Kultovní komedie Karla Janáka o teenagerech Rendym a Jáchymovi, kteří hodlají pokořit zasněžené horské svahy a získat obdiv půvabných dívek. Rendy a Jáchym jsou v počítačové herně snowborďáckými rekordmany. Na opravdovém prkně dosud nestáli, ale věří, že v povánočním týdnu pokoří zasněžené svahy a udělají dojem na skvělé sexy dívky. K jejich zděšení je ale na hory doprovází neskutečně jedovatá Jáchymova sestra Marta. Bratranec a správce chaty, kde jsou zadarmo ubytováni, si je plete s námezdními silami a spolu s Martou se jim snaží udělat z pobytu peklo. Neodolatelné bohyně, do kterých se Rendy s Jáchymem zamilovali, obletuje drsná trojice místních snowborďáckých suverénů... Veleúspěšná teenagerovská komedie plná kiksů, trapasů, ale i splněných snů je filmovým debutem režiséra a scenáristy Karla Janáka a proslavila se v ní mladá herecká dvojice Vojta Kotek a Jiří Mádl. (Česká televize)

filmfanouch

Prci, prci, prcičky, Sexbomba od vedle, Superbad.... příklad amerických teenage komedií, které se točí kolem paniců a jejich tužby po tom se tohoto nelichotivého titulu zbavit. Komedie o mladých, které cílí především na mladé a dokáží je možná i případně poučit, jak na to poprvé rozhodně nejít. Stejně jako mnoho zahraničních trendů se i úspěch těchto komedií u nás někteří tvůrci pokusili tento úspěch přenést do Česka. A jen dvěma lidem se to nejspíš adekvátně povedlo. Ignorujme ovšem Martina Pohla a jeho Párty Hárd a vrátíme se k tomu prvnímu případu: Karel Janák a jeho celovečerní debut Snowboarďáci.   Divácky nejúspěšnější český film roku 2004, který odstartoval úspěšné herecké kariéry herecké dvojce Vojtěch Kotek/Jiří Mádl a odstartoval i kariéru zmíněného Karla Janáka, který dokázal později na Snowboarďáky navázat Rafťáky a následně Ro(c)kem podvraťáků. Právě Snowboarďáci ovšem vše začali. A ani po letech rozhodně neurazí.   Janák se kromě režie ujmul i scénáře a napsal sympatickou komedii, která je plná zábavných hlášek i gagů. Rendy a Jáchym se v roce 2004 vydali ve stopách Anděle na horách a Sněženek a machrů a vydali se na hory, aby poprvé smočili. To je vlastně vše, o co ve Snowboarďácích jde. Sbalit největší kočky na svahu, na snowboardech se přitom vyloženě neponížit a zdolat různé nástrahy od nepříjemných příbuzných přes agresivního psa po nadrženou Pavlu Tomicovou. Scénář to sice není světoborný, má slabší místa a někdy vyložené díry, zadaní odpočinkové zábavy ovšem Snowboarďáci i po letech splňují dostatečně.   Janák dokázal skutečně přenést teenage panickou komedii do českého prostředí a dokázal přitom Snowboarďáky slušně natočit. Janákovi během natáčení bylo přes 30 let, jeho tvůrčí uchopení ovšem působilo svěže, v jistých momentech vyloženě stylově (především i díky živému střihu) a především se mohl film spolehnout na parádní soundtrack, kdy není potřeba představovat především On My Head od Dana Bárty a celkově solidní dynamický soundtrack Miroslava Chyšky. Ze Snowboarďáků ovšem především po tvůrci stránce nešla cítit vyložená rutina a bylo tam možné vnímat i nějaké to nadšení.   Herecký debut Jiřího Mádla a jedna z prvních velkých rolí Vojtěcha Kotka, která se stala ikonickou dvojicí i díky dalším spolupracím, právě Snowboarďáci ovšem všemu položili základ. Sympatická dvojice, které role dvou nadržených paniců přesně sedli na míru.   Ono tehdy nevzniklo žádné přelomové dílo, vznikl pouze film, který byl speciální v tom, že se úspěšný koncept ze zahraničí skutečně podařilo přenést k nám a přitom se to celé vydalo méně oplzlým stylem a přeci jen i méně odvážným. Z Janákova uchopení ovšem bylo cítit, že chce natočit film, který by se chtěl živelnosti amerických teenage komedií alespoň přiblížit a to se mu skutečně povedlo. Snadno se dá říci, že jsou Snowboarďáci vlastně o ničem. A oni vlastně o ničem víceméně jsou. Janák nenapsal vychytralý scénář s komplexními postavami, je to pořád jen velmi solidní zábava, která ovšem skutečně dokázala, že i něco takového u nás může vzniknout, když se chce. A není to jen o penězích, ale i o tvůrčím zápalu a nadšení pro věc.   V roce 2004 u nás nevznikla panická komedie, která by se mohla vyrovnat kvalitám právě Prci, prci, prciček či Sexbomby od vedle a k dokonalosti Janákova celovečerního debutu toho vlastně chybí celkem dost. Přesto se Janákovi tehdy jako prvnímu podařilo koncept panických komedií alespoň částečně přesunout do Česka a přitom to realizovat velmi slušně. A rovnou na to navázat i Rafťáky či Ro(c)kem podvraťáků. K Janákovi se v tomhle ohledu nikdo nepřiblížil a už vůbec ho nepřekonal žádný tvůrce až do nástupu Martina Pohla s jeho Párty Hárd v roce 2019. Ale to už je pochopitelně zase tak trochu jiná písnička. Janák se Snowboarďáky ovšem skutečně dokázal něco výjimečného.... () (méně) (více)

