Mrtvá nevěsta Tima Burtona

Corpse Bride

Mŕtva nevesta Tima Burtona

Animovaný / Fantasy / Romantický / Muzikál

Velká Británie / USA, 2005, 74 min

Nemám co vytknout. Už od Vincenta jsem z Burtonovské animace naprosto na větvi, v tom nejlepším slova smyslu. Zkrátka když si sedím na tomhle konári, je mi dobre. A když se k tomu všemu přidá příběh přesně v duchu pohádek staré doby (to jest správně děsivých), vkusně se namíchá hustá náplň humoru, který si Burton schovává v rukávu ještě od Beetlejuice, všechno se zalije polevou medových hlásků takových herců (obzvlášť R. E. Grant si musel svoji roli užívat) a symfonický démonolog Danny Elfman si k tomu zakomponuje s rozpětím od lyrických zamilovaných témat až po svižné swingové číslo, může mě rozesmutnit snad jenom krátká stopáž - těch 78 minut uteče jako voda. And now...play dead! Wrraf?:)(2.2.2006)

V tomto případě s mnohými nesouhlasím.Bohužel. A je to možná jen má umíněnost, ale typy filmů jako je Mrtvá nevěsta já nemusím. Je to Burton, pro někoho možná ten pravý Burton, ovšem pro mě je to jeho pochmurná a slabá polovina, zabývající se zobrazením ošklivosti, která má jít podle režiséra ruku v ruce se všedností a také s láskou... Film pro mě překypující záporem. 3 Hvězdy za bizarní postavičky, které na mě udělaly dojem.(3.1.2009)

Mrtvá nevěsta mi strašně moc připomíná Ukradené Vánoce, sice se mi líbila víc, přesto jsem z ní nebyl nijak ohromen. Můžu jen zopakovat víceméně stejné klady a zápory jako u výše zmíněného filmu, tj. jako plus vidím animaci, fantazii, originalitu a částečně hudbu, ale to jen tu instrumentální (klavír), protože zpěv postav byl mimo (nebo mě Sweeney Todd tak moc namlsal?), šlo stejně jako v případě Ukradených Vánoc spíš o rap. A minus? Vše ostatní, tzn. nudný, za vlasy přitažený příběh, minimum humoru (zasmál jsem se přesně jednou u narážky na živé rodiče), hlavní hrdinové, ke kterým jsem si nedokázal najít vřelejší vztah, trapné vedlejší postavy...Průměr, Burton ve mně mít fanouška zkrátka asi nikdy nebude.(4.12.2011)

70% - Jakostní víno "Tim Burton" mi normálně moc chutná, ale ročník 2005 se podle mě zrovna nevydařil... Řemeslná dokonalost Corpse Bride je zajisté fascinující, ale obsahově mě tato podívaná nechala chladného stejně, jako Karlík a továrna na čokoládu. Dělal jsem si iluze, že by zde mohlo jít o Burtonovskou variaci na Erbenovu Stvatební košili. K tomu to místy skutečně mělo blízko, ale díky odlehčování napětí skrz písničky, či gagy se mysteriózní atmosféra vytratila velmi rychle. Na tak krátkou stopáž má film zkrátka až moc tváří. Na komedii málo úsměvné, na fantasy málo propracované postavy. Hudba Dannyho Elfmana je bezva, ale tentokrát se mistr opakoval. Elfman není ani tak skladatel chytlavých témat, jako výborný "malíř zvuku" se svým osobitým stylem instrumentace. Když jsem zde ale viděl / slyšel tytéž zvukové abstraktní malby, jako v Edwardovi, či Batmanovi, docela mě to rušilo... Asi jsem neměl ty soundtracky nedávno poslouchat. Čtyři hvězdičky za vizuálně překrásný animák typu "jedním uchem tam, druhým ven", a nejedno vypadlé oko zůstane suché.(28.5.2006)

Neubráním se srovnání s Noční můrou před Vánoci. Noční můra je rozhodně lepší film, ve všech směrech. Je to kult, klasika a její hudební doprovod je geniální. Mrtvá nevěsta je jen o třídu horší a má tedy jistou nevýhodu, ale líbit se bude (skoro) všem. Depp i Carterová odvádějí skvělé výkony, barvy jsou laděny správně temně a nechybí žádný z Burtonových trademarků, např. padající sníh, Halloween, Elfmanova hudba atd.(23.12.2005)

• - Počas scény, kedy pán a pani Everglotovci večerajú, majú obaja pred sebou na tanieri akýsi druh kurčaťa. V momente príchodu hostí je už na ňom polievka. (Weezy22)

• - Filmový příběh volně vychází z ruské verze starého židovského příběhu a je zasazen do viktoriánského městečka. (Nancy...)

• - Ve scéně, kdy kostlivec s fešáckými kníry zalomí těsně před polibkem svoji ještě živou manželku v pase a ona řekne: "Alfréde, vždyť už jsi patnáct let mrtvý!" a on na to odpoví: "Upřímně řečeno, moje drahá, je mi to úplně fuk," jde o stejnou hláška, kterou použil Rhett Butler (Clark Gable), když se naposledy loučil se Scarlett O´Hara (Vivien Leigh) ve snímku Jih proti Severu (1939). (rikitiki)