Mladičký britský důstojník Jack Rose se za druhé světové války o dovolené zamiluje do půvabné zdravotní dobrovolnice Lizzie Carterové. Záhy je ale zajat a uvězněn v německém hradě Colditz, který slouží jako válečný zajatecký tábor. Ještě před tím ale stačí požádat desátníka Nicholase McGradea, aby Lizzii vyhledal a řekl jí, co se stalo. McGrade, který se dostal do Londýna a pracuje nyní u tajné služby, Lizzii najde a i on propadne jejímu kouzlu. Nedaří se mu ji ale získal, a tak začne zadržovat Jackovy dopisy a posléze ho dokonce prohlásí za mrtvého. Jack ale žije a se svými spoluvězni se opakovaně pokouší z Colditzu uprchnout. Když se dozví, že ho v Londýně již rok všichni považují za mrtvého, rozhodne se utéct na vlastní pěst. Jeho první kroky míří k Lizzii. Tu ale McGrade právě požádal o ruku. (oficiální text distributora)

TV spot

VenDulin85

V lásce a ve válce jsou povoleny jakékoli zbraně... Tuto tvář války jsem zatím na filmovém plátně moc nesledovala, osudy zajatých vojáků na německém hradě, ze kterého se jen těžko dostává na svobodu, nejsou na první pohled až tak krušné. Dostávají jídlo, zachází se s nimi slušně, oproti frontě hotový luxus. Britští mládenci ale stejně zažívají neklid, jednoho (Laurence Fox) žene vpřed soutěživost a bojechtivost, další- Jack (Tom Hardy) myslí jen na svoje děvče, které chtěl před odjezdem požádat o ruku, ale zdřevěnělý jazyk a tréma mu to nedovolily. U předešlého útěku pověřil kamaráda Nicka, aby dívce vyřídil, že na ni pořád myslí. Zřejmě ale došlo k nějakému informačnímu šumu, protože když Nick Lizzie v Londýně vyhledá, začne mít jiné úmysly a dokonce zařídí papírově Jackovu smrt. A mezitím zajatci v Německu stále pokoušejí ostražitost svých strážných... Prostě drama, při kterém vyžehlíte prádlo i bez napařovací žehličky a zase můžete řešit, co byste na místě hlavních hrdinů dělali vy. ()

dopitak

Film o velké lásce a neustálém pokusu o útěk. Dostal jsem se přitom k němu úplnou náhodou - patří totiž mezi jeden z mnoha, který se z části natáčel u nás v Kutné Hoře, a komparzuje v něm někdo z naší rodiny.___ Desátník a posléze (po rychlém povýšení za útěk ze zajateckého tábora v Německu) poručík Nicholas Mc Grade (Damian Lewis) je skvělý záporák, slizoun každým coulem. Kapitán Tom Willis (Laurence Fox) zase neustále zosnuje plány na útěk z vězení Colditz, který se ale ne a ne povést. Půvabná Lizzie Carter (Sophia Myles) - české veřejnosti asi nejvíce známá především jako Isolda z Tristana a Isoldy - je zamilovaná do sympatáka Jacka Rose (Tom Hardy) a zprávě o jeho smrti dlouho odmítá uvěřit.___K tomu všemu si přidejte nevýrazného feťáčka s knírem Rhetta Barkera (Jason Priestley alias Brandon Walsh), malý štěk Pavla Kříže coby spojky v Leipzigu (mimochodem, v Kutné Hoře :-), spoustu dobrosrdečných a za všech okolností patrony šetřících nacistů a dostanete recept zvaný Útěk z Colditzu. Pak se ale musíte rozhodnout, jestli takové skoro tříhodinové meníčko zvládnete bez potíží strávit. ()

Fiftis

Bol som príjemne prekvapený týmto dvojdielnym TV filmom a už to býva zvykom že TV filmy o 2.svetovej vojne sú úžasné - viď. Conspiracy (2001). Film sa pýši medzinárodným hereckým obsadením (Jason Priestley, Tom Hardy, James Fox so synom Laurenceom) a ide o uhladenú profesionálnu produkciu, ktorá by mala osloviť širšie publikum než zvyčajných vojenských historikov. Dejiskom je druhá svetová vojna a neslávne známe väzenie pre vytrvalých utečencov, ktoré vytvára drámu pár excelance. Vedúci hráči podávajú skvelé výkony, pričom Priestley je prekvapivo dobrý ako drogovo závislý kanadský letec. Film bol natočený vo východnej Európe, čo znamená, že stredoveký hrad, vlaky druhej svetovej vojny, krajina, cez ktorú utekajú utečenci, sú veľkolepé. Spolu s podrobnosťami o uniformách, vozidlách a výstroji je to všetko pre chlapcov potešením. Kulisy, blesková búrka, únik cez kanalizáciu sú skvelo zrealizované. Deju, tempu či strihu nie je čo vytknúť. Bol som uchvátený od začiatku až po dramatický, nekompromisný koniec. ()

Smok

No ale takéto zobrazenie Colditzu, väzenia s najvyššou ostrahou som teda fakt nečakal. Nielen, že úteky vojnových zajatcov sú tu na dennom poriadku a nemci za ne nikoho netrestajú a ani nezastrelia, dokonca borcom dovolia na druhý deň si zahrať aj nejaký ten kriket, pozerať sa ďalekohľadmi z okna, poprípade im donesú nepreskúmané balíčky, v ktorých majú mapy a pilníky. Človek by už len čakal, že sa všetci pekne spolu vyobjímajú a vybozkávajú a nakoniec si vymenia podpisové karty, dresy a zabudnú na tú smiešnu šarvátku, ktorá sa neviem prečo volá 2. svetová vojna. A takýchto logických chýb, ktoré film v mojich očiach degradujú sa filmári dopustili viac. Navyše je dej viac zameraný romanticky, takže ako zarytý vojnovkár som "krásne" 3 hodinky tŕpol, či sa borec z Colditzu dostane naspäť k svojej milej Lizzie a či sa tá nevydá za iného. No jeden by od dojatia slzu z kútika vytlačil. Potešením aspoň Damian Lewis a Tom Hardy (Jason Priestley nie), ktorí ale už mali tú česť hrať aj v lepších vojnových seriáloch. ()

st.verka

Tedy já jsem to dokoukala až do konce, vždycky mě zajímá, jestli ten zlý dostane na frak. A jakmile jsem uviděla Damiana Lewise, bylo jasné, který to je. Opravdu odporná role bravurně zahraná. Děj i atmosféra mne zaujaly a některé "detaily" mě tím pádem zase tolik netrápily. Nejsem kritik a z filmu si vybírám to lepší. ()

• Lokomotiva přijíždející na nádraží ve 27. minutě má na přední části viditelné označení 464.002. Jedná se o českou lokomotivu vyráběnou v ČKD.  Dodnes je z této řady zachován právě tento jeden kus.Tyto lokomotivy byly v provozu v letech 1940-1977. (šerminator)
  • V 32. minúte druhého dielu si Jack vo väzení listuje nemecký časopis. Fotka na obálke však bola urobená až o rok neskôr počas bitky v Ardénach. (Smok)
  • Vězení zvenku je hrad Český Šternberk, a zevnitř dnes už neexistující prostory za Jezuitskou kolejí v Kutné Hoře. Vězeňské kobky jsou skutečné a nachází se v prostorách soudní budovy také v Kutné Hoře. (Standik24)