Death Note - Zápisník smrti

• Česko Zápisník smrti (více)
Animovaný / Drama / Krimi / Mysteriózní / Psychologický / Thriller
Japonsko, (2006–2007), 14 h 11 min (Minutáž: 23 min)

Předloha:

Takeši Obata (komiks), Cugumi Óba (komiks)

Kamera:

Kazuhiro Jamada

Epizody(37)

Saroman

První polovina dost dobrá, ke konci nemastný neslaný. Soudrack supr, postavy zajímavý jen v tý první půlce. // 70 % ()

ZeminaCZ

Anime, které není přetažené za vlasy, kde postavy nemají super schopnosti, na obří vesnice neútočí veliké kolosy, či nesázej na potoky krve. Death note se drží při zemi a lehce se odlišuje od žánru. Souboj dvou inteligentních bytostí na bázi hry stínů je skvělý. O tom, jak jeden středoškolák páchá vraždy na dálku, když mu stačí jen jméno a do toho proti němu stojí stejně inteligentní detektiv co vyřešil každou záhadu je velice zajímavým motivem na seriál. ()

Lendak

"Maybe you outsmarted me, but I outsmarted your outsmarting."_____Toto je moje prvé a posledné stretnutie s Anime. Mne proste ten ich štýl písania veľmi nepasuje, ale to neznamená, že to je hneď zlé. Námet je veľmi silný a zaujímavý, ale nieje to materiál na 37 dielov. Tých prvých 10 dielov je úžasných. Je to geniálne napísaná detektívka, ktorá diváka núti rozmýšľať nad tým, že čo robil v ich situácii keby mal ten zápisník. Kameňom úrazu ale bola postava Misy, kvôli ktorej to aj začala čiastočne upadať. Úplným zabijakom ale bol zvrat v 25. časti, kde zabili L, jednu z postáv, ktorá robili Death Note Death Notom. Z toho je jasné, že to išlo už len dolu vodou. A to je veľká škoda. Ale furt sa tomu nedajú uprieť niektoré kvality. Napríklad to celé pojatie, hry na mačku a myš, ale s tým, že divák sa má rozhodnúť sám, že kto je mačka a kto je myš. Tou ďalšou je úžasná, už asi aj legendárna hudba, ktorá sa nebojí použiť aj niektoré kostolné motívy. VERDIKT: Je skvelá detektívka s veľa kvalitami, ktorá ale prešla na konci skôr do takej sebaparódie, a to je škoda. 7,5/10. ()

Kvidoland

Quantus tremor est futurus, Quando iudex est venturus, Cuncta stricte discussurus. Dies iræ! Dies illa Solvet sæclum in favilla: Teste David cum Sibylla! [slova zpívající sbor ve skladbě Death Note Theme, z originálu Dies iræ! - Bohy hněvu!]. Dámy a pánové, toto je naprostý vrchol anime tvorby. Je to vlastně první anime série, na kterou jsem se díval a asi možná nejlepší, protože nevím, jaké anime by to dokázalo překonat. Ale až ho uvidím, tak nejspíše tato recenze už bude pozměněná. Death Note měl od začátku do konce promyšlený úplně všechno - příběh (hodněkrát zamotaný), postavy, hudbu, atmosféru, strach a napětí z toho, co přijde, celkově ideologie Lighta..... bože, kolik věcí tady bych ještě vyjmenoval! Tomuhle se říká správná detektivka, a i když opět dle předlohy mangy, tak stále je to úžasný anime kousek, který není ani po více jak 15 letech zapomenutý a neustále zmiňovaný, předělávaný do muzikálů, filmů, seriálů, preqelových i seqelových mang a též do videí od fanoušků. A jsem rád, že jsem se mohl narodit do doby, kdy se toto anime odehrává (asi 2004 - 2010 +-). Takže ano - Death Note patří do mé ČSFD síně slávy! 😎 ()

