V Kevinovi se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá... Tu pochybnou čest se s ním seznámit dostanou tři studentky, které původně vezl domů na prázdniny otec jedné z nich. Stačila chvilka a místo něj seděl za volantem podivný chlapík, který je místo vysvětlení uspal chemikálií. Později se probudí zamčené ve sklepní místnosti, kam za nimi záhy dorazí i jejich věznitel. Z rozhovoru s ním ale rozhodně nejsou o nic moudřejší, protože Kevin je evidentní magor. O nic lépe na tom nejsou ani jeho matka nebo malý Hedwig, kteří za nimi do podzemí chodí. Nenechte ale splést, přelidněno tu rozhodně není, všichni tito další věznitelé jsou jen produktem Kevinovy poruchy osobnosti. Pomoci se mu sice snaží psycholožka (Betty Buckley), ale zdá se, že na jeho mimořádné rozpolcení nestačí ani její letité zkušenosti. Vyznat se v něm pokouší i jedna z vězněných dívek, Casey (Anya Taylor – Joy), která chce Kevinova stavu využít k útěku. Jakožto holka s mučivým traumatem z dětství je navíc mimořádně odolný a vynalézavý druh se silně vyvinutým instinktem k přežití. Bude ho potřebovat. Kevinova čtyřiadvacátá osobnost se má každým dnem probudit a vše nasvědčuje tomu, že to rozhodně nebude kladný hrdina. (CinemArt)

vteco

M. Night Shyamalan se po průserech v podobě Po zániku Země a ještě horšího Posledního vládce větru vrací zpět na výsluní. Tentokráte ovšem upouští od šokujících závěrů a plně se věnuje postupnému předávání a odkrývání indícií, což ocení nejeden bystrý či všímavý divák. Příběh postavy Kevina, který v sobě skrývá 23 různých osobností, zanechává v podstatné části stopáže zvědavost, kdo další by se mohl na tváři a v hlasu opravdu heroického McAvoye objevit. Ten svým typicky hereckým přednesem bodoval na všech frontách, jak u devítiletého nadaného tanečníka, který působí vtipným a zároveň velmi zneklidňujícím dojmem, tak u nekompromisního Dennise. Jako důležitý prvek je zde i mladá a logicky smýšlející Casey, kterou sledujeme ve dvou časových rovinách a nutno podotknout, že její příběh rozhodně na klidu nepřidává. Podmanivou atmosféru snímku tvoří nejen psychologický faktor, ale i zlověstná hudba, precizně vyšperkované záběry ve stísněných prostorách notně připomínající druhý Cloverfield a celková hra s prvky kamery v čele se statickými a hlediskovými záběry. Škoda lehce přemrštěného závěru, který ale nijak výrazně nepřekročí pomyslný strop a zůstává tak relativně dobře stravitelný. Závěrečná pointa je opravdu vynikající a celkovému filmu dává skvělý rozměr. [85%] | Kino ()

misterz

Tak neviem, mierne sklamanie. Vzhľadom na hodnotenie a režiséra, ktorý dokáže vo filme narábať s atmosférou, som čakal niečo lepšie. Práve v tomto smere ma film najviac sklamal. Niečo atmosféry, aj napriek absencii gore a násilností, by sa tu našlo, ale dobré scény rýchlo striedali tie slabšie, v ktorých sa atmosféra zase strácala. A tak dokola. Stabilnejší sa mi zdal len koniec, ale to je zase pochopiteľné vzhľadom na vyvrcholenie deja. Na kvalite dosť ubralo aj občasné hlúpe jednanie postáv (napr. prečo ho nenapadli keď bol najzraniteľnejší - ako dieťa?...). Celkový dojem však z väčšej časti zachránil J. McAvoy, ktorý toho ľudského chameleóna zvládol na jednotku a hlavne pre diváka pútavo. Lepší priemer. 65/100 ()

