Charles Bronson v roli, jež jej vynesla ke slávě: zabiják z podsvětí, který vraždu povýšil na umění. V dalších rolích se objevují Jan-Michael Vincent a Jill Ireland.  V akčním snímku, za jehož scénářem stojí Lewis John Carlino, spolupracoval Charles Bronson již podruhé s režisérem Michaelem Winnerem. Jejich prvním společným projektem byl nedoceněný western Chatova země, o dva roky později pak spolu natočili akční drama Přání smrti. Bronson zde ztvárnil Arthura Bishopa, „mechanika“ neboli nájemného vraha, schopného zabijáka pověstného svým chladným přístupem k „práci“. S Bishopem se seznámí mladý a dychtivý Steve McKenna (Jan-Michael Vincent), který doufá, že jej Bishop naučí řemeslu. Ten se tomu nebrání, se Stevem absolvuje nejednu akci a mezi jeho učitelská moudra patří věty typu „vražda je jenom zabíjení bez povolení, a zabíjejí všichni – vojáci, policajti...“. Mezi akčními scénami se ve snímku objeví také Bronsonova manželka Jill Ireland, a to v roli atraktivní prostitutky. (oficiální text distributora)

Trailer

woody

Winner byl béčkař. Pozor, to nemyslím nějak hanlivě. Uměl řemeslně perfektně zvládnuté filmy se skvělou atmoškou 70's (pokud jde o filmy ze 70's :-)) A Mechanik zabiják má navíc skvělý scénář. Určitě si myslím, že je to mnohem lepší než mnohem známější Přání smrti. Prvních dvacet minut se třeba vůbec nepromluví. Jen sledujeme Bronsona jak za poslechu vážné hudby před nástěnkou vymýšlí co nejoriginálnější způsob odstranění zakázky a následuje provedení. Neříkám, že ten film je něco extra, spíše byste museli být v mojí kůži, kdy si užívám všechny ty lokace (honička na motorkách přes pole někde za L.A., honička po italských serpentinách, pláže, honosné vily, laciné hotely). Po čas celého filmu je jen zataženo, sychravo. A Bronson v cool kožené bundě kosí zabijáky brokovnicí... A ten konec, ten konec. To jsem zůstal vyjeveně sledujíc TV ještě chvíly po skončení. Nechápu, že při tom všem nejde o známější dílo. Vždyť z toho mohl být slušný kulťák... ()

Jara.Cimrman.jr

Bronsonův nájemný vrah má vynikající charisma i dostatek přesvědčivosti, ale tím pro mne klady snímku končí. Zub času byl totiž ve svém hlodání nemilosrdný a tak se mi po letech jeví vraždy jako úsměvně překombinované, použité špičkové technologie již nenabízí ani žádné vetešnictví a do toho dramaticky vyhrává, v době vzniku tolik oblíbená, disharmonická hudba, která však u mne místo napětí vyvolává dávivý reflex. Pokud by mne tolik nepotěšil příjemně poťouchlý závěr, tak bych snad uvažoval i o horším hodnocení. ()

Isherwood

Typická chlapácká akce, v níž válí hlavně tradičně kamenný Charles Bronson, sice trošku zubem času ohlodána byla, což nechává děj trochu pomaleji táhnout, ale vynahrazuje to perfektní akcí (i tou ‚stealth‘) a skvelým anti-feministickým vtípkem, kdy jsou během dvou minutových výstupů ženských hrdinek vykresleny jako totální blbky; přesto by bylo nůžek potřeba, jak na Bronsonovu hlavu, tak i stopáž filmu. 3 a ½. ()

POMO

Slušné krimi s temnými antihrdiny - nájemnými vrahy. Ale pořádně mě začalo bavit až v poslední lokalitě. Všechno předtím totiž stojí na chemii mezi Bronsonem a Michaelem-Vincentem, kterých oťukávající dialogy nejsou dostatečně zajímavé. Vincentova postava mladého frajírka je nedokvašená a nedůvěryhodná na to, aby ji profík Bronson vyhodnotil jako slibného rekruita. To už je zajímavější svět podsvětí, kterému Mechanik slouží. Ten je atmosferickým motorem filmu. Tři a půl hvězdy. ()

Rob Roy

Béčkař Michael Winner se vzmohl k životnímu výkonu. Přání smrti je sice mnohem známější, ale tenhle film je bez debat lepší. Aby bylo jasno - Bronson není dobrý herec, ale to je poslední věc, kterou by tady potřeboval. Typologicky je perfektní. A tenhle film si nehraje na nic, čím není, což je jeho největší přednost. Jednodušší scénář aby člověk pohledal. Stylově ultrachladné bez jakéhokoliv náznaku emocí až do posledního okamžiku, atmosférické ( depresivní odlidštěná hudba Jerry Fieldinga ) - hodně vzdáleně připomínající Melvilleovy filmy. Dobře zvládnuté akční scény, solidní tempo. Mechanik zabiják - přesně o tomhle to je. A stačí to bohatě. ()

• Arthur Bishop (Charles Bronson) zabije 24 ľudí. (m.a.t.o.)
  • Obraz, na který se Arthur Bishop (Charles Bronson) dívá ve svém domě, a který se později v několika prostřizích ve filmu ještě objeví, je "Zahrada rajských potěšení", jehož autorem je Hieronymus Bosch. (rawboy)
  • V závěrečné scéně, kdy k domu Artura Bishopa (Charles Bronson) přijíždí Steve (Jan-Michael Vincent) v taxíku, je před domem zaparkován jeho Ford Mustang Mach 1. Z dálky je vidět, že ve voze není žádný vzkaz, ale když se Steve vrátí z domu, aby ve svém voze odjel, u vnitřního zpětného zrcátka je vzkaz o uložení bomby. (DruidKarel)