Lovec jelenů

• USA The Deer Hunter (více)

Michael, Steven a Nick jsou mladí tovární dělníci z Pensylvánie, kteří musí narukovat do Vietnamu. Před tím, než odejdou, Steven se žení s těhotnou Angelou a jejich svatba je zároveň slavností na rozloučenou. Po mnoha hrůzách, které tři přátelé prožijí, všichni upadnou do rukou Vietkongu a dostanou se do tábora rukojmích, kde jsou nuceni hrát sami se sebou ruskou ruletu. Slavné válečné drama režiséra Michaela Cimina patří k uměleckým vrcholům vlny filmů o vitnamském traumatu. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Radim

Tak tento film jsem nedal, pro mě totální nuda. Dvě hvězdičky dávám za pár mrazivých scén a skvělého Walkena. ()

ClimbVibe

Snímek, na který je potřeba si udělat čas a náladu. V první hodince nám režisér předhazuje k požití atmosféru "před"... svojí stopáží mě skoro až nudila. Náhle zlom a jsme přímo "v tom" - tvrdý náraz odpovídající rozčarování mladých odhodlaných kluků bojovat za svou vlast. Místo medailí utrpení, chaos, zmar, šílenství... Následuje delirické "poté". Chvílemi se objevují náznaky, že by to mohlo být zase jako "před", ale spíše se potýkáme s následky toho, když jsme byli "v tom"... Nechci se do toho zamotávat - tenhle film je vynikající. ()

Ještěřák

Láskyplná poetická nuda, která mi ani po třech čtyřech letech nějak nejde dostat z hlavy, viděná v nostalgicky vděčném období, kdy jsem neposkvrněně objevoval 85%ní až 95%ní ČSFD filmy, a kdy mi ještě skoro každý z filmů ukázal něco novýho, nepozanýho, nebo dokonce šokujícího. ()

Standito

Úvod, pokiaľ sa dej nepresunie do Vietnamu, je neuveriteľná nuda. Zvyšok je však bezchybný, nezabudnuteľných scén niekoľko, ale ako vravím, tá prvá tretina... ()

Wishkah

Co o tomhle filmu napsat? Jeden z nejsmutnějších a nejdojemnějších filmů co jsem kdy viděl. Tři hlavní představitelé John Savage, Christopher Walken a především excelentní Robert De Niro předvádí strhující herecký koncert, který doplňuje výborná hudba a skvělá režie. ()

ActiveWind

3 nebo 4 hvězdy u mě, těžko se rozhoduju. Válečný žánr je přesně moje krevné skupina. Robert De Niro je jako vždy výborný. Příběh paráda, ale ten film by klidně mohl být o hodinu kratší. Místy je to zbytečně zdlouhavé. Až moc. Nicméně hrůzy války a její dopad na obyčejné mladé lidi, kteří se vzdávají svého klidného života a rukují, jsou zde velice dobře znázorněny. Proto dávám spíše 4 hvězdy. ()

DannyBoy80

3* a to zejména za první těžce utahanou hodinu. V té se nic moc neděje, pro navození atmosféry a seznámení s poměry je to přespříliš dlouhé. Část z Vietnamu je na celém filmu nejlepší, zde nemám připomínky. Poslední část je opět spabší, ale né tak strašná jako úvod. Ona ta poslední část mohla celý film vytáhnout nahoru. Ale ta je opět rozmělněna, emocionálně hodně prázná (kromě návratu do Vietmanu), taková řekl bych nemastná neslaná. Zde bych připomenul dánský film Bratři, kde je tento problém vykreslený mnohem lépe. Hercky stojí za zmínku jedině Walken, De Niro lehce nadprůměr, Streep nemá co hrát. Kamera je vynikající. ()

Paldiny

Štruktúru filmu je možné rozdeliť do 3 častí. Prvú tvorí otváracia hodina predstavujúca ústredné postavy krátko pred odletom do Vietnamu. Na nej si divák dokonale otestuje trpezlivosť nakoľko je svojou zdĺhavosťou (svadobná oslava) priam nekonečná. Po hodinovom úvode je divák vhodený priamo do krvavých jatiek, ktoré sa psychologickou náročnosťou a napätím (ruleta) môžu rovnať s dobovým velikánom Apokalypsou. Po 40-minútovej esencii prichádzajú preživší späť domov a začína vojna duševného charakteru. Tá nanešťastie dosahuje iba zlomok silnejších scén (česť záverečnému duelu). V prípade Lovca jeleňov by som snáď prvýkrát privítal zásah štúdia aké malo v pláne vypustiť film do obehu v dvojhodinovej verzii, ktorá by určite pridala na intenzite. Takto vo vate hluchých miest zbytočne zanikajú presvedčivé výkony protagonistov a excelentná vietnamská pasáž čo pri slušnom obsadení a veľkom potenciáli zamrzí. ()

derryl

Neskutečný válečný film, který je natočený z lidského hlediska, tedy pohled na válku je až na druhém místě. Hlavní je tu život lidí plný hlubokých citů a přatelství až do krajnosti. Tak to má být. Žít život v radostech, trápení, naději... Skvost kinematografie konce 70. let. ()

