Sluha dvou pánů

(divadelní záznam)
všechny plakáty
TV spot

Miroslav Donutil v hlavní roli Goldoniho komedie o tom, že sloužit dvěma pánům je věc velmi ošidná. Jedno z nejpopulárnějších představení Národního divadla. Děj se odehrává v Benátkách, kam přijíždí Beatrice v převlečení za svého mrtvého bratra. Hodlá ve městě najít svého snoubence Florinda, který naneštěstí v souboji jejího bratra zabil a musel uprchnout. Beatricin sluha Truffaldino se ve městě potká s Florindem, o jehož totožnosti nemá ponětí, a dá se z vypočítavosti do jeho služeb, protože dva platy jsou víc než jeden. A záměny, převleky, komické střety a gagy mohou začít… Premiéra dnes už legendární inscenace Goldoniho Sluhy dvou pánů se konala v Národním divadle v roce 1994 a hrála se s velkým úspěchem přes dvacet let. Titulní roli mazaného a vychytralého sluhy Truffaldina tehdy vytvořil Miroslav Donutil. V průběhu času se hit proměnil ve stálici a v rekordmana v dějinách Národního divadla. A zatímco v mnoha rolích se už změnilo obsazení, Truffaldino byl stále týž. Když Miroslav Donutil se svým Truffaldinem začínal, bylo mu 43, a když po šedesátce končil, stále ho jeho trochu zmatený a trochu vypočítavý sluha nepřestal bavit. Stejně jako diváky. Slavné a divácky veleúspěšné představení skončilo šestistou reprízou v prosinci 2016. V České televizi jej měli diváci možnost poprvé vidět 15. 12. 2001. (Česká televize)

Remivsremi

Velmi povedené představení. Pan Donutil byl bezkonkurenční a člověk se smál jen z jeho postoje a když k tomu ještě promluvil, dostavil se pokaždé výbuch smíchu. Intenzivní komediální nálož! ()

2mig1

slavnou hru ubíjí v tomto nastudování především popularita miroslava donutila... sorry, ale salvy smíchu jenom kvůli tomu, že vejde na jeviště? celý národní se v tu chvíli chovalo jako cvičenej vopičinec a toho se já odmítám zúčastňovat, až bude hlavní postava obsazena někým míň machroidním, rád se na ní podívám znovu, dokud jí bude hrát donutil, budu se jí obloukem vyhýbat.. ()

LiborGondek

Jedinečné divadelní provedení této skvělé komedie. Viděl jsem i naživo a mistr Dunutil je i po 13 letech hraní jedné a té samé role stále excelentní a i když celý nároďák věděl co přijde, stejně se nikdo neubránil přívalu smíchu ze všech stran. Hodnotím 100% ()

Tynyton

Za mě nejlepší divadelní komedie vůbec a to jsem celkem divadelně znalá. Když jsem to viděla poprvé, tak jsem koukala s otevřenou pusou. Děj diváka vtáhne a už jej nepustí. I přes délku se divák nezačne nudit. Donutilovo herectví je jedna z věcí, kvůli kterým by měl tuto komedii každý vidět aspoň jednou. ()

filmmovier

Naprosto famózní a opravdu geniální. Donutil je naprosto grandiózní, všichni ostatní "jen" výborní, samotná hra je pak naprosto neuvěřitelná tím, jak je vtipná. Dvě a půl hodiny trvající odvaz, kterým jsem se prochechtal od začátku až do konce, a i přes tu na první pohled neúnosnou délku - na komedii - tam není jediné hluché místo. Tohle je totiž nejlepší komedie, kterou jsem kdy viděl a jen těžko někdy uvidím nějakou lepší! Opravdová esence geniality a hereckého mistrovství. 100%. ()

Jennifer.S

Tahle divadelní hra je naprosto geniální. Sice si pan Donutil strhává všechnu pozornost na sebe – na úkor dalších dobrých herců, ale mě to vůbec nevadilo. Naopak skvěle jsem se bavila celých 157 minut. -Já a být váš sluha? No dovolte? - Co?!! - No dovolte mi tó! ()

LadyDevil

Pefektní podívaná, kde je pan Donutil prostě geniální!! Ani se nemusí mluvit, stačí pozorovat jeho mimiku a člověk se královsky baví..:-) ()

gjjm

Záznam inscenace klasické hry Carla Goldoniho s Miroslavem Donutilem v hlavní roli. Přesně takhle vypadá komediální herectví, přesně takhle vypadá hra, která dokáže být živá a neskutečně vtipná i po necelých třech staletích. 1) Nevím, jak je to možné, ale role Truffaldina vypadá, jakoby byla Donutilovi psaná na tělo, i když je Goldoniho komedie stará něco kolem tří set let. Nevím jak je to možné, ale je to tak. 2) Scéna s pudinkem je to nejvtipnější, co jsem na divadelních prknech, reprodukovaných i reálně viděných, zatím viděl. 3) Sama Goldoniho hra, když ji čtete, nebo vidíte / slyšíte v jiném obsazení, není nijak zvlášť vtipná. Tak úžasnou ji činí právě geniální provedení. 4) Prostě takhle nějak by mělo vypadat komické herectví. P. S. Sluha dvou pánů není commedie dell'arte, jak se tu snaží tvrdit někteří komentující. Commedie dell'arte je celá improvisovaná (proto taky název - komedie umění, míněno umění improvizace). Goldoniho význam tkví právě v tom, že commedii dell'arte v italském divadle definitivně zlikvidoval a nahradil ji normálním dramatem s pevně daným textem. Druhá věc, která mi přijde trochu paradoxní je, že tak mistrovského oživení klasiky se dočkal právě Goldoni, který klasiku na divadelních prknech zatlačoval do pozadí s tím, že "mladé víno se musí nechat dozrát dřív, než staré zkysne". ()

Jazzzz

Kdo neměl rád Donutila před tím, tak ho musí mít rád po tomhle tom... :-) A nebo jinak kdo neměl rád Donutila před tím, ho nebude mít rád ani po tomhle tom, ale já ho mám po tomhle kousku ještě raději!!!! :-) ()

pytlik... odpad!

Když jsem včera psal komentář k doktoru Martinovi, netušil jsem, že budu večer doslova donucen sledovat další donutilovinu. Co jsem ale mohl dělat? Na jiných televizních stanicích nedávali už vůbec nic, ostatně jako každou sobotu, dokonce i nikdy nezklamávající Tv Šlágr po odchodu Vratislava Měchury nestojí za nic. Mimochodem mám pocit, že včera na ČT art (!!!) pouštěli tu verzi z 2010, ovšem na druhou stranu, ty fotky zde v galerii odpovídají tomu včera viděnému, a csfd se snad nemýlí. No každopádně, protože se jsem rytíř bez bázně a hany, fouknu odpad a tenhle komentář k oběma verzím. Odpad je možná trochu nefér k ostatním účinkujícím, protože v těch chvílích, kdy ze scény zmizel šišlající a přehrávající Donutil, se na představení dalo relativně i koukat. Ovšem těch chvil bylo bohužel pomálu. Obecně mě fascinují lidé, kteří se považují za kulturní či za něco víc proto, že chodí do divadel. Já byl naposledy v divadle 19.8.2016 na Romeovi a Julii v rámci Shakespearovských slavností (kde jsem jako jediný na konci nezatleskal, chachá!) a pak jsem po pěti letech viděl tohle další přestavení. A musím říct, že jsem se ve svém názoru jen utvrdil. Ti, co chodí do divadla, jsou povětšinou pokrytci, kteří by tleskali i Babovřeskům, pokud by je Troška napsal jako jevištní přestavení. ()

Millanium

Rozhodně nadprůměrná divadelní hra. Problém je, že pokud se vidí u obrazovky a ne na živo, tak je velká část jejího kouzla pryč. Jinak donutil celou hru táhne opravdu mistrovsky :-) (75% záznam, 95% v divadle) ()

Natabar

Dokonalá hra s diváky - lůza a vyšší patra jsou nezapomenutelné. Jinak ale nechápu, co to dělá na ČSFD. F jako filmy, ne? ()