Druhá světová válka v barvě (TV seriál)

• Česko

Druhá světová válka barevně a v HD

• Česko

2. světová válka v barevném provedení

World War II in Colour

World War II in Color

Vojna vo farbe

2. svetová vojna v HD

Dokumentární / Válečný / Historický

Velká Británie, 2009, 11 h 3 min (Minutáž: 51 min)

Kvalita se nejlíp určí při srovnání s podobným současným projektem. Když si vedle tohoto díla postavíme ruskou Velkou vlasteneckou válku a hlavně francouzskou Apokalypsu: 2. světovou válku (navíc s labužnickým přídavkem Apokalypsa: Hitler), ukáže se relativní pokles kvality soudobé britské dokumentární produkce, který u protřelejšího diváka nezakryje ani 88% hodnocení, ani vodovky na černobílém pozadí. Prostě tenhle pořad vypadá jako chudý příbuzný. Pokud jste už někdy v životě viděli takřka kultovní britský seriál Svět ve válce ze 70. let, případně doplněný taktéž britskými Nejvýznamnějšími operacemi 2. světové války z let devadesátých, není tu vlastně nic nového. Sice potěšilo několik informací o technice a méně známých operacích, ale jinak se recyklovalo, že by se přiučili i pražští bezdomovci. Dokonce i ten hudební podkres už jsem někde slyšel. Co ale nechybí je klasický britský jednostranně moralizující pohled, vlastně takový trademark britské vědy už od jejích začátků, ale poslední dobou se to nějak zvrhlo a pomáhá spíš k snižování kvality ostrovní dokumentární produkce čímž jí dává tak trochu tragikomický nádech. Skutečně kvalitní byl v poslední době snad jen cyklus "Kolaborovali s nacisty". U druhý světový to ještě maskuje to, že na její morální stránce se všichni alespoň v základech shodnou, ale v jiných oborech to už je Sodoma Gomora. Samozřejmě vyjma zvířátek a flóry, i když ty kolonie se imperialistickým tučňákům nebo korálům taky nebudou trpět věčně...(15.9.2014)

Druhá světová v barvě a kostce. Nevidím příliš výhodu kolorovaných záběrů, navíc některé působí značně nepřirozeně. Ale jako dokument pro základní znalosti to poslouží dobře. Pořád lepší kolorované autentické záběry, než nějaké cool animace a "hlavy". Líbil se mi hlavně první "předválečný" díl, pak už je to jen stereotyp.(4.10.2014)

Vhodné pro neinformované anglofily. 1) Pěkný přehled anglo-americké účasti ve válce. Horší je to se sovětskou. Ještě méně informací podávají tvůrci o Německu, Itálii a Japonsku._____ 2) Anglický pohled na válku je soustředěn na zápas Velké Británie, pak na zápas USA, zejména proti Japonsku, a až potom je boj na východní frontě. Neumím posoudit, jakou měrou se podílel Sovětský svaz na porážce fašistů, ale přinejmenším z hlediska počtu lidských obětí na obou (!) válčících stranách byla očividně východní fronta rozhodujícím bojištěm. Ne tak podle filmu._____ 3) Jedinečnost záběrů neocením, pokud podrobně neznám všechny další materiály o tématu, a to neznám._____ 4) Milovníkům military snad vyhovují neustálé záběry z bojů. Mně by spíš zaujaly také pohledy na civilní život. Rovněž grafiky je málo a je velmi odbytá. Mapky jsou nepřesné a nezajímavé._____ 5) Přijde mi, že většina komentátorů oceňuje dokument vysoko, protože je barevný. Co k tomu dodat?_____ 6) Zaznamenal jsem i nekvalitní překlad komentáře do češtiny. Český dabér navíc nevyslovuje správně původní francouzské i jiné názvy._____ 7) Výstižný koment: DocBrown****.(18.2.2020)

Dokument, jehož síla leží v kolorovaných záběrech, bohužel vesměs už někde viděných, a nepříliš zajímavých. Faktická stránka prakticky neexistuje. Minimum map a dat stěžuje orientaci v událostech, a když už komentář něco přiblíží, tak jen všeobecně. Výbornému francouzskému seriálu Apokalypsa: 2. světová válka, tohle nesahá ani po kotníky.(28.10.2013)

Dokument velmi kvalitní, ale vhodný pro nezasvěcené neznalce. Pokud tento dokument sleduje člověk, který už viděl hezkých pár dokumentů o druhé světové, tak se pravděpodobně posere nudou, protože většinu záběrů už viděl, pouze jsou vybarvené. Celkově není dokument dělán se stejnou grácií, jeden díl je úchvatně nabitý akcí, rozbory a ukázkami co se děje v sídlech mocností, další vyplňují nudné a zdlouhavé záběry letících letounů a vracení se k již odvysílaným záběrům. Pokud to vezmu čistě z divácké potřeby, pak člověk chce vidět záběry z fronty, vidět boje, postupy jednotlivých vojsk, případně záběry na vrcholné politiky té doby a jejich strategie. Tento dokument podobný obrázek moc nenabízí, nebo alespoň ne v množství, které by měly dokumenty o válčení nabízet. Pokud to mám srovnávat s "Apokalypsa: 2. světová válka", pak jasně vítězí barevný formát od Francouzů. Ti sice nezapomněli neustále klást důraz na "statečnou a hrdinskou Francii", ale jejich způsob střihu a podání informací z války byl dokonalý a vhodný pro pouštění v hodinách dějepisu. Obávám se, že tato britská verze by školáky k pozornosti nedonutila, kluci by raději dál koukali na výstřihy svých spolužaček než na hodinový nudný díl o Enigmě. 60%(13.4.2011)

• - Obrázek pro český obal dokumentu je použitý jeden z wallpaperů pro hru "Call of Duty: World at War". (Kacko15)