vander19

Filmy s De Nirom vidieť patrí medzi povinnosti takmer každého filmového fanúšika. Výborne mu tu sekundujú kolega z Godfathera John Cazale, Meryl Streep - síce nie až tak výrazne, ale hlavne Chris Walken. Zo začiatku mi film pripadal, že sa snaží aj zbytočnosťami vyplniť tých 176 minút. Veď len časť o svadbe mala skoro hodinu. Doslova som mal pocit, že na tej svadbe som aj ja. Potom nastalo to čo som čakal. Vojna vo Vietname. Práve tu film naberá na kvalite, hlavne pre niekoho ako som ja, ktorý má tieto filmy veľmi rád. Aké však bolo moje sklamanie, keď som si uvedomil, že tá odysea vo Vietname je len malým kamienkom na obrovskej pláži plnej šutrov. Šutrov, ktoré tvroili problémy medzi priateľmi, láska, ale aj sila priateľstva. Úprimne??? Síce film má fantastické hodnotenie a získal 5 Oscarov, ale mňa miestami brutálne nudil. Sledovanie tohto filmu bolo pre mňa miestami ako za trest. ()

orkadimenza

Jeden z vrcholových válečných filmů a vrcholový film Michaela Cimina. Po své maturitě jsem si velmi zřetelně zavzpomínal na Remarquovo Na západní frontě klid, protože ta "válečná idylka" je zde stejná. Svatba symbolem mladistvé bohabujnosti před válečnými útrapami a prozřením je zde stejná, stejně jako přátelství, jakožto nejdůležitější věc ve válce. Ze samotného Vietnamu je zde opravdové minimum, ale přesto snímek dokáže následky války znázornit daleko lépe, než drtivá většina snímků z bojiště. Pomáhá tomu rozvláčné tempo, které je možná až příliš pomalé, což je asi největším úskalím Deer Huntera (ale i obecně Ciminových snímků). Nejvíce bych však chtěl vyzdvihnout motiv ruské rulety, který zde byl využit naprosto fantasticky. Až zas někde na ruskou ruletu narazím, vzpomenu si právě na Lovce s hvězdným de Nirem a charismatickm Walkenem. ()

Rozjimatel

[2,5*]     Protivojnová dráma o dopadoch hrôz vietnamskej vojny na psychiku bežných ľudí, zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Film mal tú obrovskú výhodu, že bol prvý z dlhého radu filmov o Vietname, čo mu zrejme zabezpečilo pozornosť kritikov, akademikov (9 nominácii na Oscara, 5 premenených) a aj divákov (veľký komerčný úspech). Medzi tými spomínanými filmami je niekoľko skvelých, nesmrteľných diel, lenže Lovec jeleňov k nim podľa mňa určite nepatrí. Domnievam sa, že z dnešného hľadiska už film príliš neobstojí (predovšetkým z réžijnej stránky) a nezachránia to ani skvelí herci (Robert De Niro, Christopher Walken a Meryl Streep) a krásna hudba (Cavatina). Režiséra Michaela Cimina nepovažujem za obzvlášť nadaného, čo dokazuje aj jeho zvyšná tvorba. Film má tri fázy s veľmi odlišným charakterom, ktoré by som nazval "Bežný život", "Vojnové hrôzy", "Vojnová trauma". Prvá fáza je jednoznačne najslabšia, je neskutočne rozťahaná a nezáživná. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale čo je zaujímavé na tom sledovať celú hodinu jednu bandu, ktorá v kuse chlasce, huláka. vedie blbé reči, skoro všetci sa chovajú ako idioti a prihlúplo sa rehocú? Keďže sa jedná o tretinu filmu, ani zázrak vo zvyšných dvoch tretinách by už z toho nevykúzlil výborný film. A ten zázrak sa navyše ani nekoná. Druhá fáza je pomerne pôsobivá v tom, ako sprostredkuje vojnové hrôzy, ale je hrozne skratkovitá a v podstate celá založená na ruskej rulete, čo je, keď sa nad tým človek zamyslí, poriadny nezmysel (metafora-nemetafora, mal som pocit, že film sa snaží byť autentický). No a napokon, tretia fáza je o vojnovej traume, o tom, ako dokáže vojna ľudí zmeniť k nepoznaniu a je určite najlepšia (ale stále nie skvelá). Ak by som mal tie tri fázy pomenovať ešte iným spôsobom, bolo by to z diery do pekelnej diery a naspäť do diery. Pretože to hnusné priemyselné mestečko nič iné ako diera nie je a ak tam má fungovať nejaký kontrast medzi nim a Vietnamom, tak u mňa veľmi nefunguje. Film som videl v slovenskej televízii s nechutne orezaným obrazom (4:3) a so slabším dabingom, čo môj celkový dojem ešte zhoršilo. ()

