Lovec jelenů

• USA The Deer Hunter (více)

Michael, Steven a Nick jsou mladí tovární dělníci z Pensylvánie, kteří musí narukovat do Vietnamu. Před tím, než odejdou, Steven se žení s těhotnou Angelou a jejich svatba je zároveň slavností na rozloučenou. Po mnoha hrůzách, které tři přátelé prožijí, všichni upadnou do rukou Vietkongu a dostanou se do tábora rukojmích, kde jsou nuceni hrát sami se sebou ruskou ruletu. Slavné válečné drama režiséra Michaela Cimina patří k uměleckým vrcholům vlny filmů o vitnamském traumatu. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Eragon93

Jedny z nejlepších hereckých výkonů, které jsem měl možnost ve filmu vidět. Herci se mi zdáli skutečně hodně ponořeni do svých úloh (De Niro, Walken, Streep) a dokazáli vyjádřit změnu v chování před válkou a po válce, což je skutečně obdivuhodné. Ani se nedivím Robertovi De Nirovi, že role Mika v Lovci jelenů byla pro něj tou nejtěžší. ()

Everyone

Prvních 60 minut je naprosto tragických (bla bla normální život vs. vietnamská jatka - jasně, že chápu ten kontrast, ale je to hrozně nudné). Zbytek filmu je geniální. I přesto (zkrátka ten začátek) nemůžu dát 5. ()

Narciska

Přes tu svatbu, dlouhou plnou tance a ruské hudby, nepochopitelných scén a bizarního či fádního jednání, při němž jsem si kladla otázku - proč nám to ten režisér servíruje? - se prostě nedalo přenést... ()

Matli

Je fajn vidět De Nira a Walkena za mlada, jejich výkon je každopádně dobrej, ale jinak mě to ničím extra neuchvátilo. Scény s ruskou ruletou, hlavně ta ve Vietnamu jsou luxusní, ale jinak v tom vidím průměrné válečné drama. Délka filmu mému pocitu taky moc nepřidává. 60% ()

sandis

Náročný film, který se těžko odbývá pár větami. Škoda dlouhého úvodu, který byl téměř o ničem. Myslím, že říct to, že hlavní aktéři byli před odchodem do Vietnamu mladí a "hloupí" se dalo říct i za kratší dobu, než za více jak hodinu. Ovšem ten zbytek už byl dobrý. Film na mne silně zapůsobil, ale chci-li být objektivní, musí hvězdička dolu, za ten úvod. I tak, 85/100 ()

Puol

Veľmi silný (ale i pridlhý príbeh) o vyrovnávaní sa Američanov s vojnou vo Vietname. Výkony Roberta de Nira a Christophera Walkena nepotrebujú žiadny komentár. Film ponúka rozhodne viac ako len tie slávne scény s ruskou ruletou. Tento oscarový film bol labuťou piesňou nádejného režiséra Michaela Cimina, ktorý svoju karieru pochoval hneď ďalším megadlhým a megadrahým westernom Nebeská brána. ()

xavierr13

Michael Cimino, dovtedy v postate neznámy autor, ktorý mal na svedomí scenár Trumbullovho sci-fi Silent Running a réžiu filmu Thunderbolt and Lightfoot, stvoril v roku 1978 komplexnú drámu ľudských osudov a zároveň jeden z najvýraznejších tendenčných protivojnových filmov. Sledujeme osudy niekoľkých priateľov, prisťahovalcov, ktorí v Amerike našli nový domov, pracujú tu, vo voľnom čase poľujú na jelene. Vojna vo Vietname navždy poznačí ich životy, vzájomné vzťahy a osobnosti. Nick (Christopher Walken) s Michaelom (Robert De Niro) sú v zajatí nútení hrať ruskú ruletu, ktorá sa neskôr stane osudová... Cimino vo filme používa svojráznu reč a výrazové prostriedky. Širokoúhla kamera sústrediaca sa na celky a polocelky je podfarbená precíznym strihom a v dôležitých miestach filmu doplnená hudbou. Reprezentatívna ukážka dokonalej filmovej reči je scéna, kedy prichádzajú z lovu jeleňov, John si sadá ku klavíru a začne hrať Chopina, následne sa prenášame na bojisko vo Vietname. Za pomoci strihu a kamery dokázal Cimino bez jediného slova vyjadriť rozpoloženie všetkých prítomných postáv. Svojou štruktúrou sa film javí ako relatívne náročnejší, avšak každý jeden element má svoje nezameniteľné miesto. Práve úvod, ktorý sa zdá niektorým divákom zdĺhavý, je kľúčovým pre zbytok filmu. Scény s ruskou ruletou sú spracované s úžasnou autentickosťou. Cimino dokázal dramatizovať zaujímavým, čiastočne literárnym, spôsobom, na základe scenára, bez toho, aby sa kamera zameriavala na akékoľvek psychologizujúce detaily. V súvislosti s ruskou ruletou je pre film elementárny motív jedného výstrelu, okolo ktorého je zrejmý vzťah postáv k svojmu domovu, prírode a lovu jeleňov. Filmu dominujú dokonalé herecké výkony DeNira a Walkena. Lovec jeleňov je nádherný dojímavý film, ktorý v sebe nesie hlbokú myšlienku a po zhliadnutí utkvie veľmi dlho v pamäti. ()

Heavyman

Bezmála hodinová svadba na úvod s ruským nádechem mně nudila, že jsem u toho hrál ruskou ruletu, ale další části filmu jsou již bravurní a výkony všech herců dokonalý. ()

Krchy

Zvláštní podívaná. Čekal jsem od toho něco jiného, ale nedá se říct, že bych byl zklamán. Pokud od toho ovšem očekáváte válečný film, tak ruce pryč. ()

drankeryth

Kvalitny film v hlavnej ulohe s Robertom de Nirom. Film je dost dlhy a pocas neho sa u mna nedostala unava, ze sa pri sledovani tohoto filmu nudil. Vojnova drama odohravajuca sa aj vo Vietname, kde traja priatelia sa prihlasili na vojnu proti Vietnamcom. Po skonceni vojny sa ich zivoty otocili o 360 stupnov a teraz maju iny pohlad na svet. ()

Adm.Nelson

Film možno dobrý, ale zároveň strašne rozťahaný a v mnohých pasážach zbytočne umelo predlžovaný. Ciminov príspevok ku vietnamskej problematike beriem ako znázornenie toho, ako vojna ovplyvní ďalšiu existenciu človeka, podané je to ale tým najnudnejším možným spôsobom. Škoda, pretože herci sú výborní, časť počas vojny a záver skvele vygradované, film ako celok by ale takto vyzerať nemal. 6/10 ()

KHkomiks

Výborný film pro náročnější diváky sice dost dlouhý, ale při té kvalitě to rádi vydržíme.Slabě, ale přece jen mi to připomíná apokalypsu od Coppoly s Brandem. Nejlepší v tomto filmu tentokrát není Robert De Niro, ale vedlejší role tohoto snímku, kerou ztvárnil vynikajicí Christopher Walken. Vřele doporučuji. ()

Iwiiik

Deer hunter je snímkem, ze kterého depresivní pravdomluvnost přímo sálá. Greenpeace sice jásají, že i přes zavádějící název, ve filmu umírají především lidé, ale nám normálním se svírá hrdlo. Jde o výborně napsaný příběh o tom, jak člověka změní válečné trauma a jak působí vytržení lidí z přátelské komunity (vesnice, čtrvť) a následné vyplivnutí válečným soustrojím zpět. To, co bez debaty kazí mé hodnocení, je naprosto zbytečně dlouhá stopáž, kterou nezachránila ani výborná dvojice DeNiro, Walken. Všechny ty scénáristicky silné a důležité momenty se daly pohodlně vtěstnat do dvoutřetinového času a ještě pořád by film plynul dost pomalu! Velká škoda. ()

rekkky

Mistrný kousek, protože The Deer Hunter nabízí spektakulární podívanou na válku ve Vietnamu ve dvou rovinách, kdy jedna praktikuje přímý až důvěrný pohled na přátelství mezi pěti dělníky z Pensylvánie a druhá popisuje nesmyslnost rozhodnutí americké vlády podniknout kroky proti Vietkongu. Sociální problémy způsobené odchodem manželů, přítelů či synů do armády za účelem bránění své rodné země, je myslím si vynikající námět a v tomto filmu má své nezastupitelné místo. Sledovat nádherné záběry přírody a scenérií nebo jen dlouhé nájezdy bezchybné kamery při stěžejních scénách, je radost. Režisérovi Ciminovi se nádherným způsobem podařilo nastínit problematiku války ve Vietnamu v širším smyslu, zejména z pohledu držení amerických hodnot i v dobách hrůzné války. De Niro hraje neuvěřitelně důvěryhodně kamaráda, pro kterého přátelství znamená všechno a nemá cenu polemizovat o kvalitách tohoto již legendárního snímku. ()

