Mrtvá nevěsta Tima Burtona

Tim Burton's Corpse Bride

Mŕtva nevesta Tima Burtona

Animovaný / Fantasy / Romantický / Muzikál

Velká Británie / USA, 2005, 74 min

Mrtvá nevěsta je výborný snímek, který je od prvních záběrů prodchnutý typicky Burtonovskou atmosférou i tím jeho divným humorem. Má to spád, nádherné provedení, delikatesní hlasové obsazení a skvělý soundtrack Danny Elfmanna. Jenže smůlu to má v tom ohledu, že to přišlo až po geniální Nightmare before Christmas a krom vyspělosti animace jí to v žádném ohledu nemůže konkurovat. Vše co zde je na velmi vysoké úrovni se v Noční můře povedlo o stupínek lépe (hlavně u písní je to znát nejvíce). Také se nemůžu zbavit dojmu, že toto je další z řady filmů dle Burtonova osvědčeného (a naštěstí stále fungujícího) receptu na "jeho" snímek. Možná by to chtělo malou změnu Time... ♫ Hodnocení písničkového OST : 4/5(25.11.2005)

Soundtrack Danny Elfman: 1. Main Title ,2. According to Plan ,3. Victor's Piano Solo ,4. In the Forest ,5. Remains of the Day ,6. Casting a Spell ,7. Moon Dance ,8. Victor's Deception ,9. Tears to Shed ,10. Victoria's Escape ,11. The Piano Duet ,12. New Arrival ,13. Victoria's Wedding ,14. The Wedding Song ,15. The Party Arrives ,16. Victor's Wedding ,17. Barkis's Bummer ,18. The Finale ,19. End Credits Part 1 ,20. End Credits Part 2 ,(12.5.2011)

Nádherná animovaná komedie (je to vůbec animované?), plná krásných (ale nikoli tak chytlavých, jak to Elfman obvykle dělává) písní, spousty humoru, a také spousty lidskosti, která se ukrývá v zástupech směšných karikatur lidských bytostí. Vizuálně je to opravdu lahůdka, a příběh zahřeje u srdce, ani nevíte, které z dam vlastně fandit. Dal bych i pět, ale nezbyde mi než srovnávat s The Nightmare Before Christmas, a oproti nim Nevěsta o malinkou kapku prohrává. Taky bych chtěl pochválit český dabing, namluvení je opravdu výborné, bohužel se originálu nemůže vyrovnat už z jednoho prostého důvodu - v překladu zanikne opravdu hodně vtipů (např. head waiter - vrchní číšník, je zde opravdu hlava (head), a takových je tu víc). A v originále navíc dabuje Tracey Ullman. Takže vzato kolem a kolem, Mrtvou nevěstu opravdu vřele doporučuji všem, líbit se bude asi i dětem, ale oni asi nebudou schopni docenit určité myšlenky filmu, takže doporučuji spíše starším. Děkuji těm, kteří to dočetli až do konce. Dodatek - a víte co? Proč by nemohly mít pět hvězd oba ty filmy? Nevěsta si je taky zaslouží.(24.6.2007)

Určitě horší než Nigthmare before Christmas a to nezmění naprosto nic. Už jen námět je jasně slabší a jde o předělání takové temnější pohádky do podoby, kterou preferuje Tim Burton. Hlasy hereckých hvězd jsou příjemným spestřením a Deppův dabing je opravdu slušná zábava. Bohužel se neopakuje zázrak NBCH. Hudba je tu krásná, ale ne tak magická a dokonalá jako ve zmiňovaném snímku. Scéna s klavírem je však jedna z nejhezčích a mrtvá nevěsta by si zasloužila být živou.(10.3.2006)

Pre mňa najkrajšia rozprávková burtonovka od STRIHORUKÉHO EDWARDA. V dialógoch desiatky úžasných narážok a alegórií, vo výprave krásne poňatý kontrast medzi šedivosťou pozemského sveta a farebnosťou záhrobia, pekný romanticko-poetický drajv, fascinujúco kreatívny a ich charakterom adekvátny dizajn postavičiek... Taký malý filmový šperk, ktorému určitie nemienim zazlievať jeho námetovú formulaickosť.(17.11.2005)

• - Ve scéně, kdy si v baru připíjí dva kostlivci, má jeden z nich zandanou šavli v břiše zepředu. Ve chvíli, kdy ale Viktor zpanikaří, chytne šavli a chce slyšet otázky, je zasunutá zezadu. (Mr.Hudson)

• - Skladateľ Danny Elfman nielen zložil hudbu, ale si v tomto filme taktiež zaspieval, a to rolu kostlivca a jeho pesničku "Remains of the Day". (lilina133)

• - Snímek je věnován zesnulému Joe Ranftovi, který se podílel na scénáři k animovaným filmům jako Lví král (r. Roger Alles a Rob Minkoff, 1994), Toy Story – Příběh hraček (1995) či Autům také od Johna Lassetera. Kromě toho jste ho mohli slyšet ve všech dosavadních celovečerních filmech od Pixaru. (imro)