Mechanik zabiják

The Mechanic

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1972, 100 min

Asi žádný z hitman filmů neměl pro mě takovouhle až reálnou atmosféru (70s jsou holt 70s). Moc se toho nenamluví, děj plyne pomalu, ale skoro vůbec to nenudí, což jsem byl docela překvapený. Bronsonovi role sedne jak ušitá. Styl prvního a druhého Přání smrt je tu už hodně cítit. Winner tohle umí. A závěr je prostě jen taková lahodná sarkastická tečka na konec. -"You always have to be dead sure. Dead sure or dead."(16.3.2009)

The Mechanic je béčkový akčňák s Charlesem Bronsonem v hlavní roli. Jeho postava je samozřejmě chladná a nekompromisní. Jednou ho ovšem přepadne úzkost, a tak si přibere parťáka, což možná nebyla nejmoudřejší věc, která se dala dělat. Ze začátku se mi snímek zdál skoro jako němý. Prvních 15 minut nikdo nepromluví a my jen sledujeme Mechanika, jak se připravuje do akce. Děj je úplně jednoduchý a velmi dobře předvídatelný, žádné nečekané překvápko zde není. Je to samozřejmě plnohodnotná střílečka plná hlášek a trochu i toho filozofování, ale žádnou díru do světa to neudělá. Myslím, že film balancuje na rozhraní 3 a 4 hvězd a určitě stojí za to. Jsem ještě zvědav na remake s Jasonem Stathamem, ale nedělám si iluze.(31.7.2011)

Role osamělého a chladnokrevného zabijáka sedne Charlesi Bronsonovi jak prdel na hrnec (on je prostě od pohledu takovej osamělej a chladnokrevnej typ :-), ale od filmu jsem čekal víc. Seznamování se s Bishopovým životem a jeho obživou, které přináší první půle, je hodně utahané až nezáživné, a když už se s příchodem Stevea začne něco dít, tak to ve finále není taková pecka jak by člověk očekával (nejvíc mi chyběla nějaká závěrečná face to face konfrontace). Konec mě nejen neuspokojil, ale naprosto zničil po celý film budovaný obraz Bishopa jako zkušeného profesionála (nechápu, jak ho mohl scénárista nechat se takhle vochcat a ještě ke všemu takovym neumětelskym joudou).(17.4.2010)

Béčkař Michael Winner se vzmohl k životnímu výkonu. Přání smrti je sice mnohem známější, ale tenhle film je bez debat lepší. Aby bylo jasno - Bronson není dobrý herec, ale to je poslední věc, kterou by tady potřeboval. Typologicky je perfektní. A tenhle film si nehraje na nic, čím není, což je jeho největší přednost. Jednodušší scénář aby člověk pohledal. Stylově ultrachladné bez jakéhokoliv náznaku emocí až do posledního okamžiku, atmosférické ( depresivní odlidštěná hudba Jerry Fieldinga ) - hodně vzdáleně připomínající Melvilleovy filmy. Dobře zvládnuté akční scény, solidní tempo. Mechanik zabiják - přesně o tomhle to je. A stačí to bohatě.(1.9.2006)

Příběh osamělého zabijáka.¬         Tenhle příběh není hloupý. Jde vlastně o snímek s akčními prvky a psychologizujícím pozadím. Nenudí, obrazy na sebe navazují samozřejmě a logicky; pravda, nic překvapivého asi neobjevíme, proto také dodávám, že nejde o žádný trhák, nad nímž by zaplesalo srdce příznivce filmového kumštu, ale pouze o dobře udělaný a dobře koukatelný snímek, jenž je ale tak dobrý, že na něj nezapomenete a možná se k němu i vrátíte. Co víc si přát, že?! Budeme si snad donekonečna pouštět kultovní snímky, omleté jako oblázky v říčním nánosu? Tenhle snímek doporučuju (samozřejmě těm, co se nechtí dívati zrovna na komedii nebo romantiku...).¬                 Snímek navíc doprovází velice zvláštní hudba pana Jerryho Fieldinga, zdá se mi s atonálními vložkami; působí opravdu zvláštně ač vhodně a je výborně vladěna do záběrů.(5.2.2011)

• - Arthur Bishop (Charles Bronson) zabije 24 ľudí. (m.a.t.o.)

• - Původně bylo zamýšleno vystavět mezi Bishopem (Charles Bronson) a Stevem (Jan-Michael Vincent) otevřený homosexuální vztah. Po problémech s financováním a hledáním herců ochotných jít do projektu, se tato dějová linie ze scénáře vytratila. (Terva)

• - Názov filmu - Mechanik - je americký slang, ktorým mafia pomenúva nájomných vrahov. (m.a.t.o.)