Útěk z Colditzu (TV film)

• Česko

Útěk z pevnosti Colditz

Colditz

Colditz

Drama / Válečný

Velká Británie, 2005, 2x92 min

Zbytečně dlouhé. Nastrkat to všechno alespoň do dvou hodin by dodalo trochu spádu a možná by se z toho nestala čistě televizní záležitost. Takhle ty útěky začnou pomalu unavovat a to, co se děje, nebo spíš neděje v Londýně místy vyloženě nudí. Tvůrci tak mohou hřešit na casting, který se v tomto případě víc než vydařil. Lewis, Hardy a a Sophia Myles patří k mým oblíbeným a neztratil se ani Jason Priestley v roli narkomana a letce kanadské RAF. Škoda, že to nedostal do rukou někdo renomovanější. 50%(2.1.2014)

• Paxxx.cz

Velmi zajímavá kapitola války která si doslova říkala o filmové zpracování, ale bohužel tahle verze se nezdařila z několika důvodů. Naprosto zbytečný zde byl přetažený romantický a melodramatický příběh, kterému dali tvůrci tohoto filmu daleko větší prostor než samotnému Colditzu. Dění v táboře působilo místy dost nevěrohodně, ale na druhou stranu zde byly pěkně zachyceny některé legendární pokusy (ten v německých uniformách). Pochválit by se dalo alespoň herecké obsazení Lewis a Hardy, které známe z daleko lepšího BOB. Kdo se tedy chce dozvědět o kapitole Colditzu něco víc, ten by rozhodně měl dát přednost nějakému kvalitnímu dokumentu, který přinese věcná fakta bez dalších zbytečností...4/10.(22.1.2013)

Na Útěk z Colditzu jsem se podívala víceméně jen kvůli své momentální posedlosti vším, co se týká Toma Hardyho, a moc ráda bych za něho ještě hvězdu přihodila, ale teď vážně... 3 hodiny?!? TŘI hodiny trvající film, kde se neděje v podstatě nic jinýho, než že se pořád dokola neúspěšně utíká anebo se zamilovaně vzdychá kvůli jedné buchtě, která je mimochodem úplně na facku?!? No... nad příběhem bych ještě přimhouřila oko, protože to jinak není vůbec špatné, ale ta stopáž je vážně "trochu" přepálená. Škoda.(17.1.2012)

I přes svou obsáhlou délku zhruba 170 minut, rozdělenou do dvou částí, dokázal tento film upoutat na celou dobu mou pozornost. Nudných či nezajímavých částí zde mnoho nebylo. Naproti válečné tématice a svému námětu mi zpracování a děj přišel místy spíše jako odlehčená verze podobných příběhů. Při sledování jsem se i zasmála vtipným dialogům. Což by rozhodně nevadilo. Jenže postupem času jich bylo stále více. Měla jsem pocit, jako bych sledovala partu mladých kluků na výletě, kteří se rozhodli, že si vyzkouší, jaké by to bylo, kdyby byli někde uvězněni a začnou zkoušet všemožné způsoby úniku. Pobyt v pevnosti nebyl až na pár momentů jakkoli dramatický či drsný. Všichni vojáci spolu vycházeli v pohodě, žádné větší násilnosti, vypadalo, že si svůj pobyt v poklidu užívají. Strážní k nim, i k jejich opakovaným útěkům přistupovali zcela bez zájmu. Co však oceňuji, je závěr filmu, který mě opravdu dostal.(25.1.2011)

Začnu tím horším, čeho je ve filmu opravdu dost. Neuvěřitelně hodní náckové, kteří dovolují zajatcům víc, než učitelé ve škole. Od záškoláctví ( opakované útěky z pevnosti) až po taháky ( pašování) a odmlouvání. V zásadě hodní chlapíci útěkáře nestřílí, jen jim vždy domluví a potrestají je nějakou tou samotkou a škaredým pohledem. Zajatci si žijí jako prasata v žitě a dopis, nebo balíček od spojenecké armády není vůbec žádný problém. Tyhle okamžiky film dost kazí, ale i tak stojí za podívání. Výborný a přitom odporný Damian Lewis ( Bratrstvo neohrožených) a docela dramatický příběh s milostnou zápletkou a evropským nádechem dávají filmu určité kouzlo, které mě donutilo dát za tři a dodívat se do konce.(8.8.2011)

• - Při příjezdu vlaku na nádraží ve 27. minutě jsou nad vlakem vidět elektrické troleje včetně příčného nosníku, na kterém jsou připevněny. Hromadná elektrofikace tratí však proběhla až v 50. letech. (šerminator)

• - Lokomotiva přijíždející na nádraží ve 27. minutě má na přední části viditelné označení 464.002. Jedná se o českou lokomotivu vyráběnou v ČKD.  Dodnes je z této řady zachován právě tento jeden kus.Tyto lokomotivy byly v provozu v letech 1940-1977. (šerminator)

• - Spoiler: V několika scénách, kdy Jack Rose (Damian Lewis) utíká z pevnosti, po něm střílí příslušníci Wermachtu z čs kulometu vz37. (DanDannek)