Přejezd Cassandra

• Československo Přejezd Kassandra (více)

Skvěle obsazený katastrofický thriller plný napětí o tom, jak teroristé při přestřelce ve výzkumném ústavu rozbijí baňky s plicním morem a ukryjí se pak v mezinárodním expresu. Ten je izolován a má být odvezen do karanténního tábora... Mezinárodní zdravotnickou organizaci v Ženevě přepadnou teroristé. Postřelený strážný stačí zalarmovat ostrahu, jeden z teroristů však unikne. U druhého doktorka Stradnerová diagnostikuje vysoce nakažlivý plicní mor, kterým se nakazil v přepadené laboratoři. Pacient zanedlouho zemře. Terorista, kterému se podařilo uprchnout, se schová v transkontinentálním expresu směřujícím do Stockholmu – i on je s největší pravděpodobností nakažený. Případ vyšetřuje plukovník Mackenzie. Při kontrole seznamu pasažérů expresu zjistí, že ve vlaku se nachází též známý neurolog Jonathan Chamberlain. Plukovník se s ním zkontaktuje a pověří ho, aby zjistil, zda se terorista opravdu nachází v tomto vlaku. Jonathan se svou exmanželkou Jenny objeví teroristu ukrytého v zavazadlovém prostoru. Zdá se, že nákaza u něj už značně pokročila a protože se předtím pohyboval mezi cestujícími, u mnohých z nich se také začínají projevovat příznaky plicního moru. Situace je kritická. Mackenzie dostane příkaz odklonit vlak přes přejezd Cassandra do Polska, kde má skončit v karanténě. To by ale pro většinu postižených znamenalo smrt… (TV Prima)

slunicko2

Dobrý námět je nudně natočen. 1) První třetina dnes už vyšeptalého filmu silně nudí, po odjezdu vlaku se to trochu zlepší - snímek nudí tak nějak normálně včetně akčního závěru._____ 2) Některé z četných nesmyslů filmu výstižně popisují ve svých komentech Subjektiv*** či RHK***. A to, prosím, ani nejde o americký film._____ 3) Zaujal mě 36letý Martin Sheen (horolezec, gigolo Robby). ()

YURAyura

8/10 Tento katastofak byl pro me dlouhou dobu pouze vzdusnym filmem, o kterem se rozplyvala nase tridni na druhem stupni zakladky. Tehdy uz ale v kine nesel a v televizi ho dlouho nedavali... az jednou nekdy zacatkem 90tych let se mi postestilo a ja byl v sedem nebi. Ted po letech jsem si dopral v originale a porad to funguje - na to jak opravdu nesnasim cestovani vlakem - stoji u kazde vrby, o pohodlnosti a casove uspore si cestujici muze nechat zdat a financni nakladnost si misty nezada ani s taxikem - toto bude pro me asi navzdy cislo 1 stran vlakovych filmu - 2. Splaseny vlak 3.Vlak života 4.Vlak 5.Von Ryanův Expres. Mozna plne klise, ale v te dobe se klise teprve rodila, vesmes sympaticke a hvezdne postavy svetove/evropske tridy, az na tu hroznou bergmanovskou doktorku, zpupna armada a opravdu hutny zaver se scenami, ktere se nezapominaji. ()

Vampireman

Brilantně natočeno (kamera!), atmosféra na jedničku, hudba od Jerryho Goldsmithe je úžasná (ty čtyři tóny za sebou, které jsem mu omylem ukradl nikdy nezapomenu), co jméno, to perla. O to víc je smutný kolik nesmyslností (místy až na facepalm) se tu dá najít a to nemluvím o těch efektech - natáčet v ''76 něco před plátnem je ostuda. ()

L_O_U_S

Železnici mám rád, fascinuje mě. Mimo jiné to, jak člověk ve vlaku nemůže ovlivnit jízdu, ale musí se podřídit vnějším činitelům a pravidlům. Z toho důvodu působí přehazování výhybek a odklánění expresu z Ženevy do Stockholmu až démonicky, stejně tak zapečeťování vagonů v Norimberku. Filmu se dá vytknout řada věcí, z faktografického hlediska třeba to, že se vlak ocitne v Polsku podezřele rychle a úplně chybí Československo (takovou botu bych čekal spíš od Američanů, ne od Němců), ale celkově působí Přejezd Kassandra velmi sympaticky. (769., 24. XI. 2012) ()

d-fens

S nechuťou som sledoval, ako sa z dobrého "klaustrofobického" thrilleru (scéna "zapečaťovania" vlaku bola skvelá, vtedy som si povedal "tak tam by som nechcel byť") stáva podpriemerný hrdinský akčný film... potom už jediné, čo ma pobavilo bolo, že podľa mapky, ktorú bolo na chvíľu vidieť, a zmienky že vlak pôjde cez Jablůnkov, mi vychádza, že prejazd Kassandra je niekde na Kysuciach :)).... neviem či až moc analyticky uvažujem, ale v určitých momentoch mi to prišlo ako alegória vlakov do koncentračných táborov - Polsko, Kaplan, netušiaci pasažieri dopredu odsúdení na smrť...... a ako sa vlastne v časoch Studenej vojny mohol podozrivý "zapečatený" vlak zo Západu s tisíc pasažiermi len tak dostať do východného bloku?.... a zázračné uzdravenie infekcie prísne stráženej v laboratóriách už radšej ani nespomínam :) ()

