Beze mě: Šest tváří Boba Dylana

• Česko I'm Not There (festivalový název) (více)
Drama / Hudební / Životopisný
USA / Německo / Kanada, 2007, 135 min (Alternativní 130 min)

Imaginativní balada o jednom životě, ale řadě osudů a tváří ikonického zpěváka... Je vůbec možné, aby tradiční lineární vyprávěcí struktura a klasický formát životopisu dokázaly vypovědět o všech aspektech jednoho života a všech tvářích jedné velké osobnosti? Záporná odpověď na tuto otázku dovedla režiséra a scenáristu Todda Haynese k ojedinělému konceptu, jímž podal impresi klíčových desetiletí z života ikonického zpěváka Boba Dylana. Životní příběh je zde rozbit na malé střípky, z nich dohromady vyvstává barvitá mozaika. Jednotlivé podoby ústřední postavy, jež se odlišují pohledem na svět, definicí sama sebe i společenskou maskou ukazovanou navenek, ztvárnily herecké osobnosti odlišného věku, pohlaví, rasy i národnosti. Do kůže Boba Dylana tak současně vklouzává uznávaný mladý britský herec Ben Whishaw, charakterní hollywoodští představitelé Heath Ledger, Christian Bale a Richard Gere, ale také čtrnáctiletý broadwayský zpěvák Marcus Carl Franklin i herecky všestranná Cate Blanchettová, která za svůj výkon získala Zlatý glóbus a byla nominována na Oscara. Scénář navíc nakládá s fakty zpěvákova života maximálně volně a mísí je s fantazií, surreálními prvky a impresemi opírajícími se o jeho písně. Výsledný snímek, jenž se opírá o citát Arthura Rimbauda „Já je někdo jiný“, zrcadlí marnou touhu Dylanových fanoušků svůj idol uchopit a cele pojmout. Fenomenální herecký ansámbl, který vedle uvedených jmen doplňuje ještě Charlotte Gainsbourgová, dcera Serge Gainsbourga a Jane Birkinové, a Bruce Greenwood, byl spolu s režisérem ověnčen Cenou Roberta Altmana. (Česká televize)

Katya

Vydržela jsem to do konce, ale abych pravdu řekla, stálo mě to dost úsilí. Výtvarně, hudebně a co se týče originality je to krásný film, je na co se dívat, vyloženě jsem se těšila na dějovou linku s Kate, její herectví mě téměř hypnotizovalo, a černobílé ztvárnění je prostě jedinečné, kdo má jenom trochu výtvarné oko, budou mu Katiny pasáže lahodit. Dokážu si představit, že I´m Not There je pravděpodobně film plný narážek na události, osoby a kulturní milieu v USA, které jsem ale ve většině vůbec nepochopila. Proto asi pro většinu lidí ta náročnost a nepochopitelnost tohoto snímku a u některých tak nízké hodnocení. No nic, moje chyba, budu si muset k tomuto filmu asi něco málo nastudovat a pak to zkusit znovu. ()

Zajija

Film s hvězdným obsazením. Když jsem se na tohle obsazení koukl myslel jsem si, že to v nejhorším případě budou čtyři hvězdičky, jenomže ono ne! Ztrácel jsem se v ději a celkový dojem byl nijaký. Bohužel! Drama není nic pro mě a už kvůli těm hercům co mám tak rád mě tohle hodnocení mrzí. Beze mě: Šest tváří Boba Dylana ** ()

Monty71

Vyborny napad,skvele herecke obsadenie. Cate Blanchet ma u mna 5*.no nejak to cele ide mimo mna. Ako bolo napisane,film nie je pre kazdeho. Mam rada biograficke filmy o legendach hudby no tento film mi o zivote Boba Dylana nepovedal vela. ()

ilovebritain

Zajímavý. Nejdřív jsem si myslela, že jsem prostě blbá a nechápu, ale postupně jsem se do toho dostala a konečný dojem byl jedno velké dlouhé zamyšlení. Nějak jsem si odvykla soustředit se na něco jiného, než na herce samé. Tady je totiž nutno vnímat hlavně všechno okolo nich. Sami jsou jen bílými body uprostřed atmosféry hrající barvou duhy. Sami jsou jenom pouhou myšlenkou, pouhou částečkou složité osobnosti. Z určitého úhlu je to asi nejlépe natočený životopisný film. Lidé, a umělci zvlášť, nejsou černobílí. V jejich hlavách se pořád cosi střetává a jednotlivé části se diametrálně odlišují. Více herců je asi tou nejlepší cestou, jak nepodávat myšlenky černobíle nebo hůř nestravitelně. Takto máme možnost pochopit osobnost a myšlení. Tohle není snímek o jeho životě, ale o jeho hlavě. Nemám výhrad. Je to umělecký film a nebudete se na něj dívat často, třeba ho ani nepochopíte, přesto se dostanete blíž jemu samotnému než po přečtení všech biografií. ()

Miagy

Tento film mi nič nepovedal, nebyť úžasnej C. Blanchett by som to dávno vypol. Film tak nabitý hviezdami, ale dejovo, vzduchoprázdny, bez štipky zmyslu pre búrlivosť, drámu, akciu, anarchiu...Dejové línie totálne nezávisle prepojené, odlišné. Zlý film. Blanchett však zachránila aspoň to, čo ostatní dok*rvili. ()

jojoping

Film ocenia predovšetkým priaznivci Boba Dylana. Bez znalostí jeho biografie je divák stratený. Množstvo odkazov na jeho etapy života, jeho správanie a postoje bez hlbších znalostí zostanú nepochopené. Pre tých ostatných zostane len kvalitná hudba (aj tú si nemusí každý divák obľúbiť), dobré herecké výkony Dylanových predstaviteľov (najmä Cate Blanchett je naozaj úžasná) a prehľad historických udalostí, popr. sa môžu baviť spoznávaním známych postáv (náhodne vyberám prezidenta Nixona, beatnického básnika Allena Ginsberga, alebo členov Beatles). Vo filme odznie aj Dylanov citát: „Akceptujem chaos. Len neviem či on akceptuje mňa.“ Dovolím si ho parafrázovať. Akceptujem tento film, len neviem, či aj on akceptuje mňa ako diváka. ()

RedRain

Nevyrovnaný film plný skvělých scén s mírně přehnanou stopáží a úžasnými herci. Hádankovitý experiment však dává nahlédnout do duše tak složité a zajímavé (jakou Bob Dylan bezesporu je) velmi originálním a odvážným způsobem; dává tím na frak všem těm konvenčním biografiím, které opisují život slavných osobností, aniž by sami o sobě chápali, co jejich hrdinové prožívají a zkusili to nějakým způsobem reflektovat. Tenhle film se nebude líbit všem, což je logické, ale určitě stojí za pozornost. Cate Blanchett, Christian Bale a Marcus Carl Franklin = nezapomenutelné výkony. ()

Asdas

Autobigrafický hudobný film ,ktorý na niektorých miestach posobí až dokumentárnym dojmom o jednej z najvačších žijúcich hudobný legiend nemože byť predsa zlý?!Bob Dylan je mužom roznych tvári rovnako ako aj tento počin...skvelé herecké obsadenie(Blanchett,Bale,Gere a Ledger),skvelá muzika ktorú si užijú troška náročnejší poslucháči a scenár o ktorom by sa dalo hovoriť aj hodiny.Ps:Mal som chuť si tu cigaretku zapáliť s ním! ()

LaValse

Rozkouskovat osobnost Boba Dylana na šest různých charakterů, každému přisoudit jednu postavu, tu obsadit skvělým hercem, všechno pořádně promíchat aby vznikl zdánlivý nepořádek, bláznovství a surrealismus. Není potřeba všechno pochopit, stačí vědět že se za tím vším skrývá hodně (a možná ještě víc). Co ještě říct? Obloha není žlutá, je to kuře. ()

Elegnor

Nadmíru povedený hudebně prošpikovaný "dokument". Několik hluchých míst plně vynahrazují parádně vizuálně zpracované songy (Ballad of a thin man,..), taktéž rozložení Dylanovy osobnosti na několik výrazných charakterů považuji za dobrý nápad. ()

MikeMyers

celý snímek je profesionálně natočený a doprovodná hudba Dylana je skvělá ale já jsem mistama tápal o čem to je chyběla nějaká kostra,souvislý děj a když se k tomu přičte ještě stopáž, stává se z toho velmi náročný film.Asi na to ještě párkrát kouknu - nebo kdo toho o dylanovi tolik neví asi nepochopí? nevim uvidíme ()

AnnaMae

Wow. Vlastně nevím, jestli jsem ten film přesně pochopila. Chvílema jsem se ztrácela a možná jsem si celou dobu spíš jen domýšlela, co se děje a co chtěl autor říct. A možná to tak mělo být - aby si do filmu každý promítl svoje pocity a každý v něm viděl něco jiného. Ale zároveň mi všechny ty obrazy přece jen dohromady dávají jakýsi celkový dojem o osobě Boba Dylana. Každopádně to bylo umělecký, originální, krásný na pohled, krásná hudba, odvážný a naprosto odlišný od všeho, co jsem viděla za poslední dobu. ()

Ernie_13

Myslel som, ze nepotrebujem poznat Boba Dylana pred tym ako zhliadnem tento film...avsak asi som sa dost mylil, lebo moc som ten film nepochopil resp. cloveku co nevie temer nic o Bobovi Dylanovi to pride trocha chaos?! ()

nmarca

Trochu zmatené, pro nezasvěceného dylanovce asi nepříliš srouzumitelné, příliš dlouhé, přesto - hlavně díky vynikajícím hercům v čele s Cate Blanchett (dokonce ani Richard Gere mi tu nevadil) a písničkám velmi příjemný zážitek. 70% ()

Queendom

Nebejt poněkud roztahanýho začátku, kde jsem si vůbec nebyla jistá kde jsem a co se po mně chce a trochu nudnejch pasáží s Gerem, to bylo naprosto výborný. Vizuální lahůdka. Cate Blanchett to zase rozbalila, protože na mě působila autentičtěji než sám Bob Dylan. ()

miligretchen

Člověk by měl vědět, že Dylan byl sám o sobě především geniální poeta, než kdokoli jiný. Hudební forma, kterou našel pro vyjádření svých myšlenek, je prostě jen zvolenou formou - prostředkem k vyprávění. Paradoxně v ní byl mistrem. Film sdělí hodně i člověku, který Boba Dylana téměř nezná, dokonce i člověku, který ho z nějakého důvodu nemá rád, je to totiž snímek o hledání místa v tomto světě pro křehkou lidskou duši, je to příběh básníka, se vším, co ho v životě ovlivnilo. Pozn.citace: "Je chyba říkat - já myslím. Mělo by se říkat: Je mi myšleno. Já je někdo jiný. Jsem přítomen zrození své myšlenky.Dívám se a naslouchám.." Nakonec Rimbaud shrnuje slovy, že by člověk vlastně neměl nic tvořit, že je to zbytečné, protože to stejně nikdo nepochopí. Ale já myslím, že zbytečné to není. Je potřeba udělat to pro to svoje JÁ, které existuje v jiné formě, než na kterou jsme zvyklí.Charlotte Gainsbourg i jiní, nezklamali. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008