Let číslo 93 aerolinek United Airlines startoval kvůli čekání na ranveji o něco později. Když letadlo dosáhlo letové výšky, už byly dostupné zprávy o unesených letadlech. Piloti dostali textovou zprávu: "Pozor na vpád do kokpitu, dvě letadla narazila do Světového obchodního centra." O chvilku později do kokpitu vtrhli únosci, z rádia se ozvalo dvakrát Mayday, pak se řízení zmocnil únosce. Pravděpodobným cílem letadla měl být důležitý objekt ve Washingtonu, spekuluje se o sídle Kongresu nebo Bílém domě. Pasažéři uneseného boeingu se telefonicky spojili s policií, linkou United Airlines i svými blízkými na zemi. Dozvěděli se o únosech letadel a jejich nárazech do budovy Světového obchodního centra. Podle rekonstrukce událostí se pak pasažéři odhodlali k odporu. (TV Nova)

Big Bear

11.9.2001. Ten den mi mamka přála k mým narozeninám a zároveň řekla - pusť si televizi, Arabové schválně narazili s jumbem plným lidí do mrakodrapu v New Yorku. ------------------------ Spoj United 93 byl také jedním z unesených letadel, avšak oproti ostatním překvapeným cestujícím v ostatních letounech, se cestující na palubě UNITED 93 stihli mobily dozvědět od příbuzných a dovtípit co je asi čeká a vzali osud do svých rukou... Dokumentárně natočený film je rekonstrukce celkem dobře zmapované a zdokumentované události, takže dějové linii není co vytknout. Naštěstí se podařilo do dokumentu obsadit i přesvědčivě hrající ,,neherce",čímž se z filmu stala doslova infarktová záležitost. Koukáte na to, z novin a TV víte dávno dopředu jak to skončí a přesto vám zaručuji, ža vám na konci bude tak bušit srdce, že si půjdete nalít sklenku vody. Tedy až po tom, co budete pár minut tupě zírat na černou obrazovku! ( dobře že jsem to neviděl v kině...) Škoda, že se to těm statečným cestujícím nepovedlo... Film je zároveň strašnou obžalobou islámského terorismu. Myslím si, že po tomto filmu začne každý člověk trochu více fandit těm hochům, co někde tam v kopcích brázdí s hummery afghánské stepi a rvou se s Tálibama v tubanech.... * * * * * ()

JohnnyD

Nudné pasáže z letiskovej centrály vs. nervydrásajúce pasáže z vnútra lietadla. To prvé divákovi nedáva nič viac ako kanál CNN, ale zato fáza filmu v lietadle je niečo neskutočné. Síce na mňa to až tak silno nezapôsobilo, kamarát, čo bol so mnou v kine bol totálne na sračky a hovori, že nič tak silné nevidel. Bezpochyby je Let číslo 93 kvalitný film, ale nepohrdol by som predĺženou verziou filmu, kde by boli vystrihnuté nezaujímavé pasáže s armádou a film by sa sústredil iba na atmosféru v lietadle, ktorá bola skutočne hustá a drsná. ()

Niles

Posledná polhodina je skutočne geniálne spracovaná. Vďaka neuveriteľnému odhodlaniu pasažierov a obrovskej porcii emócií v tejto časti som takmer ani nedýchal. Potešilo ma, že Greengrass sa zaobišiel bez otravného citového vydierania a patetických činov postáv aké už v takýchto filmoch bývajú. Zobrazuje len obyčajných ľudí v jednej veľkej tragédii a práve pre svoju realistickú podobu je to ešte väčšia sila. Hviezdu musím ubrať za začiatok a i niektoré neskoršie pasáže, kedy bolo toho ustavičného prekrikovania sa v kanceláriách veľa a nebavilo ma to. ()

Paldini

I když dávám plné hodnocení, je to s odřenýma ušima. 80 % filmu je totiž nuda skoro k nevydržení (mě teda práce dispečerů a neschopnost komunikace mezi jednotlivými letovými středisky a armádou zajímavá moc nepřišla, i když vzhledem k situaci, ke které došlo, je ten chaos pochopitelný), což ovšem vynahrazuje zbývajících 20 % filmu, které jsou naopak k nevydržení napínavé. ()

Boogeyman

Z hlediska hraného dokumentu sice působivé, ale kdo dosvědčí, že se to v letadle odehrálo takhle? A z filmového hlediska? Hodinu a půl čekáme až spadne letadlo, nebudu si nalhávat, že jsem se nenudil. Člověk ani těm lidem nemůže držet palce ať to letadlo získají zpět a přistanou s ním, je to jako koukat na hokej ze záznamu když znám výsledek. ()

Silas

Chvály bylo vystříleno více než mnoho, já bych jen dodal, že začátek (cca 45min.), který se odehrává převážně na letišti, mě příliš nezaujal, připadal mi jednotvárný a časem už lehce nezajímavý. Jako diváka by mě třeba zajímalo, jaká atmosféra byla v ostatních letadlech, čímž by se určité napětí dostavilo hned zpočátku. Stačily by krátké prostřihy, protože paralelní vyprávění o všech letadlech by jistě narušilo celistvost příběhu. Na promítání si raději vemte hodně pití a prášky na uklidnění, v závěru bude všeho potřeba v dostatečném množství.... 90% a 4* s tím, že opojení aktuálností rychle vyprchá a film dalším generacím už příliš neřekne. ()

Deimos

DivX/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Efekty 10/10/// +naprosto úžasná kamera, precizně zrežírováno a natočeno, stoupající napětí -mnoho dialogů, záběry mimo letadlo/// Možný důvod proč se cestujiící vzepřeli, je jednak ten, že měli o moho více času než ti z prvních třech letadel. Dálě měli možnost si získat více informací ( o WTC a dalších letadlech ...) A též proto, že Téčka udělali pár chybyček (vezmi lidem naději na přežití a máš problém). Velice působivé a hlavně závěr je více jak na 5*. Ovšem když přihlednu k celku, tak už to tak nadějne nevidím. Předně po vašem hodnocení obrovská očekávání, která však rozmělní hodinová nuda. Všechny posatvy jsou lidské a i když se jedná převážně o neherce, tak svoje výkony podali autenticky. Horší to však je s jejich charakteristikou, která je opravdu jen letmo nastíněna, což je škoda. Co však musím pochválit je práce s kamerou. Od všeho a od všech si drží odstup. Ani náznak, že se jedná o kameru a tak při troše fantasie máte nejen pocit, že jste na místě dění. Před filmem jsem si říkal "podívej se na to, určitě si budeš více vážit života" Popravdě, jsem spíše otráven. Nevím jestli je to filmem, nebo připomenutím skutečnosti, ale radost rozhodně nemám. Po stránce réžie si nemohu stěžovat, hudební kulisa je jak se patří a ... a pořád narážím na to, že na první hodinu, už se nikdy nepodívám, asi tomu chybý lepší srozumitelnost a akčnější spád, težko hodnotit. Mrzí mě, že to není za plnej počet./// Celkem 76%/// ()

Cappuccino

Letu 93 chvíľu trvalo, kým sa rozbehne, no od nárazu prvého lietadla do Dvojičiek napätie ani na moment nepoľavilo, a vo finále som sa cítil ako súčasť davu, ktorý útočil na teroristov. Verím, že ak by som film videl v roku 2006 v kine, napálil by som mu plný počet. Pri domácej projekcii a s odstupom času od 9/11 ma však až tak emotívne nezasiahol. ()

Ruut

Skvělá rekonstukce jednoho z nejčernějších dnů USA. Největší a zároven jedninou zbraní United 93 je obrovská realističnost toho co se dějě na plátně. Skvělá pocta lidské odvaze a vůly žít. Nejvíce mě potěšilo že pasažeři letadla nebyly zobrazováni jako hrdinové co chtějí bezostyšně spasit svět, ale jako obyčejní lidé kteří se snažili o jediné - přežít. Ano přílišný patetizmus, moralizování a přemrštěné americké vlastenectví v tomto filmu naštestí nejsou. Nejlepší hraný dokument co jsem kdy viděl. ()

S.Quentin QUALE

Jednoznačně nejlepší film zachycující události kolem letadel ze dne 11.9.2001. Dokumentárním stylem pojatý "in-time" mazec, který vás vtáhne do děje střídavým vyobrazením totálního zmatku na několika klíčových místech v okamžicích těsně před útoky na WTC. Bez řecí plná palba... ()

ChewieDC

Uf. Naprosto strhující film, ze kterého jsem byl rozklepaný ještě hodně dlouho. Extrémní filmový zážitek, který si možná raději znovu nebudu chtít zopakovat. ()

Satan

Trochu mi vrtá hlavou, jaké by byly ohlasy a hodnocení, kdyby byl film od A do Z vymyšlen a nebyl podle skutečné události. Přeci jen filmů o únosech letadel je dostatek a ne všechny byly dobré. Ovšem United 93 je našplápnutý emocemi, jako málokterý film. První polovina je spíše takovým vnadidlem na druhou strhující část filmu. Nádherný případ stupňovaného napětí. Greengrass to natočil s brilantní přesností tak, aby vzdal hold památce zesnulým hrdinům a nenechal oko diváka suché. Sugestivní zážitek a ta poslední půlhodina by mohla vstoupit do zlatého fondu kinematografie. [Přesná stopáž: 106 min] ()

Peytl

Nechci a nebudu se pouštět do žádných politicko-psychologicko-kulturních rozborů. Prostě a jasně, už jsem někde psal, že multi-kulti není žádná výhra pro národy, které jsou těmto fanatickým hovadům trnem v oku. Islám ve své fundamentální, vyhrocené a prolhané podobě je největším nebezpečím pro současný svět. Navíc jsou narozdíl od jiných menšin i vzdělaní, což je asi chabou útěchou. Navíc nás asi neohrozí Omar v Jumbu, ale maximálně Dežo prchající ve svém vytuněném žigulu. Z filmu má člověk v sobě jen bezmocnost a vztek, který může nejvíc projevit tak, že si nekoupí u zrovna slušnýho Mustafy Kemala kebab. Allahu Akbar ..........vlastně, Ať žije ateismus!!! Jo, zapomněl jsem napsat, že jsou to koránské mrdky. ()

Snorlax

Nechci hodnotit historickou relevanci tohoto snímku, ale jeho zpracování. A to je naprosto skvělé. Zmatek, panika a emoce jsou základními ingrediencemi filmu, který vtáhne do děje jako málokterý jiný. Bavila jsem se, hercům jsem věřila každičké gesto, záhy jsem si zvykla a posléze ocenila netradiční pojetí kamery. Takhle by měl vypadat katastrofický film. ()

kingik

Sednout si do tohoto letadla jako divák je za trest, zvláště, když vás unese režisér Paul Greengrass, který jakoby v ruce třímal příručku s názvem "Jak natočit příšerně film se silným tématem". Od počátku se v jakési odfláklé maketě, co měla asi symbolizovat kabinu letadla, odehrává shluk čehosi blíže neidentifikovatelného. Greengrass jakoby se někde doslechl, že nějací teroristi unesli letadlo společnosti United Airlines a chtějí se těm zlým američanům pomstít za jejich politiku. Tak jako hodný a spravedlivý chlapeček rychle přispěchal tu velkou událost převést v ohraném dokumentárním stylu do filmové podoby, aby o něm psali jako o panu vyjímečném. Přitom nevím, proč se do toho sral, když je to brit a natočit to jak on zvládne i začínající režisér a věřím, že asi desetkrát líp. Bylo by to jistě napínavé, osudy těch na palubě by mě zajímaly a nevypadalo by to tak zfušovaně a amatérsky. Pojem "dobrá akční scéna" je pro Greengrasse pojem zcela neznámý a kdyby se občas kouknul na nějaký akční film od nějakého akčního specialisty, dobrovolně by skončil s natáčením filmů s akcí. Jeho pojetí akce totiž nedosahuje ani průměru a je přímo delikátně otřesné. Film pochopitelně ukecaný, herci neznámý, ale k nervní autenticitě to má stejně daleko a navíc tak nudně natočit jednu z nejbolestnějších událostí pro americké dějiny je opravdu unikum. Zadní projekce, která už se dávno skoro nepoužívá, opravdu vytrapněná a evidentně studiová maketa interiéru letadla, roztřesená kamera s hnusným obrazem a amatérské herecké výkony. Greengrass věrný svému neumětelství stvořil sám na divákovi atentát. Na mě tedy rozhodně. Salam alejkum. 20% ()

Legas

Myslím, že události 11. září nepotřebují žádný film, že jsou dost dramatické samy o sobě, ale když už, tak jedině tímto způsobem - dramaticky, ale s realistickým pohledem na věc, bez uměle dojemných scén a falešných hrdinských a skličujících projevů. Let číslo 93 je vrcholným zástupcem dramat, kde lidé bojují holýma rukama o přežití. Z tohoto filmu je cítit nefalšovaný pot lidského strachu a touha zachovat ještě nedopsaný deník zvaný ŽIVOT. ()

InJo

Můj jednoznačně nejintenzivnější filmový zážitek z poslední doby. Sice bych uvítal menší prostříhání pasáží z kontrolních věží (tyhle scény zabírají většinu filmu), ale poslední cca půlhodina (přesně od scény, kdy teroristé zaútočí v inkriminovaném letadle) a hlavně závěrečný protiútok pasažérů vás smete takovým způsobem, že rázem zapomenete na všechno, co byste předtím eventuelně mohli filmu vytýkat... Greengrass brilantním způsobem vzdal hold padlým hrdinům a obětem a já nejvyšším hodnocením vzdávám hold jemu a jeho tvůrčímu týmu. 90 % ()

Webb

[8/10] (Sidney Kimmel, Studio Canal, Universal Pictures, Working Title Films) (Barevný /// Produkce: Tim Bevan, Eric Fellner, Lloyd Levin /// Scénář: Paul Greengrass /// Kamera: Barry Ackroyd /// Hudba: John Powell /// Nominace na Oscara: Paul Greengrass (režie), Clare Douglas, Richard Pearson, Christopher Rouse (střih)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Noční můra s DiCapriem

Noční můra s DiCapriem

12.09.2014

Britský režisér Paul Greengrass s oblibou rekonstruuje skutečné události. A po Krvavé neděli, Letu číslo 93 nebo loňském Kapitánu Phillipsovi si našel další projekt, s nímž se ohlédne do minulosti.… (více)

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión