Mrtvá nevěsta Tima Burtona

Corpse Bride

Mŕtva nevesta Tima Burtona

Animovaný / Fantasy / Romantický / Muzikál

Velká Británie / USA, 2005, 74 min

co všechno můžete udělat za 70 minut? uvařit oběd, nakoupit, nebo prožít příběh loutek Viktora a Viktorie, jejichž život běžel tak nějak podle plánu (rodičů), ale díky mladíkově sklonu k nešikovnosti, se jejich svatební den poněkud zkomplikoval. trapně jsem si myslel, že už mě nemá T.Burton čím překvapit. a on, v době počítačů, udělá pomocí loutkové animace temnou noir komedi, protkanou půvabným černým humorem. oproti hranému filmu se můžeme ,,kochat" neskutečnou mimikou loutek, nádhernou hrou světla a stínu. zatímco lidský svět je samej havran, svět mrtvých, to je bezstarostná a veselá šou (..tak s námi si dej, stejně nás jednou červi proděravěj). a ještě něco mě dostalo. dodnes jsem si myslel, že šílenec je jen T.Burton. teď již vím, že nakazil D.Elfmana. ten se zde stal rovnoceným partnerem a prostor, který dostal, využil minimálně na 130%. a nám nezbývá, než si čekání na další dílo těchto géniú zkrátit třeba hrou na mrtvolu.(16.4.2006)

Tak jsem si osvěžil, že stop motion animace není úplně můj šálek čaje. Z tohoto subžánru jsem už viděl nemálo filmů a je samozřejmě moje vina, že jsem si jeden z těch obecně nejuznávanějších nechal takhle skoro na konec a zkrátka mi to nesedlo. Příběh je poetický, animace bezproblémová, režie Tima Burtona nekompromisně precizní (nechápu ten českej název) dabing postav je přímo úžasný, ale celkově mi to přišlo pro mladší publikum a Frankenweenieho už si asi nechám ujít.(16.9.2017)

Oslnivý design postav a jejich charakterová stylizace ( mé sympatie si získal především otec Viktorie, zavalitý cynický lord ), písně po hudební i textové stránce dobře zvládnuté, ale především ultračerný morbidní humor, některé perly mě dostávaly do kolen. Ale co je to platné, když emocionálně už to není tak silné jako dřív ( teď mám na mysli především Střihorukého Edwarda ). I když někde uvnitř mám pocit, že na druhé skouknutí by to mohlo být lepší. No, uvidíme...(28.11.2005)

Po dlouhé době film, který si hlasitě řekl o plných pět hvězdiček...a já nebudu škrt a rád mu je dám!!! "Mrtvá nevěsta" mě totiž dokonale okouzlila a jsem si jistý, že mě bude okouzlovat po zbytek života. Což je vlastnost, které si nadmíru cením - a pokud jste na tom stejně, u "Mrtvé nevěsty" jste na té správné adrese...Humor nejrůznějšího druhu, skvělé písničky, rozverná nálada, neskutečná animace, krásný příběh a v tom všem nepřehlédnutelně velká porce citu a melancholie. A opravdový údiv nad tím, jak je vůbec možné, že vás "obyčejná" loutka dokáže nenuceně a s přehledem rozesmát, ale i rozesmutnět a dojmout.(3.2.2006)

Burtona uz asi stvalo, jak si z nej delaj legraci, ze Nocni muru za nej natocil nekdo jinej a rozhod se udelat svuj vlastni animovanej film. A povedlo se mu to. Animace je lepsi nez v pripade Nocni mury, ale precejen je Nevesta trochu slabsi. V Nocni mure je vic vtipku, ale tady je zas temnejsi atmosfera, takze to to vyvazuje. Hlavni problem bude asi v pisnickach. Nic proti Danny Elfmanovi, predved tradicne vybornou praci, kuli ktere je jeden z mejch nejoblibenejsich skladatelu, ale pisnicek tu je min a uz nejsou tak bombasticke. To se tyka pisnicek, hudba je bezchybna. Pribeh je pro dane tema tak akorat dlouhej, nic tu neni navic a zaroven mi tu nic nechybelo. Jasnejch 5*, ale slabsi nez Nocni mura.(9.4.2006)

• - Ve scéně, kdy kostlivec s fešáckými kníry zalomí těsně před polibkem svoji ještě živou manželku v pase a ona řekne: "Alfréde, vždyť už jsi patnáct let mrtvý!" a on na to odpoví: "Upřímně řečeno, moje drahá, je mi to úplně fuk," jde o stejnou hláška, kterou použil Rhett Butler (Clark Gable), když se naposledy loučil se Scarlett O´Hara (Vivien Leigh) ve snímku Jih proti Severu (1939). (rikitiki)

• - Počas scény, kedy pán a pani Everglotovci večerajú, majú obaja pred sebou na tanieri akýsi druh kurčaťa. V momente príchodu hostí je už na ňom polievka. (Weezy22)

• - Jedná se o první celovečerní film, který používá digitální záznam, nikoliv film a kamery. (Pavlínka9)