Wiluna

Film som si kedysi kúpila na DVD za £3 v malom pakistanskom obchodíku a netušila som, akú vzácnosť si odnášam domov. Nádherný, hlboký epos, ktorého hlavným cieľom nie je rozoberať americký impact vo Vietname, ale pokúsiť sa o hlbšie zamyslenie sa nad životom, smrťou a v neposlednej rade nad láskou (hlavne tou kamarátskou). Lovca Jeleňov radím preto do kategórie ťažkých filmov, ktorý začína možno nudne a zdĺhavo (presne ako nalodenie na Titanic). No vzápätí pochopíte, že išlo o nevyhnutnosť, aby ste sa dokázali lepšie vžiť do nasledujúcej ťaživej kapitoly príbehu, v ktorej sa kamaráti z detstva stávajú vojnovými zajatcami. Mike a Nick (Rober De Niro a Christopher Walken) sú nútení hrať proti sebe ruskú ruletu, zatiaľ čo väznitelia okolo nich sa stavili, kto zomrie ako prvý.  Práve tieto scény majú skvelú atmosféru a vy neviete či ste pripravený nazrieť do najtemnejších zákutí ľudskej psychiky. A ich trauma zostáva a je obrovská. Výborné herecké obsadenie, skvelý scenár, emotívne herecké výkony – pri ruskej rulete mali herci na šialenú žiadosť De Nira skutočný ostrý náboj v revolveri. Preto je jeho priam šialený výraz a smiech v tejto scéne nefalšovaný. Tak isto facka, ktorú uštedril vietnamský herec Walkenovi nebola v pláne (tajná žiadosť režiséra) a jeho prekvapenie bolo o to väčšie. A film v sebe ukrýva veľa ďalších skvostov a odkazov. Ak máte chuť na niečo hlboké.....zvoľte Lovca Jeleňov. ()

efko

Keď Jane Fondová označila Lovca jeleňov za provládny a rasistický film, príliš sa nemýlila... Film je primárne zameraný na vykreslenie osudov troch kamarátov, robotníkov z malého pensylvánskeho mestečka pred, počas a po vojne vo Vietname. Samotný vojnový konflikt však Cimino podáva divákovi dosť jednostranne a absolútne neobjektívne. Zverstvá Vietkongu sú zobrazené prostredníctvom ruskej rulety, ktorú nútia hrať zajatcov (o nezmyselnosti vojny a umieraní nevinných civilistov nie je vo filme ani zmienka). Napriek týmto skutočnostiam dokáže snímka diváka pohltiť (hádam len s výnimkou príliš rozvláčneho začiatku). Walken a De Niro herecky excelujú. ()

hammerhead

Bohužel mi slavný film tak nějak nesedl. První hodinu jsem se stále klesající pozorností hleděl na pravoslavný obřad a veselku a ani poté, kdy se konečně obraz střihem přesune do Vietnamu jsem se do děje a postav ne a ne dostat. Ani alibismus typu: "U filmu jsem se sice nudil, ale hodnotit ho mohu jedině dobře, protože je slavný" u mě nezafungoval. Když v poslední třetině filmu vyplní příšerně a zbytečně dlouhý děj scéna, ve které zničehonic "vjede" jeden z členů komunity mezi kuželky, nemohu se již opakovaně ubránit dojmu z až nesmyslné kompozice příběhu. Některé dialogy, např. o tom, že je káva příliš horká, vyznívají poněkud lacině a hloupě. Nad závěrečnou písní Rusínů o sladké Americe jsem již jen, i vzhledem ke kontextu filmu, bolestně přivíral oči. ()

lukasd

Tenhle film by mohl být vynikajícím dílem, kdyby měl trochu jiný průběh. Zatímco první hodina filmu je zbytečně dlouhá(zvláště scéna oslavy svatby je příšerně natahovaná a nic moc zajímavého se tam o hlavních hrdinech nedozvíme), tak třeba přechod do Vietnamu mi přijde až zbytečně rychlý a divák sleduje vlastně až zajetí hlavních hrdinů. Samozřejmě jsou tady i vynikající scény a mimořádné herecké výkony, ale přesto jsem měl při sledování pocit, že jiný režisér by třeba filmu dokázal vtisknout osobitější tvář. 70% ()

ekomo

Nádherný film o veliké odvaze a přátelství, které bylo těžce zkoušeno za války ve Vietnamu s příjemnou pohodovou muzikou a výborným dějem, který vás upoutá a nechce pustit. De Nirova jedna z jeho nejlepších rolí a nejlepších výkonů. ()

Jorge-Z

Film o válce ve Vietnamu, spíše o tzv. Vietnamském syndromu. Co bych vytkl tak je první hodina filmu, ne tím co obsahuje, spíše by měla být trochu kratší. Film o kamarádství, lásce k bližním a lovu. Scény kdy jsou De Niro a spol. v horách a loví, jsou tak jedinečné. Roberta De Nira tady vyzdvihovat nemusím, spíše mě zaujal Christpoher Walken. Hodně antimilitarsitické. ()

De Niro a válka s vnukem

De Niro a válka s vnukem

05.10.2016

Robert De Niro a Christopher Walken se v roce 1978 sešli ve válečném filmu Lovec jelenů. Výsledkem byl pětioscarový hit, který patří mezi největší americké klasiky a dal kariéru Meryl Streep. Tihle… (více)

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (více)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz