Valkýra

• USA Valkyrie (více)
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

Joppo88

Singer si u mňa šplhol! Sklvelé natočené a zrežírované, ale... Ten T. Cruise v hlavnej úlohe nebol najlepšou voľbou... Celá atmosféra filmu, historickosť a aj skutočný plukovník C. von Stauffenberg si zaslúžili niekoho viac autentického, lepšie povedané viac nemeckého... Nechcem Cruisovi krivdiť, ale tento snímok mu nevyšiel - asi aj preto, že sa do tej roly jednoducho nehodil. Čo ale obdivujem je obrovské napätie už od prvých chvíľ. Režisér ho nadávkoval akurát do každej scény a priam kypelo po výbuchu v Rastenburgu. Rozhodne treba vidieť! ()

Pekisan

Pre mna je plusom uz to, ze sa Singerovi podarilo obsadit mne velmi nesympatickeho Cruisea sposobom, ze mi neprekazal a neznechucoval uz svojou samotnou pritomnostou. Neviem na kolko sa film opiera o historicke zaklady, ale na druhu stranu som ani netusil, ze sa niekto pokusil o atentat Hitlera v takomto rozsahu. Valkyria je skvely film, pretoze ma dokazal udrzat v napati, hoci mi bolo viac-menej od zaciatku jasne ako to cele dopadne. ()

Al44...

Kvalitní filmové převyprávění osudu Clause von Stauffenberga - vynikající herecké obsazení - napínavé od začátku až do konce - film celkově nutí k zamyšlení - škoda, že je jasné jak to dopadne. ()

VerenaLord

Tentokráte film s nepovedenými pokusy o atentáty na vůdce. Zprvu panovala obava, že vzhledem k panu Cruisovi v hlavní roli, bude místo filmového zobrazení minulosti americký ,,trhák". Kupodivu se jednalo o velmi propracovaný snímek zobrazující reálné události. Děj je velice zajímavý, nenudí, herecky také kvalitní a závěr perfektně dokresluje celkovou atmosféru tehdejší doby. ()

Ihuj

Ottmanova They'll remember you je nádherná skladba, ničím jiným film ovšem nevybočuje z průměru. Jinak dobré herecké obsazení paradoxně táhne dolů Cruise, skoro bych řekl, že ve své nejhorší roli. A to přitom jako Stauffenberg fakt vypadá! Film v druhé půli dobře buduje napětí, první hodina naopak moc nevtáhne. Co se týče historického vyznění, tak mohl scénárista víc zapracovat na motivacích hlavních hrdinů. Podat to tak, že se skupina generálů rozhodne, že holocaust je fuj, tím spíš, když válku nevyhrajem... no něco tomu chybělo. ()

Mianelia2050

Tento film je jeden z mých nejoblíbenějších. Historické filmy ukazují lidem, co se stalo v podání tak, aby to pochopili. Odvaha generálů a plukovníků mě velmi fascinovala. Normální člověk by se bál následků, ale oni šli dál, i když věděli, co je nejspíše potká. Tom Cruise opět ukázal, jak málo stačí k tomu, aby se vše zvrtlo, Kenneth Branagh vše ujasnil a Bill Nighy opět zazářil. Vzhlížím k těm všem generálům a plukovníkům. Držela jsem jim palce. Skvělé výkony a atmosféra napětí. ()

tranquill

"Kdo nechápe Wágnera, nemůže pochopit národní socialismus!" Tak to já Wágnera nikdy nepochopím, ale změnu názoru části německých důstojníků jistě. A zde byla tato reálná událost 2. světové války skvěle zobrazena a zrežírována. "Něco se musí změnit!" ()

