Železný orel 2

Železný orol 2

Akční / Drama / Romantický / Válečný

Kanada / Izrael, 1988, 105 min

• 5150

Chtěl jsem dát jednu hvězdičku, ale jen do chvíle, kdy přišla na řadu finální akce. Ta je poměrně dlouhá, ale neskutečně hloupě sestříhaná, takže jsem se v ní dokonale ztratil a bez zájmu film dokoukal. Škoda, protože do té doby mě ŽELEZNÝ OREL 2 vcelku bavilo sledovat. Za zmínku tak stojí alespoň, na akční film nebývale bohatý písničkový doprovod - mj. "Enemies Like You & Me" zpívají Ruth Pointer a Billy Vera. hodnocení 0,5*(15.1.2007)

Roztomile naivní starosvětská zábava. O třídu víc mě teda bavila až trojka od mého oblíbence Johna Glena, ale tohle taky nebylo zlý a celkově se mi série Železný orel zdá trochu neprávem poplivaná. Jasně zestárlo to jako hrom, ale pořád lepší než ten nablblej Top Gun nebo podobný blbosti co se v tomto žánru točí dneska. Takže ničím výjimečná, ale příjemná pohádka o tom jak musí Amíci a Sověti zapomenout na studenou válku, dát se dohromady, zdárně dokončit akci a pochopitelně se z nich stanou i kámoši. Proč ne.55%(17.5.2018)

Američania už na konci 80s pochopili, že Rusi nie sú nepriatelia, ale to Arabi sú tými pravými motherfuckers! Túto prorockú myšlienku Hollywood reflektoval v béčkovom Iron Eagle II. Tak príjemne blbý dobový film by ste ťažko hľadali. Vzťah medzi Rusmi a Američanmi je vykreslený tak stupídne, že nebaviť sa nemožno. Všadeprítomný humor dokresľuje kvalitnú béčkovú zábavu. Film mal jasný cieľ pobaviť publikum, čo sa odzrkadlilo aj na soundtracku - je plný skvelých rockových piesní (nemožno nespomenúť I Got A Line on You Babe od Alice Coopera). Záverečná bojová scéna je nehorázne nudná a impotentne nakrútená, ale Rus s vysielačkou, ktorý je ostreľovaný Arabmi, ale stíha hrdinsky a životobetujúco (a krvácajúc) hľadať signál, aby ho nakoniec chytil a hrdinsky odpálil nejaké výbušné veci, proste nemôže nepobaviť. Ja som sa teda bavil skvelo.(15.12.2006)

V českém znění: František Švihlík - Mark Humphrey (kapitán Matt Cooper), Mark Ivanir (Balyonev), Neil Munro (Edward Strappman), Douglas Sheldon (Sergei Demitriev), Karel Urbánek - Louis Gossett Jr. (Charles 'Chappy' Sinclair), Michael J. Reynolds (sekretář), Karel Chromík - Stuart Margolin (generál Stillmore), Alan Scarfe (plukovník Vardovsky), Colm Feore (Yuri Lebanov), Clark Johnson (Graves), Jesse Collins (major Bush), Uri Gavriel (Georgi Koshkin), Douglas Sheldon (Sergei Demitriev), Bohdan Tůma - Maury Chaykin (seržant Downs), Colm Feore (Yuri Lebanov), Clark Johnson (Graves), Jason Blicker (Hickman), Mark Ivanir (Balyonev), Azaria Ropoport (Stepanov), Nicolas Colicos (vojenský policista Connors), Gary Reineke (Bowers), Radovan Vaculík - Clark Johnson (Graves), Jason Gedrick (Doug Masters), Jana Gýrová - Sharon H. Brandon (Valeri Zuyeniková), Janine Manatis (reportérka) a Petr Skarke - Jason Blicker (Hickman), Jesse Collins (major Bush), Douglas Sheldon (Sergei Demitriev), Gary Reineke (Bowers), Jery Hyman (velící důstojník) + (titulky) Překlad: Michal Vrbovec Zvuk: Michal Holubec Produkce: Petr Skarke Režie českého znění: Václav Matějka Pro společnost Guild Home Video vyrobila firma Smrček Production ve studiu Smart Video Film, 1992(26.11.2018)

Železný orel 2 je stále dokonalý akční film ze světa bojových stíhaček jako tomu bylo u předchozího dílu, který byl doslova excelentní. Pouze tu hapruje, až to do očí bije, ta myšlenka o spojení amerických a sovětských bitevních pilotů v době studené války. Zatímco sovětští piloti jsou kompaktní tým, americký tým je seskládaný z chlapů, co nikdy nebudou spolupracovat, a to jen aby se akce nepovedla. Ale tak co by to bylo za nesmyslné béčko, ačkoliv dobře natočené, aby se to nepovedlo.... A natočené je skutečně parádně. Těch vzdušných soubojů a záběrů na stíhačky F-16 a ruské Migy je ve filmu požehnaně. Opravdu krásný akční film. [730. hodnocení, 30. komentář, 41%](30.10.2019)

• - Obrněný pásový transportér, který je zde vydáván za Ruský BMP-5, je ve skutečnosti Americký M-113. BMP-5 neexistuje. (Žralok)

• - Stejně jako v prvním díle, i zde filmařům leteckou techniku poskytlo izraelské letectvo. Hlavní postavy létají na izraelských letounech F-16 a nepřátelské MiGy jsou "hrány" izraelskými letouny F-4 Phantom II. Oba typy jsou původem americké výroby. (Foxhound#1)

• - Snímek byl natáčen v Izraeli, konkrétně na letecké základně nedaleko Haify a v okolí Mrtvého moře. (Foxhound#1)