Mrtvá nevěsta Tima Burtona

Corpse Bride

Mŕtva nevesta Tima Burtona

Animovaný / Fantasy / Romantický / Muzikál

Velká Británie / USA, 2005, 74 min

Pořád a pořád je to ta samá věc, která mě uchvacuje na všech Timových filmech - přenádherná temně poetická krása a vizuální představivost, se kterou se každý jeho snímek stává klenotem. Nic podobného se jinde nevidí. Nadto výborný scénář, jemný (místy černý) humor, skvělé výkony animovaných postaviček a hudba Dannyho Elfmana. Tímto filmem si u mě Tim zajistil místo v mé režisérské top five.(11.12.2005)

V přímém porovnání s Nightmare Before Christmas se mi Corpse Bride líbila o něco víc a to patrně z důvodu výběru zpracovávané látky. Mrtvolky mám raději než bubáky a opravdu mnohem víc než Vánoce. Líbilo se mi, že Mrtvá nevěsta zdaleka nebyla tak uspěchaná, byla spíše odpočinkovou záležitostí, kdežto Noční můra mě znervózňovala v tom negativním slova smyslu. Hudba je v Corspe Bride o něco méně nabušená a především děsivým způsobem recyklační, ale přesto velmi dobrá, taková, heh, intimnější. Po vizuální stránce je to úplně to samé, jen mnohem více digitální, je to klad? Děj samotný je jednoduchý...a až do teď nejsem schopen rozhodnout zda i zajímavý nebo úplně obyčejný. Totiž to jediné, co ho ozvláštňuje, jsou mrtvoly, jinak je to ten nejtypičtější milostný trojúhelník (později čtyřúhelník) viděný tisíckrát. Avšak kontrast mezi "mrtvými živými" a "živými mrtvými" stál za to. Faktem ale pravděpodobně zůstává, že Mrtvá nevěsta sází na audiovizuální stránku, která leckoho srazí do kolen a dotyčný (sražený) si bude vychutnávat každou vteřinu. Možná mám něco s očima, protože já nějak na tu blyštivou krásu nikdy moc nedal (a to, upozorňuji, ani v kině) a navíc, Burtonův humor mi moc neříká ( nemám úplně rád, když bych většině charakterů nejraději podřízl krk ), i když Ray Charles za piánem potěšil. Zároveň trochu škoda konce, v mé přebujelé fantasii jsem si vysnil kapku lepší...(26.6.2007)

Možná to je tím, že jsem tento počin viděl jako první, ale právě Mrtvou nevěstu považuji za lepší snímek, než jeho předešlou morbidní rozprávku. Filmu nechybí trošku toho ryzího citu ani humoru, písničky působí přirozeně a neztrhávají na sebe pozornost. Celý snímek na mě působil tolik příjemným dojmem, až jsem se přistihnul při myšlence, že ta nevěsta je pořádná kost a že bych si ji klidně nakvartýroval i k sobě domů.(20.3.2007)

Nádherný počin, plný patrične morbídneho zmyslu pre humor. Okorenený romantikou, muzikálom, Edgarom Allanom Poeom i otravnými červíkmi, mrviacimi sa v hlavách hnilých sexi neviest. Vysoká galéria podporných postavičiek si získa vaše srdce. Raz sa Burton presťahuje do Holandska a vezme si za ženu Helenu Bonham Carterovú a Johnnyho Deppa.(13.9.2006)

co všechno můžete udělat za 70 minut? uvařit oběd, nakoupit, nebo prožít příběh loutek Viktora a Viktorie, jejichž život běžel tak nějak podle plánu (rodičů), ale díky mladíkově sklonu k nešikovnosti, se jejich svatební den poněkud zkomplikoval. trapně jsem si myslel, že už mě nemá T.Burton čím překvapit. a on, v době počítačů, udělá pomocí loutkové animace temnou noir komedi, protkanou půvabným černým humorem. oproti hranému filmu se můžeme ,,kochat" neskutečnou mimikou loutek, nádhernou hrou světla a stínu. zatímco lidský svět je samej havran, svět mrtvých, to je bezstarostná a veselá šou (..tak s námi si dej, stejně nás jednou červi proděravěj). a ještě něco mě dostalo. dodnes jsem si myslel, že šílenec je jen T.Burton. teď již vím, že nakazil D.Elfmana. ten se zde stal rovnoceným partnerem a prostor, který dostal, využil minimálně na 130%. a nám nezbývá, než si čekání na další dílo těchto géniú zkrátit třeba hrou na mrtvolu.(16.4.2006)

• - Ve scéně, kdy lord Barkis vypije na svatbě nevědomky jed, "zemře" u dveří. Pak se otočí a přestože má obličej modrý jako jiné mrtvoly, je zřetelně vidět, že ruku má bledou jako živí. Když kamera ukáže mrtvé a potom znovu Barkise, už mám obě ruce modré. (Mr.Hudson)

• - Burton filmem ukazuje, jak je život nudný a pomalý v konstrastu se smrtí, která je mnohem zábavnější, muzikální, barevná. (Nancy...)

• - Jedná se o první celovečerní film, který používá digitální záznam, nikoliv film a kamery. (Pavlínka9)