Princezna Fiona je prokletá. Ve dne je kráska, v noci se mění v ošklivku a tráví život zavřená ve věži. Vysvobodit ji může jen pravá láska. Její rodiče, král Harald a královna Lilian, už přestali doufat, že se najde pro jejich nebohou dceru ten pravý osvoboditel, a rozhodli se požádat o pomoc Rampelníka. Ten požaduje za zlomení kletby celé království Za sedmero horami. Královští rodiče by dali vše, jen aby se jejich dcera netrápila, a tak jsou připraveni s Rampelníkem podepsat smlouvu. Král již drží v ruce pero, když se dozví, že Fiona byla zachráněna Shrekem, a není tudíž nutné vzdávat se království. Rampelník zuří, přeje si, aby se Shrek nikdy nenarodil, ale není mu to nic platné. Uplyne několik let. Fiona a Shrek spolu žijí ve šťastném manželství, mají tři roztomilé děti. Shrek už nikoho neděsí, naopak neuplyne den, aby se na ně nepřijeli podívat nějací zvědavci. Shrekovy dny plynou a jsou jeden jako druhý. Shrek toho začíná mít pomalu plné zuby. Když mají děti první narozeniny, vydává se celá rodina do království Za sedmero horami, aby se všemi tuto událost oslavili. Oslava neprobíhá podle Shrekových představ a ve Shrekovi takzvaně bouchnou saze. Práskne do stolu a odchází neznámo kam. Potkává se s Rampelníkem, který je vychytralý a rozhodne se Shrekovu špatnou náladu využít ve svůj prospěch. Přiměje Shreka, aby se mu svěřil, a když Shrek poví, že by si přál prožít alespoň jeden den jako pravý zlobr, který má u ostatních respekt, dá mu Rampelník podepsat smlouvu. Výměnou za to, že se ho okolí bude ten den bát, si smí vzít jakýkoliv den ze Shrekova předchozího života. Rampelník si potají vybere den, kdy se Shrek narodil. To znamená, že nikdy neosvobodil Fionu a král s královnou podepíší smlouvu o předání království. Jakmile král podepíše, oba i s královnou zmizí. Zpočátku je Shrek nadšený. Kdekoliv se ukáže, lidé prchají v obavách o svůj život. Jeho radost však netrvá moc dlouho. Jen do okamžiku, kdy začíná objevovat plakáty, na kterých je Fiona hledaná jako zločinec. To se ho dotkne a hned běží domů. Jeho dům, kde s Fionou a dětmi žil, je zpustošený a jeho rodina nikde. Vydá se tedy na místo, kde s nimi byl naposledy, do království Za sedmero horami. Král a královna nikde, na zámku je pánem Rampelník a zlobři jsou zotročení a využíváni na ty nejtěžší práce. Cestou se potká s Oslíkem, který Shreka nezná, ale později mu začne důvěřovat, když se mu Shrek svěří s tím, co se mu stalo a jak moc mu chybí jeho nejbližší. Oslík si přečte smlouvu Shreka s Rampelníkem a zjistí, že jen Fionin polibek z pravé lásky může Shreka zachránit. Jinak se po uplynutí 24hodinové lhůty rozplyne. Shrek se domnívá, že to je podmínka, kterou hravě splní. Fiona ho totiž opravdu miluje, ale již brzy zjistí, jak byla jeho představa lichá. Fiona si Shreka pochopitelně nepamatuje, z věže se dostala sama, bez cizí pomoci a nyní stojí v čele odbojové skupiny proti Rampelníkovi. Kromě toho, že se dostala z věže, se však na její kletbě nezměnilo nic. Shrek se velmi snaží, aby si ho Fiona zamilovala, ale ona na pravou lásku nevěří, a navíc se chystá se svými spolubojovníky přepadnout Rampelníka, který se má údajně vydat na lov zlobrů. Jenže tentokrát se lovu neúčastní sám. Angažoval Krysaře, který se ukryl v kočáře a svou píšťalkou přinutil zlobry odejít dobrovolně do otroctví. Fiona je v koncích. Teď je zřejmě vše ztraceno, ale Shrek si myslí, že polibek vše vyřeší... (TV Prima)

Slimakovec

Tlustej kocour vede, je to lepší, než trojka, ale jinak proti prvnímu Shrekovi až moc dětinský, moralizující a jedinej pořádnej humor tam provádi právě kocour a lehce ho následuje perníček. ()

E lan

Tak tomuhle říkám čistý průměr. Zpočátku jsem se trochu nudil, nevěděl kam nás příběh zavane, chyběly mi dobré vtipy. Druhá půle ale byla o poznání lepší a sem tam se něco vtipného urodilo, sláma se netloukla pořád dokola a tak můžu scénář (a tím i celý film) hodnotit jako relativně originální. ()

ER

Dalo se to čekat, takže překvapení se nekonalo.Jde o nejslabší díl série a děti se budou určitě bavit více,než dospělejší osazenstvo. Hodl parodie na Mission impossible (a tomu podobné)došly a ani kočičí pohled to nezachránil. ()

Yawgmoth

Po zpackané a vyloženě nepovedené trojce byl tenhle díl příjemné osvěžení. Za vypaseného kocoura hvězda navíc. ()

Alexandre

O něco lepší a zábavnější než předešlý Shrek Třetí. Nenudilo mě to, ale na rozdíl od prvních dvou dílů mě to dokázalo pobavit jen v některých momentech. Už to není tím, čím to bývalo. Tahle poslední kapitola už být nemusela, ale budiž, zas tak hrozné to nebylo. Na lepší 3* to je. ()

Nocturno culto

Ale jo,nebylo to špatný,předčilo to třetí díl na plný čáře...Shrek si na jeden den vyzkouší jaké by to bylo kdyby o vše přišel a nikdy už to nemohl získat,jeho "přátelé" ho neznají,naopak jím pohrdají a opovrhují,Fiona vede bandu "vikingských"zlobrů a nikdy o svém manželovi neslyšela,má jen představu o svém osudu který musí Shrek nejprve naplnit....jediné co se o tom dá ještě říci je snad to že jednoduché to rozhodně mít nebude...obtloustlý kocour sunoucí se pozvolna po kočičím škrábadle nemá chybu !!! ()

Rudyamon

Jak se můj shrekovský maraton blížil ke konci, začal jsem vidět svět v zeleném spektru a zvažoval jsem vstup do strany zelených, neboť jsem začal chápat, že ne modrá, ale zelená je dobrá. Navíc čtyřka mě naprosto vytrhla z reality, protože jsem se Shrekem vstoupil do alternativního světa: Ve čtvrtém pokračování Shreka vidíme, jak si Shrek zvykl na rodinný život, má atraktivní manželku, tři skvělé děti a spoustu přátel, vždyť jenom oslík vydá za celou skupinu. Ale všechno jde jaksi špatně. Z hezkých krásných dnů se stává denní rutina a stereotyp, který Shreka ubíjí. Nostalgicky vzpomíná na časy, když běžel lesem a za ním tlupa vesničanů s vidlema, na časy, kdy se kraj třásl jeho řevem a on si spokojeně a sám žil ve své smradlavoučké bažině. Jeho vnitřní krize identity kulminuje v den prvních narozenin jeho dětí. Pohádá se s Fionou, a z oslavy odejde. Jeho hádku vyslechne prodavač iluzí Rampelník a nabídne Shrekovi jeden den, kdy vše bude jako předtím. A nechce za to skoro nic, jen jeden den jeho života. Shrek netuší léčku a podepíše. Probere se v důvěrně známem světě, Lidi zděšeně prchají, když ho vidí, berou vidle a honí šťastného Shreka po polích. Jenže Shrek zjišťuje, že je v divném světě, dokonce ve světě, ve kterém se on nikdy nenarodil a všechno je úplně jiné, než znal. Setkává se s Fionou, ale ona neví kdo je, potkává oslíka i kocoura v botách, ale oni žijí úplně jiné životy v nichž on nemá žádné místo. Rozhodne se vše napravit, ale to není nijak jednoduché. Čtyřka Shreka je fakt povedená co se týče příběhu, ten je i na pohádky dost nezvyklý. Pohádky jsou všeobecně něco jako alternativní svět k tomu našemu, v tomto filmu je ale vytvořený alternativní svět k pohádce, tak to by už bylo i na Akta X docela hodně. V každém případě skvělý nápad, skvělý příběh a úžasné provedení. Můj zelený večer skončil v naprostém přesvědčení, že pokud půjdu životem po zelené značce, vše dopadne skvěle ... ()

Martin79

Solidní zakončení série o zlobrovi. Posum oproti trojce. Přestože kvalit prvních dvou dílů nedosahuje, jedná se o poctivé řemeslo. Na čtvrtý díl dobrý. ()

Brinkley

Zvonec a konec? Bim bam, dřímotou padam. Sic o dost povedenější než Shrek třetí, i přesto však tato doufejme poslední shrekárna stále postrádá cynismus a vtipné filmové odkazy ze zlobří prvotiny. A zase nám zbylo jen oblíbené fádní morální poselství, že rodinné hodnoty jsou nade vše a toho rodinného "štěstíčka" si máme vážit (hm, ale přiznejme si, že zdrhnout z onoho narozeninového čurbesu v bažině bylo víc než pochopitelné a divím se, že Shrek celé slavící osazenstvo neuřval do bezvědomí). ()

wolfinek11

Myslím si, že animované filmy v hlavní roli se shrekem jsou povedené kromě 4 dílu. Řekla bych, že tvůrci shreka měli skončit u prvních tří dílů a do žádného čtvrtého se již nepouštět, protože podle mého názoru už je tento díl zbytečný a nepovedený. ()

Baron Noktur

Omnoho lepšie ako hrôzostrašná trojka. Klingáč je perfektný, scény s ním sú vrcholom filmu, zápletka je veľmi zaujímavá a pôsobí sviežo, sentiment funguje. Bohužiaľ sentimentu je tu až príliš a to na úkor vtipných situácií a zápletka nie je dostatočne využitá, no každopádne ma film prekvapil a bavil ma. Teší ma, že dokázal Shrek nakoniec predsa len povstať, aj keď na úroveň prvých dvoch dielov to aj tak ani náhodou nemá. Viac scén ako perníček gladiátor a bol by to nezabudnuteľný diel. ()

Likan7

Údajná poslední kapitola Shreka je stejně únavná jako ta třetí. Scénáristé už neví kudy kam a jen vykrádají sami sebe stále do kola. Neříkám, nápad s alternativní minulostí a vypořádání se s novou přítomností je fajn a na 10 minut to zabaví, jenže velmi rychle dojde k vystřízlivění a zase sledujeme nudu s klasickou Shrekovskou animací a bohužel i dětinským vtipem a nenáviděným Oslíkem. Doufám, že někoho nenapadne tuhle značku oživovat, je vycucaná jak grep, který jsem dal do svýho novýho odšťavňovače. ()

balcazar

Oproti trojke dosť výrazné zlepšenie. Hoci nadväzuje na základy z jednotky, treba o štvrtej časti rozmýšľať aj ako o úplne novom animáku. Veľmi dobrý príbeh je základom štvorky, dopĺňa ho humor typický pre Shreka, no najmä novinky z paralelného sveta, kam sa Shrek kvôli podpísanej zmluve dostal - tučný Kocúr v čižmách, bojovníčka Fiona, atď. Vďaka tradičným postavičkám, ktoré však mali v štvrtej časti úplne novú tvár, si štvorka udržiavala tempo a držala moju pozornosť. Navyše, v úplnom závere Shrekovým "prebudením" po nahnevanom reve bol celý príbeh dohnaný do zaujímavej abstraktnej roviny, keďže sa vlastne nič z toho nestalo... ()

rublik05

Asi nejzbytečnější pokračování a zároveň jedno z nejhorších zakončení série, jaké jsem kdy viděl. Tvůrci měli skončit dvojkou, dokud si ještě udrželi nějakou kvalitativní úroveň. Čtvrtému Shrekovi zoufale chybí kvalitní námět a scénář, po vtipných scénách a hláškách se slehla zem a zůstalo jen pár světlých chvil, konkrétně asi dvě, které stojí za zmínku. Jinak jen hrozná vata okolo, bez špetky originality, která sice moc nenudí, protože se pořád něco děje, ale ani to nezachrání totální prázdnotu a nezažene pocit zbytečnosti. Otravné chování jednotlivých postav filmu také zrovna moc nepomáhá, zkrátka jen další zbytečné pokračování, u kterého se divák modlí, ať už je opravdu definitivně poslední. 3/10. ()

[Scorpion]

Príjemné zakončenie, podla mňa nie veľmi presvedčivej sérií filmov. Shrek môže byť šťastný, že začal tak dobre a my môžeme byť šťastný, že tak aj skončil. Vtipný animák s romantickým nádychom, so sympatickými postavami, s dobrými animáciami a dobrým soundtrackom je to čo dnes animáky potrebujú. Shrek to splnil a na rozlúčku 4* odo mňa. :) ()

RajCZitko

Na todle pokračování jsem jako jeden z milovníků animovaných filmů Shreka byl moc zvědavý. Počítal jsem, že se v celkovém ději nestane tak moc, páč ženušku a děcka už Shrek má, království taky takže co víc. Musím ale říct, že mě tvůrci docela příjemně překvapili. Spousta stejných "nových" vtipných postav a scének s trochou vážnosti a lásky navrch. Jasně že to není nejlepší Shrek pod sluncem, ale přesto stojí za to se na něj kouknout. ()

wito

keď odhliadnem o naozaj slušnej technickej úrovni (ktorá by mal byť samozrejme štandardom), ide o typický priemerný animovaný film so zábleskami vtipu, šmrncu a...neviem prečo mi dochádzajú slová, asi vyšumeli a mám pocit, že posledný shrek napriek spomínaným pozitívam, zo mňa čoskoro vyšumí tiež... ()

Hallam

Nemůžu jinak-musím dát pět bodů. Poslední díl Shreka velmi překvapil, doslova předčil mé očekávání. Nový vítr do plachet tvůrcům přivála postava Rampelníka (v originále Rumpelstiltskin) v auditivním ztvárnění Walta Dohrna a alternativní realita, která příběhu dodala jiný rozměr oproti poněkud plochým a opakujícím se narativním vzorcům ve dvojce a trojce. Humor doprovázela svěží hudba a bravurní animace. ()

Pátý Shrek má zelenou

Pátý Shrek má zelenou

05.04.2023

Těžko uvěřit, že už to je víc jak dvacet let od premiéry prvního Shreka. Poslední film z milované série pak dorazil do kin v roce 2010, už tehdy se ale zdálo, že byl koncept vyždímán na maximum a… (více)