Obrovský roj "Afrických včel" letí jihem USA. Vojenská základna, nedaleké městečko, tam všude již zabil spoustu lidí a pomalu se blíží k Houstonu... Je sestaven vědecký tým, který má za úkol najít způsob, jak roj zastavit... (5150)

corpsy

Úvodné minúty sú nastavené strhujúco a začínajú veľkolepo. Akonáhle sa prehovorí prvý dialóg a začne herecká akcia, všetko sa to podobne spektakulárne zrúti. Scenár plný infantilnosti, nelogičností a stupídnych replík až sa divák čuduje, že sa do toho dalo zlákať toľko slávnych a herecky zdatných hviezd. No, peniaze sú hold peniaze. A aj napriek veľkému rozpočtu, vo väčšine prípadov technická stránka tomu nenasvedčuje. ()

kaylin

Americký snímek „Roj“ by jednoznačně potřeboval zkrátit stopáž, aby to bylo únosnější, ale hlavně by potřeboval, aby se nebral tak vážně. Přece jen, tohle by mělo být béčko, které má lidi bavit a ne se je snažit přesvědčit, že tohle všechno by mohla být pravda. Jasně, že tomu normální člověk neuvěří. Není moc čemu věřit, ale právě to, jak se snímek bere moc vážně, mu nesmírně ubližuje. ()

SOLOM.

V době vzniku toho filmu by se snad našlo jen velmi málo skeptiků, kteří by nevěřili v další fenomenální kousek režiséra Allena. A zřejmě i on sám po úspěších svých dvou filmů The Poseidon Adventure a The Towering Inferno o svých schopnostech nepochyboval. Jenže se tentokrát chlapec dost přepočítal a svým způsobem si opravdu značně poškodil svou kariéru. Přitom měl k dispozici solidní rozpočet a hvězdné herecké obsazení, které mu mohl leckdo jen tiše (nebo i hlasitě) závidět. Jenže poté co tento film zcela propadl na všech frontách, jakoby se neúspěch promítl i do jeho dalších filmů a již nikdy se nedočkal opětovné slávy a uznání. Což byla samozřejmě velká škoda, protože jistý potenciál by se tu našel, jenže negativní prvky zcela převyšovali vše ostatní. Samozřejmě musím začít slabým scénářem a hlavně přemrštěnou délkou filmu (já viděl tu delší verzi), která vás pomalu ale jistě začne zhruba od polovinu filmu uspávat. Navíc se zde dá narazit na tolik nelogických momentů, hloupého chování postav, nezáživných dialogů a místy až naivního tvůrčího přístupu, že se mi chtělo skoro až brečet. Vzhledem k tomu že v tomto případě jde spíše o katastrofický film (než o horor, bych očekával alespoň slušně propracované zkázonosné scény, ale kromě útoku na rodinku, to byla docela bída a místy neskutečně trapná podívaná. Pádem vlakového „modelu“ to začalo a plamenometnou show v ulicích města – následně v budově, tohle trápení skončilo. Vždyť to šlo natočit mnohem lépe a důvěryhodněji. To snad nemohl Allen myslet vážně…Vlastně mohl a podle toho to taky dopadlo. Jediným světlejším bodem se tak stali herecké výkony některých zúčastněných, kteří se ze všech sil snažili prodat své zkušenosti, aby alespoň trochu navýšili credit tomuto filmu, jenže s tímhle špatným scénářem to prostě nebylo nic moc platné. 40% ()

darkrobyk

„Kdo by si pomyslel, že včely budou první cizí armádou, která napadne Ameriku." Mix katastrofického filmu a ekohororu nabízí i dnes podněty k přemýšlení. Člověk si často za své problémy s přírodou může sám, a co udělá špatně, za to zaplatí. Doktor Craine je postaven před nelehký úkol - jak zastavit miliardy zabijáckých včel a nezpůsobit tak ještě větší katastrofu. Spolupráce s armádou se nedaří na sto procent, jelikož generál Slater má jednak své představy, a pak pohrdá civilisty. Lidé umírají a včely postupují dál. Přes svoji délku je snímek napínavý, čemuž nejvíce napomáhají Goldsmithova hudba a řada vypjatých scén - raketová základna po útoku, přepadení rodiny na pikniku, otec hledající syna v márnici, děti umírající před školou, napadený vlak či ohrožení atomové elektrárny. Ledově chladný Craine (M. Caine) se během filmu jen párkrát pousměje. Řada hlavních postav umírá. Temný a řekl bych nedoceněný film, kterému jsem po letech hodnocení zvýšil. „Vědci, co se modlí, nevěřím." „Já bych zase nevěřil vědci, co by se nemodlil." ()

jonyyy

Irwin Allen nechal po úspěchu Poseidona a Skleněného pekla hlavu v oblacích a natočil jeden z největších propadáků filmové historie - Roj. Jedná se o skutečně obrovský megafilm. Vystupuje zde !7 držitelů Oscara!, rozpočet je vysoký a ambice byly určitě také. Je zde opravdu plno hloupých dialogů, nelogického chování atd. a já ani nevím proč, ale tu atmosféru sedmdesátých let v kombinací s katastrofickým tématem miluju. U filmu jsem se velmi bavil, ať už u (pro mě) kvalitní scény s vlakem, nebo některého z hloupých dialogů (např. ke konci filmu když hlavní hrdiny uvězní roj v budově se ptá hlavní hrdina: "Slyšíte to? Ano, co to je? Včely!") a nemůžu dát jinak než za 70%. Viděna SE verze - 156 min. ()

• Prípravné práce na filme trvali 3 roky a samotné natáčanie ďalších 65 dní. (beso74)
  • Podľa údajov produkcie sa natáčania "zúčastnilo" okolo 22 milióna včiel. (beso74)
  • Michael Caine (Brad Crane) v jednom interview uviedol, že si myslel, že žlté bodky na jeho oblečení, ktoré ostali po včelách, sú medom, a tak ich olizoval. Až potom mu povedali, že to boli včelie exkrementy. (beso74)

Zemřela Olivia de Havilland

Zemřela Olivia de Havilland

26.07.2020

Po bouřlivém období, během nějž se oči veřejnosti po letech opět začaly houfně upínat k legendárnímu snímku Jih proti Severu z roku 1939, přichází velmi smutná zpráva. Včera filmový svět opustila… (více)