Příběh z pera Richarda Harrise mapuje čtyři dny v životě Flukea Kelsa, trochu zpustlého bývalého oxfordského profesora historie, který se ocitne v Moskvě na konferenci k nově otevřeným sovětským archivům. Jedné noci jej v hotelu navštíví bývalý důstojník NKVD a osobní strážce šéfa tajné policie Lavrentija Beriji. Tento starý muž tvrdí, že byl v době Stalinovy smrti na jeho dače a pomáhal Berijovi ukrást diktátorovy tajné spisy. Kelso se rozhodne, že své poslední ráno v Moskvě využije k tomu, aby prověřil mužovo vyprávění. Ale z neškodné otázky v Leninově knihovně se brzy stává smrtící hon noční Moskvou až do severního Ruska a do pustých lesů poblíž přístavu Archangelsk u Bílého moře, kde se téměř po půl století ukrývalo poslední Stalinovo tajemství. (oficiální text distributora)

Hoyt

Daniel Craig v roli, která mu vždycky parádně sedne. Sice ještě nemám takové vypěstované charisma jako Bondech nebo Mužích, kteří nenávidí ženy ale pořád je hlavní trhák filmu on. O to víc mě mrzí, že po konci jsou pocity hodně smíšené. První hodina je na výbornou ale po odjezdu z Moskvy na venkov to už ztrácí na síle a působí to rozvlekle a docela divně. Konec se podle mého taky nepovedl a vzhledem k délce snímku je uspěchaný. Mrzí mě TV produkce, protože takový zajímavý příběh i s příjemným obsazením by si zasloužil lepší zpracování. Trošku lepší průměr. ()

corpsy

Pátranie po novom ruskom ´´mesiášovi´´ má dostatok napätia a zvratov, aby na tie niečo vyše dve hodinky zaujalo. A to práve stačí, ak by sa to rozmieľalo vo viacerých častiach, strácalo by to švih. Za mňa určitá spokojnosť. ()

Orlau32

Film je vlastně "malý seriál" a taktéž je na DVD natočen. Ale to je nejmenší kaz. Co mě více zaujalo, je možnost, že skutečně někde Stalinův potomek může být. Ačkoliv o tom pochybuji. Stalin měl jediného syna, který padl do německého zajetí. Němci nabídli Stalinovi výměnu zajatce za prominentního německého generála, jinak že bude jeho syn popraven. Co myslíte, že Stalin udělal ? Nevydal generála a klidně nechal syna popravit. Tak tvrdý to byl člověk a tak nekompromisní je ruská povaha k nepříteli. Zpět k filmu. DANIEL CRAIG hraje báječně, a jako historik z USA jde do situací, při kterých by i voják možná zaváhal. Trošičku mi tam vadil fakt, že Američané ještě nezažili ruskou zimu. Tak např. žáden Němec, který tam kdy byl, by neběhal na Sibiři v zimě jedině v saku a s rozepnutou rozhalenkou. Prostě při - 36° mrazech by vydržel akorát 15 min. a ne, aby se honil s vojenskou policii po lese. Neznalost hřích však neomlouvá. Ale jinak film má napětí a rychlý spád. ()

Vojcl

Zajímavý námět, avšak totálně zabitý laciným televizním zpracováním. Herci jsou pouze průměrní, snad až na Konstantina "Kajínka" Lavroněnka, ale ten tu má zatraceně málo prostoru. Velká škoda, z podobného tématu by se dal vytěžit krimi-thriller napínavý od začátku do konce. ()

salalala

Zajímavý a na televizní tvorbu poměrně povedený film. Celý snímek má přesně tu atmosféru, kterou bych si u filmu s touto tématikou představoval. Ač by se příběh dal použít jako bondovka, Craig je po celou dobu značně nebondovský a hodně civilní, i když jeho muskulatura příliš nevypadala jako od vědátora, co jen sedí a hloubá v historických pramenech. Jekatěrina Rednikova mu byla dobrou partnerkou a tvůrci se vyvarovali všudypřítomných milostných scén, které tu skutečně nebyly zapotřebí. I přes pomalejší začátek chytne film později tempo a ke konci je strhující. Jen je škoda, jak už se tu píše, že tvůrci nechali na DVD titulky všech epizod a shrnutí, co bylo v minulých částech, to mohli trošku prostřihat. Plusové body dávám taky za věrné a nestranné zachycení Ruska, kde je pořád Stalin uznáván jako tvůrce národa a klidně by se mohlo stát to, co tento film naznačuje. Příjemný zážitek, určitě stojí za vidění. 70% ()

Foma

Na víc to asi nemá. Chvilkama docela hloupost, nejlegračnejší je střídání počasí, chvilkama pravá ruská zima, pak už zase prší, a Craig chudák v tom pořád běhá v saku a kravatě. Myslím, že kdyby to bylo doopravdy, tak by nejmíň 63x zmrznul. Ale zase kvůli němu se to celý dalo dokoukat, téma docela zajímavý, Rusko je přitažlivý, akce nebylo moc a spíše staromódní, což mně nevadilo. ()

kinderman

Solidní, ale nijak výjimečná třídílná televizní minisérie, pokud jde o srovnávání s Šifrou, předlohu Archangelu jsem nečetl (četl jsem přeceňovanou Šifru a stupidní Anděle a démony), ovšem ten konec byl poněkud náhlý. Ne šokující, protože k němu vše směřovalo podle zásady: Vrací- li se pořád motiv provazu, nakonec se na něm někdo pověsí. ()

dee-key

Dobrá fikce. O tom jak se objeví syn Stalina, který převrátí Rusko. Koukal jsem na to s tátou a po 40 minutách najednou konec a titulky. "To byl bylbej film." A ono nic. Ono to mělo další dvě částí o 40 minutách! Celkem funny, ocko by to už vypnul. Co se filmu týče, je to typická honba za zajemstvím a velkým odhalením. Nemít to tak blbě ustřihnutej konec, bylo by to lepšíl. ()

Petoss1

Celkom zaujímavý scenár, s dobrým hlavným predstaviteľom. Príbeh okolo potomka veľkého vodcu dokáže zaujať. 70% ()

Aelita

Ruští herci, kteří zahráli v tomto tv-mini-seriálu, se museli každý večer po natáčení hurónsky smát naivitě, namyšlenosti a zaslepenosti Amíků, protože věděli, že to, co Američané berou jako fikci, je naprostá pravda. Ano, přátele, již je to tak - syn Stalina je živ a zdrav a celý ruský lid se třese na okamžik, kdy se syn národa zase postaví do čela Ruska a dokončí to, co nestihl jeho slavný otec. A ten okamžik je skutečně blízko. Syn Stalina se již neskrývá kdesi v archangelských lesích, ale dočasně se zdržuje v Chimkinském lese hned na okraji Moskvy, kam se přesunul, aby 9. května v den vítězství slavnostně vjel na bílém koni na Rudé náměstí a ujal se vedení. Bohužel se v tom moskevském lesíku trochu ztratil, protože ho neměl tak dokonale probádaný jak ten svůj archangelský. Proto se současně Chimkinský les postupně vykácí za účelem dohledání Stalina mladšího a připravení pro něj rovné široké cesty na Moskvu. Protesty místních obyvatel, kteří brání přírodu, jsou marné a za pár dní soudruh Stalin nejen obnoví bývalý SSSR, ale i připojí k němu zbytek světa včetně USA, Číny, EU, Spojených Arabských Emirátů a jiných států a statečků a vytvoří nový jednotný šťastný a všemocný SSSR - Světový Svaz Stalinských Republik. Ať žije globalizace! ()

Juto

Príbeh je o britskom vysokoškolskom profesorovi pôsobiaci v Rusku, ktorý skúma určité záhady okolo života a smrti Josifa Stalina. Tento film mohol byť oveľa lepší, ale ako taký je zaujímavý, dobre spracovaný a dobre zahraný. Chýba tomu nejaký vývoj postavy a príbeh, ktorý je trochu menej fantazijný. 6/10 ()

SeanLSD

Dneska už sa zdá - a ktovie, do akej miery je to určené tým, že poznáme budúcnosť - že snáď každá druhá staršia Craigova úloha ho predurčovala k úlohe Bonda. Tu ešte viac než inokedy. On proste rozpráva, tvári sa, vyzerá ako tajný agent zo starej školy aj keď hrá profesora histórie, ktorého zmastia kdejakí sídliskoví lumpovia. A paradoxne mi tu pripomínal starého dobrého Jamesa Bonda viac, než keď sa ním napokon stal v podobe neústupnej vymakanej mašiny s ohromným srdcom za nepriestrelným kamenným zovňajškom... Čo sa filmu týka, na televíznu minisériu fajn, ako historika ma téma potešila, ale z Harrisových kníh sa dá vytrieskať rozhodne viac. Svedčia o tom aj adaptácie Otčiny či Enigmy, ale možno je aj predloha slabšia, akoby trochu pozabudol na svoju originalitu a príliš sa inšpiroval štýlom Clancyho či Forsytha. ()

Koly

Stejné téma, jako má THE BOYS FROM BRAZIL, jenom se tentokrát jedná o Stalina. Nechce se mi věřit, že by ale měli Stalinisté v Rusku tak silnou pozici, jak nám představuje tento film. Na druhou stranu ale Stalinův duch a odkaz hned tak nikam nezmizí, podobně jako ten Hitlerův. Obou diktátorů se totiž lidstvo vzdává dost neochotně... ()

vesper001

Kam se hrabe Brown, to se nedá srovnat! Otravuje mě donekonečna poslouchat vtipné glosy na téma Craigova vizuálního příbuzenství s Putinem, ale musím uznat, že prostředí sibiřské tajgy mu sedne jako ulité. Když Tom Hanks běhal s příčeskem a Audrey Tautou po památkách, bylo to k uzívání, to šifra mistra Daniela je přece jen jiné kafe. Příběh je zajímavý, dobře obsazený (mimo Craiga se mi líbila i Jekatěrina Rednikova v roli Zinaidy), místy je to napínavé a dojde i na nepříjemné zvraty. V první polovině plyne děj příjemně pomalu, skoro jak v klasické detektivce, pak se ale ochladí, atmosféra zhoustne a scénáristům selžou brzdy – zničehonic je tu akční finále a pak prudký smyk do zkratkovitého závěru. Naštěstí pro tvůrce mám ale mírně otevřené konce ráda, a dovedu se smířit i s tím, že ne na všechny otázky dostanu jasnou odpověď. Včetně té, proč český distributor udělal z města Archangelsk archanděla. ()

Sfinkter

Dva díly fungují jako poctivá detektivka, třetí už sklouzává téměř do fantasy a uspěchaný závěr tomu nijak nepomáhá. Podle názvu s absolutní neznalostí děje jsem čekal, s jakými archanděly bude Craig svádět boj. Pravda je jiná, Archangelsk je město u Bílého moře, kde se odehrává hlavní část děje. Craig pomáhá filmu na dobrou úroveň, stejně jako hudba. V dnešní době je Archangel pro televizní vysílání téměř luxusem. ()

Mrkvič

Televizní miniserie a co se z toho vyklube. Daniel Craig je tam sice proto, aby to vůbec někoho zaujalo, ale film má mnohem víc co nabídnout. Od skvěle obsazených rolí až po poutavou hudbu. Hlavní je ale příběh. Oproti jiným konspiračním filmům, šifrám atd je tenhle vlastně dost jenoduchý. Jenže v jednoduchosti je síla, a když na nabízenou možnost tvůrcům přistoupíte, odmění vás na konci strhující jízdou. Škoda jen toho konce. Tady jsem si ani trochu nepřál happy end :) ()

noriaki

Předloha od Roberta Harrise, autora oceňované Otčiny je podstatně temnější a atmosféričtější. Filmová adaptace od ní uhnula v jednom podstatném a v jednom vedlejším bodě. Jak se dalo čekat, nebyla to změna k lepšímu. Důsledkem toho není příběh tak úderný, ani tak paranoidní. Robert Harris psal knihu v devadesátém osmém roce, tedy v době kdy na tom bylo Rusko nejhůř od Bitvy u Moskvy v roce 1941. Po pěti letech Putinova vládnutí za sebou mělo pět let impozantního ekonomického růstu, a volební výsledky komunistů spadly na polovinu, což atmosféře také neprospívá. ()

FrajerTom

I přes to, že je tenhle TV film rozdělen na tři díly, zkouknul jsem všechny části naráz jakoby to byl "normální" film a rozhodně sem se nenudil. Co se týče děje, tak v úvodu jde o klasickou pátračku alá Lovci pokladů, která se v závěru mění v opravdu napínavou podívanou. I přes to, že Archangel nezapře svůj televizní původ, jde díky charizmatu Daniela Craiga o velmi příjemný filmový zážitek. ()

Ravi

Hypotetický snímek, který líčí Rusko jako zemi plnou bývalých komunistů a sněhu, což, jak víme z letních 36 stpňových veder, není vždycky pravda. Zajímavý nápad o návratu do dob, kdy třesoucí se ruka se srpem vládla lidem ku chatrnému pořádku, se celkem povedl, ale je neúměrně dlouhý. Hudba nevýrazná, přechodová, Craig odvedl lehce nadprůměr. Celkově tento snímek je koukatelný, ale nejen výše uvedené nedostatky ho sráží dolu. 70% = 3+/5 ()