Země je navždy vymazána z vesmírné mapy kvůli stupidní pilnosti těch nejodpornějších tvorů v celém vesmíru. Vteřinu před tím je zachráněn jeden z pozemšťanů, Artur Dent. Jeho mimozemský přítel v lidské podobě, Ford Prefect, ho vezme s sebou na vesmírný stop a oba se tak ocitají na lodi ničitelů Země. Tím začíná nešťastné vesmírné dobrodružství s hledáním základní otázky života, vesmíru a vůbec. Denta na něm doprovází dvouhlavý galaktický prezident Zafod Bíblbrox, jeho pozemská přítelkyně Trillian a neskutečně paranoidní android Marvin. (Warner Bros. CZ)

ludovit14

Strašne nudná záležitosť, po polovičke filmu som zadriemal na 10 minút a potom som s týmto dielom až do konca musel bojovať! Strašná kravina! HOD:30%.PS: Veľká škoda času! ()

Richi007

Po 10 letech jsem se dostal k tomuto dílu. Ano, rád ho označím za dokonalost. Pro mě! Ne každý tomuto žánru holduje a ne každý pochopí ten suchý (napůl anglický, napůl americký) humor, který je celým filmem prošpikován. Ano v dnešní době to už efektama stojí za starou belu, ale právě v tom je to kouzlo. Mladičký Freeman, ten humor a zobrazení + vyprávění panan vypravěče tomu dodají prostě to svoje. Já se nenudil jako jiní. Já se bavil a celou dobu jsem byl nadchnut, jak to dopadne. ()

aannemer odpad!

Před několika lety jsem to okrajově shlédl, vůbec mě to nebralo. Nedávno jsem si to pustil podruhé a po půlhodině jsem to vypnul. Absolutně nic, je to hrozná blbost. ()

Masai

Tak nevím jednu? Dvě? Můj oblíbenec Martin Freeman, sympatická Zooey Deschanel a robot v totální depresi jsou dejme tomu jakási pozitiva filmu, který si asi dělá legraci ze základní otázky smyslu života. Jinak je to ale děsná krávovina :o) ()

mummie.spy

Dlho som zvažovala či 3 alebo 4*. Konečne rozhodnutie - 4*(3 by boli málo). Po prečítaní knihy som bola presvedčená, že toto patrí to sféry nesfilmovateľných predlôh. Film ma ale milo prekvapil, tvorcovia to ustáli a ja som sa naozaj dobre bavila. Možno je to vďaka nesmrteľným citátom zo sprievodcu... ()

Skylwalker42

Neznám předlohu. Jelikož mám rád britský humor a Martina Freemana, tak dokážu odpustit, aže je to až celé totálně ulítlé a nezanechá nějaké dlouhodobé dojmy, spíš vůbec ne. Ale bavil jsem se nadprůměrnně - poezii také nemám rád :) ()

PTuranyi

Veľmi dobré filmové spracovanie. Je vidieť že sa dosť investovalo do produkcie a herecké obsadenie tiež nie je márne. Napriek tomu je výsledok striedmy a vizuálne efekty neprehlušujú ducha knihy. Ten sa podarilo celkom dobre zachovať spolu aj s najdôležitejšími fórmi a suchým anglickým humorom. Takže fanúšikov knihy neurazí ani nesklame. Osobne sa mi nepáčilo to ako bol stvárnený Marvin, pretože bol na môj vkus málo robotický. Zato Zafod ma príjemne prekvapil, rovnako ako Artur a dokonca aj Vogoni celkom vystihovali charakteristické znaky svojej rasy. ()

Treble

No co, blbost je to! Prostě kravina a nejhorší na tom j, že hned po ůvodních titulkách to není ani trochu vtipný. Prostě trapas. ()

Werewolf2

Zadnej zazrak to neni, ale sranda je to dost slusna. "Mám náp"...plesk!!! "Na nic nemyslete!".......PLESK!!! Tahle scenka byla proste genialni :-) ()

Warapeidza

Tenhle film je divnej. Je divnej asi hlavně proto, že už knížka, podle níž je natočenej, je taky divná. Sám sem ji ještě nečetl, což mě mrzí, jelikož je označována za jednu z nejvtipnějších knih, co kdy byly napsány, a při sledování tohodle filmu jsem tak měl neodbytný pocit, že polovinu věcí nechápu. Ta druhá polovina věcí mi pak přišla tak absurdně odvyprávěná, že jsem se ve filmu chvílema docela ztrácel. Děj totiž letí dopředu šíleným tempem a nemáte prostě šanci (při prvním shlédnutí) zachytit a uvědomit si spoustu gagů a narážek, který ve filmu (dle jeho obdivovatelů) jsou. Pokud rádi trochu experimentujete, určitě se na tenhle film koukněte.... Já dávám 2* s tím že si nejdříve doplním vzdělání (=přečtu knihu) a pak to zkouknu znova... ()

rubii

Přečetl jsem celou trilogii o pěti dílech. Film se týkal jenom první části knižní minisérie. Film byl vtipný, ale spousta věcí mi tam chyběla, některé části byly vymyšlené a ve filmu nebyl pořádně vykrelsen Marvin, mimochodem 37x starší než celý vesmír tím jak cestoval časem a s mozkem vetším než je celá zeměkoule. Ve filmu, pokud si dobře pamatuji, byly dva momenty co stály za to, a sice jak Marvin pustil svoji depresy na vogony a jak je ford mlátil svým ručníkem (v knížce to nebylo). Moje rada s klidem se kouněte na tenhle film, ale knížka je mnohem mnohem lepší ()

Gabriel_*

Možná to nedosahuje kvalit knihy, nicméně z každé scény filmu na mě neustále dýchala radost, s jakou byl natáčen a zahrán. Myslím, že si to herci museli na place pořádně užít a to se promítlo i do mého diváckého zážitku. ()

usDAVEcsp

Nečíst knížku tak bych dal mnohem míň.Pokud jde o film tak efekty jsou skvělý, prostředí zvládnutý a děj se drží skoro předlohy. ()

Johnner

Priznám se, že dost dobře nezvládám oprostit se od knižní předlohy. Hitchhiker´s guide to the Galaxy, trilogie v pěti částech, je pro mě majákem a hlavní slohovou inspirací a Douglas Adams mým životním vzorem, i když moc dobře vím, jak smutným člověkem uvnitř byl. Zatnu zuby a filmu dám tři hvězdičky. Nevšimnu si toho, jak se těžce nepovedlo přenést jedinečnou atmosféru knihy, ani toho, jak byly encyklopedická hesla i hlášky protagonistů oškrábány na dřeň, protože by to vůči jiným adaptacím bylo nefér. Kritiku chrlím na neschopnost vytřískat potenciál ze scén typu "... a odpovědí na základní otázku života, vesmíru a vůbec je...", na karnevalové vyznění a hlavně, hlavně na prostoduchost! Prosím, aby nikdo nepovažoval Adamsovu knihu za prostoduché dílo. Ve skutečnosti je to filosofický traktát ukrytý za sci-fi satirou říznou jako chilli papričky. Plno věcí se ve filmu povedlo, zejména Vogoni, kteří hrajou výraznější roli než v knize, a protikandidát Zafoda Beeblebroxe, jehož jméno si nepamatuji, protože jako jediná postava v knize nevystupuje, jsou důvodem, proč film vidět. Závěrem tedy drobné postesknutí: Nechápu, proč se autoři rozhodli zfilmovat první díl. Asi z toho chtěli udělat sérii, ale ta se teď točit prostě nebude. Kdyby si jako předlohu vzali díl třetí- Life, the Universe and everything-, jistě by to díky jeho značně filmovému vyprávění dopadlo podstatně lépe. Ale což, "don´t panic!" Není to špatné. ()

matracak42

Matracáci, Mellhuba nebo třeba maniodepresivní robot Márvin. Mám je všechny rád. Teleportace pomocí ručníku dost dobře nenaučitelná - zkouším to každý večer, když sousedé jdou spát. Ovšem nejvíce mě zajímají věci na nepředpovídatelný pohon. Podpořit Artura je nutné - jeho mobil, čaj je fuč a poslouchat urozená lordstva Vogonů je vážne KENTUS. Mám rád vesmír a jeho obyvatele ()

Arren

Na tomto filmu je vzácné to, že se odlišuje od knížky přesně tak, aby z něj byl film dobrý a knížka netratila. Ještě vzácnější je ovšem fakt, že se to SKUTEČNĚ povedlo. Jako knížka, je to ve svém důsledku naprostá slátanina, ale natolik geniální a zábavná, že se u ní prostě nemůže nikdo nudit. Jako zařeklého ručníkovce mě nemálo těší podíl Adamse na scénáři a sám se rád utěšuju tím, že právě proto to dopadlo jak to dopadlo. S knihou se film rovnat nedá, ač je příběh stejný, ale to lze jen obtížně vysvětlit. Kdo četl, pochopí, kdo nečetl, ať napraví. Kdo jen viděl a je spokojen, budiž mu přáno ;) ()

jamall666

velice zajimave, mile a chytlave udelany film. Akorad mam behem filmu pocit jako kdybych na neco cekal, neco co se z toho vivine a ono skoro nic. Skoda ze nema lepe propracovanou hlavni dejovou linii. Podle me jde pouze o jakousi parodii na galakticke sci-fi. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007