HAL

Jestli si některý z hollywoodských scénáristů zaslouží, aby mu byly jeho dokončené scénáře kradeny pod rukama, a přepisovány nějakým schopným řemeslníkem, tak je to Shyamalan. U něj kvalita filmu vždy závisí jen na tom, jak moc se mu jeho snad pokaždé brilantní nápad, na kterém ten který jeho film stojí, podaří zprasit neumětelským rozvedením detailů zápletky. Split má naštěstí blíž k těm jeho nejlepším než k nejhorším filmům, logika hapruje sice občas až bolestivě viditelně a zamýšlet se nad dějem hluboce je neradno, ale jsou to jen krátké extrémy po kterých se vyprávění vrátí do snesitelnější smysluplnosti - takže na rozdíl od většiny jeho filmů z poslední doby, tu zápletka i vyvrcholení pořád zůstává na rozumně uvěřitelné úrovni, a zachová si tak potřebný emocionální dopad v závěru. A ta finální tečka, ta vyloženě potěší. Že za povedenost filmu může hlavně geniálně creepy chameleon MacAvoy je ovšem zcela jednoznačné. 7/10 ()

Vančura

Fascinující herecká kreace Jamese McAvoye (během projekce jsem si mnohokrát vzpomněl na jeho nedávnou roli Frankensteina ve filmu Viktor Frankenstein, která mi přijde poměrně podobná). Většinu mé pozornosti ovšem strhla Anya Taylor-Joy - jaké úchvatné stvoření! Byl jsem z jejího nadpozemského zjevu zcela uchvácen a pravděpodobně jsem se včera v kině zamiloval. Ovšem zpět k filmu - líbil se mi asi podobně jako třeba z poslední doby film Ulice Cloverfield 10 - námět o pošukovi, který do svého brlohu unese vyhlídnutou krasotinku (eventuálně více vyhlídnutých krasotinek) mi přijde poměrně atraktivní - naopak ty mnohočetné osobnosti bych z děje klidně oželel, byť na nich film samozřejmě stojí (možná z toho důvodu mě strašně nudily všechny dialogy Kevina s jeho psycholožkou - podle mě to jsou nejméně záživné části celého filmu). Film se v závěru posune do trochu jiné roviny, která - s vydatnou pomocí zlověstné hudby - mě trochu zaskočila, ale nemám s tím problém. Celkově za mě vcelku fajn večer v kině - a hlavně, och, onen zásadní objev zvaný Anya Taylor-Joy! ()

mzss1

|92%| Viděno v kině. ROZPOLCENÝ je film, na který jsem se na velké plátno nechystal. Nicméně, na poslední chvíli jsem se rozhodl, že to zkusím. Trailer mě moc nezaujal, očekával jsem nudnou a nejspíš i nelogickou slátaninu. No, dostal jsem opak. Je to opravdu kvalitní a inteligentní snímek, který jistou originalitu prostě má. James McAvoy zvládl roli rozpolceného přímo mistrovsky. Tohle nepíšu jen tak, ale jemu bych nějaké to ocenění prostě přál. Minimálně zlatý glob. Přímo sehrál bombastický výkon! Scéna kdy hraje jednu ze svých postav, postavu Hedwiga, který dovádí při poslechu cd – to jsem se fakt zasmál. Jinač, tu máme samozřejmě i funkční atmosféru, která víc a víc sílí v druhé polovině snímku. Ke konci je tu určitý aspekt, který bych tu nedával, ale dá se to pochopit, je to prostě sci-fi. Film jako celek tu ještě určitý potenciál měl. Přidal bych klidně minimálně 20 minut na ještě větší rozvinutí a vysvětlení tématiky několikanásobných postav rozpolceného, ale nevadí. Přesto je to skvělá záležitost, na kterou se budu dívat čas od času opakovaně. Celé je to vlastně postavené na postavě rozpolceného. Za zmínku stojí i dobrá hudba. Ostatní herecké obsazení je rovněž v pořádku. Anya Taylor-Joy zvládla svou roli dokonale. I postava psycholožky mi zde seděla. Režisér to skutečně dokázal. Od něj jsem viděl jen pár filmů a moc mě nezaujali. Známé a údajné pecky Vyvolený a Znamení mi moc nesedlo a byl jsem rád, když jsem je alespoň zařadil do průměru. Akorát Šestý smysl mě bavil. No, tohle bylo jiné kafe, klobouk dolů. A jako bonus tu na úplném konci nečekaně (v posledních pár vteřin) uvidíme známého herce. Jakého? Neprozradím. ;) DNE 16.5.2017 měním hodnocení na 5*. Je to opravdu mimořádný počin se spoustu skvělých nápadů a skvělým McAvoyme. Jako bonus zajímavé flashbacky hlavní hrdinky, kdy jí její strýc tak hnusně zneužíval. Jeden z nej filmů Shyamalana ! ()

liskam

Eště že jsem normální homosexuál s heterosexuálními sklony který má rád školački a hraje si s mrtvými zvjeřátky, disgrafick, dislecktyck, mírný autysta, sylný socyopat s ikvé kolem dokola šedesátpjetky se sebevražednými sklony. Bejt takovejdle magor jako ten typ v tomdle bijáku, tak se snad zabyju. ()

kingik

O Honzovi a Barušce reloaded. Z původního obsazení zůstal jen Kemr, ten si nyní říká James McAvoy a výrazně omládl. Teď čeká na svoji 24 identitu s názvem Bestie, jedná se o perzonifikaci jednoho předního českého politika, jehož příjmení taky začíná od B. No, nic jsem dopředu neprozradil, nemusí to být zrovna ten, koho myslíte, může to být Blbec, Bačkora, Bumbrlíček, Brumbál, Brambas...Lokace zůstaly v podstatě stejné. Ano, 80% děje se odehrává ve sklepě, rozpočet tedy nijak nebyl zbytečně navýšen. McAvoy už nepolyká po vzoru Kemra klíče, unáší namísto jedné holky rovnou tři děvčata, hezčí, prsatější a herecky zajímavější než byla původně obsazená Konvalinková. A co je záměrem Bestie? Obrat důchodce o jejich úspory. Jejich zájmy přišla hájit postarší psycholožka. A i když by peníze přišly na krmivo pro zvířátka v zoo, co se nachází nad sklepením, tak je zásadně proti tomu, neboť i důchodci mají své potřeby. Když nebudete film brát moc vážně, možná, že by se vám mohl i zamlouvat. Jenže já jsem nechtěl vidět satirickou šarádu s hororovými prvky a s rozverným McAvoyem, chtěl jsem vidět působivou sondu do duše pana Magora (kupodivu to není od B) v pořádném hororovém balení, dobrá, pana Blbce (to už je od B). McAvoy se svými identitami příliš hrůzy nenažene. Z těch slibovaných 23 identit se vyjeví jen sotva čtvrtina, které určitě nejsou nijak děsivě pojaté, ale spíše legrační až zábavné (viz tanec Magora v jeho pokojíčku s přehrávačem u "okna"). A většinou filmem prostupovala nuda. Strašně všechno zdlouhavě pojaté, žádný cit pro dynamiku. Napětí se dostavilo prakticky až s příchodem finále. Finále tedy taky žádný zázrak. Tvůrci nápad z jedničky, tedy roztažení mříží holýma rukama, dotáhli do příjemného absurdna. A přidali i další prvek - lezení po kolmé stěně. Nové obsazení je zajímavé, režie občas podmanivá a technicky zdatná, až na neuhlídaný stín kamery v jednom z retrospektivních záběrů z lesa. Opět mě ale M. Night Shyamalan o svých mimořádných kvalitách nepřesvědčil. scénáře píše pořád hrozné. V globálu se mně film nelíbil, v jednotlivostech má své světlé i temné chvilky. V podstatě se tedy jedná o mimořádně Rozpolcený film. 6/10 ()

Snorlax

Smutné je, že nejvíce napětí ztratí horor v závěru, jako kdyby Shyamalanovi došly tvůrčí síly. Ale jinak je to rázné a přímočaré dílo, které si poradí i bez šokujících vizuálních efektů. ()

dr.horrible

Shyamalan natočil jeden vyslovene zlý film, dva alebo tri (pod)priemerné a inak samé pecky. Split je prvýkrát niečo medzi. Ako thriller nič proti ničomu, toho nadprirodzena je tam buď veľa alebo málo, ale hlavne - a nech mi nikto netvrdí, že nie je sklamaný - načo, vole, vymyslí príbeh o 23och rôznych identitách a vo filme potom ukáže možno šesť? Pri väčšine sa neunúval vysloviť ani ich mená. Ešte aj ten McAvoy je nevyužitý a to sa fakt snažil. Takže neni zle, mohlo byť lepšie, a okrem spomínaného ústredného herca u mňa dilemu z nerozhodnosti ohľadom hodnotenia smerom nahor zaokrúhlila ešte Anya Taylor-Joy (v tej babe niečo je a funguje to v súčasnom USA rovnako perfektne ako medzi čarodejnicami anglického vidieka 19.teho storočia) a tá maximálne wtf posledná scéna s odkazom na Shyamalanov najlepší film, ktorý sa dočká pokračovania? Spin offu? Prosím, nech to neni len prvoplánová cameoidná geek haluška! 70% ()

