Sluha dvou pánů

(divadelní záznam)
všechny plakáty
TV spot

Miroslav Donutil v hlavní roli Goldoniho komedie o tom, že sloužit dvěma pánům je věc velmi ošidná. Jedno z nejpopulárnějších představení Národního divadla. Děj se odehrává v Benátkách, kam přijíždí Beatrice v převlečení za svého mrtvého bratra. Hodlá ve městě najít svého snoubence Florinda, který naneštěstí v souboji jejího bratra zabil a musel uprchnout. Beatricin sluha Truffaldino se ve městě potká s Florindem, o jehož totožnosti nemá ponětí, a dá se z vypočítavosti do jeho služeb, protože dva platy jsou víc než jeden. A záměny, převleky, komické střety a gagy mohou začít… Premiéra dnes už legendární inscenace Goldoniho Sluhy dvou pánů se konala v Národním divadle v roce 1994 a hrála se s velkým úspěchem přes dvacet let. Titulní roli mazaného a vychytralého sluhy Truffaldina tehdy vytvořil Miroslav Donutil. V průběhu času se hit proměnil ve stálici a v rekordmana v dějinách Národního divadla. A zatímco v mnoha rolích se už změnilo obsazení, Truffaldino byl stále týž. Když Miroslav Donutil se svým Truffaldinem začínal, bylo mu 43, a když po šedesátce končil, stále ho jeho trochu zmatený a trochu vypočítavý sluha nepřestal bavit. Stejně jako diváky. Slavné a divácky veleúspěšné představení skončilo šestistou reprízou v prosinci 2016. V České televizi jej měli diváci možnost poprvé vidět 15. 12. 2001. (Česká televize)

gacie

I když já osobně herce Miroslava Donutila moc nemusím, v této hře byl excelentní a nenahraditelný. Výborně jsem se pobavila. Mohu jen vřele doporučit. ()

Tsuki003

Dlouho jsem se tak nezasmála, jako když jsem sledovala Donutila, co všechno on dokáže se svým hlasem, výrazem a tělem udělat :D Ale ty dialogy, ty jsou ještě lepší. Ten, kdo je zvyklý na dlouhá divadelní představení a dvě a půl hodiny pro něj nejsou překážkou, směle do toho! Je pravda, že když se z tak dlouhé inscenace stává one-man show, je to trošku k podivu, na druhou stranu ohromující výkon. Kdy se stane, že pokud postava/herec odchází ze scény, už si přejete, aby zase hned přišel? A jak to, že byste ho rádi nakopli do zadku, ale zároveň ho zbožňujete? Chachá, majstrštyk pana Donutila! P.S.: Úžasná spolupráce s publikem... Moje první shlédnuté divadelní představení, takže ohraná komedie, kterých je milion a všechny na jedno brdo, se mě netýká. Maximální inteligentní humor. ()

DaNvYto

Jedni donutila nemusí druzí zase ano, to je věc názoru, spekulovat ale o tom, že tady Donutil předvedl jaký je PAN herec je nemožné. "Máš ten pudlik? áááá... diť jsem ti dal pudlik né??? dej mi tó...:(, smi ho snědla?! ...a kde je to?????". "Jo vy jste si to posííílali jóóó?! (5*) ()

Dvojirakri

Nastudování Goldoniho hry Ivanem Rajmontem s Miroslavem Donutilem v hlavní roli, a jmenovitě tento záznam, je neskutečně vtipnou podívanou ve svižném tempu, jiskřící souhrou všech účastníků na jevišti a příjemnou decentní komunikací s hledištěm. Bohužel, věřím že je některými diváky záznam často zaměňován za ten mladší, který ale ztrácí onu jiskru a naopak víc vtahuje diváky, hlavně vinou hlavní postavy, čímž se hra mění v jakýsi cirkus. Tady je ale vše zatím perfektně vyvážené a ty dvě a půl hodiny utečou jako nic! Výborně! ()

Teachman

Námět a zápletka: 9/10 ... Vizuální stránka: 9/10 ... Soundtrack: 8/10 ... Didaktický potenciál: 8/10 ... Celkový dojem: 10/10. ()

PTuranyi

Výborná divadelná inscenácia čerpajúca z výborného námetu s dobrým príbehom. Štandardná zámena postáv je tentokrát pretože Miroslav Donutil hrá akoby dvojúlohu so svojím imaginárnym dvojníkom sluhom Pasqualom, aby sa neprezradilo, že slúži dvom pánom zároveň. Okrem nápaditého scenára a dobrých hereckých výkonov hercov Národního divadla, stojí prevažná časť komiky na hereckom umení Miroslava Donutila. Produkcia v tomto prípade má úlohu len zachytiť každú scénu v potrebnom celku alebo detaile, tak aby vynikla, čo sa jej úspešne podarilo. ()

De Large

S majstrom Donutilom som mal tú česť ako novinár hovoriť o tejto - podľa jeho slov - zrejme životnej úlohe. Sám priznáva, že Truffaldino je vrchol, ale dúfa, že iba momentálny, nie životný. Ja osobne som videl Sluhu dvoch pánov cca 12-15 krát z videa a musím povedať, že po každý raz padám od smiechu. Fantastické výkony všetkých hercov, k Donutilovi ani nedokážem nájsť prívlastok. "Řekni mi to Truffaldino a hezky rychle!.... Hezky rychle, já to neumím ani škaredě pomalu" :o) V tomto mojom rozhovore to majster Donutil hovorí sám :-) http://mihalik.blog.sme.sk/c/255704/Vsetko-najlepsie-Majstre.html ()

Neel

Co k tomu dodat? Carlo Goldoni, styl Komedie dell'arte a do toho výborný Miroslav Donutil. Myslí, že by to nikdo nezahrál líp. ()

štěpule

Jenom za Donutila! Ostatní se jenom podivně pitvoří, což nesnáším. Donutil to sice dělá taky, ale on to umí, takže jsem se velice dobře pobavila. ()

Lea.inJuly

Vždycky se mi líbily Donutilovy historky, ale v tomto je jeho herecké umění dokonalostí. Počin Františka Ringo Čecha Dívčí válka bylo taky výborné divadlo, nicméně tohle prostě nemá chybu. Prej pudlik, ale třepe se to jak ratlik:))) ()

RossyRoss

Spojení předního českého komika a nejpopulárnější komické postavy celé Commedie dell'Arte nemůže dopadnout jinak, než pětihvězdičkově! :) ()