Země je navždy vymazána z vesmírné mapy kvůli stupidní pilnosti těch nejodpornějších tvorů v celém vesmíru. Vteřinu před tím je zachráněn jeden z pozemšťanů, Artur Dent. Jeho mimozemský přítel v lidské podobě, Ford Prefect, ho vezme s sebou na vesmírný stop a oba se tak ocitají na lodi ničitelů Země. Tím začíná nešťastné vesmírné dobrodružství s hledáním základní otázky života, vesmíru a vůbec. Denta na něm doprovází dvouhlavý galaktický prezident Zafod Bíblbrox, jeho pozemská přítelkyně Trillian a neskutečně paranoidní android Marvin. (Warner Bros. CZ)

kpt.Marťas

Ech...Já myslel, že to má být komedie. A ještě k tomu hodně vtipná. A britská. No a tak jsem se těšil. A ono je to takové neslané nemastné. Proč? Je to Marťasem?! ()

kejmy

Stopařův průvodce je jeden z mála filmů u nichž naprosto nenacházím pochopení pro názory ostatních hodnotících. Chápu naštvané fanoušky Adamsovy předlohy, kteří považují scénář za svatokrádež, i přes to, že jsem ani jeden z dílů nečetl, stejně tak si dovedu představit zmatené reakce lidí, kteří nemají o Adamsovi ani páru a tahle bizarní sci-fi komedie jim prostě nesedla, ale v obou případech argumenty v komentářích ani zdaleka neospravedlňují ohodnocení kvalitního Bčka jako odpad. K druhé skupině pochopitelně nepatřím, k té první se možná po přečtení knihy časem připojím. Hádám, že za část rozhořčených úsudků může zpackaný český dabing, jinak si stížnost na nedostatek deprese v hlase Marvina nejsem s to vysvětlit, protože Rickman zde odehrál jednu ze svých životních rolí i bez toho aby se musel vůbec objevit na scéně. Celkově samozřejmě, nejde o žádné veledílo, ale komerčně laděnou, spíše "rodinnou" komedii, ale Jennings si ve výsledku nějakých 70% jistě zaslouží (nevím jaký převod hvězdiček na procenta používají ostatní komentující, ale 70% v mojí dimenzi znamená 4). ()

DVCAM

Převést geniální knihu do geniálního filmu je sakra těžké. Dávám čtyři hvězdičky, protože si myslím, že Jennings dělal, co mohl, a protože se mi líbili herci. ()

Ramesse

Osobně jsem knížku zatím nečetl, takže nemůžu porovnat a možná po přečtení změním názor, ale jako film hodnotím Průvodce kladně. Některé vtipy sice nejsou tak vtipné, když neznám souvislosti, ale i tak se u filmu příjemně pobavím. Jako nejlepší postavu bych asi hodnotil robota Marvina... ten je prostě úžasný :-) ()

pavont

Spusta napadov, spusta fantazie a spusta nudy. Niektore veci mi teda fakt vtipne neprisli. V konecnom dosledku sa na to pozriet da a vybrat si to svoje. ()

veere

42! Tak si myslím, že sám Douglas Adams by z tohoto díla měl radost, veskrze to dopadlo nad očekávání dobře. Pouze dvě výhrady - v knize je výslovně uvedeno, že Ford Prefect je vysoký zrzek (proč je černej?); a nelíbí se mi design Marvina, který má být taktéž lesklý a stříbřitý (proč je bílej?) - (efektní použití závorek '-). Knížní série oplývá asi nejlepším humorem co jsem kdy četl, a tento film ostudu nedělá. Jinak 25.5. se slaví "Ručníkový den". "Máš svůj ručník stopaři?" ()

The_Mask

Jak už tady padlo, tenhle film lze težko hodnotit, o to vic, když znáte skvělou předlohou. Mnoho drobných věcí mě ve filmu mile překvapilo. Holt je znát, když se na tom podílí autor. Dokonce i mnoho rolí se velmi blížilo mým představám během čtení knížky. Takže pro ty co knihu nečetli si jednu hvězdu uberte, jinak je to jasné. Viva la Marvin a jeho zabijácká deprese:) ()

rime

vybornej film, knížku jsem nikdy neviděl a o tématu jsem nevěděl prakticky nic, ale užil jsem si to parádně ()

Flabadob

Sice není film úplně bez chyb, a rozvrhnutí tohoto filmu také není dokonalé. Ale musíte uznat, že je to průměrná komedie. Hvězdičku přidávám za toho robota s depresí, ten mě opravdu velmi rozesmál. ()

infotext

Knihu poznám, mám ju rád, ale nezbožšťujem. Film je pomerne slušnou adaptáciou, nie geniálnou, ale ani svätokrádežou predlohy. Prihliadnúc na neľahkú úlohu - kniha je pre mnohých kultová, no zároveň pre mnohých úplne neznáma, je to vlastne dobrý film. Najmä pre ľudí, ktorí sú na tom, čo sa stopovania po Galaxii týka, tak ako ja. Pokojne by som si pozrel rovnako dobré adaptácie aj všetkých ďalších pokračovaní. ()

Narghille

Před zhlédnutí tohoto filmu, sem očekával vesmírnou odyseu s vtipnými prvky. Věděl jsem, že existuje kniha, podle které je tento film natočen, ale nečetl jsem ji, tudíž nemám zakalený pohled na film. Nicméně, teď si jsem přesvědčen o tom, že ta kniha je naprosto úžasná, vtipná, nápaditá (a to jsem ji ještě nečetl). Opravdu si netroufnu napsat o čem všem film vlastně byl. Zcela jistě tam mělo roli hledání odpovědi na základní otázku života, prezident galaxie, který ukradl „něco“, depresivní robot Marvin, delfíni, jakožto druhý nejchytřejší obyvatel planety hned po myších a fakt, že existují civilizace, které napřed vynaleznou deodorant, kolo a nakonec obyčejný ručník, který je vlastně pro turistu nejdůležitější součást jeho vybavení a to vše podtrhne padající vorvaň z nebe, který společně s květináčem petůniií přemýšlí krátce o životě. ()

gunko

Pre tých, ktorý nečítali knižnú predlohu, bude film pravdepodobne len výplod pomätených filmárov. Avšak pre ľudí s názorom "Ak si nečítal Stopárovho sprievodcu, ako by si ani nežil" sa stalo toto dielo okom ich fantázie a to, čo si v tejto fantas-magorickej knižke sami nevedeli ani predstaviť. Nebyť istých nezrovnalostí, resp. zle vykresľujúcich scén u mňa je to za 5*. ()

filiperros

Jediná nevýhoda filmu je, že pokud neznáte knižní předlohu, může vám připadat, že je to úplný nesmysl. Kdo ale knihu četl ví, že o tom to právě je: Za předpokladu, že vesmír je nekonečný a pravděpodobnost, že se něco stane je jakkoliv minimální, stejně se to někde nebo někdy ve vesmíru stane nebo děje nebo stalo. Což znamená, že Stopařův průvodce po Galaxii je podle skutečného příběhu. Což je dost neuvěřitelné, ale... ()

Sirion

Kniha je klenotem anglického humoru, takový Monty Python ve vesmíru. Už od první strany člověk ví, že tohle prostě musí přečíst. Bohužel film potenciál nevyužívá, přitom taková Futurama je důkazem, že to jde... ()

dawexx

Přiznám se, že jsem nečetl knihu a o Stopařově průvodci jsem věděl jen to, že něco takového bylo jakýmsi Adamsem napsáno. Podíval jsem se tedy na film víceméně jen ze zájmu, jaká bude sci-fi komedie v britském podání (čekal jsem něco ve stylu Červeného trpaslíka, kterého ovšem nemám moc rád). A ejhle...vynikající zábava ve značně potrhlém hávu, kde nic není nemožné. Kdo by to byl řek? ()

CSFDmisika

Velmi rozporuplný film. Při prvním zhlédnutí jsem zpočátku nechápala, proč někdo „plýtvá filmem“ na takový nesmysl. V druhé polovině filmu jsem se ale začala bavit skrytými i zřejmými narážkami na různá témata (př. byrokracie) a následně mě okouzlily scény, jak dělníci staví novou Zemi. Je to tak moc absurdní až je to zábavné. Originalita za 4*,celkový dojem ale snižují místy zbytečně dlouhé scény na jediné téma. ()

chaosteory

Jedno velké NIKDY! Už nikdy nechci tento ani podobný film vidět. Dokoukal jsem ho až na podruhé, protože poprvé jsem ho chtěl vypnout tak po deseti minutách. I tak mě popadala chuť useknout si hlavu. Místy opravdu nesmyslný děj, dějová liniie se klikatí jak tobogán a ústřední postavy mi byly krajně nesympatické. Doufal jsem, že se alespoň chytnu anglického humoru, ale ten mi přišel dobrý pouze v úvodních scénách na Zemi a pak už jen zřídka kdy, většinou na mě působil na angličany dost trapně. Věřím, že předloha je dobrá, jelikož námět je tak asi jediné co se mi zamlouvalo a je to i důvod proč nedám odpad. Pokud neproniknu do filmu, aniž bych musel číst originál, nechápu jeho význam a tím je pro mne zbytečný. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007