V Kevinovi se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá... Tu pochybnou čest se s ním seznámit dostanou tři studentky, které původně vezl domů na prázdniny otec jedné z nich. Stačila chvilka a místo něj seděl za volantem podivný chlapík, který je místo vysvětlení uspal chemikálií. Později se probudí zamčené ve sklepní místnosti, kam za nimi záhy dorazí i jejich věznitel. Z rozhovoru s ním ale rozhodně nejsou o nic moudřejší, protože Kevin je evidentní magor. O nic lépe na tom nejsou ani jeho matka nebo malý Hedwig, kteří za nimi do podzemí chodí. Nenechte ale splést, přelidněno tu rozhodně není, všichni tito další věznitelé jsou jen produktem Kevinovy poruchy osobnosti. Pomoci se mu sice snaží psycholožka (Betty Buckley), ale zdá se, že na jeho mimořádné rozpolcení nestačí ani její letité zkušenosti. Vyznat se v něm pokouší i jedna z vězněných dívek, Casey (Anya Taylor – Joy), která chce Kevinova stavu využít k útěku. Jakožto holka s mučivým traumatem z dětství je navíc mimořádně odolný a vynalézavý druh se silně vyvinutým instinktem k přežití. Bude ho potřebovat. Kevinova čtyřiadvacátá osobnost se má každým dnem probudit a vše nasvědčuje tomu, že to rozhodně nebude kladný hrdina. (CinemArt)

Okara

McAvoy. Nic jinýho vás v tomhle filmu nemusí zajímat. To, co předvedl, je něco neskutečnýho. Z ženskýho výstupu včetně intonace a mimiky plynule přepne na šišlajícího klučinu a lusknutím prstu je z něj krutej sadista. Slzy, sliny, napnutý žíly, těžko věřit, že by to stejně zmákl ještě někdo jinej. Myslel jsem, že ve Sviňákovi ze sebe vymačkal všechno, ale ten chlap je jinde. A když se tak nad tim zamejšlim, nevybavuju si herecky lepšího filmovýho zabijáka. Nietzsche by z něj měl radost. Více zde. Nejlepší soundtrack z filmu: Kevin Wendell Crumb. 80 % ()

DwayneJohnson

Shyamalan je kouzelník a James bezesporu jeho nejlepší žák. Vtěsnat 24 různých osob do 116 minut filmu, tak to teda klobouk dolů. Zatím nejlepší kousek roku 2017. ()

predators

Proměny McAvoye fakt slušně zahrané, sám bych to líp nedokázal! Ženské postavy by se asi našly lepší, navíc neměly prostor "se víc ukázat". Účast Spidermana už byla přes čáru, ale atmosféra celkově dobrá! 60% ()

Slartibarkfast

Ne každé komorní představení zvládne svou obtížnost zaujmout diváka málem. Myslím, že právě u Rozpolceného se to úplně nepovedlo. Děj se vleče a ačkoliv je atmosféra tíživá a dramatická, měl jsem tendenci kontrolovat čas do konce, abych to už měl za sebou. Pár scén tam bylo vskutku zásadních a musím přiznat, že se mi vryly do paměti celkem bezpečně, ale jinak je to taková pomalá procházka s člověkem, se kterým si nemáte co říci. McAvoy zvládl svou roli a to je patrně jediné, co musím na filmu vyzvednout. Scénář mohl být alespoň trochu barvitější a ne tak děravý. Cítím tu malinko vliv japonských horrorů, když jsem sledoval už přehnaný závěr. Kevin měl tolik osobností, mohly se promítnout víc do reálného světa. Takhle to byly jen nekonečné monology McAvoye; občas dosti trapné. Osobně jsem celkem zklamaný, protože Vyvolený byl vyšperkovaný a zásadně lepší. Maličký odkaz v závěru byl jen ubohou vějičkou na diváky. Uvidíme, jak dopadne Skleněný. Tohle dílko ale znovu vyhledávat nebudu. 55% ()

Zodd

Poukazovat negativně na herecký výkon McAvoye by nebylo úplně fér, snaží se velmi silně, ale nemůžu si pomoct, že to celé až příliš vyvolává smích (a že se tehdy na projekci smáli), kde by nás mělo mrazit či bychom měli být znechucení. Ta role je vlastně velmi těžko uchopitelná, jak byla napsaná - možná kdyby Jack Nicholson ještě hrál a byl by mladší, dokázal by divy, o tom žádná. Ovšem feel těch nejstarších děl Shyamalana nějak nechytám, i když se snažím. Pointa fajn, ale potenciálně to tak nějak tušíte. Druhá “skrytá” pointa vychází lépe, avšak natočením jistého novějšího filmu to Shy  nešikovně vyspoileroval - možná více, než si sám přál. ()

silentname

"Split" bolo jedno z veľkých očakávaní. Mám celkom rád filmy od M. Night Shyamalana, aj keď mal skutočne parádne faily vo filmoch ako The Last Airbender alebo After Earth. A mám pocit, že posledné roky sa snaží byť opäť kvalitným režisérom a ukázať, že má talent. A musím povedať, že snaha sa cení, a keď si k tomu pridáme aj skutočne dobrý thriller, tak som veľmi spokojný. "Split" ma skutočne dostal od začiatku až do konca a musím povedať, že postavy ma brali, herecké výkony boli skvelé a aj podanie ich príbehov bolo podľa mňa absolútne skvelé. Nič sa rýchlo neprezrádza, nič na vás režisér nevystrelí okamžite, ale pomaly spoznávame týchto hrdinov a dozvedáme sa o nich viac a viac. A musím povedať, že to skutočne funguje. James McAvoy je vynikajúci v tejto role a užíva si to nesmierne. Stojí ho za to vidieť v tejto role. Som nadšený z filmu a teším sa, s čím príde Shyamalan nabudúce. Mám rád dobré thrillery a vždy sa teším, keď sa k nejakému dostanem. A tento ma rozhodne nesklamal. Hodnotenie: A- ()

Yoshitsune

Být rozpolcený u tohohle filmu, neni na místě, Shyamalan se vrátil a natočil film, který vás udrží napnutého od začátku do konce. A přestože sem viděl trailer a tak nějak sem tedy věděl, co ve filmu bude, tak přesto mně to nepřipravilo, na to co se skrývá v Kevinově mysli. Hrdinka Casey je perfektním příkladem, co by mněl člověk dělat, když ho někdo unese, zatímco její "kamarádky" sou pravým opakem. Herečka Anya Taylor-Joy, zde předvádí vynikající výkon a po tomhle filmu, se jí nabídky budou jenom hrnout a přitom, v minulém roce, to byla taková malá šedá myška a prosím. James McAvoy překvapil, co osobnost, to jiný člověk, jinak mluví, jinak se obléká, jinak uvažuje, je tedy škoda že se nám nepředstavili, další osobnosti, ale jasně to by se těžko vešlo do jednoho filmu. Je zde sice absence nějakého velkého násilí, i když jedna scéna, byla tedy dost drsná, ale o tomhle ten film neni, naštěstí zde nejsou ani otravné lekačky, jen čistá hrůza, z toho kdo bude u světla. Navíc Shyamalan to geniálně propojil s Vyvoleným, takže čistá pětka a doufám že Shyamalan bude dál točit, takovéhle filmy, kdy si bude hrát s divákem a bude ho udržovat v nejistotě, pač to mu jde skvěle. ()

Ratemus

McAvoye mám rád a tohle zahrál bravurně, ale 23 osobností jsem nepoznal, stěží pět a to maximálně. na tři polonahé holky se krásně koukalo a já jsem spokojenej, závěr je jen třešnička na dortu. Napětí a mysterie z dob Vyvoleného, Šestého smyslu a Znamení je však už dávno pryč. ()

PetrPan

Sedm, a z toho jen tři opravdu výrazně, z třiadvaceti slíbených osobností není mnoho. V tomhle ohledu mne Rozpolcený docela zklamal. Na druhou stranu chápu, že pro tuhle de facto komorní hříčku by pestrá přehlídka různorodých já byla spíš na obtíž. Shyamalan tu není ani oslnivý, ani překvapivý, pokud se dá jeho výlet do světa porušené identity nějak charakterizovat, tak snad jako zadumaný. Může mysl pozměnit tělesnou schránku? Odpověď na tuhle otázku je leitmotivem celého filmu, a tak se to rozhodně dozvíme. Ovšem až v posledních zhruba dvaceti minutách, do té doby se divák potýká s lehce thrillerovou zápletkou s třemi unesenými děvčaty a strach nenahánějícím McAvoyem. Z letargie příliš nevytrhnou ani vzpomínkové flashbacky ústřední hrdinky Casey, jejichž nepatřičnosti sice nakonec dodala opodstatnění jistá epizoda s „hravým“ strýčkem, přesto ani z nich nijak nemrazí, a u tohohle žánru je to docela podstatná závada, nemyslíte? Tři, a to i proto, že odkaz na Vyvoleného se u mne taky míjí účinkem ()

Happens

Myšlenka filmu, byť není nová, je úžasná a uchvacuje provedením a scénářem. McAvoy táhne film, perfektně podaná každá identita zvlášť. Film od prvního okamžiku vtáhne do děje. Shyamalan umí gradovat napětí, nicméně na konci filmu trochu zbytečně přestřelil tou mutací - nebylo to nutné. Ale závěr mě donutil dát pátou hvězdičku: v slabosti je síla, jen extrémně zlomení lidé se dostali na vyšší vývojovou úroveň. Krásná idea. Ať žijí blázni, ať žije víc osobností v jednom těle. ()

eLeR

Mám rada Jamesa. Ani tu ma nesklamal. Na plátne si síce strihol len pár tých osobností, ale užívala som si - a hlavne on - každú jednu. Atmosféra záverečnej časti filmu bola úžasná, a to vďaka skvelej kamere a znepokojivej hudbe. Nápad zaujímavý a ja som zvedavá, s čím príde pán režisér nabudúce. ()

Arsenal83

Jeden herec má zahrať toľko osobností, že nakoniec je celý film postavený na jeho schopnosti hrať a dejová linka je nejak v úzadí. A keď sa konečne objaví, je prekomplikovaná. V prvom rade nedáva zmysel, prečo tak narušený jedinec je vlastne na slobode a chodí si za svojou psychologičkou. Okrem toho je tam tá psychologička úplne zbytočná, stačilo urobiť thriller s väznenými holkami a možno by to bolo dobré a nervy drásajúce. Ale nič z toho to nebolo. Absolútne tu chýba napätie, a to je v takomto žánri neodpustiteľné. ()

Chrustyn

Že by se Shya tímto filmem definitivně vrátil na výslunní. V mých očích ještě úplně ne, ale rozhodně to je jeho nejlepší film od Vyvoleného. Nápad slušný, McAvoy je ďábel (ačkoliv občas dost přehrává) a závěrečný zvrat-propojení, potěší všechny režisérovy fandy, kteří nad ním zlomily hůl. Nic přelomového, ale má to něco do sebe a v některých částech film dokáže strhnout. ()

Visáč

"Kanye West is my main man." Fantastický McAvoy. A o tom, že je Shyamalan späť vo forme, som sa definitívne presvedčil pri záverečnej scéne v bare. Nepatrím zrovna do režisérovho fanklubu, ale to tematické premostenie do minulosti bolo prinajmenšom pozoruhodné. ()

SeBig

O špetku lepší než “první” díl, díky McAvoyovi a jeho talentu sehrát víc xichtů, jinak je to úplně k ničemu, co se příběhu týče. ()

classic

Scenár - hlúpy, hlúpejší, najhlúpejší. Film - dobrý, zlý, najhorší. 3 hviezdičky, 60 %, udeľujem najmä kvôli obetavému výkonu, sympatického herca - Jamesa McAvoya, ktorý si zahral monumentálneho SCHIZOFRENIKA, ktorý disponuje 23. osobnosťami v jednej osobe. Ten, ako Kevin, s voľakedy dávnou traumou z detstva, si postupne v sebe začal pestovať svoje horšie - lepšie : alter egá, od 9. ročného chlapca Hedwiga, ktorý miluje Kanye Westa, a vie parádne tancovať, cez ženu Patriciu, v strednom veku, až po lídra Dennisa, či taktiež chlapíka, menom Barry, ktorý chodí pravidelne na stretnutia, so svojou psychologičkou. Tieto jednotlivé osobnosti, ktorých je celkovo 23, pričom začína sa schyľovať k 24, z ktorej sa vykľuje akási beštia, to všetko obsahuje v sebe Kevin, ktorý jedného pekného dňa, unesie 3 dievčence, spred parkoviska, tie umiestni do akéhosi suterénu, či skladu, pod zoologickou záhradou, kde pracuje, ako údržbár. Casey, Claire a Marcia, postupne zisťujú, že Kevin, je veľký MAGOR, a jedna z nich, chce toho využiť. Jedná sa o prvú hrdinku, ktorej sa počas pobytu u Kevina, premietajú FLASHBACKY, z minulosti, čím si prešla, ale najmä to, prečo si stále zachováva čistú hlavu, na svojho tzv. nepriateľa, ide psychologicky. Trochu sa tu miesi legendárne PSYCHO, ALFREDA HITCHCOCKA, ktoré zrejme OBDIVUJE SHYAMALAN, ktorý si raz povedal : „Čo tak napríklad znásobiť Normana Batesa, aspoň 20 krát !!! Čím viac, tým lepšie. Napíšem scenár, a bude z toho dobrý horor, čo poviete” . Takto nejako zrejme uvažoval pri písaní scenára. Áno, zo Psycha, je LEGENDA. Tam nepotrebovali toľko osobností, v jednej a tej istej osobe. Teraz je v móde, aby sa všetko stupňovalo, znásobovalo, lebo si to vyžaduje doba / publikum ? Ale nerozumiem tomu, načo toľko tých osobností, keď sa len s hŕstkou z nich pracuje vo filme. Barry chodí ku psychologičke. Tejto staršej doktorke, ktorej sa po akejsi chvíli začne niečo poriadne nezdať... Bude sa v tom vŕtať. Tuší, že Barry, nie je Barry... Počas diania s babami, je na pár minút každý jednotlivec ( Kevin a jeho druhé ja... ), ale ani jeden nestojí za povšimnutie ? ! Manoj by mal asi skončiť s filmovaním ? Dávne časy so Šiestym Zmyslom a Vyvoleným, sú dávno v nenávratne, nepochopil som na konci Splitu, mikro cameo Brucea Willisa, ktorý si práve zahral hlavné úlohy v oboch zmieňovaných filmoch. Zúfalosť, voľakedy výborného režiséra, ma momentálne napadá ! Okrem McAvoya, ma nezaujali ani tie krásne babenky, ktoré na seba pútajú veľa pozornosti, aspoň niečo. Z troch, hrá ako tak, za pritiahnuté vlasy, Anya Taylor - Joy, ktorú som videl v minuloročnej Čarodejnici, pokiaľ sa táto baba ešte posnaží, zlepší sa. Tie ostatné dve dievky, jedna má pekný výstrih, druhá je v spodných nohavičkách, nestoja ani za „fajku” dymu. Na čas sa obe vytratia z plátna. Koľkokrát som si vravel : „WTF” ! Film má dobrú kameru a zvuk, ale prevažuje v ňom hlúpy scenár a réžia ! S božou pomocou som sa nakoniec zmiloval na tento priemer, ktorý zachraňuje McAvoy. ()

korbitch22

Nečíst kdo neviděl, spoilery. Zatímco u posledního mistrova ''hororu'' jsem šel s hvězdama dolů za reálnější konec a thrillerovou pointu, tak u Splitu je to přesně opačně. Ze začátku se spíš hodně mluví a nevím, jestli je číslo 23 nějak důležité krom filmu s Jimem Carreym nebo je to Shemaleovo oblíbené číslo, ale těch osobností je zbytečně moc a jsem si naprosto jistej, že jich McAvoy nepředvede na plno ani deset, navíc plně využívá pouze tři. Tak jak tak je to od něj naprosto fenomenální herecký výkon a i když jsem měl k ukecanému pojetí filmu výhrady a zadržené holky by mohly naprosto bez řečí utéct snad 10x (občas jsem byl opravdu odhodlaný jít s hodnocením pod 3*) dokáže ten zatracený Ind držet diváka tak nějak v napětí a naprosto famózní půl hodinkou na konci si doslova zachránil prdel. Hororová pointa dala filmu neskutečný říz, nadchla mě a McAvoy tu odvedl snad životní výkon. Není to zdaleka strhující nebo dokonce výtečný film, je jenom dobrý a díky pointě a finiši hodně dobrý. Navíc finální odkaz tomu celému přiřkne universum, na které se opravdu těším i přesto, že mě Vyvolený kdysi vůbec nenadchl, ale jsem donucen si ho tedy zopakovat. Shemale zase boduje a i když svého jasného věhlasu už nikdy nedosáhne, tak se nám aspoň Poslední vládce větrů snaží dávat dobré důvody, abysme se mu po 10 letech bídných píčovin už nemuseli smát, ale jen uznale popotlesknout, 75%. ()

Marze

Rozpolcený podle vlastního scénáře, inspirovaného skutečným případem člověka, který v sedmdesátých letech spáchal řadu zločinů (resp. některé z jeho mnohých identit je spáchaly, aniž by o tom ty zbývající identity měly tušení), ale jde skutečně o inspiraci jen velmi volnou. Především, a je to jedna z výtek, které k filmu lze mít, v příběhu v jeho poslední třetině dojde k přelomu, kdy z fáze „to by se ve skutečném světě teoreticky stát mohlo“ přejde do fáze „to by se ve skutečném světě stát rozhodně nemohlo“. Zkrátka film působí celou dobu celkem realisticky (včetně toho střídání identit a věznění tří dívek), jen aby to pak všechno během pár sekund smetl ze stolu (nebudu prozrazovat čím přesně). Což je škoda. ()

heyda

Doporučuju o tom nic nevědět, potom si užijete nevšední psychologický thriller, který se směle může zařadit mezi elitu. Noční Šjamalan vstal z mrtvých a spolu s Oskarovým výkonem Jamese McAvoye nám naservíroval pecku, která se hluboko zarývá pod kůži. Tohle prostě nejde odbýt jen 4 hvězdama !!! ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback