Poslední dům nalevo

(neoficiální název)
  • USA The Last House on the Left (více)
USA, 1972, 84 min (Special Edition: 91 min, Director's Cut: 64 min)

Dve mladé vidiecke dievčatá sa vyberú do mesta na koncert, no zháňajúc po ceste marihuanu, natrafia na bandu kriminálnikov. Tí ich unesú a v lese jednu z nich dobodajú a druhú znásilnia, dorežú a zastrelia. Kúsok ďalej je dom, v ktorom však žijú jej rodičia. A keď k nim kriminálnici prídu nahodnú návštevu, rodičia sa dozvedia o ich čine a vezmú spravodlivosť do vlastných rúk. Dnes už legendárny nízkorozpočtový ($87.000 USD) film, vychádzajúci z Bergmanovho PRAMEŇA PANNY a neskôr následovaný tuctom napodobenín (I SPIT ON YOUR GRAVE, HOUSE ON THE EDGE OF THE PARK). (POMO)

felixRR odpad!

Po zhlédnutí původního i nového I Spit on Your Grave jsem se s nadšením pustil do tohotu filmu, který je v žánru rape and revenge považován za kultovní klasiku. Musím říct, že takhle zklamaný jsem nebyl fakt dlouho, až se mi nechce věřit, že to může mít na svědomí Wes Craven. První slovo, které musím zmínit, je zmatení. Ačkoliv má být film hororem s poměrně přímočarým dějem, tak je všechno, jen ne přímočarý horor. Snaží se být na jednu stranu nechutným krvákem a na druhou stranu jakousi černou komedií, ovšem v obou směrech totálně selhává. Herecké výkony jsou otřesné, technická stránka zpracování snad ještě horší, o logice se nedá mluvit. Motivy, které komické asi být mají, třeba naprosto neschopná policie, se slévají s krvavými scénami, které měly vyznít děsivě, ale zpracováním je z nich jen směšný vrchol absurdity. Nejvíc mi celé tohle divadlo paradoxně připomnělo Straku v hrsti, to je ale skutečně kuriózní experimentální drama, od kterého člověk nějakou jednoduchost nebo logiku nemůže čekat. Snad pokud ze mě někdy bude ostřílený avantgardní matador, dám tomu druhou šanci. ()

bronik

Film na mě působil hodně rozporuplně. Bylo tam spoustu kvalitních, mrazivých scén, ale spoustu takových, které to celé poslalo do kopru. Maminka a táta na mě působí příliš učebnicově a ty přípravy na tu oslavu...+ spousta logických i filmařských lapsusů. I přesto je tento film jako prvotina Wese Cravena hojně citován a sledován. ()

EL5530

Nevím, chápu, že je to jeden z prvních filmů Cravena ale nemůžu tomu přijít na chuť. Remake se mi líbil hodně ale originál mi bohužel nic neříká. ()

ferdinandv

Přiznám se, že dříve než originální verzi jsem viděl remake z roku 2009, který mě hodně bavil. Remake se hodně odklání od původního scénáře, který mě chvílemi dost nudil. Je ale pravda, že násilné scény jsou zde udělány hodně syrově. Samotný revenge působí bohužel jako nastražování pastiček z filmu Sám doma. Tohle nepůsobí vůbec hororově ani drsně a je dovedeno k dokonalosti právě v remaku. 3 z 5. ()

Meraxes

Išlo o prvý horor svojho druhu, čo ho robí v istom zmysle špeciálnym. Niekde vnútri na ňom je niečo naozaj surové a zvrátené, v istých chvíľach pri nútení unesených dievčat do sexuálnych zvráteností som z toho začínal mať naozaj zlý pocit. Ale potom zrazu prestrihli do idylických príprav rodinnej oslavy, na komické duo nasprostlých policajtov, či prišla iná humorná vložka, ktorá celú vec odľahčila a zabila nepríjemnú atmosféru. Asi išlo o zámer, o vytvorenie kontrastu, avšak kazí zážitok z tých skutočne silných scén, robí dojem ako keby to s tým hororom ani nemysleli vážne. K tomu je väčšina z týchto scén trápnych aj samých o sebe, nie len v danom kontexte. Hudba je tu často úplne odveci, kamera tiež nič skvelé a herci? Rodičia ktorí sa dozvedeli o smrti svojej dcéry, alebo dievča pred znásilnením sa tvária ináč, proste som im nič z toho neveril. Dej, ktorý to vlastne nemá je tiež dosť nepravdepodobný, neviem či by si rodičia trúfli zlikvidovať známych zločincov v prevahe, alebo ako mohli byť tie baby také blbé a liezť do toho bytu? Záverečná pomsta rodičov je navyše vyložene komická. Proste má to veľa chýb a je to škoda, lebo samotná myšlienka je drsným a skvelým námetom na horor. Niekde pod povrchom to tú surovosť má a má to aj silné scény pri ktorých vylieza na povrch, tie sú ale následne zabité nejakou absurdnou vsuvkou. Byť znásilnený a zavraždený kúsok od domu, tak blízko od záchrany je dosť depresívne a aj samotný spôsob kde sa s tebou vrah hrá a psychicky aj fyzicky ta ponižuje je krutý. A rovnako krutý bol Craven k divákom, keď premárnil takýto námet. Má to niečo do seba, ale o kvalitný film rozhodne nejde. 2* 45% ()

Wes Craven (1939-2015)

Wes Craven (1939-2015)