Píše se rok 1947 a čtyřicetiletý anglický profesor Humbert Humbert přijíždí do USA učit na univerzitě. Když si pronajímá pokoj v domě Charlotte Hazeové, spatří v zahradě majitelčinu dvanáctiletou dceru Lolitu. Zjišťuje, že potkal svou osudovou lásku a je ochoten udělat vše proto, aby byl Lolitě stále nablízku.Využije lásky Lolitiny matky, a přestože ji nesnáší, ožení se s ní. Vztah Lolity a Humberta se naplno rozvine - Humbert Lolitě zatají smrt matky a odstartuje s ní divokou cestu Spojenými státy. Po celý čas jsou sledováni. Po dvou letech Lolita Humberta nečekaně opouští... Příběh graduje. Hluboká žárlivost a pocit viny z nevhodné lásky začnou Humberta měnit v psychicky labilní trosku... (oficiální text distributora)

PALINO

Veľmi kvalitný film s bravúrnymi hereckými výkonmi ústrednej dvojky. Jeremy Irons sa svojej komplikovanej postavy profesora Humberta zhostil na jedničku a pochvalu si zaslúži aj predstaviteľka Lolity, pre ktorú táto úloha predstavovala introducing. Podobne dobrú prácu odviedol i Adrian Lyne, ktorý dokázal mnohým scénam dodať tú správne dusnú atmosféru i pôsobivosť, ako napr. v závere filmu, kde vynikajúco strieda zábery zakrvaveného Humberta s dejom, ktorý tomu predchádzal. ()

Jiří K.

Já nevím, kritizovat jakoukoli adaptaci Nabokovovy Lolity je jako pustit se na Kubu s plackou G.Bushe. Myslím si však, že se na Lolitě nedá nic zkazit. Přesto nedám plné hodncení. Může za to J.Irons - ten mi tam neseděl. ()

rozbris

A pak, že ženy s náma muži nemanipulují, opak je pravdou. Dominuque Swain to zahrála velice dobře, až bych mě taky asi velké problémy nezamilovat se, škoda jen, že pak už nic tak dobrýho nenatočila. ()

Indy

Príbeh osudovej, zakázanej lásky profesora Humberta k mladučkej Lolite vyrozprávaný prostredníctvom skvelého filmu. Filmu, ktorému bezpochyby kraľujú dvaja ústrední herci, väčšina ich spoločných scén je fascinujúcich a nemám výhrady ani k dobre zvládnutému záveru. Skúsený Jeremy Irons je bezchybný a podáva výkon hodný minimálne oscarovej nominácie. Neskúsená Dominique Swain (jej prvá úloha) rozhodne neostáva pozadu, škoda, že sa holka profesionálne moc nechytila, pretože okrem úlohy Travoltovej dcéry vo Face Off Johna Woo som ju už vo veľkom a dobrom filme nevidel. Každopádne Lolita v jej podaní je dokonalá, čo sa takmer podarilo aj samotnému filmu. 8/10 ()

