Lovec jelenů

• USA The Deer Hunter (více)

Michael, Steven a Nick jsou mladí tovární dělníci z Pensylvánie, kteří musí narukovat do Vietnamu. Před tím, než odejdou, Steven se žení s těhotnou Angelou a jejich svatba je zároveň slavností na rozloučenou. Po mnoha hrůzách, které tři přátelé prožijí, všichni upadnou do rukou Vietkongu a dostanou se do tábora rukojmích, kde jsou nuceni hrát sami se sebou ruskou ruletu. Slavné válečné drama režiséra Michaela Cimina patří k uměleckým vrcholům vlny filmů o vitnamském traumatu. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

kubilov

Hned ze začátku bych chtěl zmínit, že má pro mě Lovec jelenů nesmírný význam hlavně ze studijního hlediska, protože přináší tu nejkomplexnější výpověď vojáka z Vietnamské války od narukování až po následky. Dále pak přesný obraz tzv. Vietnamského komplexu, a to na ploše obrovitých třech hodin, což mi v rozhodování mezi 4* a 5* výrazně ulehčilo rozhodování, a to i když to není úplně čistý pětihvězdový film. Ale na druhou stranu to byl první významný film, který nějakým způsobem reflektoval válku ve Vietnamu, a také proto, že to je film, který nejenže má více než kvalitní obsazení, ale má i využitý veškerý svůj potenciál. Z herců stojí v první řadě za zmínku nikdo jiný nežli dokonalý Robert De Niro, který dokázal svou velice náročnou roli zvládnout s naprostou noblesou a s obrovským přehledem. Podobné ohodnocení pak platí i pro Christophera Walkena, který byl navíc oceněn oscarovou soškou, John Cazale se v jednom ze svých pouhých pěti filmů opět neztrácí a kdykoliv se na plátně vyskytne, velice zdatně si získává divákovu pozornost. Slova chvály pak nemůžou minout ani vynikající Meryl Streep, jenž byla i ve své úplně první filmové roli (která se dá vůbec počítat), naprosto jistá a směle si tak nastartovala kariéru. Příběh se drží jednoduchého a chronologicky přesného tématu, který začíná veselým úvodem na svatbě, následuje tvrdé vystřízlivění a prožití si svého vlastního vietnamského pekla, dále pak další těžký šok spojený s návratem domů, kde se děj zase otočí a vrátí se do hroutícího se Saigonu, kde proběhne závěrečné zúčtování. Obě "americké" pasáže obsahují scény z horského lovu jelenů, a i když jde v obou případech jen o několik minut z celé stopáže, jsou to jedny z nejkrásnějších záběrů, jaké jsem kdy mohl ve filmu vidět a to jsou přitom tak jednoduché... ()

bohhous22

Tak tohle mne dostalo na všech frontách.Tomu říkám beznaděj!!!Tomu říkám rozpad lidské osobnosti cizí vinou!!!Mistrovské dílo!!! ()

kubas369

Pro mě nepochopitelně přeceňovaný film u kterýho jsem zíval nudou jediny co tohle drží nad vodou je parta výborných herců. Jen kuli nim jsem tuhle tříhodinovou nudu dal celou ale jinak fakt slabota. Jediné co vyčnívá s té šedi je ruleta. Ubrat hodinu přihodím jednu hvězdu. ()

helrohir

Zvláštny film. Zo všetkých filmov pojednávajúcich o vietnamskej vojne sa asi najobšírnejšie venuje psychologickej problematike a tú skutočnú vojnovú stránku odsúva na vedľajšiu koľaj. Hlavným problémom, na ktorý sa nás film snaží upozorniť sú rozličné "syndrómy", ktoré si jednotlivci prinášali domov. Príznaky boli rôzne a stačí sledovať bravúrne výkony De Nira, Savaga či Walkena a hneď získate predstavu o tom, aké to naozaj bolo. Vrcholmi filmu sú určite scény s ruskou ruletou a viac krát sa mi pri vyhrotených scénach zovrel žalúdok, ale tak ako mnohí iní, ani ja sa nedokážem úplne preniesť cez prvú hodinu filmu, ktorá obsahuje niekoľko zbytočných a predlžovaných scén a nutne zhadzuje kvalitu tohto inak pozoruhodného filmu. 60%. ()

MyrnaAlec

Je to klasika spolu s Četou a Vlasy. Klec a ruská ruleta je věru působivá. Na závěr jsem čekala nějakou katarzi místo zpěvu. ()

Guran

Nuda a tolik Oscarů? Za to, že první hodina a čtvrt je o ničem, žádný hudební doprovod a zbytek příběhu je o traumě z války, ze které uvidíme jenom mučení Američanů? A co takhle, kdyby ukázali, jak Američani mučili Vitkongy, ale to už se režisérovi Ciminovi nechtělo, jinak by zřejmě ty Oscary nedostal. Výkony De Nira a Walkena byly jak z jiné planety, jinak řečeno více než vynikající a opravdu Oscarem ocenitelné, ale v snímek jako takový nikoliv. Takový zbytečný film, který není typicky válečný, ale jeden z nejhorších filmů za poslední doby, co jsem viděl a šíleně mě naštval. ()

adamix

Ťažko som získal tento film. Keď som sa ho chystal pozrieť si, čakal som, že to bude niečo extra, čo som dávno nevidel, ale bohužiaľ ten pocit som nezažil :(. S krásnou úvodnou skladbou som čakal dojímavý príbeh, ktorý ma zahreje pri srdci ( nehovorím, že záver nie je smutný, ale čakal som viac ). 1. nudnú hodinu som ledva predýchal. Povedzme, že takmer 1/3 filmu tvorí len svadba, kde sú všetci opitý. 10 - 15 minút je jediná zaujímavá scéna s ruletou a ďalších pár minút má ešte atmosféru ako ,, vojnový film ''. A potom zase nič. Príbeh troch kamarátov ako sa rozlúčia a ako si zvolia svoju cestu životom. Potom vidíme kúsok osobného a zatiaľ normálneho života medzi Robertom a Meryl. Všetko sa ale potom zrúti, keď Robert zistí, že jeho kamarát Christopher robí to, čoho sa za Vietnamskej vojny strašne bál. No a potom tu máme smutný záver, ktorému som musel dať * za snahu udržať tento film drámou. Bohužiaľ, čakal som trochu iný príbeh, ktorý sa zamerá na viac scén z Vietnamu a ktorý sa zamerá na viac dojímavé scény. V tomto ma Lovec jeleňov moc sklamal. Ďalšiu * dávam za dobré herecké obsadenie a ďalšiu za krásnu ľahkú témovú skladbu a z hľadiska percentuálneho hodnotenia dávam 60%. ()

Forsetino

Koukat hodinu na dementní svatební oslavu ve filmu o Vietnamu mě donutilo zbytek velmi rychle projet. Dokonce jsem zjistil, že jsem o nic nepřišel. Nejhorší drama s de Nirem, co jsem měl možnost "vidět". ()

eagles22

Nikdy jsem nepochopil věhlas tohoto filmu. Jedna dobrá scéna nezachrání tu děsivou tříhodinovou nudu. Film jsem napoprvé nedokoukal, shlédl jsem ho celý až na druhý pokus a už ho vícekrát vidět nemusím. Četě to nesahá ani po kotníky. 40% ()

ervina

Asi jsem filmový barbar, ale nějak nedokážu tenhle film ocenit. Herecké výkony jsou skvělé. Ale bylo to hrozně, hrozně dlouhé. Půlka filmu je o jednom dni a pak to jde zase nějak rychle. Takže první půlku bych o hodně zkrátila a zbytek naopak. A ta ruská hudba. ()

tatopulos odpad!

"Během Berlínského mezinárodního filmového festivalu v roce 1979 vyjádřila sovětská delegace z filmu rozhořčení, protože dle jejich názoru v mnoha scénách urážel vietnamský lid. Následovali je zástupci Bulharska, Československa, Kuby, Německé demokratické republiky a Polska a dokonce s nimi sympatizovali i dva členové poroty" Kterak viník ze sebe udělal oběť a z oběti byl udělání viník, ukázkový případ historické manipulace a zkreslování dějin. Je to nehorázné, USA, které doteď nezaplatily reparace Vietnamu, zničily část vietnamského území, že se z toho doteď vietnamská příroda a krajina nevzpamatovala, tento strýček Joe ze sebe dělá beránka. Kdo přepadl Vietnam a kdo jej okupoval ? Byl to snad Vietkong ? Existoval snad nějaký americký Vietnam ? Je to tentýž nesmysl jako když se říkalo- britská Indie, belgické Kongo, francouzský Alžír. Myslím, že nepřeháním, když řeknu, že mi připadá podobné, když by nacisté natočili oslavné drama o německých zajatcích v Rusku za druhé světové války.... Alternativa- Apokalypsa, Četa, Narozen 4. července, Olověná vesta ()

0verseer

”A deer has to be taken with one shot. I try to tell people that but they don't listen.” Lovec jeleňov je svojím spôsobom zvláštny. Nezaradil by som ho medzi snímky ako Platoon, Apocalypse Now či Full Metal Jacket, napriek tomu, že sa dotýka rovnakého obdobia. Ide skôr o porovnanie toho, čo má človek pred vojnou a o čo všetko v nej príde. V samotnom Vietname sa totiž odohrávajú z celých 3 hodín len dve scény a žiaľ len tie dokážu pri sledovaní rozprúdiť adrenalín. Zvyšok v zázemí sa drží v uťahanej melancholickej atmosfére. Čo na plat, že vďaka svojmu posolstvu ide o hodnotný film, keď má tak neskutočne prestrelenú dĺžku, kde minimálne 60 minút by sa dalo z celkovej stopáže pokojne ubrať... ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,1/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 93%, Audience Score - 92% | FDb.cz - 80.8% | Neuvěřitelně skvěle natočené Drama o amerických životech a osudech jak v malé díře u Filadelfie, tak ve Vietnamu. I když zde válka moc ukázána není, tak ty osudy jsou fakt hrozné.... Chvílema velmi silný film a (nejen) závěrečná ruská ruleta, a pak pohřeb s písní "God Bless America" nás fakt dostala. Film rozhodně není dokonalý a najdou se i slabší pasáže, ale nakonec i vzhledem k době dáme špinavších 5* a to především za (jako vždy) úchvátného Boba De Nira, dobře mu sekundujícího Christophera Walkena (i když dát mu Oscara byl přehnaný úsudek...) a Meryl?.... ta už to měla dávno v sobě! 85% ()

brozik

Musim rict, ze me ten film docela zasahl. O povalecnejch depresich a co z toho pak vzejde bylo uz dost filmu, ale takhle naturalistickej film sem snad jeste nevidel. Muselo to byt peklo. O 1* snizuju hodnoceni jen kvuli rozvlacnosti v nekterejch pasazich, obzvlast ta svatba na zacatku.. Herecky nezklamal ani De Niro ani Chris Walken. Stoji za shlednuti, pokud chcete mit depresivni vecer :) ()

mrclTV

Režisér si vybral vskutku zaujímavé prostredie, o komunite pravoslávnych prisťahovalcov v USA len tak ľahko v americkom filme neuvidíte. A po pomerne bežnom úvode (prvá tretina filmu) nastalo peklo (inak to opísať neviem), drsný pohlaď na vojnu vo Vietname, bez príkras (druhá tretina filmu, tá musela pôsobiť na amerického diváka v 78-mom ako jatrenie veľmi čerstvých rán, ak sa nemýlim, Deer Hunter bol vôbec prvý film zaoberajúci sa vojnou vo Vietname). A nasleduje posledná tretina, po návrate. No ako sa takéto "epizódovanie" premietlo do celkového hodnotenia filmu? Nedá sa nespomenúť vyše trojhodinová stopáž, jasne, sú tu tri pomerne rozsiahle časti, ale to tempo je jednoducho príliš pomalé. Ale inak je to silný film o ťažkých témach, na ktorý sa nepozerá ľahko (toto nebola narážka na dĺžku), aj s totálne temnou drsnou poetikou na záver. PS: Nádherná príroda. ()

Chladek

Film je naprosto odlišný od všech válečných filmů. Naprosto originálně a jedinečně zobrazuje vietnamskou hrůzu a její následky, což lze porovnat snad jen s jedním filmem a tím je Apokalypsa. Robert De Niro a Christopher Walken hrají naprosto přesvědčivě a skvěle své postavy: svářečské dělníky, vojáky a cizince, jež z nich válka udělala. Film se mi líbil nejen pro svůj zobrazovací charakter, ale i pro originální práci s kamerou a střihem. ()

De Niro a válka s vnukem

De Niro a válka s vnukem

05.10.2016

Robert De Niro a Christopher Walken se v roce 1978 sešli ve válečném filmu Lovec jelenů. Výsledkem byl pětioscarový hit, který patří mezi největší americké klasiky a dal kariéru Meryl Streep. Tihle… (více)

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (více)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz