Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

Andre3000

A někteří tak přichazejí do Casablancy a čekají a čekají a čekají.... Pokud někomu ženy podlehnou, je to pan Rick, pokud sem já podlehl staršímu filmu, tak je to jedině Casablanca. Humprey Bogart jako charismatický šéf rádoby kavárny a atmosférou umocněná jedinečnost Ingrid Bergman dodávají tomuto filmu tu pravou jedinečnou podobu, ale nejsou to jen oni. Je tu mnoho dokonalých vedlejších postav a ty jen dotváří kulisu k tak zajímavé filmu. Kdo neviděl, prohloupil!!! ()

Juto

Dialóg je taký náhradný a cynický, že nezostarol. Len tempo filmu je pomalšie na, ktoré si treba zvyknúť. Ináč je to krásny film, ktorý má skvelú romantickú linku. 8/10 ()

Bush13

Ingrid Bergman mě nechává poměrně chladným a život bych pro ni asi omámený její krásou neriskoval. Film je to ve většině ohledech naprosto klišoidní, všechny ty archetypy amerického drsňáka s ležérním přízvukem a přesto dobrým srdcem, vzdychající femme fatale, korumpovaného policisty, zlého nacisty, vychytralého šmelináře, černého pianisty atd. atd. by za jiných okolností byly pouze - a naprosto pochopitelným - terčem parodie, karikatury a opakování. Navzdory tomu je toto válečné melodrama přes všechny své přímočaré pohnutky a zápletku scénou pro postavy, které jsou leccos, rozhodně však nejsou ploché. Ty se pohybují po Rickově baru a tvoří skutečně bohatý kosmopolitní svět největšího marockého města, aneb kam se hrabou galaktické bary, kdesi ze vzdálené planety z univerza Star Wars. Je to přitom film zrozený uprostřed děsivé války, který umí být neskonale aktuální a drsný, a přesto místy strašně vtipný a sarkastický, čímž si mě mimojiné značně získal. ()

c.tucker

Naprosto klasický snímek, nikterak převratný zpočátku, ba ten konec jest velmi velmi graduózní a je perfektní třešniknou na lahodném dortu. Humphrey naprosto skvostný. ()

mortak

Jedno velké klišé na jeden film = velká nuda. Milion malých klišé v jednom filmu = Casablanca. Není to film, ale skvěle namíchaný destilát mužských a ženských přání. ()

BoXBe

Strašně mile mě Casablanca překvapila a otevřela mi dveře k dalším černobílým klasikám. Pořád jsem tak nějak nevěřil, že mě bude umět chytit za city, upoutat, sdělit, co bych nevěděl, nebo chtěl slyšet, ale Casablanca dala víc. Romance ve víru druhé světové války na scéně jednoho nočního podniku podlomila chlapský cynismus a i díky notorické lásce ke kouzlu žen jsem pochopil, proč je Casablanca pro spoustu lidí šperkem filmového plátna. Parádní film. ()

dr.fish

Tak ve svých čtyřiceti letech jsem tento film viděl poprvé. Slavných profláklin se už z principu obávám, ale tady to není na místě. Je to klasika, a po čertech dobrá...90% ()

Bane_Boss

"Ze všech lokálů ve všech městech po celém světě Ona přijde zrovna do toho mýho." Aneb jak si Ricka našlo to, co nehledal. Rick je vlastně jako já. Národnost - OPILEC (tzn. SvětoObčan). Vlastní bar, ve kterém se pomalu on sám stává svým nejlepší zákazníkem(tzn. shnijeme len raz, ale ožerem se TU a TERAZ). Já bar nevlastním, ale pokud mi nevyjde práce kurátora, tak budu mít bar. V každé Rickově scéně jsem viděl bolest v jeho očích, protože v životě už párkrát umřel (tím chci říct, že Hamfry Bogárc je pán, také charismáčko bych chcel mať). O Casablankys jsem poprvé četl minimálně před 10 lety a tehdá jsem si říkal, že ač to má status kultu, tak to mrdám a určo se na to nikdy nepodívám, bo nejsu děděk, co čekuje staré filmy. Ale časy se mění a tak musím i JÁ. Dědek ale ještě nejsu, na to bacha. To jsou FAKTA!! Každopádně vyklubalo se z toho příjemné filmové podíváníčko a ničeho nelituji. ()

WolfR

"Paříž tu pro nás bude dál", aneb kultovní věta z kultovního filmu, krásného a chytrého filmu, který dal směr kinematografii na mnohá desetiletí, 5 hvězd. ()

Šimpy

Dohnán a splněn další filmový rest. A je to skutečně tak úžasný film, jak se obecně tvrdí. Výborně napsané dialogy, cynicky sypané hlášky z úst Humphreyho Bogarta. Člověk ho na naprosto chápe. Palec hore. "Louis, I think this is the beginning of beautiful friendship". ()

campix

Jeden z filmů, který bez diskuze tvořil filmové dějiny a ani po tolika letech neztratil téměř nic ze svého lesku. Drama zasazené do Maroka Druhé světové války, kam se uchylovalo velké množství lidí utíkajících před nacistickým režimem. V hlavních rolích hvězdy své doby Humphrey Bogart a Ingrid Bergman. Film, který rozhodně stojí za shlédnutí a pro fanoušky filmu je téměř povinností. ()

