Mrtvá nevěsta Tima Burtona

Tim Burton's Corpse Bride

Mŕtva nevesta Tima Burtona

Animovaný / Fantasy / Romantický / Muzikál

Velká Británie / USA, 2005, 74 min

Nemám co vytknout. Už od Vincenta jsem z Burtonovské animace naprosto na větvi, v tom nejlepším slova smyslu. Zkrátka když si sedím na tomhle konári, je mi dobre. A když se k tomu všemu přidá příběh přesně v duchu pohádek staré doby (to jest správně děsivých), vkusně se namíchá hustá náplň humoru, který si Burton schovává v rukávu ještě od Beetlejuice, všechno se zalije polevou medových hlásků takových herců (obzvlášť R. E. Grant si musel svoji roli užívat) a symfonický démonolog Danny Elfman si k tomu zakomponuje s rozpětím od lyrických zamilovaných témat až po svižné swingové číslo, může mě rozesmutnit snad jenom krátká stopáž - těch 78 minut uteče jako voda. And now...play dead! Wrraf?:)(2.2.2006)

Tim Burton to dokázal, minulý rok jsme mohli být svědky příchodu dvou dokonalých filmů na stříbrná plátna, které spojuje právě jeho jméno na režisérské stoličce. Ten druhý, Mrtvá nevěsta, je originálním muzikálem zdařile kombinujícím komediální a hororové prvky. Výsledný mix však není nesmyslný, jak by se mohlo zdát, ale právě naopak. Netradičný námět, který by sám o sobě vydal spíše na jednu krátkou epizodu hororového seriálu je brilantním způsobem rozpracován v celovečerní film, a rozhodně k tomu nedošlo nastavováním kaše. Příběh se odehrává v utopickém světě, kde je život chápán jiným způsobem, než jak je tomu zvykem. Dostáváme se do Země živých, která je až příliš fádní a život si v ní plyne stále stejným směrem, a Země mrtvých, která je jejím pravým opakem. Tento kontrast však není jen pouho pouhou kulisou, ale důležitým prvkem příběhu, neboť hlavní hrdina je nucen vybrat si, ve kterém světě bude chtít nakonec zůstat. Diváka si však film získá spíše vynikající výtvarnou stylizací a perfektním hudebním doprovodem Burtonova dvorního skladatele Dannyho Elfmana, který dodává většině scén ten pravý ''šmrnc''. Rozhodně nejkrásnější pohádka, jaká kdy byla natočena.(7.4.2006)

Viktoriánský loutkový duchařský příběh vytváří dostatečný prostor milovanému excentrikovi Timu Burtonovi, který opět využil SPOLEHLIVÝCH služeb Johnnyho Deppa a svěřil mu ústřední (hlasový) part nesmělého Victora v love story pro celou rodinu. Láska na první pohled se totiž projeví již u prvního setkání u klavíru a mladý (snoubenecký) pár tak již nemusí litovat toho, že jde o smluvený sňatek jejich bez výjimky hamižných rodičů. Nešikovný (a typicky burtonovský) Viktor ovšem shodou „nešťastných“ náhod navléká svatební prsten jiné nevěstě a ocitá se v Zemi mrtvých. Což je zejména pro diváka obohacujícím prvkem, jelikož zachmuřený reálný svět plný šedi (pro Burtona typicky satirický) střídá podivně veselý svět kostlivců a temperamentních slečen. Výtvarné pojetí je naprosto dokonalé, hudební ladění taktéž, i když oproti nepříliš chytlavým muzikálovým výstupům mě více zaujaly ty klavírní, při čemž u prvního se Victor zamiluje do své doposud neviděné snoubenky a u toho druhého mu podlehne zklamaná Mrtvá nevěsta. Propůjčené hlasy jsou do jednoho bezchybné, přesto musím smeknout před Johnny Deppem, který se rád transformuje do bizardních postav a jeho/Victorův hlas je skvostný!!(5.11.2006)

Na podruhé ještě o něco pěknější zážitek než na poprvné. Tahle poetika se snad ani nemůže nelíbit, šedivé Viktoriánské kulisy a barvitý, rozjuchaný svět podsvětí, o tolik zábavnější a spravedlivější, než ten náš... Jako pohádka v klasickém smyslu nemá zkrátka Corpse Bride chybu, třebaže je pochopitelné, že celkové uhlazené, předvídatelné ladění příběhu a zvláště jeho dosti růžové zakončení nemusí jít některým "dospělejším" fanouškům Burtonových cyničtějších tónů pod vousy... 2. 80%(2.1.2007)

Tim Burton si podruhé oficiálně užil animované plus muzikální orgie po Nightmare before Christmas a řekl bych, že právě Mrtvá nevěsta je ještě daleko lepší, melodičtější, temnější a atmosféričtější. Tim Burton do tohoto filmu dává všechno ze sebe. Ta atmosféra je přesně taková jako je on sám. Jestli jste od něj viděli Beetlejuice určitě víte o čem mluvím. Animovaná koláž nádherně ztvárněná, ve které poznáte Johnnyho Deppa v trochu jiné podobě než je normálně k vidění. Nemůžu jinak než za plný počet. Tak zvláště STRANGE film je fakt jen pro STRANGE diváky a právě díky němu člověk pozná, že ve skutečnosti není normální absolutně nikdo. Bacha na to, koukat na tohle v českém dabingu je hřích hříchů a Tim Burton by mohl vraždit! --- Kdybych neseděl v tvém mozku, řekl bych, že žádný nemáš.(19.10.2007)

• - Ve scéně, kdy si v baru připíjí dva kostlivci, má jeden z nich zandanou šavli v břiše zepředu. Ve chvíli, kdy ale Viktor zpanikaří, chytne šavli a chce slyšet otázky, je zasunutá zezadu. (Mr.Hudson)

• - U klavírní čtyřručky Mrtvé nevěsty s Viktorem hraje nevěsta v sólové části jen jednou rukou. Ve skladbě jsou však slyšet dvojhmaty, které vůbec nehraje. (Snilek1379)

• - Když Victor hraje na klavír, nakloní se dozadu a na štítku vidíme jméno Harryhausen. To je odkaz na průkopníka tzv. stop motion animace Raye Harryhausena. (imro)