ilemas

Jeden z nejlepších katastrofických filmů tehdejší doby o mezinárodním expresu řítícího se do záhuby s velmi efektivním zakončením. V kině jsem byl tenkrát spocený přesně tak, jako ti nakažení plicním morem. Od první do poslední minuty neuvěřitelný nervák. Dnes už takové filmy neumí nikdo natočit, točí se jen samé sračky a komiksy nebo x-té pokračování kdejaké hovadiny. ()

honajz2

Největším problémem tohohle filmu je jeho délka. Ony ty dvě hodiny jsou fakt zbytečně moc a už jenom ten samotný úvod trvá moc dlouho. S tím souvisí i to, že je tady hromada vaty, která by tu vůbec nemusela být. Dále tu je celkem velký počet nelogičností (za jeden se objeví nebezpečný virus, co člověka zabije do pár hodin a ještě ten den se na něj najde lék? ale no tak...) a posledních zhruba 40 minut je dost nerealistických (celá ta přestřelka ve vlaku atd.). I tak to ale mělo nějakou atmosféru a napětí, taky sympatické postavy (ale moje oblíbená zase umřela) a když tam zrovna není vatová scéna, tak se na to dobře dívá. Celkem se mi ten film i líbil, ale víc jak silné 3* mu prostě dát nemůžu. ()

Hennes

Scénář určitě výborný a obsazením Sophie Loren, Martina Sheena a Richarda Herrise získal film další velké plus. Vlak plný lidí nakažených smrtelným virem, musí být na příkaz vlády a armády zničen. Vhodným místem se stává přejezd Kassandra na polském území. Jedná se o vysoký železniční most, který není od roku 1948 používán pro svůj technický stav. Zlom nastává v momentě kdy paní doktorka zjišťuje možnost zničení viru kyslíkem a možnost uzdravení všech lidí ve vlaku. Informace je ovšem pro pana plukovníka zprávou, na základě které nezmění svůj postoj a rozkaz nechává vyplnit. Boj obyčejných lidí uvnitř vlaku v čele lékařem rozhodne o tom zda zahynou všichni, nebo se podaří některé cestující včetně mnoha dětí zachránit. Trikové scény jsou samozřejmě ovlivněny rokem 1976. Dnešní počítačová technologie by určitě snímek zase o trochu posunula nahoru. ()

Martin741

Klasicky priklad filmu, ktory ma sice hviezdne obsadenie ako skvelu Sofiu oren a dobreho Burta Lancastera, ale behom casu priserne rychlo zostarol a dnes uz posobi nepatricne ale hlavne zostarnuto. Atmosfera ma ale nieco do seba a obcas sa aj napinavejsi okamih najde. No ale stale len priemer, George P. Cosmatos sa teda niajko nepredviedol : 60 % ()

cariada

Film má dobrou atmosféru a napětí. Co bych mu vytknul je ona přestřelka ve vlaku to mě přišlo přehnaný. Film nám vlastně dává otázku ,jak se v takové situaci zachovat? Obětovat několik stovek lidí ,aby se nešířila nákaza a nebo se jim snažit pomoc..... to je ta otázka. Je tu ještě jiná věc ,která docela dost aspon mě nešla na rozum a to ,že za doby takzvané "studené války" se vlak sice z neutrální země ,ale přece jen ze západu se rozhodne vlak z nebezpečným virem poslat na východ do Polska a ty ho tam klidně pustí. Poněk divné nemyslíte? Pochybuju ,že by na to Poláci přistoupili. Pěkně ten západ s náma zachází jenom bordel sem posílá. ()

