Seirei no moribito

• Japonsko 精霊の守り人 (více)
Japonsko, 2007, 10 h 50 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Nahoko Uehaši (kniha)

Kamera:

Kódži Tanaka

Hudba:

Kendži Kawai

Mabuki Andó, Majumi Asano, Akihiko Išizumi, Keidži Fudžiwara, Masuo Amada, Juki Masuda, Wasabi Mizuta, Hiroši Naka, Fumihiko Tačiki, Hadžime Iidžima (více)

Epizody(26)

Balsa, potulná bojovnice, jež bojuje s kopím, si dává za úkol zachraňovat životy druhých, aby odčinila hřích z minulosti. Na své cestě jednoho dne zachrání náhodou prince, a dostane proto za úkol od jeho matky stát se jeho osobní strážkyní. O život mu totiž usiluje vlastní otec, císař, neboť prince posedl tajemný vodní démon a jeho smrt má ubránit zemi před hrozbou sucha zvěstovaného každých sto let Znamením Sucha. Balsa nechá zapálit princovy komnaty, snažíce se nastrojit princovu smrt, a označena za žháře a únosce prchá před elitními císařskými lovci, protože ti se nedají tak snadno oklamat. (Idaho)

Gereth

Toto anime mě vždy dokázalo uvolnit, nechat na chvíli zapomenout na reálný svět a příjemně relaxovat. Příběh nikam nespěchá, kousek po kousíčku vám odkrývá pozadí postav, hraje si s lidovými tradicemi, dává vám čas pochopit. Postavy se chovají lidsky a každý jejich čin má opodstatnění. Akce tu moc nenajdete, ale když už na ní přijde, radost pohledět. Hudba je jako pohlazení po duši a kresba patří k tomu nejlepšímu co jsem kdy viděl. Nebýt zklamání v podobně opravdu slabého konce, sáhl bych po plném hodnocení. ()

fallangell

Budete si ted myslet ze urcite hodnotim tak prisne, jen abych zhorsil prumer. Tak tomu ovsem neni. Davam tak malo, jelikoz me tenhle serial nudil, nudil az me skoro unudil, jeste ze se da preskakovat. Ke kladum zminim skvelou a plynulou animaci a vyikajici hudbe, jenze abych se dival na neco hezkeho, tak si pustim dokument o prirode a abych slysel hezkou hudbu tak mi staci soundtrack. Hlavni deviza anime pro me tak zustava jen a pouze pribeh, ktery skrz hrot tuzky dokaze vykouzlit neexistujici svety s lehkosti, kterou omezuje jen autorova fantazie. Ale 26 dilu sledovat, jak se nic nedeje, dej s naprostou urcitosti predvidatelny asi od 6teho dilu vam zkratka nic neprinese. Postavy se celou dobu babraji v nicem. Ospravedlnuji kazdy svuj krok a natahuji tak delku uplne zbytecne. Co na tom ze se na to dobre diva. Pro me nejhorsi anime, ktere jsem kdy dokoukal az do konce. ()

Scylla

Dokonalost!!! Jedno z nejlepších anime, co jsem doposud viděla! Originální poutavý příběh, nádherná hudba a perfektní animace, k tomu inteligentní dialogy na jedničku. Výborně napsané postavy se chovají a jednají tak lidsky a reálně, že by jim mohl kdejaký hraný film závidět (+ absence uřvaného děcka, či jiné vyloženě otravné postavy, potěší:)). Prostě u mě samá pozitiva! (nejsem na dlouhé povídání - skvělých věcí je na tomhle počinu spoustu - radši se na to sami podívejte;) 26 dílů plných dobrodružství, adrenalinových soubojů, přátelství a fantazie. U mě 100% a bonusová * navrch. ()

Hees

Kvalitné anime, ktoré stavilo hlavne na materinskú lásku a jej prejavy. Charaktery sú veľmi kvalitné a počas príbehu sa jemne vyvíjajú najmä princ Chagum. Balsa ako silný kopijník/kopijníčka nemá len jednu rovinu silného bojovníka, ale už aj spomínaný materinský cit. City jednotlivých hrdinov k princovi sa budujú celé anime, aby mohlo prísť k celkovému smutnému vyvrcholeniu. Vyvrcholenie v podstate, ale nie je také smutné ako niektoré situácie v anime. Napätie bohužiaľ musí ustúpiť budovaniu vzťahov, napätie v podstate veľa dielov vôbec neexistuje. Príbeh je veľmi dobre vyrozprávaný a Balsa v podstate porozpráva svoj príbeh z minulosti v pravú chvíľu. Keď Balsa porozpráva ako vyrastala konečne zistíme pôvod jej správania a toho aká je. Korením a obrovským korením sú reálne súboje, ktoré sú prepracované do najmenšieho detailu a okulahodiace. Aj keď tieto súboje sú veľmi kvalitné je ich málo čo je obrovská škoda. Čiže tomu chýbalo napätie a viac súbojov aj keď treba povedať, že príbeh je v podstate dostatočne kvalitný a zabaví aj bez toho. Teda je to skôr vzťahové anime ako bojové aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá. Srdce bojovníka je teda srdcom obyčajného človeka, ale bojovník musí bojovať oveľa viac. Keď si vybudujete vzťah k jednotlivým hrdinom bude sa vám na koniec s nimi veľmi ťažko lúčiť. Čakal som teda rozhodne nejaký iný koniec (nemyslím viac premyslený). Niektoré diely pôsobia ako fillery, ale v skutočnosti sú tam práve na to čo som už spomínal na budovanie vzťahov medzi jednotlivými hrdinami a najviac k princovi. Hudobne sa tomu nedá nič vytknúť a animácia je dobrá a to aj v súbojoch. Animačne sa mi nepáči technológia, ktorá je použitá pri zobrazovaní z hora a pochodovaní väčšieho počtu vojakov, ale na to si už zvykám aj z iných anime. (Hodnotenie 4,5) ()

Midori_Mike

Vrcholné anime, u kterého chyby najít jen těžko. Mytologie světa Seireie je jedinečná a velmi propracovaná. Prostředí člověku učaruje už doslova v prvních sekundách seriálu. To vše za doprovodu nejlepšího soundtracku a animace, jaké kdy anime mělo (podle mě, samozřejmě). Hlavní hrdinka Balsa je ve středních letech, vyzrálá, moudrá žena, která je známá jako legendární bojovnice. Kvůli přísaze, že už nikdy nikoho nezabije a odčiní tak 8 lidských životů, které vzala, je nyní nájemnou tělesnou strážkyní. Oprava jejího kopí ji zavede do císařského města, kde se nechtěně připlete k incidentu, jenž bude znamenat zlom v jejím dosavadním životě. Z řeky zachrání tonoucího mladého prince Chaguma, a je tak přizvána císařovnou do paláce. Z jejího vyprávění se Balsa dovídá o skrytém pozadí incidentu a o tragickém osudu, který Chaguma postihl. V zoufalství je císařovnou tajně požádána, aby s princem utekla z paláce a stala se jeho strážkyní. Tím začíná jejich společné putování ve snaze čelit osudu, který jim byl přichystán. Vztah Balsy s Chagumem je velice citlivě a přirozeně vyprávěn. Oba se na začátku musí vypořádat s rolemi, na které nejsou běžně zvyklí - Balsa, legendární bojovnice, v roli ženy starající se o dítě; Chagum v roli vystrašeného, lehce rozmazleného prince, který musí vykročit do světa a zakusit život prostých lidí. Na nářky a stěžování není čas, protože jsou neustále pronásledováni císařskými vojáky, a jsou tak nuceni spolupracovat a naučit se spolu vycházet. Pomalu si k sobě hledají cestu a oba v sobě probouzí nové dovednosti a vlastnosti, o kterých předtím ani nevěděli, že je mají. To vše se ale odehrává na pozadí ještě mnohem epičtějšího a tragičtějšího příběhu, než by se zprvu mohlo zdát. Seriál je plný velice moudrých myšlenek a životních pravd. Jsou zde scény, které na člověka velice dokáží velice zapůsobit. Jedná se o velice vyspělé dílo a jeho hodnotu nemusí každý člověk odhadnout hned po prvním shlédnutí. Spousta věcí mě na Seireii nadchla až zpětně, potom co jsem viděl několik né tolik propracovaných filmů nebo sérií. Každopádně se jedná o klenot asijské tvorby, který by si neměl nikdo nechat ujít. Nejasnějších 10/10 jak to jen jde... a modlím se za to, aby Kenji Kamiyama natočil i pokračování ()

Ceres

Krásné fantasy s ještě krásnějším příběhem. Neskutečně dobrý soundtrack. Skutečný kvalitní kousek, mohu jen doporučit. "Naaji koikoi" :-) ()

VooDoom

Je to můj druhý anime seriál a musím uznat, že tento měl všechno, co se mi na anime líbí! Chci víc takových seriálů, kde je, pro mě skvělá animace, úžasná hudba a příběh, který mě dokázal doslova připoutat k posteli :) Žádné barevné výbuchy, rány, kopy, přitroublé zvuky a smajlíci, vyjadřující jakoukoliv situaci. Ztvárnění je prostě normální, ničím přehnané a to se mi líbí, kdyby měl někdo tip na podobné seriály, prosím, napište mi do pošty, budu Vám moc vděčný.Arigatō... :) ()

3 AM Code

drobnej koment: stoji za to se na Seirei po nake dobe podivat podruhe. Budete prekvapeni, kolik detailu vam zejmena v prvnich dilech uteklo a jak je zpetne chovani ruznych charakteru smysluplnejsi. ()

Roby

Tohle anime snese i ty nepřísnější měřítka kvality, proto dávám skvělých 92% Paráda, paráda ()

D.Snake

Všechno důležité už bylo řečeno. Anime má skvělý příběh (i když ne tak zcela dokončený), postavy, audiovizuální stránku. I když to vůbec není akční anime, troufám si tvrdit, že tu jsou k vidění jedny z nejlepších akčních scén. Méně je někdy více. 9/10 ()

Cassandra

Technická stránka je naprosto fantastická, nikdy jsem neviděla lépe animovaný seriál, ale co se týče příběhu - je zkrátka málo hutný - vařit tolik dílů z toho, že jsou hrdinové pronásledováni, nebo si jdou pro odpovědi, nebylo optimální. Líbilo by se mi více miniepizod podobných té, kdy Chagum poznává život ve městě, nebo pořádně ukázat královský dvůr, z toho prostředí se dalo vytěžit daleko víc (v tomhle ohledu je nedostižné 12 kindoms, to má ale pravda mnohem více dílů). ()

Nirvanah

Na rozdíl od Berserka mi estetika Moribita sedla od hudby po poslední rýžové pole. Přenádherné prostředí, hrdé a úchvatně lidské postavy, živé mystično, přirozeně prolínající každodenní realitu a skutečně silný příběh – to jsou hlavní atributy Seirei no moribito. Nic jiného než 100% nezbývá dodat, prostě můj šálek čaje. ()

Horak

Anime, ktere ma velky potencial, ovsem nedokaze ho plne vyuzit. Sympaticke postavy, dobre propracovane, krasna animace se zamerenim na krajine scenerie, a az filmovym nadechem, ktery ovsem casto pusobi trochu nasilne, protoze jeho jedinym zduraznovacim prostredkem byl detailni zaber predmetu v pozadi pri nejake klidnejsi scene (kdyz vidite po 150te psika, ci vazu, tak vas to omrzi). Miseni vsech asijskych filozofickych smeru a kultur je bezesporu taky zajimave, cela mytologie pribehu je velmi dobra, ale prichazi ale, ktere Seirei no Moribito nedokazu prominout a tim je odflaknuty scenar. S tim co vse ostatni nabizelo je to tezko pochopitelne.Myslim, ze se autori zbytecne nechali natlacit do klasickych 26ti dilu, prilis vaty zasadne nevadi, ale jednoznacne ubira spad. Celkova koexistence krajinky, mytologie a postav v celku casto postrada logiku, zbytecne dialogy, zkratkovite jednoduche vyreseni dejove zvratovych situaci a od druhe tretiny prilis snadne predvidani nasledneho a netradicne jednoduche smerovani ke konci. Jedna hvezda musi dolu. ()

TaanStari

Nuda. Balsa nezabíjí, Balsa většinou anime ani nebojuje. Nudná politika, nudné utíkání a schovávání se. Zmínil jsem už že je to nuda? ()

gumbo

mé hodnocení je někde okolo 100%. Naprosto perfektní po všech stránkách. Čekal jsem více akce, ale ikdyž jí zde bylo relativně poskrovnu, nakonec mi vůbec nechyběla. Skvostná animace, doprávázená vynikající hudbou. Nádherný scénář bez zbytečných klišé, plný nevtíravých filozofických názorů. K tomu všemu perfektně vykreslené postavy a jejich charektery, které nenudí, ikdyž se v podstatě nic neděje. P.S. Lepší kombinaci klasické a počítačové animace jsem ještě neviděl.. vřele doporučuji, nejlépe v HD kvalitě ()

merigieren

2 dny mi trvalo zkouknutí celé série. Je to zábavné, asi bych ocenil první polovinu za všechny ty zvyky a pouliční život. Je to hezky animováno a hlavně není třeba prolít krev, což seriálu dodává určité kouzlo v návaznosti na přirozený poklidný život ve mlýně aniž by muselo dojít k osekání akčních scén. Druhá polovina již směřuje k cíli a vysvětluje historii. Závěrečná bitva je sice nutná, ale trochu přehnaná , happy end se nekonal... ()