Mrtvá nevěsta Tima Burtona

Tim Burton's Corpse Bride

Mŕtva nevesta Tima Burtona

Animovaný / Fantasy / Romantický / Muzikál

Velká Británie / USA, 2005, 74 min

Scénář: John August, Pamela Pettler, Caroline Thompson .. Úchvatné dílo. Formální stránce opravdu nelze nic vytknout. Vedle výtečně zvládnuté loutkové animace zaujme špičková kamera s mnoha krásnými nájezdy, kroužením, apod. nebo hra se světly a stíny. Neméně fascinující je hudební doprovod od mistra Danny Elfman, kdy zejména klavírní party mně dostávaly do stavu posmrtné blaženosti. Nastínění zápletky je věřím, každému známé a do hlubšího rozboru se tedy pouštět nebudu. Nechci nikoho připravit o příjemný zážitek, jenž je okořeněn, pro režiséra, typický morbidním, černým, záhrobním humorem, neobvyklým střetem dvou rozdílných světů a spoustou trefných narážek nejen do svazku manželského.. Animák, kterému velké plátno sluší stejně jako kostlivé nevěstě svatební závoj a bude dle mne horkým želízkem v nadcházejícím Oscarovém klání. Tim Burtons Corpse Bride je, stejně jako předešlý počin z mistrovy dílny, dokonalá! Hluboce smekám!(25.11.2005)

Do nitra fantazie Tima Burtona se vracím vždycky rád a málokdy jsem zklamán, ale přiznám se, že od Mrtvé nevěsty jsem přece jen čekal víc. Jistě, je krásná, je poetická i sarkastická. Živý svět vypadá studeně a chmurně jako prázdná plechovka od sardinek a záhrobí je zase pulsující rozjásané místo, kde by si klidně mohli dát rande Saxana a Betelgeuse, protože to tam... eh... žije. Jo a při některých výjevech jsem se neubránil dojmu, že tvůrci dobře znají film Karla Zemana Čarodějův učeň. To je všechno hezké, ale když to očešete až na kostru, zjistíte, že se Mrtvá nevěsta až tak moc nevymyká klipovitě roztěkaným 3D animákům typu Doba ledová, jen má tentokrát jiný kabát. Všichni zlouni jsou zlí víceméně bezdůvodně, zato hodně okázale, všichni hodní jsou zase bodré lidové typy a vrcholem je nevkusně disneyovský červ. Jedině hlavní trojice není tak schematická. Mno, jak to říct šetrně... Tim Burton mě opět potěšil, ale tentokrát nepřekvapil. Tak. 80%(15.8.2006)

Pěkná ošklivost nás provází v každém filmu od Tima Burtona..tady je ale asi ze všeho nejpěknější. Postavené na kvalitním scénáři, překrásné animaci a hlavně na mimořádné atmosféře. Navíc film doprovází mistrovská hudba a hra na klavír. Příjemné v originálním znění i s českým dabingem. Krásná temná pohádka plná citu.(7.7.2011)

Nemám co vytknout. Už od Vincenta jsem z Burtonovské animace naprosto na větvi, v tom nejlepším slova smyslu. Zkrátka když si sedím na tomhle konári, je mi dobre. A když se k tomu všemu přidá příběh přesně v duchu pohádek staré doby (to jest správně děsivých), vkusně se namíchá hustá náplň humoru, který si Burton schovává v rukávu ještě od Beetlejuice, všechno se zalije polevou medových hlásků takových herců (obzvlášť R. E. Grant si musel svoji roli užívat) a symfonický démonolog Danny Elfman si k tomu zakomponuje s rozpětím od lyrických zamilovaných témat až po svižné swingové číslo, může mě rozesmutnit snad jenom krátká stopáž - těch 78 minut uteče jako voda. And now...play dead! Wrraf?:)(2.2.2006)

TV/// Obsazení 4/10 Děj 5/10 Hudba 5/10 Efekty 7/10/// +obě nevěsty, prostředí, mrtvé postavičky a jejich hlášky -postavičky lidí, slabá hudba, bez pořádných hudebních čísel/// Ještě-že je to tak krátké. Film jsem chtěl vidět a čekal jsem od něj víc. Po filmu Ukradené vánoce se ani nelze divit. Když pominu technické zpracování, které je tady přeci jen lepší (ale ne zas o tolik), tak už tento film nemá svého předchudce čím porazit. Je zde mnohem méně zajímavý příbeh, méně postaviček, méně hudebních výstupů a vlastně i méně černého humoru. Co proboha na tomto filmu je tak výborného, že má tak vysoké hodnocení? Moc mě to nezaujalo, místy jsem se aji nudil a skončilo to dřív, než se začalo něco dít. Film toho nabízí podle mě strašně málo./// Celkem 52%///(19.1.2009)

• - Loutky byly vysoké 25-28 centimetrů. (Karlos80)

• - Spolurežisérom Tima Burtona bol Mike Johnson, ktorý ako animátor pracoval s Timom už na Nightmare Before Christmas. (lilina133)

• - Pro Johnnyho Deppa to byla vůbec první dabingová role. (Nancy...)