Útěk z Colditzu (TV film)

• Česko

Útěk z pevnosti Colditz

Colditz

Colditz

Drama / Válečný

Velká Británie, 2005, 2x92 min

Začnu tím horším, čeho je ve filmu opravdu dost. Neuvěřitelně hodní náckové, kteří dovolují zajatcům víc, než učitelé ve škole. Od záškoláctví ( opakované útěky z pevnosti) až po taháky ( pašování) a odmlouvání. V zásadě hodní chlapíci útěkáře nestřílí, jen jim vždy domluví a potrestají je nějakou tou samotkou a škaredým pohledem. Zajatci si žijí jako prasata v žitě a dopis, nebo balíček od spojenecké armády není vůbec žádný problém. Tyhle okamžiky film dost kazí, ale i tak stojí za podívání. Výborný a přitom odporný Damian Lewis ( Bratrstvo neohrožených) a docela dramatický příběh s milostnou zápletkou a evropským nádechem dávají filmu určité kouzlo, které mě donutilo dát za tři a dodívat se do konce.(8.8.2011)

Film o velké lásce a neustálém pokusu o útěk. Dostal jsem se přitom k němu úplnou náhodou - patří totiž mezi jeden z mnoha, který se z části natáčel u nás v Kutné Hoře, a komparzuje v něm někdo z naší rodiny.___ Desátník a posléze (po rychlém povýšení za útěk ze zajateckého tábora v Německu) poručík Nicholas Mc Grade (Damian Lewis) je skvělý záporák, slizoun každým coulem. Kapitán Tom Willis (Laurence Fox) zase neustále zosnuje plány na útěk z vězení Colditz, který se ale ne a ne povést. Půvabná Lizzie Carter (Sophia Myles) - české veřejnosti asi nejvíce známá především jako Isolda z Tristana a Isoldy - je zamilovaná do sympatáka Jacka Rose (Tom Hardy) a zprávě o jeho smrti dlouho odmítá uvěřit.___K tomu všemu si přidejte nevýrazného feťáčka s knírem Rhetta Barkera (Jason Priestley alias Brandon Walsh), malý štěk Pavla Kříže coby spojky v Leipzigu (mimochodem, v Kutné Hoře :-), spoustu dobrosrdečných a za všech okolností patrony šetřících nacistů a dostanete recept zvaný Útěk z Colditzu. Pak se ale musíte rozhodnout, jestli takové skoro tříhodinové meníčko zvládnete bez potíží strávit.(6.7.2008)

I přes svou obsáhlou délku zhruba 170 minut, rozdělenou do dvou částí, dokázal tento film upoutat na celou dobu mou pozornost. Nudných či nezajímavých částí zde mnoho nebylo. Naproti válečné tématice a svému námětu mi zpracování a děj přišel místy spíše jako odlehčená verze podobných příběhů. Při sledování jsem se i zasmála vtipným dialogům. Což by rozhodně nevadilo. Jenže postupem času jich bylo stále více. Měla jsem pocit, jako bych sledovala partu mladých kluků na výletě, kteří se rozhodli, že si vyzkouší, jaké by to bylo, kdyby byli někde uvězněni a začnou zkoušet všemožné způsoby úniku. Pobyt v pevnosti nebyl až na pár momentů jakkoli dramatický či drsný. Všichni vojáci spolu vycházeli v pohodě, žádné větší násilnosti, vypadalo, že si svůj pobyt v poklidu užívají. Strážní k nim, i k jejich opakovaným útěkům přistupovali zcela bez zájmu. Co však oceňuji, je závěr filmu, který mě opravdu dostal.(25.1.2011)

Zbytečně dlouhé. Nastrkat to všechno alespoň do dvou hodin by dodalo trochu spádu a možná by se z toho nestala čistě televizní záležitost. Takhle ty útěky začnou pomalu unavovat a to, co se děje, nebo spíš neděje v Londýně místy vyloženě nudí. Tvůrci tak mohou hřešit na casting, který se v tomto případě víc než vydařil. Lewis, Hardy a a Sophia Myles patří k mým oblíbeným a neztratil se ani Jason Priestley v roli narkomana a letce kanadské RAF. Škoda, že to nedostal do rukou někdo renomovanější. 50%(2.1.2014)

1. diel - 75% Príbeh síce klasický a v romantickej línii nám predstavuje v podstate rovnaký príbeh ako Pearl Harbor, ale ako celok to dokáže zaujať. Na TV film veľmi slušná vypráva, fajn dobová atmosféra, herci, ale predovšetkým samotný a impozantný hrad a väzenie v jednom Colditz, ktorý ma zaujal už ako sopliaka keď som hral Commandos 2. Bavilo ma to o to viac, že som film o hrade a väzení Colditz ešte nevidel. 2. diel - 85% O chlp lepšie, hlavne preto, že druhý diel ma narozdiel od prvého už aj finále. Premena Damiana Lewisa postupne robí s Hardyho čoraz viac a viac hlavného hrdinu. Fajn dvojdielny príbeh, záver poteší a ako som už písal vyššie, na TV film fajn dobová atmosféra, kostýmy, vypráva a aj hudba, ale hlavne herci na čele s Hardym, Lewisom a Sophiou Myles. 80% - 4*(24.11.2015)

• - Damian Lewis a Tom Hardy už spolu hrali v seriáli Bratstvo neohrozených (od r. 2001). (Bruce0659)

• - Lokomotiva přijíždející na nádraží ve 27. minutě má na přední části viditelné označení 464.002. Jedná se o českou lokomotivu vyráběnou v ČKD.  Dodnes je z této řady zachován právě tento jeden kus.Tyto lokomotivy byly v provozu v letech 1940-1977. (šerminator)

• - V 54. minutě druhého dílu na vlakovém nádraží si je možno všimnout, že k natáčení byly použity i československé vagony, na jednom z nich je možné si všimnout nápisu "Neodrážet, nespouštět". (bejkovec)