HoneyBunny

James McAvoy je jeden z nejlepších herců své generace a tady máte jasný důkaz. To, jak během jednoho záběru přechází z jedné osobnosti do druhé, je fascinující sledovat. Gesta, mimika, hlas, přízvuk, držení těla. Plakát k filmu by mohl svádět k tomu, že uvidíte kolem dvaceti osobnosti, ale ve skutečnosti jich film ukáže jenom asi pět nebo šest. Škoda, že McAvoyovu výkonu už neodpovídá i scénář, který je velice prvoplánový a zkušený divák ho brzy dokáže předvídat. Díky zvládnuté technické stránce a režisérskému řemeslu ale Shyamalan dokáže vytvořit dobrou atmosféru. Nic, na co je potřeba pět ódy, ale taky žádná tragédie. PS (*spoiler*): Máme tenhle film chápat jako origin movie záporáka (Kevin), se kterým se třeba v budoucím filmu utká jeden nejmenovaný Shymalanův hrdina? ;-) ()

Tsuki

Tohle bych nazvala opravdu strhující a maximálně napínavou podívanou. Vyšší hodnocení tomu nedávám jen proto, že zkrátka nejde o můj typ žánru (horory a děsivé filmy nevyhledávám a když už, stačí mi je vidět jednou). Rozhodně ale jde o jedno z mistrovských děl Shyamalana a navíc tomu hodně přidává právě ten psychologický rozměr. Děsivé to ale je až na půdu, to se musí nechat - v divákovi to zanechává jakýsi znepokojivý pocit. Každopádně ale nejde nežasnout nad výkonem Jamese McAvoye. Ta změna "energie" v každé z těch postav! A výborně mu svým hereckým "napětím" sekunduje Anya Taylor-Joy. Dále film nabízí i zásadní myšlenku - opravdu lze svým vnitřním přesvědčením natolik změnit to, jakým člověkem jsme? Ve filmu jde sice o extrém, ale rozhodně jde o námět k zamyšlení. ~(4,3)~ ()

Anderton

Na posledných dvoch Shyových filmoch sa mi páči, že sa z nich vyliahlo niečo iné, ako som očakával. Možno to bude novým produkčným zázemím, alebo výrazne nižším rozpočtom, čo je ale spôsobené najmä výškami výplat. The Visit považujem za mierne nedocenený a trochu nepochopený, respektíve nedostatočne interpretovaný malý film, Split sa už ale dočká širokého uvedenia a reklamy a asi zarobí aj slušné peniaze. Split stojí na hereckých výkonoch ústredných dvoch postáv, ktoré majú "niečo málo" spoločné. Od polovice som čakal jeden zvrat, ktorý by mi pripadal vzhľadom na prebiehajúci dej celkom logický, ale bol by som sklamaný z toho, že nie som prekvapený a bolo to nakoniec inak. Po poslednom zábere ale všetko predchádzajúce vidíme v novom svetle a tipujem, že pokiaľ sa nebudete príliš prehrabávať v reckách a komentároch, tak nemáte šancu na to prísť. Ono je to totiž pointa z úplne iného súdka, ako doposiaľ Shy vo svojich lepších filmoch na nás pripravil a osobne myslím, že je prekvapivá preto, že....no to je jedno. ()

Kudly4

Čekal jsem nudu, ale nakonec to byla celkem příjemná nuda. Horor to není ale ani náhodou. Vůbec nečekejte 23 osob, ale maximálně 5 což mě celkem zklamalo, ale chápu a ten kdo neviděl související film Vyvolený a čeká na tu třešničku v závěru, tak bude asi zklamaný stejně jako já. (edit - Vyvolený zhlédnut) Čtvrtá * za Annu Taylor. ()

Frajer42

Spoilery! Shyamalan podobné filmy umí a já mám jeho rukopis velmi rád, není tedy vůbec překvapivé, že jsem se na jeho film brutálně těšil. Zpočátku jsem byl mírně v rozpacích. Dostal jsem něco jiného, než jsem si představoval. Postupně se z filmu však vyklubala celkem milá záležitost, ve které si James McAvoy zahrál na opatrovníka tří nevychovaných děvčat, a to rovnou ve 23 různých identitách. Z neustálých flashbecků dost okatě vyplývalo, že bude hlavní hrdince udělena milost na základě podobného traumatu z dětství, kdy bylo oběma dopřáváno nadbytku nechtěného sexu s příbuznými. Tvůrci se v závěru pokusili diváky přeci jen zviklat, ale nakonec se uchýlili k očekávanému rozuzlení. Tím nejzajímavějším na celém snímku bylo samozřejmě postupné odhalování identit hlavního hrdiny. Navštěvoval také psycholožku, takže divákovi nebylo umožněno, aby se v jeho poruše ztratil. Vše bylo uváděno na pravou míru dokonce v předstihu. S ohledem na kvalitní závěr se přikloním spíše k ošklivějším 4 hvězdám. Nejsem vůbec zklamán, ale očekával jsem podstatně intenzivnější jízdu. ()

leila22

Na výkon McAwoya tak skoro nezabudnem. Osobne ho považujem za najlepší od toho Leovho v Revenantovi a pokojne by som mu hneď teraz jednu zlatú sošku odovzdala. Teda nie jemu, ale Denisovi, či vlastne Hedvigovi alebo...? Film nie je dokonalý, ale nenudil ma, ani neurazil. Dokonca aj napriek závažnosti pribehu dokáže miestami pobaviť (dance na Kanyea Westa). Sice má aj slabšie miesta, v rámci žánru už ničím neprekvapujúce, na druhej strane prevyšujú kvalitné herecké výkony a všetky pestré osobnosti, ktoré sa v McAvoyovi počas filmu vystriedajú na konci doplní tá najzaujímavejšia s číslom 24. A na tú sa teda sakra tešte. ()

AppleCore

Aby finále mělo na diváka ten správný impact, musí být dobře seznámený s Shyamalanovo předchozí tvorbou (minimálně s prvními třemi filmy), pokud tomu tak není, nejenže se konec mine účinkem, ale vlastně film ani správně nepochopí! Split totiž - jakkoliv tuctově se v úvodních minutách jeví - není vůbec tradiční thriller. Čím více plyne svému konci, tím větší smysl dává a diváka ková hlouběji a hlouběji do pohovky. Shyamalan složil reparát za předchozí šílenosti a jako bonus se vydává rozbít Marvel! K pěti hvězdám kousek chybí, přesto je dám! ()

MikeCool

Proč nezfilmovat rozpolcení osobnosti autisty hned s 23. osobnostmi, že? Brilantní nápad na hororový thriller, který nemá obdoby. Skvělá práce. ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

Kothy

M. Night Shyamalan natočil po dlouhé době konečně slušný film. Nápad je docela zajímavý. Hodně dobrý je i výkon Jamese McAvoye. Ten hraje Kevina, který má v sobě 23 osobností. Nejčastěji ale vidíme čtyři z nich. Z těch holek je nejzajímavější Anya Taylor-Joy, která má před sebou slušnou budoucnost. Postupem filmu odhalujeme její miulost a traumata z dětství. Psychologicky je to opravdu slušně zvládnuté. Taky to má být spin-off Vyvoleného. Bruce Willis má na konči štěk. Uvidíme, jestli bude nějaké pokračování. "Budeme si hrát na zvířátka." ()

boshke

Jak již potvrzeno třeba pány DiCapriem či McConaugheym, není radno si herce škatulkovat dle pitomých romantických filmů, kde hráli (v tomto případě nudné Pokání). McAvoy sice už svoje kvality potvrdil v jinačích filmech (třebas Filth), ale zde se ukazuje opět v novém světle, respektive v hned několika nových světlech. Není to úplný top, u kterého dvě hodiny nedýcháte, až takové tempo a atmosféru to nemá, ale dobře natočené a skvěle zahrané to je... 80% ()

AllShallFall odpad!

77% ČSFD populace muselo po shlédnutí této dvouhodinové mega kokotiny stříkat blahem. Zajímalo by mě, kde, kdo a proč sem napsal a označil tenhle film, za horor? Ajo vlastně. To utrpení, ta bída, ta nezáživnost, nuda, nesmysl, to je horor, to je drama a tragédie. Opět jsem se nechal unést zdejším hodnocením. Děkuji za doporučení. Proseděl jsem zase o kus větší díru do gauče. ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback