Mladičký britský důstojník Jack Rose se za druhé světové války o dovolené zamiluje do půvabné zdravotní dobrovolnice Lizzie Carterové. Záhy je ale zajat a uvězněn v německém hradě Colditz, který slouží jako válečný zajatecký tábor. Ještě před tím ale stačí požádat desátníka Nicholase McGradea, aby Lizzii vyhledal a řekl jí, co se stalo. McGrade, který se dostal do Londýna a pracuje nyní u tajné služby, Lizzii najde a i on propadne jejímu kouzlu. Nedaří se mu ji ale získal, a tak začne zadržovat Jackovy dopisy a posléze ho dokonce prohlásí za mrtvého. Jack ale žije a se svými spoluvězni se opakovaně pokouší z Colditzu uprchnout. Když se dozví, že ho v Londýně již rok všichni považují za mrtvého, rozhodne se utéct na vlastní pěst. Jeho první kroky míří k Lizzii. Tu ale McGrade právě požádal o ruku. (oficiální text distributora)

TV spot

Fiftis

Bol som príjemne prekvapený týmto dvojdielnym TV filmom a už to býva zvykom že TV filmy o 2.svetovej vojne sú úžasné - viď. Conspiracy (2001). Film sa pýši medzinárodným hereckým obsadením (Jason Priestley, Tom Hardy, James Fox so synom Laurenceom) a ide o uhladenú profesionálnu produkciu, ktorá by mala osloviť širšie publikum než zvyčajných vojenských historikov. Dejiskom je druhá svetová vojna a neslávne známe väzenie pre vytrvalých utečencov, ktoré vytvára drámu pár excelance. Vedúci hráči podávajú skvelé výkony, pričom Priestley je prekvapivo dobrý ako drogovo závislý kanadský letec. Film bol natočený vo východnej Európe, čo znamená, že stredoveký hrad, vlaky druhej svetovej vojny, krajina, cez ktorú utekajú utečenci, sú veľkolepé. Spolu s podrobnosťami o uniformách, vozidlách a výstroji je to všetko pre chlapcov potešením. Kulisy, blesková búrka, únik cez kanalizáciu sú skvelo zrealizované. Deju, tempu či strihu nie je čo vytknúť. Bol som uchvátený od začiatku až po dramatický, nekompromisný koniec. ()

Paxxx.cz

Velmi zajímavá kapitola války která si doslova říkala o filmové zpracování, ale bohužel tahle verze se nezdařila z několika důvodů. Naprosto zbytečný zde byl přetažený romantický a melodramatický příběh, kterému dali tvůrci tohoto filmu daleko větší prostor než samotnému Colditzu. Dění v táboře působilo místy dost nevěrohodně, ale na druhou stranu zde byly pěkně zachyceny některé legendární pokusy (ten v německých uniformách). Pochválit by se dalo alespoň herecké obsazení Lewis a Hardy, které známe z daleko lepšího BOB. Kdo se tedy chce dozvědět o kapitole Colditzu něco víc, ten by rozhodně měl dát přednost nějakému kvalitnímu dokumentu, který přinese věcná fakta bez dalších zbytečností...4/10. ()

VenDulin85

V lásce a ve válce jsou povoleny jakékoli zbraně... Tuto tvář války jsem zatím na filmovém plátně moc nesledovala, osudy zajatých vojáků na německém hradě, ze kterého se jen těžko dostává na svobodu, nejsou na první pohled až tak krušné. Dostávají jídlo, zachází se s nimi slušně, oproti frontě hotový luxus. Britští mládenci ale stejně zažívají neklid, jednoho (Laurence Fox) žene vpřed soutěživost a bojechtivost, další- Jack (Tom Hardy) myslí jen na svoje děvče, které chtěl před odjezdem požádat o ruku, ale zdřevěnělý jazyk a tréma mu to nedovolily. U předešlého útěku pověřil kamaráda Nicka, aby dívce vyřídil, že na ni pořád myslí. Zřejmě ale došlo k nějakému informačnímu šumu, protože když Nick Lizzie v Londýně vyhledá, začne mít jiné úmysly a dokonce zařídí papírově Jackovu smrt. A mezitím zajatci v Německu stále pokoušejí ostražitost svých strážných... Prostě drama, při kterém vyžehlíte prádlo i bez napařovací žehličky a zase můžete řešit, co byste na místě hlavních hrdinů dělali vy. ()

Shakers

1. diel - 75% Príbeh síce klasický a v romantickej línii nám predstavuje v podstate rovnaký príbeh ako Pearl Harbor, ale ako celok to dokáže zaujať. Na TV film veľmi slušná vypráva, fajn dobová atmosféra, herci, ale predovšetkým samotný a impozantný hrad a väzenie v jednom Colditz, ktorý ma zaujal už ako sopliaka keď som hral Commandos 2. Bavilo ma to o to viac, že som film o hrade a väzení Colditz ešte nevidel. 2. diel - 85% O chlp lepšie, hlavne preto, že druhý diel ma narozdiel od prvého už aj finále. Premena Damiana Lewisa postupne robí s Hardyho čoraz viac a viac hlavného hrdinu. Fajn dvojdielny príbeh, záver poteší a ako som už písal vyššie, na TV film fajn dobová atmosféra, kostýmy, vypráva a aj hudba, ale hlavne herci na čele s Hardym, Lewisom a Sophiou Myles. 80% - 4* ()

Orlau32

Rozhodně jsem si od toho filmu slibovala více. Vysvětím proč : útěky ze zajateckých táborů nám už ukázaly nemnohé filmy. Jenže všude to bylo " o něčem". Tady se furt připravovaly akce, všichni málem o tom věděli, ale Němci se chovali jako by se nic nedělo. Tomu se přece nedá věřit ! Tak buď už se blížil konec války a všichni na všechno kašlali anebo je zde pokus ukázat, že i velitel tábora (byť Němec) byl slušný člověk a nikoho nezastřelil. Jenomže : zákony války říkají něco jiného a i když připustím, že se Němci chovali jinak k "západním zajatcům" a jinak k Rusům, přesto taková benevolence svědčí buď o naivitě režiséra filmu nebo o debilitě velitele tábora ( o druhé možnosti silně pochybuji). Samozřejmě, že film byl přehnaně dlouhý a místy zcela nudný. DAMIAN LEWIS hrál báječně roli zápornou a SOPHIA MYLES byla roztomilá ve své věrnosti svému snoubenci. Tím neříkám, že je to špatně. Žel bohu mohu dát jenom průměrnou známku a to ještě s velkým sebezapřením. ()

• Lokomotiva přijíždející na nádraží ve 27. minutě má na přední části viditelné označení 464.002. Jedná se o českou lokomotivu vyráběnou v ČKD.  Dodnes je z této řady zachován právě tento jeden kus.Tyto lokomotivy byly v provozu v letech 1940-1977. (šerminator)
  • Scéna, kdy desátník McGrade (Damian Lewis) vystupuje z vlaku v Londýně, byla natočena na pražském Hlavním nádraží. (šerminator)