Mrtvá nevěsta Tima Burtona

Corpse Bride

Mŕtva nevesta Tima Burtona

Animovaný / Fantasy / Romantický / Muzikál

Velká Británie / USA, 2005, 74 min

Smrti se konečně dostalo oslavy, tanců, barev a smíchu, To si ovšem užívají jen ti z mrtvých, kteří, ač ne vždy mladí, jsou neklidní. Do nekonečného veselí a zábavy se nedopatřením dostane z nudného upjatého viktoriánského světa i vlastní matkou pohrdaný chlapec Viktor. Ještě před tím, než se setkal s mrtvou nevěstou, potkal mnohem větší mystérium - lásku na první pohled. Je postaven před těžkou volbu: jít předurčenou cestou, nebo zvolit ženu, která skýtá možnost mnoha netradičních otvorů. Viktor váhá, červík v hlavě hlodá a Emily s Viktorií čekají, zda souboj o samečka vyhraje živá nebo mrtvá.(3.10.2015)

Po všech směrech nádherný film, dojemný, poučný a každým okamžikem nezapomenutelný, film o lásce, od tvůrců, kteří moc dobře věděli, o čem film dělají. Všechny postavičky jsou rozkošné avšak nevulgrizující karikatury, animace je povyšuje na skutečně žijící elementy kouzelné skládačky, a atmosféra, jak studeného Viktoriánského městečka, tak optimismem naladěné země věčnosti je podbarvena dokonalou hudbou. Obě klavírní scény jsou již jen třešínkou na velikém svatebním dortu, který Tim Burton upekl jako vyznání své partnerce Heleně Bonham Carterové. Krásnější vyznání už opravdu udělat nemohl a má za to můj obdiv a uznání.(16.12.2005)

V tomto případě s mnohými nesouhlasím.Bohužel. A je to možná jen má umíněnost, ale typy filmů jako je Mrtvá nevěsta já nemusím. Je to Burton, pro někoho možná ten pravý Burton, ovšem pro mě je to jeho pochmurná a slabá polovina, zabývající se zobrazením ošklivosti, která má jít podle režiséra ruku v ruce se všedností a také s láskou... Film pro mě překypující záporem. 3 Hvězdy za bizarní postavičky, které na mě udělaly dojem.(3.1.2009)

Tak uznavam, ze bola to spusta prace, musim pochvalit kreativitu tvorcov, nadhernu Elfmanovu hudbu, ale keby film trval dlhsie ako 78 minut, nudil by som sa. Par vtipnych scen tam bolo, aj pribeh ma zaujal, ale prilis casto tam spievali a to mi vadilo. Samozrejme Burtonovi fanusikovia si to nesmu nechat ujst.(29.5.2007)

Možná to je tím, že jsem tento počin viděl jako první, ale právě Mrtvou nevěstu považuji za lepší snímek, než jeho předešlou morbidní rozprávku. Filmu nechybí trošku toho ryzího citu ani humoru, písničky působí přirozeně a neztrhávají na sebe pozornost. Celý snímek na mě působil tolik příjemným dojmem, až jsem se přistihnul při myšlence, že ta nevěsta je pořádná kost a že bych si ji klidně nakvartýroval i k sobě domů.(20.3.2007)