V jako Vendeta

• USA V for Vendetta (více)

Kdo je muž skrývající svou zjizvenou tvář pod maskou? Hrdina nebo šílenec? Osvoboditel nebo tyran? Kdo je V? A kdo se k němu přidá ve snaze zlikvidovat totalitní režim, který ovládl jeho národ? Od tvůrců Matrixu přichází V jako Vendeta, napínavá a nekompromisní vize budoucnosti podle komiksu Alana Moorea. Natalie Portman v roli Evey, obyčejné dívky, která musí rozhodnout, jestli se její hrdina nestal vetší hrozbou, než jsou ti, proti kterým vede válku. Hugo Weaving jako V – silný, charismatický bojovník za svobodu, hnaný touhou po pomstě na těch, kteří ho znetvořili. Stephen Rea v roli detektiva, který se zoufale pokouší V dopadnout dřív než rozpoutá revoluci. Sázky na vítěze rostou. Napětí stoupá a doutnák byl zapálen. Kterou ze stran zvolíte? Ve světě V neexistují střední cesty. (Magic Box)

salalala

Rozumím tomu, že Moore se brání zfilmování svých komiksů, protože V for Vendetta je dalším důkazem. Wachowští komiksovou předlohu, která je sice vícevrstevnatá, rozhodně ne ale nijak zásadně nezfilmovatelná, dost osekali a udělali z ní víceméně hollywoodskou záležitost a ke konci lacinou lovestory. Některé motivy pro mě nepochopitelně vypustili, jinde obrousili hrany a napsali sice zajímavý, ale strašlivě fádní příběh, který mnohdy působí dost samoúčelně a rádoby "myšlenkovitě". Režie se navíc chopil James McTeigue, který je alespoň pro mě bohapustým rutinérem, jenž sice svou práci odvede, ale nepřidá žádnou nadstavbu. Atmosféra totalitní společnosti tu sice jakás takás je, jenže mohla (a měla) být daleko hutnější, protože taková je i předloha. Akční scény, kterých je tu hodně málo, mě moc nebavily (navíc ta závěrečná tu nemá co dělat), chybělo mi v nich větší napětí a hlavně náboj, který tu prostě nebyl. Ani výbuchy nebyly moc efektní, naopak mi přišly dost digitální. Povedlo se ale obsazení, kde hlavně Hugo Weaving zvládl roli fantasticky a uhrál všechno jen gesty a hlasem. Portman jako vždy výborná, ačkoli oholení hlavy působilo samoúčelně, propůjčila své postavě charisma a v rámci scénáře si uhrála svoje. Za zmínku stojí ještě vynikající John Hurt, z něhož prakticky vidíme jen obličej, ale je potřebně charismatický a děsivý. Je opravdu škoda nevyužitého potenciálu a zploštění zajímavého komiksu, který může myšlenkově inspirovat. To se filmu nějak nepovedlo. 60% ()

Hamaradža

1984 pre tínedžerov, s pekným vizuálom i kultovými myšlienkami, ale ako celok prekvapivo ploché a z hlavy vyšumitelné. Skvelá Portmanka aj Weaving, ale aj tak mám najradšej ten soundtrack. Evey Reborn je prekrásna vec. ()

JohnMiller

Mekka všetkých konšpirátorov a kritikov spoločnosti, vlády a tak ďalej. Taký členovia Anonymous by vedeli rozprávať. Ale keď si všetky tieto hlúposti odfiltrujem, tak ide v skutku o priemerný film na ktorý po týždni zabudnem. Natalie Portman hrala skvele, charakter Pána V tiež podarený, no príbeh nejako nezaujal. ()

Skip

Mám moc rád komiksovou předlohu. Po pár minutách mi bylo jasné, že film bude slabším odvarem, ale dokázal jsem si ho vcelku dobře užít a bavilo mě to, i když předloze se to vůbec nevyrovná. ()

marleyy

65% Nevím proč, ale pro mě to byl velmi těžký film. Nechtěl bych jej vidět znovu, přestože byl velmi dobrý. ()

Dont

Neotřelý komiks s politickým kontextem, upozaděnými akčními scénami a maskovaným hrdinou poetou, který neváhá zabíjet v zájmu revoluce. Jako prostředky pro nápravu společenského systému jsou ve filmu akceptovány i teroristické činy. Zajímavý námět, dobře obsazené postavy (Natalie Portman, Hugo Weaving a John Hurt), místy docela trefná kritika budoucích i současných poměrů (média, církev, bezpečnostní složky). Vendeta se obtížně zařazuje do průměru, jelikož z něj dosti vybočuje právě všemi výše uvedenými aspekty, byť samotné zpracování není dokonalé nebo výjimečné. ()

Aleee89

Hm. Ten film ve mně určitě něco zanechal, ale jaksi nemám mnoho slov na to, abych to popsala. Takže za prvé, určitě se mi tento futuristický počin líbil. Herci odvedli dobrou práci a tvůrci také. Myslím si, že třeba role Natalie Portman byla dost náročná. Ten příběh a dialogy a vůbec, to všechno mi něco dalo. Rozhodně to není z filmů, u kterého jen tupě civíte, ale je to naopak ten z filmů, u kterých musíte přemýšlet. Možná vám chtějí tvůrci něco říct? Nebo to je jen tak? To si musí každý najít sám, stejně jako odpovědi na to. Když budu mít chuť, určitě se na to znovu podívám a nebudu se bránit. Tak to je asi tak vše, prostě se mi to líbilo a paradoxně: i když je to ten druh filmu, kde se prostě musí přemýšlet, zanechá to ve vás otázky, což se stalo i u mě, prostě nemám moc slov na to, abych vyjádřila své pocity z tohohle ponurého, ale dobrého a zajímavého filmu. ()

L_O_U_S

Nevím, proč se současní filmaři rozhodli pojmout boj proti totalitním režimům budoucnosti jako předváděčku nadlidských schopností pár vyvolených jedinců (viz Equilibrium), a tak jsem nervózní z představy, že se jednou někdo chytí legendárního 1984 (a je mi fakt jedno, že je to podle nějakého komiksu - tihle Marvelové a DC mě nikdy nebrali). Ale když se to těm mladejm takhle líbí, tak proč ne, touha a boj za spravedlnost mohou být na plátně manifestovány v různých podobách. Význam Vendety pro současnou kyberspolečnost je nesporný, přestože by leckdo mohl namítat, že jde jen o hru a stylizaci do role maskovaných ochránců práva neomezeně stahovat filmy. Kdo chce, najde v tomhle snímku poselství o svobodě, kdo chce, tomu přijdou všechny ty filmové "pravdy" banální. (917., 9. III. 2014) ()

wipeout

Skvelé okamihy sa striedajú s tými patetickými a priehľadnými. Celý film som bol ako na húsenkovej dráhe, striedalos a nadšenie a sklamanie..sklamanie hlavne z hereckých výkonov, povrchného záberu témy, vizuálneho spracovania a vynúteného pátosu, ktorý vyznieval groteskne. Nadšený z Hugovho hlasu, happyendu prežívaného s nadšením, veľmi dobrého výberu témy, deštrukcie niektorých inštitúcii a príklady zneužívania médii na rôzne účely v súčastosti a blízkej budúcnosti. Bol by som ochotný ísť aj vyššie no nato by najmä vykreslenie onoho systému novodobej totality muselo byť podrobnejšie a rozsiahlejšie. Veľmi nezaujali ani akčné scény a hlavne tá psoledná ktorá v celom kontexte akčnsoti vo filme vyznela do prázdna a stála osamote ako kôl v plote. ()

Fanucci

Mně se to líbilo. Autor komiksu dovedně spletl hrůznosti 20.století (Hitler, holocaust...) s literárními antitotalitními veledíly typu 451 stupňů Fahrenheita nebo 1984 (přímo z Orwella těžil poměrně hodně) a vznikl z toho silný příběh o jedné velké pomstě. Film má plno záporů, snaží se šokovat za každou cenu a svou nejednoznačností se dělat zajímavějším než je. Ale na 4 hvězdy to je...mám pro tyto filmy slabost:-) ()

Frenegonda

...jako vejci vejce podobá se tak i totalitní systémy jsou nachlup stejný. Strachem ovládané obyvatelstvo se sklopenou hlavou hlavou hltá šeď. Až do chvilky kdy... Zobrazený kancléř mi hodně připomínal jednoho nejmenovaného amerického prezidenta:-D ()

fmash

Vzpomínám, že když jsem byl na Vendetě v kině, předlohy neznaje, čekal jsem akční mlátičku a eskapády komiksového superhrdiny s tvůrčím otiskem Wachowských, tvůrců populárního superakčního Matrixu. Odcházel jsem notně zklamán, protože jsem viděl jenom svalnatou, zato nepříliš vizuálně výraznou agitku na téma totalita a boj proti ní. Po letech, když už jsem věděl, že svalnatý hrdina v sexy trikotu se konat nebude, pustil jsem si film ve zcela odlišném rozpoložení a se zcela jinými důsledky. Popis společnosti, navzdory televizním záběrům masakrů a válečných hrůz, svou naprostou civilností silně kontrastuje s renesančním Véčkem a jeho pitoreskním mikrosvětem, ale i s „temnou radou“ moderních černokněžníků, což umocňuje neodbytný pocit aktuálnosti. Weaving deklamuje ostošest a jedna báseň, Natalii Portman se hlavně v druhé polovině dostalo slušné příležitosti ukázat, že je k něčemu. Celkově to prostě šlo. Ne že bych neměl výhrady, vše je až příliš korektní dějově i vizuálně, věci jsou trochu složitější; a možná je to dost lacino koupený pocit instantního disidentství, který divák po zhlédnutí může mít, ale myšlenka se počítá a emoce jsem cítil rovněž. Co víc chtít. Na pětku se stydím jít, ale čtyřka je u mě nepochybná. ()

Chrysopras

Film měl hodně dobře našlápnuto: od veršovánek, který mám rád, přes tajemství skryté za maskou až po námět boje s totalitou. Ale pořád mi tam něco nehrálo a chybělo. Zajímavé momenty se střídaly s dost dementníma. Prostě zvláštní. No a ten konec to teda zrovna nevylepšil... A na vysvětlení rozporuplných pocitů jsem nemusel dlouho čekat - stačilo počkat na titulky: Wachovští. No jo, když si vzpomenu na Matrix sérii, kterou tak bravurně odstartovali a tak šíleně ukončili :-( . Tady je to v koncentrovanější verzi. Jen by mě zajímalo, jestli jeden z nich je ten borec a druhej babral nebo jsou oba takhle rozpolcený :-P ()

GILLWANDER

Po druhej projekcií som trošku sklamaný. Natalie hraje dobre, film je premyslený no občas sa strácam a nerozumiem mu natoľko aby som bol z toho unesený. Po prvom zhliadnutí som chcel dať maximálne hodnotenie no po druhom ostávam na štyroch hviezdičkách. Nebolo to zas tak cool ako by sa mohlo na prvý dojem zdať. 80% ()

sofiapetra

Tohle mi absolutně nesedlo, ani trochu mě nebavilo to sledovat. A to mám přitom filmy podle komiksů i muže v maskách obvykle docela v oblibě. Tak vysoké hodnocení od ostatních tedy vůbec nechápu. ()

Kosmik

Komorní a čistě "evropské" zpracování komiksu, kde více, jak na akci, se klade důraz na inteligentní dialog. Avšak milovníci akce se také dočkají. Od klasických soubojů, až po monumentální scény explozí podbarvené Čajkovského Slavnostní předehrou 1812. Prostě po delší době film velmi působící na divákovy emoce. ()

Had6

Film sice nenabídne strhující napínavou podívanou, ale i přesto má něco do sebe. Jak zde již bylo řečeno "V" má neskutečné charisma, které na mě zapůobilo asi nejvíc. Ani Natalia Portman opět nezklamala. Prostě čtyři hvězdičky padnou jako ulité. ()

SonG

Čekal jsem víc....nápad je to opravdu výborný, to se musí nechat,ale nuda přetrvávala.....škoda.... ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

06.09.2014

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

07.01.2012

Lákavá kombinace. Andy a Lana Wachowští nedávno ve spolupráci s Tomem Tykwerem dotočili adaptaci objemného, cenami ověnčeného románu Cloud Atlas, a nechtějí ztrácet čas. Jejich čerstvá novinka má… (více)