Mladičký britský důstojník Jack Rose se za druhé světové války o dovolené zamiluje do půvabné zdravotní dobrovolnice Lizzie Carterové. Záhy je ale zajat a uvězněn v německém hradě Colditz, který slouží jako válečný zajatecký tábor. Ještě před tím ale stačí požádat desátníka Nicholase McGradea, aby Lizzii vyhledal a řekl jí, co se stalo. McGrade, který se dostal do Londýna a pracuje nyní u tajné služby, Lizzii najde a i on propadne jejímu kouzlu. Nedaří se mu ji ale získal, a tak začne zadržovat Jackovy dopisy a posléze ho dokonce prohlásí za mrtvého. Jack ale žije a se svými spoluvězni se opakovaně pokouší z Colditzu uprchnout. Když se dozví, že ho v Londýně již rok všichni považují za mrtvého, rozhodne se utéct na vlastní pěst. Jeho první kroky míří k Lizzii. Tu ale McGrade právě požádal o ruku. (oficiální text distributora)

dopitak

Film o velké lásce a neustálém pokusu o útěk. Dostal jsem se přitom k němu úplnou náhodou - patří totiž mezi jeden z mnoha, který se z části natáčel u nás v Kutné Hoře, a komparzuje v něm někdo z naší rodiny.___ Desátník a posléze (po rychlém povýšení za útěk ze zajateckého tábora v Německu) poručík Nicholas Mc Grade (Damian Lewis) je skvělý záporák, slizoun každým coulem. Kapitán Tom Willis (Laurence Fox) zase neustále zosnuje plány na útěk z vězení Colditz, který se ale ne a ne povést. Půvabná Lizzie Carter (Sophia Myles) - české veřejnosti asi nejvíce známá především jako Isolda z Tristana a Isoldy - je zamilovaná do sympatáka Jacka Rose (Tom Hardy) a zprávě o jeho smrti dlouho odmítá uvěřit.___K tomu všemu si přidejte nevýrazného feťáčka s knírem Rhetta Barkera (Jason Priestley alias Brandon Walsh), malý štěk Pavla Kříže coby spojky v Leipzigu (mimochodem, v Kutné Hoře :-), spoustu dobrosrdečných a za všech okolností patrony šetřících nacistů a dostanete recept zvaný Útěk z Colditzu. Pak se ale musíte rozhodnout, jestli takové skoro tříhodinové meníčko zvládnete bez potíží strávit. ()

Aluska88

I přes svou obsáhlou délku zhruba 170 minut, rozdělenou do dvou částí, dokázal tento film upoutat na celou dobu mou pozornost. Nudných či nezajímavých částí zde mnoho nebylo. Naproti válečné tématice a svému námětu mi zpracování a děj přišel místy spíše jako odlehčená verze podobných příběhů. Při sledování jsem se i zasmála vtipným dialogům. Což by rozhodně nevadilo. Jenže postupem času jich bylo stále více. Měla jsem pocit, jako bych sledovala partu mladých kluků na výletě, kteří se rozhodli, že si vyzkouší, jaké by to bylo, kdyby byli někde uvězněni a začnou zkoušet všemožné způsoby úniku. Pobyt v pevnosti nebyl až na pár momentů jakkoli dramatický či drsný. Všichni vojáci spolu vycházeli v pohodě, žádné větší násilnosti, vypadalo, že si svůj pobyt v poklidu užívají. Strážní k nim, i k jejich opakovaným útěkům přistupovali zcela bez zájmu. Co však oceňuji, je závěr filmu, který mě opravdu dostal. ()