Thorn

Casablanca je opravdu nesmrtelná filmová klasika, na kterou se kdykoliv rád podívám. Síla příběhu vlastně spočívá v jeho jednoduchosti. Máme zde tu nejtradičnější zápletku milostného trojúhelníku. Je tu muž v nouzi, který potřebuje pomoc a spolu s ním také jeho oddaná manželka. Dále zde máme hlavního hrdinu, který se na první pohled nechce do ničeho zapojovat a v podstatě dělá jen to, z čeho má největší užitek. Postupem času se však ukáže, že všechno není tak černobílé, jak se zpočátku zdálo a divák bude možná ke konci i poměrně překvapen. Film nabízí zajímavý vývoj postav, vynikající herecké výkony, lákavé prostředí exotické země, romantiku, napětí i překvapivé zvraty. Hodně se mi líbí také morální podtext filmu, který v podstatě říká: Když můžeš udělat něco správného, tak to udělej. Především ve válečném filmu, kde se různí němečtí důstojníci ohání tím, že jen plní rozkazy, je takovýto morální postoj velmi důležitý. Na filmu bych vyzdvihl také to, že ačkoliv vznikl v roce 1942, tak neztratil vůbec nic ze své působivosti a strhující atmosféry. Není zde jediné hluché místo a i v dnešní době se jedná o úžasný filmový zážitek, který diváka chytne a až do konce nepustí. Právě z těchto důvodů Casablancu oprávněně považuji za jeden z nejlepších filmů všech dob. ()

majo25

Asi najznámejší film 40. rokov, klasika klasík. A predsa sa na ňom čas už značne podpísal. Typický šablónovitý príbeh, akých sú tucty, v ktorom hrá prím hlavne romantika, presnejšie veľmi veľa vtieravej romantiky. Tá má navyše svoje korene v minulosti a tak na rad prichádzajú aj retrospektívy a reči, čo bolo predtým. Tým pádom príbeh často nudí, hlavne úvod je strašne zdĺhavý a na to podstatné si treba počkať. Lepšiaci sa záver však nestačí na celkový dojem, ktorý sa pohybuje niekde v priemere. Čo však neznižuje pekné herecké výkony Bogarta a pôvabnej Bergmanovej; Ružomberčan Peťo Lorre si tu strúhol iba drobnú rolu. ()

Radiq

Klasika. Netušil jsem, že takhle star filmy do sebe něco mají. A tenhle má dost. Úplně převrátil moje vnímání starejch filmů. A jak je romantickej... Jedno z nejlepších a nejlegendárnějších zakončení. Ingrid Bergman je opravdu nádherná i na dnešní poměry a Humphrey Bogart totální frajer, ztělesnění elegance a charismatu. ()

kubin.

Při francouzské hymně v hospodě mě příjemně zamrazilo v zádech a konečně jsem měl pocit, že film je o boji proti fašistům. Do té doby se nic převratného neudálo a vlastně ani potom ne. Přesto na mě Casablanca udělala celkem dobrý dojem a závěr mě pobavil. Jinak ale nic převratného a nechápu co je na tom v Hollywoodu kultovního. ()

tom88

Pekný kvalitný film. Dej je dobrý, no časom dlhšie scény nudili aj keď ich tam nebolo moc. Zahraté na úrovni, no zase nie božsky. Neviem si predstaviť, že bz mal tento film 2,5 alebo 3 hodiny, bol som rád že už skončil a skončil dobre. Mrzí ma však, že sa tu nevyskytuje žiadna pamätnejšia scéna. Čiernobiela kamera mi časom začala trocha vadiť, všetko to po čase ostalo monotónne. Ale určite odporúčam pozrieť, predsa je to klasika svetového filmu, no mňa zrovna neohúrila. 82% ()

E=mc2

Aké nechutné zavádzanie od distribútora. Victor Laszlo je čechoslovák. Vo filme je spomenuté že uvádzal svoje názory a články v Prahe a pod. Ale koľko čechoslovákov na českom území má pomaďarčené meno hm? Preto si skôr myslím že sa jedná o pôvodného muža slováka s pomaďarčeným menom. :) Inak veľmi dobre remeselne zvládnutý film. Atmosféra doby. Celkom objav aj onoho slovenského herca ktorý vo filme v jeho prvej časti strieľa. Klasika to veru je. A povinna. Vidno že z tejto remeselnej tradície vychádza aj Spielberg, ak si porovnám výstavbu deja ale aj záberovanie a stavanie mizanscény tak veľmi podobný štýl je použitý v Indiana Jonesovi napr. :) Dej tiež fajn. Miestami trochu nudné.. Scéna z Marsseilesov poteší :) ()

Mylouch

Klasika s Bogartovým s úžasným nadhledem rozepsaným partem, bezchybná Ingrid ad. Dílo, ve kterém mají Čechy (díky válečné roli Maďarska na straně Říše) stejně ústřední roli jako v Hamletovi. Humanisticky "minivelkofilmová" šachová partie z kulis mlhou zahalené Casablancy, v níž se setkávají lidé válečné Evropy. Poctivá práce hollywoodských profesí, kam. A.Edeson, ♫ As Time Goes By - hraj, Same... ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána