Reklama

Reklama

Mrtvá nevěsta Tima Burtona

  • Česko Mrtvá nevěsta (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Děj animovaného příběhu se odehrává ve viktoriánské vesnici v 19. století a sleduje příběh Viktora, mladého muže vtaženého do podsvětí, kde je oženěn s tajemnou mrtvou nevěstou. Jeho skutečná nevěsta Viktorie na něj mezitím čeká ve skutečném světě. Přestože se život v Zemi mrtvých ukáže být mnohem barvitější, než jeho striktní viktoriánská výchova, dospěje Viktor k závěru, že v tomto ani v dalších světech neexistuje nic, co by ho udrželo odloučeného od jeho skutečné lásky... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 023)

Matty 

všechny recenze uživatele

Victor van Dort má majetné rodiče, kteří touží po vznešeném postavení. Victoria Everglotová má urozené rodiče, kteří vymetají pavučiny z prázdného trezoru. Ano, bude svatba! Tedy, byla by bývala byla svatba, pokud by Victor, bloudíc potemnělým lesem, omylem nenasadil svatební prstýnek na ztrouchnivělou větvičku. Ona totiž ta větvička podobou větvičky jen maskovala skutečnost, že není větvičkou, nýbrž zkostnatělým hnátem zesnulé nevěsty Emily čekající právě na podobný okamžik. Zmatený Victor tudíž se svou sexy kostí (doslova) a manželkou v jednom odejde do věčných lovišť, neboli do světa těch ne-tak docela-živých. Co bude s Victorií? Proč je Emily mrtvá? Jak si s nastalou situací poradí Victor? Odpovědi na tyto, ale taky spoustu jiných otázek přináší zatím poslední film Tima Burtona. A co je na Mrtvé nevěstě nejlepší? Silný příběh = polovina úspěchu, přičemž s příběhem Mrtvé nevěsty by klidně prorazila kdejaká hraná romance. Ale s loutkami je to kouzelnější. Do samotného finále jsem byl na vážkách, zůstane-li Victor věrný Emily a tudíž obětuje vlastní život, nebo se vrátí za Victorií, ke které jej poutá opravdová láska. Síly jsou netradičně vyrovnané, takže je to místy pěkný nervák. Jen v Burtonově filmu „žijí“ mrtví radostně, šťastně a bezstarostně, zatímco živí se mátožně utápí ve vlastních depresích, čemuž odpovídá také barevné ladění obou světů. A kdoví, možná to tak skutečně je. Nicméně prozatím to zjišťovat nehodlám. Už kvůli podobně morbidně – hravě – romantickým pohádkám pro malé cyniky a velké infantily. Něco podobného ze země nevyhrabete! 95% Zajímavé komentáře: Tsunami_X, Oskar, Bláža, Adman, MIMIC, gr8 escape, castor, Fr, Phillo ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Skvělý námět o snubním prstenu nasazeném na špatný (mrtvý) prst je jako stvořený právě pro Tima Burtona. Výtvarná stylizace, který staví do kontrastu všední realitu chladné anglické společnosti s bujaře barevnou údernosti světa mrtvých je odvedena na jedničku. Z celého snímku dýchá stylová nekonvenčnost, ve které je posmrtný život vlastně zábava plná úžasných muzikálových kreací, a v níž jsou všechny klasické „pohádkové“ vypravěčské postupy ironizovány (chci se vyhnout výrazu „parodovány“) spoustou odlehčujících hlášek a chováním všech. Jenomže na druhé straně působí snímek v mnoha ohledech dosti těžkopádným dojmem. Kolikrát musí kostlivci něco upadnout, než to přestane být vtipné? Kde končí film prokládaný zpívanými čísly a kdy začíná muzikál? A hlavně, na kolik je dobré podřídit celý obsah formě? Ještě před půlkou jsem vytušil, kam se snímek bude ubírat. Rozhodně nijak nechci kvality Mrtvé nevěsty nijak zatracovat, naopak, na poli animovaném je velmi příjemné zpestření. Ale od plného hodnocení mě dělí něco jiného, co do animace stejné, stejně tak stopážově dlouhé, ale muzikálně bohatší, humornější, ještě nekonvenčnější a hlavně několikanásobně zábavnější dílko – The Nightmare before Christmas, vedle tohoto vypadá Mrtvá nevěsta poněkud mrtvě. ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

Nemám co vytknout. Už od Vincenta jsem z Burtonovské animace naprosto na větvi, v tom nejlepším slova smyslu. Zkrátka když si sedím na tomhle konári, je mi dobre. A když se k tomu všemu přidá příběh přesně v duchu pohádek staré doby (to jest správně děsivých), vkusně se namíchá hustá náplň humoru, který si Burton schovává v rukávu ještě od Beetlejuice, všechno se zalije polevou medových hlásků takových herců (obzvlášť R. E. Grant si musel svoji roli užívat) a symfonický démonolog Danny Elfman si k tomu zakomponuje s rozpětím od lyrických zamilovaných témat až po svižné swingové číslo, může mě rozesmutnit snad jenom krátká stopáž - těch 78 minut uteče jako voda. And now...play dead! Wrraf?:) ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Tim Burton si podruhé oficiálně užil animované plus muzikální orgie po Nightmare before Christmas a řekl bych, že právě Mrtvá nevěsta je ještě daleko lepší, melodičtější, temnější a atmosféričtější. Tim Burton do tohoto filmu dává všechno ze sebe. Ta atmosféra je přesně taková jako je on sám. Jestli jste od něj viděli Beetlejuice určitě víte o čem mluvím. Animovaná koláž nádherně ztvárněná, ve které poznáte Johnnyho Deppa v trochu jiné podobě než je normálně k vidění. Nemůžu jinak než za plný počet. Tak zvláště STRANGE film je fakt jen pro STRANGE diváky a právě díky němu člověk pozná, že ve skutečnosti není normální absolutně nikdo. Bacha na to, koukat na tohle v českém dabingu je hřích hříchů a Tim Burton by mohl vraždit! --- Kdybych neseděl v tvém mozku, řekl bych, že žádný nemáš. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Pre mňa najkrajšia rozprávková burtonovka od Strihorukého Edwarda. V dialógoch desiatky úžasných narážok a alegórií, vo výprave krásne poňatý kontrast medzi šedivosťou pozemského sveta a farebnosťou záhrobia, pekný romanticko-poetický drajv, fascinujúco kreatívny a ich charakterom adekvátny dizajn postavičiek. Malý filmový šperk, ktorému určitie nemienim zazlievať jeho námetovú formulaickosť. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (34)

  • Když Victor nevědomky navléká prsten, je vidět, že ho navléká na ukazováček. Pak se ruka zatáhne do země. Když se zase vytáhne, prsten už je na prsteníčku. (Mr.Hudson)
  • Kostlivec s fešáckými kníry zalomí těsně před polibkem svoji ještě živou manželku v pase a ona řekne: „Alfréde, vždyť už jsi patnáct let mrtvý!“ a on na to odpoví: „Upřímně řečeno, moje drahá, je mi to úplně fuk.“ Jde o stejnou hlášku, kterou použil Rhett Butler (Clark Gable), když se naposledy loučil se Scarlett O'Hara (Vivien Leigh) ve snímku Jih proti Severu (1939). (rikitiki)
  • Na viktoriánskou architekturu Země živých naroubovali výtvarníci stavební prvky, jež objevili v Česku a Polsku. (EMMY)

Související novinky

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

22.10.2018

Oscarový režisér Guillermo del Toro (Tvář vody, Purpurový vrch) si zdá se konečně splní svůj dlouholetý sen a natočí stop-motion animovanou verzi Pinocchia. Domov mu přitom neposkytne nikdo jiný než… (více)

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

01.03.2014

Americký filmový režisér, scénárista a výtvarník Tim Burton v Praze 25. března 2014 uvede koncert filmové hudby svého dvorního skladatele Dannyho Elfmana, Oba tvůrci se ojedinělé události osobně… (více)

Reklama

Reklama