VenDulin85

V lásce a ve válce jsou povoleny jakékoli zbraně... Tuto tvář války jsem zatím na filmovém plátně moc nesledovala, osudy zajatých vojáků na německém hradě, ze kterého se jen těžko dostává na svobodu, nejsou na první pohled až tak krušné. Dostávají jídlo, zachází se s nimi slušně, oproti frontě hotový luxus. Britští mládenci ale stejně zažívají neklid, jednoho (Laurence Fox) žene vpřed soutěživost a bojechtivost, další- Jack (Tom Hardy) myslí jen na svoje děvče, které chtěl před odjezdem požádat o ruku, ale zdřevěnělý jazyk a tréma mu to nedovolily. U předešlého útěku pověřil kamaráda Nicka, aby dívce vyřídil, že na ni pořád myslí. Zřejmě ale došlo k nějakému informačnímu šumu, protože když Nick Lizzie v Londýně vyhledá, začne mít jiné úmysly a dokonce zařídí papírově Jackovu smrt. A mezitím zajatci v Německu stále pokoušejí ostražitost svých strážných... Prostě drama, při kterém vyžehlíte prádlo i bez napařovací žehličky a zase můžete řešit, co byste na místě hlavních hrdinů dělali vy. ()

Shakers

1. diel - 75% Príbeh síce klasický a v romantickej línii nám predstavuje v podstate rovnaký príbeh ako Pearl Harbor, ale ako celok to dokáže zaujať. Na TV film veľmi slušná vypráva, fajn dobová atmosféra, herci, ale predovšetkým samotný a impozantný hrad a väzenie v jednom Colditz, ktorý ma zaujal už ako sopliaka keď som hral Commandos 2. Bavilo ma to o to viac, že som film o hrade a väzení Colditz ešte nevidel. 2. diel - 85% O chlp lepšie, hlavne preto, že druhý diel ma narozdiel od prvého už aj finále. Premena Damiana Lewisa postupne robí s Hardyho čoraz viac a viac hlavného hrdinu. Fajn dvojdielny príbeh, záver poteší a ako som už písal vyššie, na TV film fajn dobová atmosféra, kostýmy, vypráva a aj hudba, ale hlavne herci na čele s Hardym, Lewisom a Sophiou Myles. 80% - 4* ()

Smok

No ale takéto zobrazenie Colditzu, väzenia s najvyššou ostrahou som teda fakt nečakal. Nielen, že úteky vojnových zajatcov sú tu na dennom poriadku a nemci za ne nikoho netrestajú a ani nezastrelia, dokonca borcom dovolia na druhý deň si zahrať aj nejaký ten kriket, pozerať sa ďalekohľadmi z okna, poprípade im donesú nepreskúmané balíčky, v ktorých majú mapy a pilníky. Človek by už len čakal, že sa všetci pekne spolu vyobjímajú a vybozkávajú a nakoniec si vymenia podpisové karty, dresy a zabudnú na tú smiešnu šarvátku, ktorá sa neviem prečo volá 2. svetová vojna. A takýchto logických chýb, ktoré film v mojich očiach degradujú sa filmári dopustili viac. Navyše je dej viac zameraný romanticky, takže ako zarytý vojnovkár som "krásne" 3 hodinky tŕpol, či sa borec z Colditzu dostane naspäť k svojej milej Lizzie a či sa tá nevydá za iného. No jeden by od dojatia slzu z kútika vytlačil. Potešením aspoň Damian Lewis a Tom Hardy (Jason Priestley nie), ktorí ale už mali tú česť hrať aj v lepších vojnových seriáloch. ()

• Scéna, kdy desátník McGrade (Damian Lewis) vystupuje z vlaku v Londýně, byla natočena na pražském Hlavním nádraží. (šerminator)
  • Při příjezdu vlaku na nádraží ve 27. minutě jsou nad vlakem vidět elektrické troleje včetně příčného nosníku, na kterém jsou připevněny. Hromadná elektrofikace tratí však proběhla až v 50. letech. (šerminator)
  • V 32. minúte druhého dielu si Jack vo väzení listuje nemecký časopis. Fotka na obálke však bola urobená až o rok neskôr počas bitky v Ardénach. (Smok)