi scény tohoto typu přikovaly k obrazovce a já to hltal. Takže vzpomínky jednoznačně kladné. Podruhé bylo zajímavé sledovat i rozklad osoby profesora Humberta, jeho absolutní neschopnost ubránit se chtíči. A chtíč je, jak jistě všichni víme, jeden ze 7 hlavních povahových hříchů. (75%) ()

manonfire

SPOIL:Miluju ten konec, když spatří Lolitu znovu....zlomenej tím časem bez ní. Dá jí peníze a naposledy jí bláhově prosí, jestli by nešla s ním. Spíš bláhově doufá, že by chtěla. Doufá, že bez něj není šťastná a lituje svého dávného rozhodnutí. Ale ona ví, proč se tak rozhodla. Ona ví, že to on byl pro ní hračkou, a nikoliv ona pro něj, jak by se dalo očekávat vzhledem k vyzrálosti obou účastníků vztahu. To ona si zkoušela sílu své sexuality, ač jí ještě neměla vůbec disponovat. Přesto své zbraně ovládala s mnohem větší jistotou a pro Humberta až zdrcujícím nadhledem, než tomu bylo z jeho strany. A to z jednoduchého důvodu... nikdy ho nemilovala. Nebyl jí nepříjemný, nebyl jí odporný, místy se jí zdál i milý, ale nemilovala ho, kdežto on jí ano, a to podmiňovalo i ovlivňovalo jakýkoliv detail v jeho chování k ní. Scéna, kdy jí po letech najde, a znovu se mu naleje do srdce krev, která tam chyběla celé ty roky, a ona ho chce obejmout, ale ne jako milence, nýbrž jako znovunavrátivšího se otce, je jednou z nejlepších z celého filmu. Člověk pochopí, proč Humbert obejmutí zabrání se slovy: "Ne, to by byla moje smrt." A potom finále v domě Quiltyho.: Humbert si je vědom toho, že jeho láska nemůže být vnímána jako normální cit a nezainteresovanou osobou by byla vnímána jako perverze. Přesto cítí, ačkoliv to zní vzhledem k okolnostem až cynicky....že je v jeho lásce náboj určité čistoty. On by prostě s Lolitou žil dokonce života, ikdyž by se jí už nemohl dotknout, stačilo by mu, aby jí viděl se smát. Vlastně by mu stačilo jen aby jí viděl. Oproti tomu Quilty dostal vše co Humbert chtěl, tedy Lolitinu zamilovanost, přestože mu šlo o sex s dívkou jejího věku, resp: o sex s dívkami jejího věku. V oné Humbertovo mstě -(Řekl bych až Gilliamovsky bizarně laděné....klavír, Quilty schovávající se před kulkami v peřinách) je Humbert snad poprvé v životě za onoho morálnějšího. Toho ale neutěší. V popravě Quiltyho je minimálně tolik jako trestu za zneuctění Lolity, jako i prosté žárlivosti a skličujícího uvědomění si, že milujte někoho, kdo miluje osobu třetí, která Vámi milované cit nevrací. A veškerá Nabokova snaha vyjádřit všechny okolnosti vztahu těch dvou je soustředěna v závěrečné větě: "Slyšel jsem výskot dětí z údolí. Nejsmutnější nebylo, že Lolita v té chvíli nestála při mně, ale že její hlas v tom sboru chyběl." To je, troufám si říci,geniální věta, která ve filmu nesměla chybět. Nechyběla, ostatně jako skoro nic, včetně maximalistické herecké i filmařské kvality. Mistrovské dílo. 100% ()

lulka5

Tenhle film vás rozbrečí už od začátku, i když ještě nevíte, o co vlastně půjde... Následuje celý příběh v retrospektivě a na konci brečíte zas, o to víc hystericky, že víte...a že chápete.... ()

ArdathBay

Poctivý remake, který ovšem nepřínáší nic nového vyjma vizuelního erotična, které si Kubrick v roce 1962 musel ponechat jen ve své mysli. Lolita Swainová je vybrána bezchybně a to byla absolutní neherečka. Irons svůj part rovněž zvládl výborně a jeho hluboký charizmatický hlas ve voiceoverech zní opravdu jako hlas dospělého muže v nejlepších letech. Langella by jako Quilty nebyl špatný ovšem Selllersovi se nevyrovná ani náhodou. Morriconeho hudba je standardně dobrá, ne však vyjmečná. Šel bych s hodnocením výš, kdyby Lyne projevil více invence a víceMÉNĚ od Kubricka "neopisoval" a ve filmu o filmu se o jeho verzi mohl alespoň zmínit. z Úcty k Mistrovi Mistrů. ()

FIBO

Myšlenka filmu je dobrá, určitě kvalitní předloha, ale film jako takovej mi do oka nepadnul. Hlavní představitelka ve mě budí extrémní nesympatie podobně jako chlap, kterýmu z nějakýho důvodu nemůžu věřit. Tak či onak, prostě mě to nepřesvědčí. Kvalitní námět, ale zpracovní mohlo proběhnout na můj vkus na daleko lepší úrovni s lepším obsazením a při trochu jiné omáčcce. ()

wovsi

Bohužel (bohudík) jsem četl knihu, takže vím, že tenhle film stojí za zlámanou grešli. Ta doslovnost a nuda zabíjí. Proč musí být jediná dechberoucí scéna jen ta vražda v závěru, která vlastně s příběhem souvisí jen tak trochu okrajově? Celý to má být přeci založeno na erotickém napětí, ale to jsem v psích očích Jeremyho Ironse neviděl. ()

Bankovní loupež á la Lyne

Bankovní loupež á la Lyne