6. Batalion

Po útoku na Pearl Harbor obsadili japonské jednotky Filipíny, kde zřídili několik zajateckých táborů. Vojáci, kteří se nechali zajmout, byli pro ně podřadnými lidmi. Podle toho s nimi japonští věznitelé zacházeli. Než by zajatce vydali zpět, raději je hromadně zabíjeli. To se dělo zejména ke konci války, kdy Japonci ustupovali americké přesile. V zajateckém táboře Cabanatuan bylo vězněno přes pět set Američanů. V lednu 1945 naplánovali američtí velitelé mimořádnou osvobozovací akci. Přes sto příslušníků zvláštní jednotky muselo proniknout na nepřátelské území, projít džunglí až k přísně střeženému táboru a dostat na svobodu více než pět set krajanů, kteří byli na pokraji smrti hladem a vyčerpáním... Americký film režiséra Johna Dahla je rekonstrukcí skutečné záchranné akce, která nemá v dějinách druhé světové války obdoby. Příběh je doplněn důležitými vedlejšími motivy: autoři líčí též nelidské podmínky v táboře a příběh lékařky, která se kvůli milovanému muži stane vůdkyní protijaponské opozice a s nasazením života posílá do tábora léky. Tvůrci se inspirovali jak klasickým válečným filmem Most přes řeku Kwai, tak i nedávným velkolepým dramatem Stevena Spielberga Zachraňte vojína Ryana. (Česká televize)

Guran

Co mi na filmu vadilo byla jeho nulová atmosféra. Když jsem si četl popis, kde jsem se dočetl, že se to bude odehrávat v zajateckém táboře na Filipínách, hrozně jsem byl na film zvědavý, ale přátelé, do filmu jsem se moc nevžil. Ano, podívaná se mi docela líbyla, ikdyž ta atmoška byla slabší, ale takový Spielberg by z toho udělal dalšího Ryana, což by byla mnohem větší podívaná! V tomhle mě to zklamalo a je vidět, že Amíci na tom filmu nedělali sami a připletli se jim do toho Australané. Připadá mi, že celý ten děj nebere nějak moc vážně. Stačí mi vidět jednou, podruhé nikoli. ()

helrohir

Vojnový film majúci určitý potenciál, ale všetko v ňom funguje akoby na pol plynu. Príbeh v sebe spája tri dejové linky, pričom tie najdôležitejšie - zajatecká a oslobodzovacia sú bez akejkoľvek atmosféry, ktorá by z nich urobila dramatickejšie divadlo. A posledná odbojová dejová linka je takpovediac aj zbytočná, nakoľko vyznie do stratena a jej jediným cieľom bolo asi priniesť do filmu trochu romantiky. Množstvo dialógov v zhuba 3/4 filmu ho robí častokrát nezáživným divadielkom. Väčšina tých dialógov totiž postráda nejakú hĺbku alebo zmysel. Jediná akčná scéna príde až na konci, čo tiež môže vzhľadom k žánru mrzieť. Film však disponuje vcelku zaujímavým obsadením hlavných rolí, pričom jediný mi nesadol B. Bratt. Slabší priemer. 55%. ()

Efreeti

Klasický válečný film...druhá světová válka na Filipínách...vše se točí kolem zajateckého tábora...máme možnost sledovat příběh zdravotní sestry, která pašuje léky vězňům, zajatců v táboře a speciálního komanda, které se chystá na jejich osvobození...nic nového pod sluncem...akčí sekvence se odehráva až v poslední půlhodině filmu...z herců mě zaujal pouze Joseph Fiennes a jeho role zajatce nakaženého malárií...jinak film je plný žánrových klišé...myslím, že 2 hvězdy jsou až až ()

benyy

Priemerný film založený iba na scénach, kde sa scenárista odbavoval na japonskej brutalite, tí museli jasať z toho, keď videli tento film, naozaj, bez týchto scén by film nestál za nič, ale keby tam boli iba tie scény, príliś by mu neuškodili ()

Chladek

Film si dal na štít hodně těžký námět. Nejodvážnější záchranná akce z druhé světové války ba dokonce z celých dějin amerického vojenství, to není jenom tak. Naplněn očekáváním a nadšením jsem u filmu trochu uvadl a nad některými prvky J. Dahla jsem kroutil hlavou. Herci zde jistě odvedli co mohli, za jejich charaktery nevděčíme scénáristovi, ani nikomu jinému, poněvadž to byly osoby skutečné. Robert Prince mě v podání J. Franca zaujal o hodně míň, než jsem čekal. Mám Jamese rád a všem jeho rolím bezvýhradně věřím, ale Bob je pro mě velkým otazníkem. Jakožto voják je absolutně špičkový, ale mimo bitevní vřavu neustále nespokojený, nesouhlasící.....ale tak hrál to podle skutečného R. P., tak dělal co mohl. J. Fiennes mi v roli majora nesedl ani trochu a možná proto dostal roli, která se zabývá spíše psychologickou částí války. Celkově film pro mě byl zklamání, protože až do osvobozenecké scény, někdy hodinu a půl po začátku, jsem se nudil. Zato právě a jen tady jsem si poprvé uvědomil, co zmůže moment překvapení, máte-li ho na své straně. Za provedení závěrečné scény *** ()

jungewolf

Velice dobrý film o jedné polozapomenuté události z krvavého filipínského válčiště. Asi jediný film co znám, kde Američané přiznali Filipíncům velký podíl na osvobození jejich země od brutálních japonských okupantů. Při kterém měli větší ztráty než Američané .... . Působivé bylo zařazení autentických záběrů z r. 1945 - tato operace se skutečně odehrála, filmaři si svůj příběh na reálném základě už vytvořili - ostatně je to adaptace knižní předlohy.... . CO dodat ? C. Nielsen-ová (původem z převážně luteránského Dánska) je vynikající stejně jako její kolega, Američan B. Bratt . I kvůli nim dávám 5 - spíš 6 hvězd a 80 % . P. S. : film je koprodukcí USA a Austrálie : Australané se zúčastnili bojů v Pacifiku proti Japoncům (1941-1945) také, ve velkých počtech : pozemní jednotky+letectvo+námořnictvo a měli velké ztráty. A to I CIVILNÍ : 1) japonské letectvo provádělo nálety na město Darwin na severu Austrálie , 2) spousta australských kolonistů žijících na východě ostrova Nová Guinea a přilehlých ostrovech (severovýchod N.G.+přilehlé ostrovy tvořily do r.1914 německou kolonii dobytou Australany-pod jejich správou až do r.1975) - stovky z nich Japonci odvlekli do svých táborů - mučení+znásilňování+popravy+otrocká práce tam byly na denním pořádku.... .VIZ : kniha Boj o Filipíny a další knihy od Miloše Hubáčka - dá se to najít na cs.wikipedia.org ...... . ()

mijano

Film vám toho moc neponúkne. Ako sú celkom dobre spracované bojové scény, ale to na nič lepšie sa nezmôže. Ďalší premierný film o "perfektnej" americkej armáde. Avšak musím uznať, že ma celkom prekvapil výkon Jamesa Franca. ()

Chroustik

Když jsem měl za sebou prvních 20 minut docela jsem se těšil na to jako to všechno bude vypadat dál, po hodině kdy se nic nedělo nadšení opadlo.....Konec byl očekávaný takže za 50%. ()

PatrikP4

Nevím viděl jsem název a říkal si že by to mohlo bejt dobré... Nebylo... 100 minut v podstatě nic a 20 minut střelby a to přeháním... I když ta akce možná stála i za to a proto aspoň ty hvězdy... Další věc je že moc nemusím Jamese Franca... Na rozpočet 80 mega to šlo natočit určitě lépe a zajímavěji... ()

Kozlowski8

Snímek přibližuje misi na záchranu pěti set amerických vojáků z japonského zajateckého tábora na Filipínách. Příběh se odvíjí ve třech liniích - 1) na vojenské základně, kde se speciální jednotka připravuje na misi a následně samotný průběh přepadení japonského tábora, 2) v zajateckém táboře, kde sledujeme osudy majora Gibsona a dalších zajatců a 3) ve městě poblíž tábora, kde se americká lékařka s pomocí místních Filipínců snaží zajatcům pomáhat a pašovat do tábora léky. Příběh mohl být poutavější a akčnější už od začátku, kdy se toho příliš neděje a mohl více zaujmout nějakými silnými scénami, což se nabízelo - a chybělo. Přes ne úplně využitý potenciál jsem si film užil a dávám palec nahoru. 65%. ()

PTuranyi

Dobrý vojnový film z exotického prostredia vojny v tichomorí. Tentokrát však nejde o Pearl Harbor či Midway, ale Filipíny. V centre sa nachádza 500 amerických vojakov v zajateckom tábore a ich oslobodenie. Okrem perfektne zorganizovanej a prevedenej oslobodzovacej akcie však divák dostane aj slušnú dávku informácií o japonských zverstvách, o filipínskom odboji a priebehu vojny v tejto časti sveta. Všetko kvalitne vyprodukované s dobrými hereckými výkonmi, akurát patetickej hudby by mohlo byť menej. 70% ()

Cubah

Nepovažuji to vysloveně za průšvih, ale nic podstatně zajímavého to taky není. Ode mě hvězdička navíc za kameru a stěžijní bitevní a vlastně jedinou takovou scénu, škoda že jich nebylo více, ale na to asi rozpočet nestačil. Prostě takový nesourodý slepenec, který přílš nedrží pohromadě a nefunguje, jak by měl a s trochou úsilí a scénaristické i režijní invence mohl... ()

surprise

Další ploška nepřeberných aspektů a událostí druhé světové války je očištěna. Ve stylu seriálového Bratrstva neohrožených HBO a to i barevným laděním je film podobně vydařen. ()