tomtomtoma

Po technické a zvláště herecké stránce jde o nadprůměrný film, který nepostrádá pořádnou dávku napětí a i občasný zábavný nadhled. Minusem je žánr katastrofického filmu s velmi slabým příběhem a ničím nepřekvapujícím dějem v zažitých kolejích. Navíc tento žánr nepatří k mým oblíbeným. Drama lidí ve vlaku, kteří jsou neuvěřitelnou shodou náhod určeni armádní složkou velmoci k celkové likvidaci. Nastává dvojí boj o holý život. Nechybí hrdina, charismatický a uznávaný dokor Jonathan Chamberlain (dobrý Richard Harris), který nejenže přiloží ruku k dílu při přemáhání smrtelné epidemie, ale je zachráncem části cestujících vlaku před jejich obětováním. Je tu šarmantní žena Jennifer Rispoli Chamberlain (podmanivá Sophia Loren), která navazuje opětovný vztah se svým bývalým mužem-hrdinou. Je tu zástupce zlých, kteří si nedělají při obětování životů příliš velké starosti, plukovník americké armády ve Švýcarsku Stephen Mackenzie (dobrý Burt Lancaster), sice s morálním dilematem, ale poslušným článkem mocného soukolí. Bezmocná doktorka Elena Stradner (dobrá Ingrid Thulin), objevitelka snadného vyléčení, ale jen smutně přihlížející zbytečné oběti. Napravený zloduch a distributor tvrdých drog Robby Navarro (Martin Sheen), který se sebeobětuje při marném pokusu o záchranu vlaku. Z dalších rolí: Bohatá panička Nicole Dressler (dobrá Ava Gardner), které Robby sloužil jako poslušný pejsek, tajný agent Interpolu Haley (O. J. Simpson), prahnoucí po dopadení Robbyho a pomáhající při záchraně, dobrácký vlakový průvodčí Max (Lionel Stander), zábavná postavička Herman Kaplan (Lee Strasberg), jehož životní cesta se symbolicky uzavírala v cíli určení zničení vlaku, a švédský terorista (Lou Castel), zodpovědný za rozšíření smrtícího viru do vlaku. Napínavé, do jisté míry strhující, a přesto ničím nepřekvapující a sklouzávající do průměrnosti. ()

pakobylka

Zručně a nápaditě zfilmované, leč poněkud nedomyšlené a tím pádem vysoce nepravděpodobné ... mám na mysli konečné řešení plicně-morové otázky. Prostě se mi nechce věřit, že by si kterákoli ze zemí Varšavské smlouvy nechala jen tak mírnyx-týrnyx zavléct na své území za železnou oponou z nějakého státu NATO (!!!) nebezpečnou a vysoce nakažlivou chorobu ... prakticky biologickou zbraň. V době, kdy se o tom rozhodovalo, přece nikdo nevěděl, jestli a za jakých podmínek se může člověk uzdravit, ani jak dlouho virus přežívá po smrti svého hostitele. A potřebovala by ona socialistická země posvěcení z Moskvy ? Troufám si tvrdit, že ano. Pokud připustím, že by ho přece jenom obdržela, bylo opravdu široké okolí inkriminovaného mostu liduprázdné ? Kdo by se za to zaručil ? A co zvířata, co mrchožrouti ? Mohli by nemoc šířit dál ? Příliš mnoho otázek a žádná vyhovující odpověď. Zápletka vaří z vody, i když vkládá cestujícím - včetně lékaře (!) do ruky zbraně ... a předpokládá, že s nimi budou umět zacházet - a že je nebudou váhat použít. Nejsem vyloženě zklamaná, jen trochu nedůvěřivá ... vidím to na solidní, leč z šedého průměru nevybočující 3* ()

Juto

Tento katastrofický all-star film zo 70. rokov je veľmi zábavný. Je energicky zrežírovaný, dôkladne zostrihaný thriller, ktorý vás chytí pod krkom hneď od úvodnej sekvencie a drží si ho po celú dobu. Iste, obsahuje väčšinu očakávaných katastroficko-filmových klišé (osobitné vzťahy lásky a nenávisti medzi postavami, ktoré hrali veľké hviezdy tej doby), ale réžia je taká efektívna, a Burt Lancaster je tak presvedčivo nenávistný, že zistíte, že ste úplne pohltení. Podľa mňa prvotriedny film s veľkolepým záverom. 7/10 ()

Maty85

V dnešní době už se možná zdá být tendle více jak 30.let starý film trochu vtipný co se třeba efektů týče, ale opak je pravdou. Člověk by měl vzhlížet s úctou jak to nakonec vůbec všechno dokázali a vytvořili todle dramatický dílo. ()

majo25

Jedna nafúknutá bublina tento katastrofický triler. Silne cítiť z neho, že to netočili Američania a napriek áčkovému obsadeniu niektorých hercov (Harris, Lancaster) ho pochováva slabšie remeselné spracovanie - také skoro až typicky taliansky odfláknuté. Spracovanie, ktoré by nemalo prejsť ani o 15 rokov skôr. Samozrejme nemožno mu uprieť určitú originalitu príbehu, celkový odkaz a aj atmosféru, teda hlavne teda prvej polky filmu a dobrej hudbe. Ale to ostatné - od réžie a scenár cez hercov, charaktery postáv až po dialógy, je na pováženie. A na zbabraný záver radšej ani nepomyslieť. ()

okkac

Povedený katastrofický film s charismatickým Richardem Harrisem a nádherou Sophií Loren. Napětí ve vlaku se s rostoucím počtem nakažených stupňuje a vše směřuje k trochu otevřenému happy/sad konci (až uvidíte pochopíte). ()

andrii

Strach na kolejích. Kar všem nadějím? Zvnějšku lakovaný, uvnitř s kaly. Vlak. Z nádraží drží smrtící vak. V cíli vrak. Citelně tepe každý VIP part. Výrazně razí parte cestujícím. Zde však s nervy neklesá. Kaskadér - klasa. Železný tahoun přes kaskády dramat. Pozastaví popravu soupravy. Oddálí pád, celkový dopad. Pekelný kvalt na železnici. ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson