Mrtvá nevěsta Tima Burtona

Corpse Bride

Mŕtva nevesta Tima Burtona

Animovaný / Fantasy / Romantický / Muzikál

Velká Británie / USA, 2005, 74 min

Že to Burton dotiahne až k nekrofílii by ma nikdy nebolo napadlo - o to príjemnejšie je poznanie, že k tomu došlo... Každopádne by ma zaujímalo, kedy tvorca s takou obsedantnou a vytrvalou záľubou v morbidite nakrúti morbídny film určený výlučne dospelému divákovi - ja osobne na túto chimérickú Big Fish čakám ako na spasenie. Možno sa ale Tim bude chcieť hrať stále a takýmito roztomilými historkami z podsvetia (v najlepšom zmysle slova) nás bude kŕmiť až do smrti. Iba že by sa rozviedol s Bonham-Carterovou a vzal si... no Corpse Bride. Späť k filmu. Pohyb bábok je tak neuveriteľne plynulý, až má človek dojem, že ide o CGI animáciu. Čo sa mňa týka, technická perfekcia je mi ukradnutá, trhavé pohyby dodávajú bábkovému filmu zvláštne a špecifické čaro. Menej dokonalosti, páni. Hoci kabaretné vystúpenia kostier a inej mŕtvej hávede mi nepripadajú dvakrát skvelé, pretože majú disneyovskú pachuť, z filmu som nedokázal spustiť oči ani na sekundu (u absolútnej väčšiny filmov sa mi to nestáva) kvôli totálnej fascinácii a následnej paralyzácii imagináciou a zmyslom pre expresívny detail (hypertrofia telesných partií do neuveriteľných dimenzií), o Duši filmu ani nehovoriac. Po subjektívnom očarení niektorými celkom bezvýznamnými, no kolosálne zábavnými postavičkami (Hildegarde a Mayhew) som v závere kapituloval pred postavou titulnou. Len pri niektorých filmoch má človek pocit, že sa rozpadáva na stovky motýľov (kto videl, pochopí).(14.4.2006)

Skvělý námět o snubním prstenu nasazeném na špatný (mrtvý) prst je jako stvořený právě pro Tima Burtona. Výtvarná stylizace, který staví do kontrastu všední realitu chladné anglické společnosti s bujaře barevnou údernosti světa mrtvých je odvedena na jedničku. Z celého snímku dýchá stylová nekonvenčnost, ve které je posmrtný život vlastně zábava plná úžasných muzikálových kreací, a v níž jsou všechny klasické „pohádkové“ vypravěčské postupy ironizovány (chci se vyhnout výrazu „parodovány“) spoustou odlehčujících hlášek a chováním všech. Jenomže na druhé straně působí snímek v mnoha ohledech dosti těžkopádným dojmem. Kolikrát musí kostlivci něco upadnout, než to přestane být vtipné? Kde končí film prokládaný zpívanými čísly a kdy začíná muzikál? A hlavně, na kolik je dobré podřídit celý obsah formě? Ještě před půlkou jsem vytušil, kam se snímek bude ubírat. Rozhodně nijak nechci kvality Mrtvé nevěsty nijak zatracovat, naopak, na poli animovaném je velmi příjemné zpestření. Ale od plného hodnocení mě dělí něco jiného, co do animace stejné, stejně tak stopážově dlouhé, ale muzikálně bohatší, humornější, ještě nekonvenčnější a hlavně několikanásobně zábavnější dílko – The Nightmare before Christmas, vedle tohoto vypadá Mrtvá nevěsta poněkud mrtvě.(1.4.2006)

Možná až příliš čitelný Tim, který hudebně i morbidně opisuje z Ukradených Vánoc, ale přesto bez problémů vítězí. Mezi Viktorem a Emily je totiž neskutečná chemie a hlavní záporák je i na malém prostoru skvělý. V kombinaci s perfektním hlasovým doprovodem jde o zaručenou pohodu i při dalších zhlédnutích.(26.2.2006)

Určitě horší než Nigthmare before Christmas a to nezmění naprosto nic. Už jen námět je jasně slabší a jde o předělání takové temnější pohádky do podoby, kterou preferuje Tim Burton. Hlasy hereckých hvězd jsou příjemným spestřením a Deppův dabing je opravdu slušná zábava. Bohužel se neopakuje zázrak NBCH. Hudba je tu krásná, ale ne tak magická a dokonalá jako ve zmiňovaném snímku. Scéna s klavírem je však jedna z nejhezčích a mrtvá nevěsta by si zasloužila být živou.(10.3.2006)

Tim Burton to dokázal, minulý rok jsme mohli být svědky příchodu dvou dokonalých filmů na stříbrná plátna, které spojuje právě jeho jméno na režisérské stoličce. Ten druhý, Mrtvá nevěsta, je originálním muzikálem zdařile kombinujícím komediální a hororové prvky. Výsledný mix však není nesmyslný, jak by se mohlo zdát, ale právě naopak. Netradičný námět, který by sám o sobě vydal spíše na jednu krátkou epizodu hororového seriálu je brilantním způsobem rozpracován v celovečerní film, a rozhodně k tomu nedošlo nastavováním kaše. Příběh se odehrává v utopickém světě, kde je život chápán jiným způsobem, než jak je tomu zvykem. Dostáváme se do Země živých, která je až příliš fádní a život si v ní plyne stále stejným směrem, a Země mrtvých, která je jejím pravým opakem. Tento kontrast však není jen pouho pouhou kulisou, ale důležitým prvkem příběhu, neboť hlavní hrdina je nucen vybrat si, ve kterém světě bude chtít nakonec zůstat. Diváka si však film získá spíše vynikající výtvarnou stylizací a perfektním hudebním doprovodem Burtonova dvorního skladatele Dannyho Elfmana, který dodává většině scén ten pravý ''šmrnc''. Rozhodně nejkrásnější pohádka, jaká kdy byla natočena.(7.4.2006)

• - Keď film prichádzal do slovenských kín, už sa dva týždne predával na DVD nosičoch. Stalo sa tak kvôli neustálemu odkladaniu slovenskej premiéry. (skrecok1581)

• - U klavírní čtyřručky Mrtvé nevěsty s Viktorem hraje nevěsta v sólové části jen jednou rukou. Ve skladbě jsou však slyšet dvojhmaty, které vůbec nehraje. (Snilek1379)

• - Ve scéně, kdy lord Barkis vypije na svatbě nevědomky jed, "zemře" u dveří. Pak se otočí a přestože má obličej modrý jako jiné mrtvoly, je zřetelně vidět, že ruku má bledou jako živí. Když kamera ukáže mrtvé a potom znovu Barkise, už mám obě ruce modré. (Mr.Hudson)