Mrtvá nevěsta Tima Burtona

Tim Burton's Corpse Bride

Mŕtva nevesta Tima Burtona

Animovaný / Fantasy / Romantický / Muzikál

Velká Británie / USA, 2005, 74 min

Tim Burton po Továrni vypustil ďalšiu bombu. Mŕtva nevesta síce má príbeh pre škôlkárov, ale koho to zaujíma, keď je to natočené tak, že aj pomaly kultová Nightmare Before Christmas popri nej vyzerá ako chudobnejší príbuzný. Burton sa totiž neuveriteľne vyhral s detailami. Victorovi (v ktorom aj slepý spozná Johnnyho) sa hýbu ešte aj vlasy na hlave, postavičky kostlivcov a mŕtvoliek v podsvetí sú prehladkou pitoresknosti a uletených nápadov. Čo ma trochu sklamalo sú pesničky, ktoré trochu postrádajú muzikalitu a muzikálovosť hitov od Jacka Skellingtona, výnimkou je snáď len jazzovoswingová vypaľovačka kostrového tria. Každopádne so samotným filmom je to ako s jeho hlavnou hrdinkou. Emily totiž síce trochu trčia rebrá ,ale inak je vážna kosť. 10/10(5.12.2005)

V tomto případě s mnohými nesouhlasím.Bohužel. A je to možná jen má umíněnost, ale typy filmů jako je Mrtvá nevěsta já nemusím. Je to Burton, pro někoho možná ten pravý Burton, ovšem pro mě je to jeho pochmurná a slabá polovina, zabývající se zobrazením ošklivosti, která má jít podle režiséra ruku v ruce se všedností a také s láskou... Film pro mě překypující záporem. 3 Hvězdy za bizarní postavičky, které na mě udělaly dojem.(3.1.2009)

Rozpočet $40miliónovTržby USA $53,359,111Tržby Celosvetovo $117,195,061║ Správne Burtonovsky uletené a tak to mám moc rád. Po rovnako dobrej Predvianočnej nočnej more, opäť skvelý kúsok! Je vidieť že tvorcovia si dali moc záležať na prevedení tohto filmu, v prvom rade boli bábkové postavičky krásne prepracované, vizáž filmu správne ponurá, však ako býva zvykom u Burtona, príbeh možno jednoduchý ale za to všetko ostatné čo sa tam okolo neho udeje to vynahradí, hlavne tá nenahraditeľná ponurá atmosféra spraví svoje čaro... /95%/(14.6.2009)

Do nitra fantazie Tima Burtona se vracím vždycky rád a málokdy jsem zklamán, ale přiznám se, že od Mrtvé nevěsty jsem přece jen čekal víc. Jistě, je krásná, je poetická i sarkastická. Živý svět vypadá studeně a chmurně jako prázdná plechovka od sardinek a záhrobí je zase pulsující rozjásané místo, kde by si klidně mohli dát rande Saxana a Betelgeuse, protože to tam... eh... žije. Jo a při některých výjevech jsem se neubránil dojmu, že tvůrci dobře znají film Karla Zemana Čarodějův učeň. To je všechno hezké, ale když to očešete až na kostru, zjistíte, že se Mrtvá nevěsta až tak moc nevymyká klipovitě roztěkaným 3D animákům typu Doba ledová, jen má tentokrát jiný kabát. Všichni zlouni jsou zlí víceméně bezdůvodně, zato hodně okázale, všichni hodní jsou zase bodré lidové typy a vrcholem je nevkusně disneyovský červ. Jedině hlavní trojice není tak schematická. Mno, jak to říct šetrně... Tim Burton mě opět potěšil, ale tentokrát nepřekvapil. Tak. 80%(15.8.2006)

|| Scenár: John August, Caroline Thompson, Pamela Pettler | Hudba: Danny Elfman | Produkcia: Tim Burton, Allison Abbate, Joe Ranft, Derek Frey | Distribúcia: Warner Bros. | Rozpočet: 40 miliónov $ | Tržby: 117,195,061 $ || Vo všetkých ohľadoch majstrovské počínanie s prostriedkami hororu v animačnom svete. Zakomponovanie hudobých vložiek však celkový dojem u mňa poškodil - tie piesne nemali hlavu a pätu. V každom prípade jedno z lepších diel Burtona.(19.4.2011)

• - U klavírní čtyřručky Mrtvé nevěsty s Viktorem hraje nevěsta v sólové části jen jednou rukou. Ve skladbě jsou však slyšet dvojhmaty, které vůbec nehraje. (Snilek1379)

• - Předlohou, pro loutku červa, který žije uvnitř hlavy Mrtvé nevěsty, byl Peter Lorre. Burton prý od začátku zamýšlel, aby měl červ jeho vzhled i hlas. (akisha)

• - Loutková dospělácká pohádka Tima Burtona za 40 milionů vydělala během prvních třech dnů promítání (16. – 18. 9. 2005) 385 078 dolarů v pěti kinech. Celkový obrat v USA se pak vyšplhal na 53,3 milionu. (imro)