Cynický lakomec Ebenezer Scrooge vidí jen peníze, pohrdá lidmi a nesnáší Vánoce. Na Štědrý den vyhodí ode dveří koledníky se sbírkou na chudé i synovce Freda, který mu přišel popřát. Té noci mu však duch bývalého, stejně lakotného společníka oznámí, že ho navštíví duch Vánoc minulých, duch Vánoc současných a duch Vánoc budoucích. Díky nim má stařec možnost nahlédnout do svého šťastného dětství, spatřit prázdnotu současného života i svůj osamělý konec. Dostane také možnost nahlédnout do života Fredovy rodiny a rodiny chudého, přesto věrného zaměstnance Boba. Díky tomu pochopí skutečného ducha Vánoc a dostane šanci k nápravě. (oficiální text distributora)

Pampa

Krásný vánoční příběh. Podle mého názoru nejlepší adaptace Dickensovy knihy Vánoční koleda. George C. Scott v roli Ebenezera Scrooge podává přesvědčivý výkon. Povedený český dabing. ()

Mangano

Dickensova Vánoční koleda bez špetky ducha Vánoc s českým názvem "Duch Vánoc". George C. Scott a David Warner mi ve svých rolích navíc vůbec neseděli. Tu ženskou čerstvě po autonehodě s dopravním kuželem v ruce pak vůbec nekomentuju. ()

Spike86

Skvěle Dickensem napsaný Vánoční příběh a tato předloha je zde precizně převedená s dobrou atmosférou na televizní obrazovku. Žádné známé herecké tváře, žádný výkon který by vynikal, za to jsou ale všechny na poměrně dobré úrovni. Kvalitní je i kostýmní a maskérní stránka filmu a vzhledem ke stáří jsou i triky na dobré úrovni. Všechno ve filmu funguje jak má. 85% ()

Jirkacek

Duch vánoc rozhodně není žádnou pohádkou, jak by se dalo z názvu odvodit, ale velmi poučným filmem, jehož předlohou byla kniha Charlese Dickense. Líbilo se mi, že se celý příběh odehrával v první polovině 18. století, tu dobu mám velmi rád, stejně jako celé následující období až do třicátých let 20. století. Jednalo se tedy o snímek plný anglických džentlmenů, důstojných dam, ale také špinavých čtvrtí, hladových a mrznoucích lidí na ulicích bez aut, kde jezdily krásné kočáry tažené koňmi. Bohužel často se objevovaly i ty pohřební a právě takhle se začal na Štědrý den odehrávat celý příběh, sedm let po smrti Jacoba Marleyho, obchodního společníka pana Ebenezera Scrooge. Starší pán se stal v průběhu let cynickým lakomcem bez soucitu s chudými, šetřícím i sám na sobě a také na svém jediném zaměstnanci Bobovi, který ho přesto respektoval. Žil sám bez přátel a neměl ani zájem někoho navštěvovat, přestože jej třeba synovec Fred každý rok zval k sobě domů. Během vánoční noci se Scroogeovi zjevil duch Marleyho, který ho přišel varovat, že jeho duše ponese těžká pouta na věčnosti, pokud nezmění své hrabivé chování. Řekl mu, že jej navštíví další tři duchové, kteří mu prý ukáží jeho dosavadní život a nastíní budoucnost. Jako první přišel duch minulých Vánoc, který vzal pana Scrooge do doby jeho dětství a mládí, kdy ztratil díky touze po penězích svou první a jedinou lásku a připomněl jak měl rád svou sestru, která jako mladá zemřela, poté co porodila Freda, jenž se jí hodně podobal. Pak přišel duch současných Vánoc, který Scrooge zavedl na tři odlišná místa - do obchodu plného radostných lidí nakupujících na štědrovečerní večeři, na rodinnou oslavu Scroogeova jediného zaměstnance, kde pochopil, že pokud se něco nezmění, brzy mu zemře chromý a chytrý syn Tim a nakonec jej vzal k rodině bez domova, choulící se kolem otevřeného ohně pod mostem. Odtud jej vzal třetí duch budoucích Vánoc, který Scroogeovi ukázal strašnou vizí, že pokud se nepoučí a nebude jednat se soucitem, brzy zemře nejen nemocný syn písaře Tim, ale i on sám a nikdo si na něj ani nevzpomene. Jak vše dopadlo již neprozradím, abyste v dnešní uspěchané době měli možnost se poučit z příběhu, napsaného na základě vlastních zkušeností. Charles Dickens byl totiž v dětství sám také chudý a přesto se dokázal v těžké době vypracovat na velmi úspěšného spisovatele a autora her. Jeho příběh se dá velmi dobře adaptovat i do současnosti a vzhledem k tomu, jak se většina lidstva k sobě chová, nevěřím že by poztrácel svůj smysl i v budoucnosti. Schválně, kdy naposled jste přispěli sami na charitu ? A pokud ano, tak jen jednou ? Pusťte si film, zahloubejte se do jeho děje a pak přemýšlejte. Pokud si uvědomíte, že.....No, nebudu napovídat. Ode mne Duch vánoc získal tři charitativní hvězdy ***. ()

StandikK

Zajímavý film. Místy bych řekl zbytečné drama a nechybí ani prvky fantasy. Co bych však ještě doplnil, je romantika, nebo spíše citový námět. Kdybychom tak mohli vědět o co všechno přicházíme tím, jak se chováme. Na druhou stranu... raději nevědět a chovat se tak, abychom byli spokojeni a nemuseli toho litovat. ()