LEATHERFAC

Poněvadž jsem včera kouknul novější verzi, přišlo mi zajimavé si dát starší verzi hned následovně. Tudíž si logicky neodpustím srovnání. Takže napřed nová verze: od začátku plný počet bodů - herci skvěle vybraní, Irons charismatický sexy chlap v nejlepších letech, Lolita typově přesná, drzá, rozpustilá, hravá a neuvěřitelně sexy (a to na lolitky vůbec nejsem). Chemie funguje dokonale, Melanie v roli matky je milá až svůdná, paradoxně až příliš, že jsem až nechápal, tu Humbertovu odtažitost (tu jsem pochopil až u starší verze, kde matku hraje - byť skvěle - nevzhledná nesympatická herečka). Kamerové a režijní finesy - prostě nadšení. Dokud se oba milenci neusadí na univerzitě a nezačnou žít poněkud nudný "rodinný život". A chemie milenců přestává fungovat, Lolita se stává chladnou, vzpurnou a místo skandálního románku tu máme "výchovu dívek v americe) takže předlouhé dvě prostřední čtvrtiny filmu jsou bohužel tak trochu o ničem. Naštěstí děj trochu oživuje tajemný fantom v podání skvělého F. Langely. Nutno podotknout, že ta tajemnost mu ve filmu velmi sluší, narozdíl od Selersovy role ve starší verzi, kde je ho víc než plno. Stejně tak tajemný nic neprozrazující začátek nové verze mi přišel mnohem dramatičtější a lepší, protože probouzí zvědavost o co vlastně jde, čí je ta krev na rukou atd. narozdíl od Kubricka, který všechno vykecá hned na začátek. Otylá těhotná mamina s umaštěnými vlasy v domácích bačkorách na závěr, která se z Lolity stane je trochu zklamání, ale tak už to asi s lolitkami bývá  ;) Nicméně poslední čtvrtina to zase dotahuje. Oproti tomu starší verze má mizerné neadekvátní obsazení (včetně matky, která nejspíš víc typově odpovídá zadání, nicméně, je až tak nezajímavá až je spíše protivná). Mason je oproti sexy Ironsovi přestárlý, nesexy a bez charismatu. Představa, že by se do něj mohla nějaká lolitka bláznivě zamilovat, působí zcela nevěrohodně. Asi jako kdyby hrál Jacka Sparowa Danny DeVito... Lolita působí příliš dospěle, nepřitažlivě, nezajímavě, tuctově - alespoň pro mě. A Sellers jako dobrý, ale z úplně jiného filmu, spíš jiné planety. Ostatně celé mi to přišlo takové jaksi příliš na komediální notě, ač by mělo jít spíš o drama. A Kubrickova nezajímavá režije to dorazila úplně až tak, že mě film minimálně od poloviny přestal úplně zajímat. Kubrick je jeden z nejpředceňovanějších režisérů. Po shlédnutí jeho jednohvězdičkové verze musím zvednout hodnocení verze nové na 4*. PS: Morriconeho hudba jindy velmi výrazná je tu tak nějak nepostřehnutelná skoro. ()

Davej

Kupodivu se mi zdá tato verze lepší a zábavnější než ta Kubrickova- rozhodně se nejedná o remake, ale o novou adaptaci látky. Režisér tu neodkrývá karty hned na začátku a navíc ty dialogy nějak rychleji odsypávají. A léta 90.už také tolerují odvážnější scény, což je jenom ku prospěchu dramatizovaného Nabokovova díla. ()

BlueZero

Toto je už jeho druhé filmové spracovanie. Líši sa od staršieho najmä svojou opovážlivosťou a tej by možno nezaškodilo trocha viac. Ale samozrejme s vyššou dávkou hereckých výkonov. Možno sa ešte dožijem spracovania, ktoré mi bude vyhovovať viac ;-). Lolita je skvelý román, ktorý si zaslúži viac. ()

Stromovous87

Lolitu jsem četl už dvakrát a souhlasím s tím že je to jeden z nejlepších románů 20. století. Je velmi těžké natočit podle geniální knihy film, ale musím Lynovi přiznat, že se mu to povedlo. Viděl jsem první Lolitu od Kubricka, a přes všechnu úctu kterou k němu chovám, musím dát více bodů právě této druhé Lolitě. Celý příběh samozřejmě táhne skvělý Jeremi Irons v roli Humberta Humberta – už do smrti, když uslyším jméno Humbert Humbert vybavím si Ironsovu tvář ( a naopak  ). I pro roli Lolity zvolil režisér skvělou Dominique Swain, která v Lolitě předvedla zatím svůj nejlepší herecký výkon (ostatní filmy s touto herečkou jsou spíše podprůměrné.) Jediné co mě na tomto zpracování mrzí je, že režisér nedal více prostoru pro roli Clareka Qualtiho. To naopak u kubrickovi Lolity exceloval v této roli Peter Sellers. Přesto dávám Lolitě plný počet bodů, za skvěle zvládnutý remake a za skvělou hudbu, kterou složil Ennico Morricone. ()

wosho

Tato verze Lolity se mě líbila více, než Kubrickova (a to je co říct). Lyne narozdil od Kubricka (jeho je černá cinická komedie o deviaci.-) pojal Lyne svého Humberta jako tragickou postavu (bylo mě jej líto) co se propadá na dno a neví jak z něj pryč-hotová antická trgedie. Navíc Irons jej ztělesnil na hranici geniality-jeho prostě nelze v jeho podání jen tak odsoudit jako perverzního hebefila. To lze "Quiliho" (Langella jej pojal jako opravdové arogantní monstrum-jeho dekadentní popravu jsem si jistou dobu pouštěl několikrát v kuse). Navíc samotná Lolita je pravá mrcha, která využívá svých "dětských-ženských" zbraní a neštítí se ničeho (a je zatraceně sexy). Škoda jen, že film funguje na scény. Každá zvlášť je povedená (divil jsem se před jejím vzhlédnutí průměrnému hodnocení-Cinema 60%), ale jako celek je trošku upocená a zdlouhavá. Stačilo by jí zkrátit o 15-20 mimut a filmu by to jen prospělo. ()

zbysik

Planuji se kouknout i na Kubrickuv original z roku 1962, takze potom to porovnam. Zatim mohu rici, ze tato verze je bez vaznejsich nedostatku. Ustredni duo funguje velmi dobre a i presto, ze Lolita je vykreslovana jako neskutecnej spratek, tak se vam za cely film nezhnusi. A co se tyce postavy Humberta, tak ten zde neni vyobrazen jako nejaky uchylacky pedofil, ale spise jako tragicka postava sve snilkovske povahy, kdy jednou casti sve duse zustava ditetem i v pokrocilejsim veku. ()

Honzick

Lolitka je opravdu moc rajcovní ale jinak sem tím filmem sotva protrápil nakonec..Prostě nedokážu pochopit proč to zde má tak dobré kritiky...bohužel se v žádném případě nedonutím, podívat se na to podruhé, takže mi toho tajemství zůstane skryto asi napořád:D ()

Paity

Vladimir Nabokov se skutečně nemusí obracet v hrobě, když by tohle viděl. Jde o velmi dobrou záležitost, která se filmařům vydařila. Samozřejmě Jeremy Irons je skvělý herec a jen to potvrdil v Lolitě. Faktem také je, že ocenění zaslouží i casting, který nabral Dominique Swain, která se na roli lolity skutečně hodila ať už herecky, tak svým holčičím vzhledem. ()

dopita

Velkoryse pojatý film který je sice čirou konverzačkou ale i přesto má na svojí dobu ohromný rozpočet (údaje se rozcházejí v rozmezí 55 - 62 milionů). Ty prachy jsou na filmu vidět, žádné natáčení v papundeklu, všechno v exteriérech. Film se sice někdy od padesáté minuty trochu táhne a závěr tak nějak nijak vyšumí do ztracena, ale rozhodně se nedá říct, že by to nebylo poctivě odvedené řemeslo. ()

duddek

Pěkná hudba. Ta Morriconeho i dobové hity. Oproti Kubrickovi určitě otevřenější, je cítit mnohem větší napětí mezi protagonisty. Lyneovo zpracování má podle mě líp vybudovanou atmosféru a je celkově napínavější, mysterióznější. Tahle Lolita je o poznání koketnější a tenhle Humbert je sice větší švihák, ale na druhou stranu si s ním Lolita dělá, co chce, a on si nechá všechno líbit. To u Kubricka vidět není. ()

Pat.Ko

Prepáčte, ale nemohol som odignorovať hlavnú tému filmu, ktorou je pedofilný vzťah. Je to téma je nevyhnutne kontroverzná a môže vyvolať nepríjemné pocity u divákov. Film sa snaží zobraziť túto komplikovanosť dynamickejšie, no je pochopiteľné, že nie každý bude mať rovnaký prístup k tejto téme, tak ako ja. Body pridávam za výkony dvoch hlavných hercov a za tretiu štvrtinu filmu. Jeremy Irons ako Humbert Humbert a Dominique Swain ako Lolita predvádzajú presvedčivé herecké výkony, aj napriek tomu, že som sa nedokázal vžiť do kože postáv. Je dôležité pochopiť, že herecké výkony nemusia zmierniť kontroverznosť témy. Čo sa týka tretej štvrtiny filmu, ju vnímam pozitívne. Zhrnul, že film je kontroverznou adaptáciou knihy Vladimira Nabokova, ktorá sa zaoberá zložitým vzťahom medzi dospelým mužom a mladou dievčinou. Táto téma môže vyvolať veľa rôznych reakcií u divákov, a preto je pochopiteľné, že nie každý film ocení rovnako. 4/10 ()

pjotr76

Neviděl jsem originál od Kubricka, přesto nemohu hodnotit jinak okamžitě po shlédnutí tohoto filmu, který ve mě zanechal to co většina filmů již dlouho ne - silný umělecký zážitek. ()

Piškotka

Nepovedená předloha, nepovedený film. Neztvárňuje to, co by měl. Zní to lacině a prvoplánově. Chybí psychologická analýza. Pořád je tam to fyzično, ten prachsprostý jednoduchý chtíč. ()

Bankovní loupež á la Lyne

Bankovní loupež á la Lyne