Děj filmu se odehrává v Budapešti na počátku 20. století, kde mezi sebou vedou dvě bandy chlapců nelítostný boj o dominanci nad pláckem na konci Pavelské ulice, na motivy knihy i v zámoří známého maďarského spisovatele a novináře Ference Molnára. (Javert)

zette

Az neuveritelne mnozstvi momentu se mi vybavilo z detstvi, kdy jsem tento film videl v televizi. Nadherny film o rivalite dvou chlapeckych skupin, ktere daji vzpomenout na nase Rychle sipy, jen s tim rozdilem, ze tohle je lepe natoceno. Prikladny snimek o respektu a cti. Celkem by me zajimal nazor dnesni mladeze na tento film, ale mam obavu, ze by ho ani nechtela pochopit. ()

majo25

Film o detských mestkých bandách a bitkách medzi nimi. Film je to dobrý, ale asi viac by som ho ocenil, keby som ho bol sledoval ako chlapec. Z dnešného pohľadu mi v prvom rade vadilo to, ako sa chlapci správali - ako dospeláci, s vnútornými štruktúrami presne ako v reálnych inštitúciach dospelých. Takto vykreslený detský svet tak prestavoval značnú umelosť. Čo som ale ocenil, bolo vierohodné vykreslenie mestkého prostredia na prelome storočí, ale aj chlapčenský apel k zásadovosti, hodnotám, z čoho pramenilo príjemné posolstvo príbehu. Na rodinný film je zaujímavý aj jeho tragický záver. ()

HonzaBez

Bitva mezi dvěma klukovskými partami o jeden uliční plácek proběhla podle pravidel. Život ale někdy příliš férový nebývá... Nemohu si pomoct, ale natočit tento krásně poetický dětský film Češi, asi by tak smutné finále (vlastně hned dvojnásobně smutné) nezvolili. Postava odvážného klučiny Nemecska mi byla více než sympatická, takže mě ten závěr snímku dost dostal. Jinak tomu snímku lze vytknout snad jen to, že popisuje něco, co už dnes působí jako trošku i bizardní "pravěk" (viz třeba scéna z ředitelny, kde s dětmi řeší založení "kytového spolku"). Popisuje to však moc hezky (výborná dobová atmosféra, věrohodné herecké výkony dětí). Možná bych ještě vyzdvihl skvěle hravou i dynamickou úvodní a závěrečnou hudbu. ()

Janega

Veľmi pekne a verne spracovaná adaptácia knižného príbehu o chlapčenskej cti, odvahe a priateľstve. Výsledný dojem vyzdvihujú aj mladí herci, ktorým role tak padli až sa do nich vžili. Čo je však trochu odfláknuté je samotný záver, konkrétne Nemecskov osud. Tu ako keby filmári chceli uchrániť mladého diváka a miesto dramatickej scény ako to bolo v knihe, sa to vo filme odohralo za dverami. Chýba mi tu aj výrazný hudobný motív. ()

rivah

Půvabně vykreslený svět začátku 20.století v chlapecké partě. S odstupem let zhlédnuta restaurovaná verze. (70%) ()

`barocco

Reziser Zoltán Fábri ked v horucom lete roku 1968 zacal v Budapesti tocit filmovy prepis svetoznameho romanu Molnara Ferenca Chpapci z Pavlovej ulice (kniha je dodnes na americkych skolach povinnym citanim..) nenechal skutocne nic na nahodu. Nielenze vybral autenticke miesta Budapesti ale vyuzil aj svetovu popularitu tohto romanu ktory bol prelozeny do viac ako 30 jazykov aby rozpocet natacania uhradil americkou produkciu, medzinarodnym obsadenim (Anglicky herci) a farebnym sirokouhlym formatom. Film bol preto zakoniete natoceny v anglictine a nasledne predabovany do povodneho madarskeho jazyka. Vysledok je strhujuci, nominacia na Oscara v skupine cudzojazycny film zasluzena. Na pomerne jednoduchom pribehu mladych chlapcov z prostredia Budapesti zaciatku dvadsiateho storocia odvadza absolutnu filmarcinu ktora dodnes strhuje svojou cistou emocionalnostou, charakternostou hlavnych postav a ludskostou. A preto za pripadne slzy v zaverecnych scenach filmu sa naozaj nemusi hanbit ani muzska cast publika. Tento skvost madarskej filmovej skoly ma bohuzial znacne resty vo svojom vydani na DVD, chyba povodna anglicka zvukova stopa, dokonca aj titulky. Je to skoda, pretoze takto tento snimok ostava len pre divaka ktory rozumie madarcine. Snimok si skutocne zasluzi opatovnu distribuciu aj v ceskych ci slovenskych videopozicovniach a tak sa k hodnoteniu tohto diela mozu vyjadrit len ti ktori mali moznost vidiet tento film v minulosti ked este bezal v nasich kinach v ramci detskych predstaveni... ()

Fajolo

Nejako ma to nechytilo za srdce. Neviem uveriť tomu, že takto by sa skutočne správali nejakí chlapci. Tá posadnutosť vojenskými maniermi a dialógy plné pátosu. Celé je to len taká romantická a silne nereálna spomienka na detstvo, ktoré bolo pravdepodobne o niečom úplne inom. ()