hazaba

Příliš dlouhé, především začátek, skok do Vietnamu je náhlý a vlastně ani nevíme, čím vším prošli, náhlý skok do chatrče, kde hrají mezi sebou ruskou ruletu, tato scéna je velmi dobře zpracována, následuje útěk, a pak jsou tu zase skoky v ději, takže příběh není příliš celistvý. Filmu kralují de Niro a hlavně Walken. A asi nejlepší a nejzapamatovatelnější je ústřední melodie. ()

sgt.paper

Tak 1) na čsfd databázi je ten nejhorší plakát, který vás láká na film uplně jiného typu 2) Je to úžasný film. Ne o válce. Ne o jelenech, ale přátelství a osudech. Válka byl jenom prvek který příběh rozeběhl. Úžasný Walken a samozřejmě de Niro. Po 50 min. a 42 vteřinách, začne film o té doby jsem z něj nestrhl zrak. Pro mě úžasně depresivní film, který ve vás nechá velkou myšlenku. ()

Ombak▼Penari

Po tolika letech je těžké hodnotit objektivně, když mohu srovnávat s novějšími snímky s podobnou tematikou, třeba Kosminskeho Válečníky. Je to asi trochu srovnávání hrušek a jablek, ale válečné trauma obecně jsem zkrátka už viděl zpracované lépe a se silnějším emocionálním dopadem. Zde mi scény z dnešního pohledu přijdou příliš natahované a ubírající na tempu vyprávění, celková stopáž pak zbytečně přestřelená i přes fakt, že dopady válečného utrpení hlavních hrdinů na vztahy v celé jejich domovské komunitě bylo třeba důkladně vykreslit a popsat. Za mě nadprůměr, ale nic, co bych si dlouho pamatoval. ()

brumbrum

Hm.. pekne spravene, dobra hudba, herci, kamera.. To vystaci v tejto kombinacii len na 2-3*. Chyba tomu hlbsia osnova. Skupinka tipkov ala USA zere/slope/zuruje, o tom je pol filmu, zakoncene nekonecne roztahanou svadbou. Odrazu brutal skok, Vietnam, tipkov mucia, strelba, sikmooki zvrhli hajzli, super kratke action jak svina.. - a zasa skok, paradne odflaknuty, a uz len nekonecne dlhe depresivne finale: tipek bez noh, placuce zeny, drogy, Ruska ruleta, vystrelene mozgy.. Chce to hrat na city, ale sposobuje to len smutok a v prdeli su tri hodiny, za doprovodu peknej muzicky. Husty maglajz, tazivy, zamotany. Takto to vypada, ked sa vezme hromada hviezd, skvela kamera a strih, ale nema to proste dusu cele. Staci vidiet raz a uz nikdy viac. A o priatelstve to moc nie je: vacsinu party drzi pokope vymleta hlava, chlast, gulecnik, kolky, hulenie a denna drina; komu to nevyhovuje, siaha po pistoly. Ze za kamosom jeden z nich skoci z vrtulnika a za inym sa vrati medzi rakosnikov, prosim, beriem, ale to je o charaktere cloveka a nie o priatelstve. Takyto chlapik skoci pod vlak za neznamym psikom, alebo caka na nemozny zazrak pol zivota: je to o cloveku samotnom, a nie o jeho kamaratstvach. A nie je to ani o hodnotach, skor o ich bezvychodiskovom hladani a vnutornej vyprahlosti. Pekne to kresli scenka, ked sa vrati z frontu a nie je schopny vojst za kamosmi a babenkou, a tak tam len nedaleko cupi a narieka. A dalsi sa prevaza na voziku v invalidovne a nechce ist domov k svojej zene, ktora na oplatku len lezi na posteli a nekomunikuje. Deficit vsetkeho - do vojny sli vypaplani a vratili sa na tom este horsie. Kto prezil, rozhutuje zvysok zivota a furt ho svrbi buchacka. ()

De Niro a válka s vnukem

De Niro a válka s vnukem

05.10.2016

Robert De Niro a Christopher Walken se v roce 1978 sešli ve válečném filmu Lovec jelenů. Výsledkem byl pětioscarový hit, který patří mezi největší americké klasiky a dal kariéru Meryl Streep. Tihle… (více)

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (více)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz