Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

zdenny

U hodnocení tohoto filmu mám stejné pocity jako ve stejném roce vydaném "Changeling" s Angelinou Jolie. Náhoda? Nevím. Spíš se mi zdá, že shodou okolností byly vydány v tomtéž roce dva kvalitní filmy se superkvalitním obsazením a velmi zajímavým dějem, které (nevím z jakého důvodu) mi neučarovaly. Nevím ale, zda je to má chyba nebo určitý fluidní nedostatek těchto dvou filmů. Tento film vychází z povídky F. Scotta Fitzgeralda, kterou jsem nikdy nečetl. Četl jsem ale knihu "Podivuhodný příběh Petra Schlemihla" od Adelberta von Chamisso (http://cs.wikipedia.org/wiki/Podivuhodn%C3%BD_p%C5%99%C3%ADb%C4%9Bh_Petra_Schlemihla) a tento film mi příběh z této knihy hodně připomněl. Jedná se také o člověka s jistým defektem (ten si za něj ale může sám) a o jeho žití a dobrodružstvích, které díky tomu zažívá. Dále mi film připomněl jiné filmy a to: "Titanic" - vyprávění silného životního příběhu staré paní svému dospělému potomkovi, "Forrest Gump" - životní příběh Forresta je velice podobný tomu Benjaminovu s tím rozdílem, že zde je to tak nějak pozpátku. A "Forrestovi" se tento film svou filosofií blíží nejvíce, vycházím-li z premisy, že se jedná o celoživotní lásku, SPOILER která dojde naplnění až prakticky v závěru KONEC SPOILERU. Jenže... Forrest byl protkán velice citlivým a jemným humorem a tak neuvěřitelnou lidskostí, kdy tento film vedle něj vypadá jen jako nahrážka - jako že divák už strašně dlouho podobný typ filmu neviděl. Ruku na srdce - jaké by měl film hodnocení, kdyby se jednalo o normální život od miminka do stařečka? Takže si nakonec můžu myslet, že to byl jen takový chyták pro lidi, jako že pracujeme se zajímavým materiálem. V tomto smyslu nebyl film emocionálně dotažen, což mne velmi mrzí, neboť jsem jeho zhlédnutí dlouho odkládal, pročež jsem se na něj tím víc těšil. Každopádně pokud chce divák s B. Pittem opravdový filmový zážitek, mluvíme-li o filmu typu "životní sága", nechť zhlédne film "Legenda o vášni". PS: Cate s těmi ohnivými vlasy vypadala fakt přitažlivě. ()

hroubek

Přesně takový jak praví název prostě podivuhodný případ, ale ne Benjamina Buttona, ale spíše samotného režiséra Davida Finchera. Prostě nechápu, proč si zrovna vybral tenhle příběh, ale spíš se mu moc nechtělo pouštět se po Zodiakovi do něčeho co by ho zas na tři roky unavilo. Jediná celková výtka celého filmu je, že je až zbytečně dlouhý a díky tomu některé epizody nepůsobí tak jak by měli a film místy ztrácí tempo a tah na bránu. Fincher dává již potřetí hlavní roli Bradu Pittovi, který jako Button působí zajímavým dojmem, ale můj obdiv si spíše zasluhují Cate Blanchett, která je v roli baletky okouzlující a v kratičké roli Tilda Swinton jako plavkyně. ()

Andreas83

Velice dojemný film u kterého i přes svojí délku žádná minuta není zbytečná. Je opravdu zajímavé sledovat život který utíká obráceně, nebyl by takový život vlastně lepší? ()

Kicune

Velmi pozoruhodný film, decentní, milý, nikomu neubližující. Stejný je ale i hrdina v podání Brada Pitta. Tohoto herce mám opravdu ráda a považuju ho za jednoho z nejlepších vůbec. Proto za vinu dávám ne jemu, ale scénáři a režisérovi. Proč? Jednoduše řečeno, hrdina je naprosto nevýrazný, Pitt nasazuje pouze jeden obličej a tím je podle mě naprosto nepřesvědčivý. Cate Blanchett mám také velmi ráda, ale tahle role nebyla pro ni. Sám o sobě snímek stojí za vidění, příběh mládnoucího člověka je dobře napsaný, dobře zrežírovaný, ale bohužel bez emocí, diváka nechává chladným (možná až na ten konec) a celkově se nevymyká mainstreamu. Nevím, buď jsem od filmu čekala příliš, nebo se tak schválně tváří, aby se zalíbil co nejširšímu publiku. Nebo možná raději se koukám na jiné filmy. ()

Master19

Fantastický film. Pittův Forest Gump krásně ač rozvláčně odvyprávěný s takovou samozřejmostí, že mi jeho životní osud nepřipadal vůbec divný. Až teď mě napadají otázky, které by s logikou příběhu mohly zamávat, ale není nutné je vyřknout. Vůbec mi nevadila délka a ty emoce na konci jen tryskaly, chce to najít si na tento film dost času a nespěchat na něj. Můj náhled na opačný běh života se vyvíjel společně s hlavním hrdinou a asi v polovině filmu přešel ze závisti k obavám nad koncem. Obavy se naplnily, takže jsem nakonec rád, za to naše "domácí stárnutí"... ()

harryy

Najsilnejšími v príbehu Benjamina Buttona sú intímne momenty, keď sa čas zdanlivo zastaví a dejiny sa ticho vytratia (chvíľky šťastia s Elizabeth a potom s Daisy). Škoda, že človeku nie je súdené uchovať ich večne hovorí Benjamin. Ale film to dokáže tak, že to občas berie dych. Napriek všetkým výhradám nakrútil Fincher zvláštnu úvahu o vzťahu filmu a času. Skôr zádumčivú, než hollywoodsky strhujúcu. 90% ()

lucascus

Kvůli první polovině filmu, která se poměrně dosti vleče, nedávám plný počet. Menší vadou na kráse je ještě scénář, který na to, jak slibnou látku nabízí, nebyl stoprocentně využit, dalo se z toho každopádně vytřískat více. Blanchett jako vždy skvostná a půvabná, Pitt zde dobrý (jinde ho většinou jako herce nesnesu) a epizodka s Tildou Swinton rovněž zajímavá, nejsilnějších je však asi poslední čtvrthodinka filmu. Filmu by prospělo výraznější sestříhání a zkrácení stopáže, na čemž jsem se shodl i se svými známými... Takže pojďme si do střižny. ()

Sany33

Podivuhodný prípad Bejamina Buttona je film plný lásky nehy a silného životného príbehu v ktorom sa do role hlavných hrdinov pasovali veľké esá hereckého priemyslu a už to dáva filmu veľmi veľké ambície na slušne natočenú životopisnú drámu. Mená ako Brad Pitt či Cate Blanchett sú každému filmovému fajnšmekrovi dobre známe a sú predzvesťou určitej štandardnej kvality. Herecké výkony, však nie sú to čo robí tento film takým výnimočným aby si odo mňa zaslúžil 5 hviezd, ale je to fenomenálny nápad a bravúrne napísaný scenár. Film rozpráva príbeh Benjamina Buttona od jeho narodenia, nič by na ňom nebolo nezvyčajné keby sa Ben nenarodil ako starček a každým rokom života sa staral mladším a mladším. Stretávame sa s množstvom životných situácií do ktorých sa Ben dostáva ale problém nastáva vo chvíli keď sa zamiluje, problém v tom, že on je deň odo dňa mladší a jeho láska deň odo dňa staršia. príbeh svojím tempom mi pripomenul iný fenomenálny film a to Foresta Gumpa. Rovnako posadený od narodenia až po koniec a s veľmi podobne silným osudom jednotlivca. No nič Ben si získal moje srdce a dokázal ma pripútať do filmového kresla na na 2 a pol hodinky čo sa v poslednej dobe podarilo iba málo filmom. 97% ()

lykan9

Když jsem film viděl poprvé, tak jsem si byl jistý, že jsem nic podobného ještě neviděl. Což je v mém měřítku jedna z nejdůležitějších věcí (spíš nejdůležitější). Škoda jen, že film má 166 minut. Díky tomu se ve filmu objevuje poměrně dost hluchých míst. Přesto si myslím, že se film stane v budoucnu kultovním a já se k němu budu velmi rád vracet. Být film kratší určitě bych hodnotil pěti hvězdami, takhle dávám nejvyšší stupeň čtvrté hvězdy. ()

Ichabod

Ačkoliv jsem si zprvu myslel, že Fincher točí tento příběh hlavně pro sebe, tak mne opravdu až téměř šokoval tím. že natočil jeden z nejlepších filmů, jaké má dosud na svědomí. Komorní příběh s obrovským srdcem se odehrává v příjemném tempu a když už si myslíte v polovině filmu, že víte jak to dopadne, tak začne z diváka ždímat emoce a prakticky už nepřestane. Vůbec jsem neměl problém přijmout celou tu nadpřirozenou myšlenku a o to víc jsem si fil užil. Pitt a Blanchett jsou jedním z nejlepších filmových párů, jež jsem dosud viděl. ()

MI-380

Přišel jsem o tři hodiny spánku, ale rád bych obětoval mnohem víc, přestože mi bylo skoro od začátku jasné, co se stane. Krásný příběh, krásná role pro Brada Pitta (stejně jako originálním Benjaminovým vývojem jsem byl nadšen jeho jasným a jednoduchým, skoro westernovým, projevem), krásná Kate Blanchet. Opět jejich dokonalá souhra. Fitzgeraldovy romány a povídky jsem přečetl snad všechny a Fincher mi je naprosto přesným vystižením jejich melancholické atmosféry dočasnosti a pomíjivosti všeho krásného dokonale připomněl. (Využití slova krása mám vybráno na rok dopředu.) 95%. ()

Warsheek

Rozhodně toto dílo nemuselo trvat 3 hodiny. I když je film velmi kvalitní a Pitt hraje na výbornou tak mě vlna empatie na kterou jsem čekal nezasáhla. Rozhodně stojí za shlédnutí, ale slzy nečekejte. ()

huli601

Keď som videl že film má 160 min., uvažoval som, či si ho pozriem. Tento film má jednu veľkú zvláštnosť on vás tak pohltí, že myslíte že ho pozeráte 2 dni, že ste prežili ten celý príbeh s nimi ale zároveň, že čas beží tak rýchlo (skvelý scenár) a zrazu, Kde je tých 160 min?? Miestami Burtonovská atmosféra s prvkami Veľkej ryby či Forresta Gumpa. ()

Pupidyk

Když člověk vidí fantastické ohlasy na tento film, jak ho mnoho lidí velmi chválí, a to i Brada Pitta atp, najednou se to člověku znelíbí, zkřiví se mu huba a začne hledat nedostatky. Já bych řek, že dost z těch lidí, co tento film kritizují, kdyby viděli, že je většinou lidí neoblíben a zatracován, vychvalovali by ho do nebes. - gen. zhukov ()

JekoRek

Ach jo. Tolik natěšenej do kina jsem nebyl už hodně dlouho. A co z toho? Skoro nic. Po opravdu extraordinárním začátku následovala nuda jak čtyři. Naštěstí zakončení celého filmu bylo přinejmenším uspokojivé. 70% ()

Amputace

David Fincher namísto další depresivní řežby servíruje "Burtonovsky" laděný pohádkový příběh a Oscarové ambice jsou patrné z každé jeho složky. Od hereckého obsazení, až po autentické zobrazení dlouhodobého časového vývoje (stejně jako v Zodiacovi Fincher precizně zvládá dobovou stylizaci) se jedná o "veliký" film. Samotný obsah filosoficky laděného děje pak z jakékoli pozice a na jakoukoli vzdálenost masíruje sentimentální ega citově podmanivějších osobností. Problém tohoto filmu však nespočívá v přeslazenosti, ani přetažené stopáži, ale paradoxně ve Fincherově režii - ten chlap zkrátka neumí podat pohádku tak, aby působila pohádkově. Našlápne dokonale; vytvoří legendu o dítěti, které se narodilo staré a postupně mládne, zvládne prostředí i celý proces "dospívání", ale dále už jen bezmocně balancuje na pomezí "forrestovské" cesty kolem světa a naproti tomu trpké příchuti životních útrap, aniž by se dokázal rozhodnout čemu obětovat veškerou svou tvůrčí snahu. Uvědomuje si, že vyprávět přívětivý a zároveň poučný lidský příběh plný jemu typické deprese je laťka zvýšená o několik příček, a proto nám předhazuje tři hlavní dějové linie, z nihchž v každé uplatní zcela odlišný přístup. První část je nádhernou neustále kupředu plynoucí pohádkou, druhá již zmíněnou "forrestovou" cestou a třetí tvrdým nárazem o dno reality. Netvrdím, že tyto tři části jsou v jednom filmu neslučitelné, ale rozhodně nemůžou fungovat, jestliže jsou divákovi nabídnuty odděleně, což v Podivuhodném případu Benjamina Butona nepochybně jsou. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby se téhle látky zhostil Tim Burton, z filmu vznikne přesně to, co jsem od něho očekával, protože právě on umí to kruté procitnutí na pozadí pohádkové alegorie, o kterém jsem mluvil. ()

Bagr_007

Velkolepý příběh o životě, režírovaný úžasným Davidem Fincherem, mi uhranul svou emocionální rovinou, výbornými hereckými výkony (Pitt u mě film od filmu stoupá) a triky na hranici s dokonalostí. Nejpodstatnější ale je, že během sledování jsem se nemohl zbavit pocitu, že sleduji něco mnohem víc než jen obyčejné oscarové drama. Ficher rozjíždí svou typicky dusnou atmosféru a to vše zasazuje do nádherného vizuálního hávu. Každý jeho další film je událostí a je jedině dobře, že konečně získal důvěru studií. Tu mou má už dávno. ()

cross

Po nepříliš zajímavém Zodiacovi mě David Fincher neférově podkopl kolena a naservíroval filmový příběh, který nejde charakterizovat jinak než že je to jednoduše krásný film. Buttonovo životní proplouvání je natočeno jedním slovem mistrovsky - originální kvalitní scénář, úžasná vizuální stránka věci (perfektní kamera, výprava, masky i triky), několik nezapomenutelných scén (úvodní příběh hodináře, válečná scéna na moři, osudový okamžik Daisy), oku lahodící herci a skvělá hudba - to vše dělá z Buttona dokonalou podívanou pro velké plátno... Fincher natočil film který vyčnívá z jeho filmografie nejen svým žánrem... Pomyslný půlbodík mohu sebrat jen za některé příliš vleklé scény a nekřesťanskou délku celého vyprávění... ()

jitrnic

Na jednu stranu je to stále velmi vysoký režisérův standard, na druhou stranu mě David Fincher tak trochu zklamal tentokrát poněkud nízkou inovativností (na čemž neobvyklý námět nic nemění) a kopírováním vypravěčských fíglů svých (filmařsky dost konvenčních) kolegů. Ze všeho nejvíc mi to připomínalo Forresta Gumpa (tím jak hlavní hrdina - odlišující se a sympaticky naivní tak jako mimochodem propluje dějinami 20. století, aniž by se vnitřně změnil plus postava kapitána hodně podobná poručíku Danovi) a vyprávění formou čtení deníku umírajícímu člověku (kdy čtoucí musí chvílemi přestat číst, jak je dojat) už použil Minghella v Anglickém pacientovi (a možná i někdo před ním, nevím). Co z filmu dělá zapamatováníhodnou událost je kromě Fincherovy technicky tradičně brilantní filmařiny mimořádně dobře fungující herecká spolupráce dua Pitt-Blanchett. Strašně moc jim to spolu šlapalo, nepamatuju, kdy se mi naposledy takhle líbil nějaký filmový pár. ()

zigíš

Prevelice prchavý zážitok vlažného snímku, ktorý vyložene nenudí ale neprináša nič na čo by som si musel po hodine spomenúť ... výborný scenárista predviedol rutinu, precenovaný režisér priemer a desplat štandart ... ve finále sa jedná o jednohubku nevalnej chuti vhodnú tak pre pacientov na pooperačnom ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010