ReactLotus

Anime nemám veľmi v láske. Dokonca ani hentai. Ale je zopár výnimiek, kedy ma anime bavilo. Death Note je jedna z nich. Príbeh je pomerne vážny a má hlbšiu myšlienku, aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že ide iba o boj medzi políciou a osobou s nadprirodzenými schopnosťami. Aj samotná titulná pieseň ukazuje tú hlbšiu myšlienku. Ukazuje sa tu čo ľudia robia, ako ďaleko sú ochotní zájsť a veľkou mocou. Je to veľmi zaujímavý, prekvapo dospelý príbeh, len niektoré pasáže sú trochu detinské. Dobre napísané postavy, desivé, vtipné, sympatizujeme ich, nenávidíme,... Divák sa aj zasmeje, aj bude cítiť možno smutno pre osudy postáv. Animácie sa nehýbu príliš rýchlo, čo oceňujem. Takto sa na to dá v pohode pozerať. 8/10 Zaujímavý kreslený detektívny príbeh. ()

Modular

"Jen já mohu lidstvo napravit. To já se stanu Bohem nového světa!" Říkali jste si někdy, že detektivní romány jsou dost chytré? To, co vrah udělal, a jak na to detektiv přijde? Jak chytrý musí být třeba Sherlock nebo Moriarty? Jsem tu od toho, abych vám představil člověka, který všechny vám známé génia předčí. Někoho, jehož chytrost a ego vytvořili nový řád nám známého světa. Light Yagami je po všech ohledech génius. Je neuvěřitelně inteligentní, sociálně zdatný a extrémně manipulativní. Jednoho dne mu u nohou přistane Deník smrti, nástroj samotných bohů smrti, který mu dovolí zabíjet lidi jakým způsobem jen chce, a to bez zanechání jakýchkoliv stop. Light, přesvědčený o zkaženosti světa, se po chvíli přemýšlení rozhodne pro vytvoření nového, lepšího světa, kde on bude spravedlností. I přes to, že dle mého popisu se může zdát Light jako zcela netknutelný, existuje jeho protivník. Celosvětově známý detektiv L, jehož identita je zcela anonymní, avšak výsledky dokazují jeho genialitu na podobných úrovních, jaké má naše hlavní postava. Představením obou postav začíná ta nejlepší hra na kočku a myš, na lovce a loveného. Během seriálu však nevíte, kdo je kdo, a to ho dělá tak skvělým. Příběh je dozajista jedna z nejsilnějších stránek Death Notu a bude to i pravděpodobně to, co vás u seriálu udrží. Precizní kroky, malé chyby s obrovským dopadem a chytrost dodávají seriálu vzestup, spád a krásu. Tento příběh ale doplňuje i skvělá animace a hudba, jež určitě nesmím opomenout. Hudba vás dostane a zapíše se vám do paměti hned po prvním poslechu. Skladby jako "World", "L's Theme" a "What's Up People?" jsou známé mezi fanoušky popkultury z určitého důvodu, přece jen. Ale abych nebyl tak blahosklonný, tento seriál má chybky. Některé epizody jsou velmi nudné a poznáte u nich strašně velký pokles kvality epizod, což je velká škoda. Především druhá část anime je o trochu slabší než ona první část, ale stále stojí za to vidět to celé. Jednoduše, nesmíte se odradit pár špatnými epizodami, neboť zbytek je absolutní mistrovské dílo. Absolutně doporučuji všem, s poznámkou, že se nejedná jen o hloupé anime. Prosím, nenechte se odradit stereotypem, že anime je pro weeby a nadržené Japonce. Existuje spousta výjimek a tohle je dozajista jedna z nich. ()

HanzoBureshi

Bylo velkým hříchem vidět tento seriál až nyní 17 let od jeho vydání. Death Note je rozhodně nejlepší anime seriál, který jsem zatím viděl. Příběh je opravdu luxusní a souboj dvou nejchytřejších hlav je velkou zábavou. Má to parádní postavy a každá splňuje svůj účel zábavy. Ať už ty hlavní nebo v pozadí nebo ty, které se stanou obětí Kiry. Jsou tu perfkektní dialogy a animace je suprová, zvlášť to zbarvení temného zamýšlení. Každý Kira měl opravdu skvělý styl a způsob zabíjení a jiný charakter. Ano, je tu i pár epizod, které se mohli pozměnit nebo se do nich nepouštět, protože třeba poslední desítka mě pořád bavila, ale už přišla taková navíc a to díky třeba postavě Near. Naštvaný ale nejsem a alternativní konec jsem si užil ve filmovém zpracování, takže je dobré to vidět i jinačím způsobem. Co bylo hlavně super byl hudební podkres od Hidekiho Taniučiho, který doprovázel vyšetřování L a Lighta. Jošihisa Hirano zas obstaral velkou hudbu u řádění Kiri, díky tomu bylo psaní do zápisníku dost epickým zážitkem. Každá skladba byla fascinující a měla něco do sebe. Je to čirý poklad ze světa anime. Mé hodnocení: 10/10 ()

swenyx

Jsem velkej newbie ve světě anime, když nepočítám Pokémony, který viděl asi každý, tak je tohle moje první anime. A musím říct, že jsem si asi vybral docela dobrej gateway. Líbilo se mi jakým způsobem vše probíhalo, Light, L, Ryuk, skvělý postavy který byly natolik originální, že si je prostě budu pamatovat. Vyšetřování bylo super, jak měl vše Light pod kontrolou a vlastně zahlazoval stopy L-ovi přesně pod nosem. Asi bych tomu vytknul jen finální 1/3 kdy už to šlo docela do kopru. Víceméně po tom co umřel L to šlo celkem rychle z kopce, ale i tak super zážitek. ()

Katakimiku

Naprostá klasika, s úžasnou a dalo by se říct že i bezchybnou první polovinou, se spoustou napětí a výrazných postav, promyšlených myšlenkových soubojů a prvků nadpřirozena. Žádné pro anime typické uřvané postavy či debilní japonský humor, celý seriál je chytře dělaný tak, aby si ho užil kdokoliv s alespoň minimálním zájmem o psychologické seriály. Druhá polovina, jak již mnohokrát zaznělo už nebyla takovým ztělesněním dokonalosti, přesto stále zajímavá a chválit by se dal rozhodně i zajímavě provedený konec. 8.3/10 ()

ssd3niss

Něco tak propracovaného a geniálního jsem nikdy v životě neviděl. Doopravdy toto anime je pravý MASTERPIECE, a měl by ho vidět snad úplně každý. Každým dílem vypjatější atmosféra, která vás naprosto pohlcuje, také sledování jednotlivých postav a přemýšlení nad jejich tahy bylo naprosto strhující. Kdyby se na tento kousek snad někdo nechtěl podívat jen z toho důvodu, že nemá zrovna v oblibě anime, tak se nenechte odradit, protože se jedná opravdu o něco zcela výjimečného. ()

Metou

This Rotten World Needs A God....Kira is justice....Death note .... je za mnou a musím samozrejme zmeniť komentár. Geniálnosť prvých cca 17 dielov bola zrejmá a neodškriepiteľná. U ďalších dielov to bolo už menej, no aj tak to nemení nič na tom, že je to neuveriťeľne napínavá a dokonale spracovaná séria. Postavy sú veľmi dobre prepracované no v posledných dieloch ich pribudlo dosť veľa a to už nebolo dobré. Záver som si predstavoval úplne inak ale budiš no. Keby to skončilo dielom 25 tak davam jasnú stovku. [95%] ()

penegal

Jsem opravdu fanda těchto typů filmů i seriálů a hned na začátku říkám, že seriál Death Note nezklame i ty náročnější. Má velice propracovaný příběh a poměrně nové myšlenkové směry. Je to parádní úkázka lidské psychologie a fungování několika super-mozků stojících někdy proti sobě a někdy společně proti jistému (či nejistému) cíli. Jsem zhruba v polovině série, ale zápletka se stává ještě zajímavější, koplexnější a neztrácí na "vtaživosti". Určitě se dodívám až do konce, jelikož ho momentálně nejsem schopný ANI odhadnout. ()

najki

Tak anime lahodka, kde sice nie je dostatok mojej oblubenej filozofickej ci mysterickej roviny, ale samotny namet a pribeh a rozvijanie pravidiel zapisnika smrti uplne postacilo na udrzanie mojej pozornosti. Musim pripustit, ze moj zaujem trosicku klesol po opustenie serialu eLom, ale nasledne pokracovanie zaostavalo len trochu. Okrem pravidiel zapisnika boli najlepsie konspiracie L a Lightove konanie dopredu, ktore mu vychadzalo vzdy (teda az na zaver). Nehovoriac o tom, ako sa v samotnom divakovi bije L a LIght, pretoze clovek chape pohnutky Lighta, ale zas chape, ze to nie je spravna cesta. A teraz komu drzat vlastne palce? No bitka dobra a zla, ak tu este skratka este nebola, wow. ()

stooper

5 hvězdiček na druhou. Už po prvních pár minutách se přesvědčíte, že se jedná o geniální seriál. Nebudu se tu rozplývat, to prostě musíte vidět. Kdo má jenom trochu rád inteligenci, užasne nad tímto dokonalým snímkem. V každém díle najdete několik zvratů, některé očekávané, některé naprosto vyrazí dech, nikdy však neomrzí. Kdykoliv si myslíte, že Kiro nebo "L" má převahu, vzápětí se karta může naprosto obrátit. Těm, kdo Death note vymysleli vzdávám hluuuuuboký hold....tak pouze pro prvních 26 dílů. Potom přišla snaha ukázat, jak by to vypadalo, kdyby Kira vládl světu a nacházelo se zde spousta logických chyb a to vskutku velkých, až si budete řikat, k....a co to? Měli seriál useknout po 26. epizodě, nebo líp, skončit serii a pokračovat druhou serií. To, co se dělo v posledních dílech, bylo až bolestně odfláknuté a proto stačilo zamakat jako v případě prvních dílů a ¨mohli jsme se těšit na ještě o chlup lepší podívanou. Near s Mellem v souboji s Kirou a zároven sami se sebou se mi zdál zpočátku vskutku luxusní...ale bohužel zůstal nevyužit...jinak Death note se přiblížil mému topu, ne-li uplně na vrchol. ()

Reyak

Seriál si mě od prvních chvílí získal a to nejsem bůhvíjaký milovník anime. Bohužel po pár dílech, které bych hodnotil 5ti hvězdami, začal seriál kvalitativně klesat a s úmrtím L a příchodu Lighta k policii šla kvalita až na 3 hvězdy. Za příběh, skvělý začátek a bravurné zakončení dávám 4. ()

Alex.H

Dávám 3. První díly jsem si pouštěl jeden za druhým a řikal jsem si, jak je to super a jaké to má tempo. Nicméně po prvním důležitém zlomu jsem čekal jiný sled událostí a ono se opakovalo vlastně to samé, co na začátku. Nakonec se ukázalo, že hlavní hrdina zase takový genius nebyl. Ještě, že už to mám za sebou. Vůbec jsem se na poslední díly netěšil a přál jsem si ať se hlavní hrdina opravdu zamiluje do své manželky a nestalo se... ble. Ale nakonec i díky tomu to mělo tak temnou atmosféru. ()

Kivis

K anime jsem si dlouho nemohl najít cestu a i první minuty u tohohle seriálu jsem si musel zvykat na pro mě neobvyklý způsob animace. Ale nakonec se právě Death Note stal prvním dílem tohoto žánru, které se mi opravdu líbilo. V poslední třetině seriálu už se věci zamotávají na můj vkus až moc a je občas opravdu docela těžké stíhat kdo, co, komu, jak, za co, natož proč. Být to tak o pět až deset dílů kratší, neváhal bych s plným hodnocením. Nicméně i tak je to velmi zajímavý příběh se silnou zápletkou a ohromující atmosférou, která vrcholí v závěrečných scénách. A nad tím vším se s božským nadhledem pohybuje jeden sympatický šinigami, který má moc rád jablka:o) ()

Mr.Hackels

Tak jsem se těšil jak to konečně dopadne. Kdyby seriál skončil pětadvacátým dílem, tak bych se rozhodoval mezi čtyřmi a pěti hvězdami. Ale bohužel přišlo nesmyslné natahování a sešup kvality jak na tobogánu. Už v první polovině mi malinko vadilo, jak jsou oba protivníci schopni předvídat i nemožné, ale bral jsem to prostě tak jak to je. Ale později už to bylo přehnané příliš a rozuzlení mě téměř naštvalo. Menší SPOIL: Když už Kira tedy celou dobu držel nervy v poklidu a jazyk za zuby, ikdyž si byl jakouko-li akcí jist, tak proč na konci plácne "vyhrál jsem"? No prostě to bylo pro mne zklamání a tak trochu uvrhuji anime na nějakou dobu do opovržení. 55% ()