Sluha dvou pánů

(divadelní záznam)
všechny plakáty
TV spot

Miroslav Donutil v hlavní roli Goldoniho komedie o tom, že sloužit dvěma pánům je věc velmi ošidná. Jedno z nejpopulárnějších představení Národního divadla. Děj se odehrává v Benátkách, kam přijíždí Beatrice v převlečení za svého mrtvého bratra. Hodlá ve městě najít svého snoubence Florinda, který naneštěstí v souboji jejího bratra zabil a musel uprchnout. Beatricin sluha Truffaldino se ve městě potká s Florindem, o jehož totožnosti nemá ponětí, a dá se z vypočítavosti do jeho služeb, protože dva platy jsou víc než jeden. A záměny, převleky, komické střety a gagy mohou začít… Premiéra dnes už legendární inscenace Goldoniho Sluhy dvou pánů se konala v Národním divadle v roce 1994 a hrála se s velkým úspěchem přes dvacet let. Titulní roli mazaného a vychytralého sluhy Truffaldina tehdy vytvořil Miroslav Donutil. V průběhu času se hit proměnil ve stálici a v rekordmana v dějinách Národního divadla. A zatímco v mnoha rolích se už změnilo obsazení, Truffaldino byl stále týž. Když Miroslav Donutil se svým Truffaldinem začínal, bylo mu 43, a když po šedesátce končil, stále ho jeho trochu zmatený a trochu vypočítavý sluha nepřestal bavit. Stejně jako diváky. Slavné a divácky veleúspěšné představení skončilo šestistou reprízou v prosinci 2016. V České televizi jej měli diváci možnost poprvé vidět 15. 12. 2001. (Česká televize)

Gabretta

Výborná komedie s úchvatným Miroslavem Donutilem v hlavní roli. Nikdy nezapomenu na to, jak se jeho přičiněním "pudlik" rozstřikoval po jevišti! ()

VerenaLord

Komedie Carla Goldoniho mají samy o sobě osobitý a zcela jasný náboj pozitivní energie a zábavy, ale Sluha dvou pánů v podání skvělého pana Donutila byl povýšen na naprosto nadčasový divadelní zážitek. Originalita, se kterou hraje každé představení, energie, kterou do hry vkládá, vtipná improvizace a naprosto beznadějně vyprodaná představení mluví naprosto jasně - dokonalé! ()

frbulka

Těžko se hodnotí divadelní hra, kterou vidíte na svém notebooku. V tom divadle by to mělo stoprocentně mnohem větší grády. Ale byla jsem nadšená i tak - Miroslav Donutil mě většinou svých výroků, grimas a pohybů rozesmál a rozhodně bych ho nenazývala estrádním umělcem jako někteří zdejší uživatelé. Jeho Truffaldino je neodolatelný. Je pravda, že první polovina mi přišla trošku lepší, druhá opravdu malinko ztrácela na dechu a navíc mi místy přišlo, že herci trošku přehrávají. Ale jinak jsem moc ráda, že jsem tento komediální dell´arte skvost objevila:-). "Já nevím jak to tady všechno rozprostřu a ty mi cpeš nějakej pudlik!" ()

KafuR

Donutil si to tam vše poctivě odběhá a odskáče, až si chvílemi krade všechen prostor pro sebe na úkor ostatních herců, přesto jsou jeho elán a nadšení obdivuhodné a pro roli Trufladina se hodí skvěle. Jenom se občas zdá, že trochu přehrává. Problém je ale trochu ztrácející se tempo ke konci stopáže (je to pochopitelné, ale přece jen to kazí dojem) a také se nabízí otázka, jestli se z nápadu s takovým potenciálem nedalo vytřískat ještě trochu víc. ()

Ozzy2 odpad!

To bych brečel, to bych blil,zase hraje Donutil.Všechny kolem dostává, jak svý role přehrává...tak tato básnička frčela u nás ve Staváku hodně dlouho.Ten samolibý blb z poslední zatáčky před Vídní si za ni může sám.Nejneoblíbenější člověk v divadle Dóňa tu předvádí celé své zoufalé herectví v plné nahotě.Já bych chtěl touto cestou poděkovat do nebe Ivanovi Rajmomtovi, že zařídil, aby nebyla v představení jediná přestavba, jediná změna a nemusel jsem ho dělat.Je super, že už konečně vysmahnul a neotravuje vzduch. ()

smack

9.10.2007 v 18:00:00 v Národním divedle sem ještě netušil takřka co mě čeká, sice jsem měl určitý představy, ale nemohl sem vědět že se další 3 hodiny budu smát. Kam se hrabe film proti divadelní hře, to je umění...Zanechalo to ve mě silný zážitek, jsem si jistý že sem na tom nebyl naposled...neuvěřitelné a nezapomenutelné... ()

Zuchy

Můj první komentář, ale tohle prostě nejde neokomentovat. Tohle je prostě jízda, která vám nedá vydechnout, u které se budete smát od začátku do konce. Někdo namítne, že je to one man show Miroslava Donutila, ale kvůli němu bych klidně přihodil jednu hvězdičku navrch, mám ho v oblibě. Všem vřele doporučuji:-) ()

maniche

Tohle se snad nedá hodnotit jinak, než plným počtem. Výborná hra a Miroslav Donutil ani nepotřebuje komentář. Stačí ho jen pozorovat a vychutnávat si jeho herecké umění. ()

closed.eye

Na noční mám zapnutou televizi spíš jako zvukovou kulisu, abych se tam sama nebála :-), toto představení běželo včera pozdě večer a přinutilo mě aspoň po částech sledovat, Donutil je opravdu strhující a podává nejen výbornej hereckej, ale i fyzickej výkon, čubrněla jsem, kolik mrštnosti a energie má, příští reprízu doufám vychytám doma, abych nebyla nucena odbíhat a mohla si to vychutnat celý. ()

jaki96

Divadlení představení je famózní od začátku až do konce. Nutno dodat, že hlavní roli, tedy sluhu, jenž slouží dvou pánům zároveň, si vzal kvalitní herec Miroslav Donutil a svou úlohu splnil na 100 %. I když právě on vyniká, pozadu nejsou ani ostatní herci, kteří předvedli také skvělé výkony. Vtipnými hláškami a scénkami, výborným hereckým obsazením a dobře napsaným scénářem mě toto představení potěšilo natolik, že se nedá dat nic jiného než 5*. ()

Forty-

Ukážkovo talianské, prehnané, zveličené. Zahrané je to dobre, ak to tak máte radi. Inak pre ostatných zdĺhavé, miestami nudné. Donutil je môj veľký obľúbenec, ale čakal som viac. 60% ()

Chip89

Viděla jsem to milionkrát. A pokaždé se u toho od srdce zasměju. Pan Donutil se svými grimasami je nepřekonatelný. Myslím si,že tohle bude ještě dalších pár let rozesmívat lidi jak v divadle, tak u obrazovek. ()

Brinkley

Už v ND jsem si říkala, jestli z hlediště nesleduju úplně jiné představení než ostatní diváci. Sluha dvou pánů je taková jednohubka - kratochvílná fraška, která nenabízí víc než pár vtipnějších gagů. A pokud vám humor nesedne, je konec. Pan Donutil se svým přehráváním a pitvořením není zrovna mým šálkem hereckého čaje, takže mi zbýval pouze hlas Bruce Willise - Alexej Pyško. Dala jsem této hře znovu šanci, když běžel její záznam v TV, dojem byl bohužel ještě horší a já po 20 minutách přepnula. ()

Psycho.R

Naprosto úžasný počin, samozřejmě, díky Donutilovi, který zde dokazuje, že je geniální herec (nikoli pouze bavič, jak jsem se v některých komentářích dočetl). Dvě a půl hodiny vás zajímá vlastně pouze to, aby co nejdřív opět přiběhl na jeviště. Skvělý humor a výborné nastudování. ()