ajuska

Upřímně řečeno, čekala jsem, že to bude mnohem horší. Tady zcela určitě platí: čím menší máte očekávání, tím příjemněji budete překvapeni a tak ačkoli už nepatřím k věkové skupině, na kterou jsou Snowboarďáci evidentně směřováni, pobavila jsem se celkem dobře. ()

Big Bear

Teenagerské komedie se po miléniu postupně dostaly i do našich končin a zatím co jinde to byl spíše provar např. Brak, tohle bylo slušné. Snad za to může duo Mádl s Kotkem či místy slušně vtipný scénář, já se u toho celkem bavil. Trochu mne tam prudil rockový Bárta s anglickými texty v písních s nezaměnitelným českým akcentem i různé ty rádoby drsné akční záběry na sjezdy vytuněnejch snowboardistů, kteří v tom roce 2004 ještě na sjezdovkách působili stále spíš jako UFO. Zkrátka, bylo to pubertálně ulítlé, lehce nablblé, dívky vnadné, sníh jiskřivý a hlavně celé to bylo velmi originální. Dávám tři balení vosku SKIVO ! * * * * ()

Paldini

No, ani u jedné scénky jsem nezažil pocit trapnosti, což oceňuji. Jinak jsem se snad ani jednou nezasmál, ale na druhou stranu jsem se dodíval do konce a bral to jako zajímavou sondu do zábavy nejen puberťáků. Být o 15 roků mladší, tak dám o hvězdičku víc. ()

Hromino

Pokus o napodobení P-P-Prciček a podobných amerických teenagerovských výplodů. Zasmějete se u toho, ale pokud vám je 20 a více, tak u toho budete zívat nudou. ()

salahadin

Když jsem byl na gymplu, jednoho dne jedna prdlá spolužačka začala holkám tvrdit, že do kin půjde nějakej film, kde nějakej "hezkeeeej a slaďoučkeeej" kluk masturbuje a mamka ho u toho nachytá. Situace došla tak daleko, že mě x kamarádů překecalo, ať na to zajdeme do kina. Zprvu jsem se bránil, pak jsem polevil a šlo se. Za vstupenku jsem dal 35 Kč, za brambůrky dvacku. A jak to dopadlo? Utratil jsem neuvěřitelných 55 Kč za neuvěřitelnou pitomost!!! Kotek je extra protivnej, ale věřím, že náctiletým školačkám přijde "upe v poho". Mádl je sice vcelku vtipný, ale v tomhle blbém filmu nemá co hrát. Nápad to nemá žádný, vtip už vůbec ne. Dal bych odpad, ale za Langmajerovo: "No co to je, ty vole..." to na 1* stačí. Nesnáším, jak dneska náctiletí řvou na ulici: "Stříkeeeej..." Tenhle film dává skutečně kvalitní podívanou, o tom se můžeme přesvědčit každý den na základních školách. ()

Aidan

Prý jedna z těch lepších teenagerovských komedií. V tom případě jsem rád, že jsem neviděl žádnou jinou. ()

Vančura

Tenhle film mi vždycky přišel strašně přeceňovaný a jeho popularitu jsem si vysvětloval tím, že vykryl dlouhodobý hlad po tomto typu komedií, jemuž Janák vyšel vstříc více než zručně. Snowboarďáci mi ovšem příliš vtipní nikdy nepřišli a osobně u tohoto filmu spíše zívám nudou, ale na druhou stranu jsem dalek toho ho ostentativně zatracovat - zas tak hrozné to není. Osobně mi zde nakonec přece jenom nejvíc vadí Lucie Vondráčková v těch jejích směšných dredech, její herecký projev je zdrcujícím způsobem strašný. Kotka s Mádlem naopak nemám problém vzít na milost, a baví mě nakonec asi i ten soundtrack. UPDATE 20. 12. 2017 - Na nové zhlédnutí mě ten film překvapivě docela bavil, a místy jsem se u něj hodně zasmál. Současně mě téměř šokovalo, jak moc za těch 13 let od premiéry film zastaral. Internet se zde nevyskytuje vůbec, mobily jen minimálně, do hor kluci jedou předpotopní Karosou, ve Špindlu jezdí Škoda 120 jako taxík, a penzion, kde jsou kluci obytovaní, vypadá dokonale jak z dob komunismu. (Nejenom tím mi Snowboarďáci připomněly Sněženky a machry, kteří myslím pro Janáka zafungovali aspoň trochu jako inspirační zdroj). Docela dost mi zde vadí soundtrack - ty anglické písničky se podle mě s českým filmem strašně tlučou. Také mi je líto, že se zde nevyskytují hezké holky - ústřední trio, o které kluci usilují, mě moc nebere. Jinak se mi ten film ale vážně docela hodně líbil a přijde mi trochu nefér být k němu nějak přehnaně kritický - přece jenom to byl Janákův debut, a od té doby natočil řadu velice obstojných komedií, které se mi také líbily, a v českém kontextu ho považuji za schopného komerčního režiséra (to nemyslím nijak špatně), který úspěšně proplouvá vodami divácky vstřícných komedií, a mě to prostě baví. ()

mzss1

Hodně vydařená česká komedie, kde mě dvojka Vojtěch Kotek a Jiří Mádl dost zaujaly. Sice Kotka moc nemusím, ale nevadí. Vtipných csén zde bylo dost a i měl film dobrou atmosféru. herecké obsazení bylo dost dobré. Nejvíc mě bavil herec Jiří Langmajer, který zde neměl chybu. Nějaké výhrady by se našli, ale moc jich není. Celkově film vidím na slušných 84% = **** ()

k212

Trapné hlášky vrstvené přes sebe, vtipy, které jsou nuceně stylizované bez návaznosti (asi jako když sítem protlačíte to nejvíc rádoby cool). Prostě proud vtipů pro puberťáky, který u mě nevyvolával moc reakcí. Hudba vokální tak scénická přišla ve filmu nazmar (mě osobně tahal za uši nejmíň desetkrát opakovaný motiv z Bártovi super písničky), ale na cd naštěstí neuráží, hm hm tedy kapánek krade :-o. Herecky nezajímavé, jak by taky mohlo, když se nic hrát nedá. Dávám jedna pouze za celkem fajnově natočené scény na snowboardu a výborně obsazený soundtrack. ()

kingik

Vojta Kotek a Jirka Mádl dobývají na prknech zasněžené svahy i dívčí srdce a ztřeštěná komedie o dvou 16letých výrostcích v režii Karla Janáka je slušně zábavná, stejně jako i slušně trapná. 60% ()

Legas

No jak to ohodnotit? Režie stylová, patřičně "snowborďácká", hudba nemohla být lepší, ale nemusela se tolik opakovat (zvlášť On My Head je tam pořád), hlavní představitelé snad nemohli být lepší, hlášky skvělé, příběh průměrný, konec trochu pohádkový (naštěstí napravený takový pěkným fíglem, který bych snad mohl nazvat i pointou). Ale z celkového pohledu musím podotknout občasnou klipovou natahovanost. Těch cool snowborďáckých scén tam bylo přeci jen příliš. Spíš 3 a 1/2. ()

Frajer42

Pokud se také řadíte do té šťastné skupiny a film jste viděli v tom nejvhodnějším věku, tak to úplně černě neuvidíte. Když se ovšem zpětně zamyslíte nad tím, co se vám vlastně tehdy líbilo, tak se nebudete stačit divit. Hrát ze zúčastněných neumí samozřejmě vůbec nikdo. To už jsem poznal i tehdy. Snowboarďáci je taková mírnější variace amerických teen komedií. Zbytečně ji k nám zatahoval. To ani dobře dopadnout nemohlo. Slabá 1*. Teď bych nedokoukal ani 5 minut. ()

Bathory – velkofilm po Československu

Bathory – velkofilm po Československu

25.02.2007

Stane se český Podfu(c)k (s)hitem?

Stane se český Podfu(c)k (s)hitem?

05.04.2006

Český lev je za námi