junxi91

Nechápu, co všichni máte proti tomuto filmu a proti Tomu Cruisovi v roli hraběte Clause von Stauffenberga. Mně se jeho herecký výkon líbil a zbaštil jsem mu to. Film se navíc skvěle drží historických faktů. Začíná to neúspěšným pokusem o atentát již v roce 1943, kdy se generál Tresckow pokusil odstranit Hitlera pomocí falešné lahve vína, které mělo být převezeno jako dar letadlem, kterým letěl také Führer. Bohužel bomba selhala, vůdce přistál a Tresckow měl co dělat, aby získal láhev zpět a tím by se na celý pokus nepřišlo. To mu vyšlo, avšak potřeboval sehnat nové spiklence proti nacistickému režimu. Plukovník Stauffenberg se jevil jako ideální volba, protože už v Africe si stěžoval na zvěrstva páchaná SS a na nelidskost celé války, obzvláště na východě. Ihned poté byl těžce raněn při náletu v Tunisku a prakticky přišel o ruce a hlavně o oko. Po vyléčení měl jasno – Hitler musí být zlikvidován, režim padne, zruší se tábory a vyjedná se mír se Spojenci. Přesný popis událostí kolem Valkýry není nutno rozebírat. Hrabě udělal chybu v tom, že měl příliš velké sebevědomí a zahájil Valkýru – obsazování vládní čtvrti vládním vojskem příliš brzy s přesvědčením, že Hitler přece musel při výbuchu zahynout. Což se jaksi bohužel nestalo (ten parchant měl prostě štěstí – přes 20 pokusů o atentát a sotva přišel ke zraněním), a tak celá akce skončila dříve, než začala. Hrdinství všech účastníků tohoto spiknutí budiž připomenuta tímto filmem. Chtěli ukončit tu hnusnou válku předtím, než z Evropy zůstanou jen rozbombardované ruiny a spálená země, a taky jsme se mohli vyhnout temnotě Sovětského panství po válce. Vyobrazení Hitlera a jeho vnitřního kruhu zla v Berchtesgadenu, jeho posedlost Wagnerem a národním socialismem byly podle mě nejsvětlejšími momenty tohoto filmu. A co ten bazén s obří svastikou? Tam bych si panečku taky zaplaval, místo svastiky bych tam však uvítal zelený list. A Kenneth Brannagh mě svou rolí zmíněného Tresckowa mile překvapil, po roli ultrazmrda a padoucha Heydricha v Konferenci ve Wannsee jsem měl možnost vidět jej v mnohem kladnější roli.  Jo, a promyšleností tohoto plánu by se mohli inspirovat v současném fašistickém Rusku a odstranit toho kremelského zkurvysyna. "Ať žije svobodné Německo!" A také Rusko. ()

Trifi

Tento film by měl každý vidět už jen proto, že strhává lidem tu jednobarevnou představu o nacistickém Německu. Našli se i takoví, kteří pochopili že je nutné se vzepřít. A je moc a moc dobře že nám to tento film připomíná. Ostatně, dokážete si představit to dilema? Buď sloužit vůdci a spolupodílet se tak na devastaci Německa a celé Evropy, nebo se tomu vzepřít a být velezrádce?... ------ Plus: Jeden z nejlepších výkonů Toma Cruise a hlavně připomínka důležité historické události -- Mínus: Nevěrohodnost některých scén (opravdu si nemyslím, že by plukovník Stauffenberg řekl o svém plánu někomu, koho vidí pět sekund...), předem známé vyústění děje (to ale filmu těžko vyčítat...) ------ Recept: 70% historie, 20% Tom Cruise, 10% režie Bryan Singer ------ Hodnocení: 85% ()

Zacharias

Vynikající až skoro dokumentární Valkýra, je strhující napínavý film, který i přesto že víme jak děj dopadne, nedovolí divákovi sundat oči z plátna a nutí ho fandit hrdinovi a jeho gangu až do samého konce. Bravo Tome, zase jsi mi připravil skvělý filmový zážitek. ()

Veseldaa.!

Bryan Singer velice dobře vystihl nejslavnější atentát na Adolfa Hitlera. V dějové lince nepřidal žádné "prznění" dějin a naservíroval nám událost takovou, jak známe ze školních lavic. Za němce byli obsazeni opravdu skvělí herci, jejichž role byly doplněny parádní hudbou Johna Ottmana. Co se týče hodnocení, v mých očích to na pět hvězdiček není. Pořád mi zde něco chybí, přesto je to silný film, hlavně v závěrečných minutách při popravách. ()

bodlis

Příběh podle skutečné události vypráví o nejznámějším atentátu na Hitlera. Když vstupujete do kina, je vám jasné, že víte jak to celé dopadne a i přesto se neubráníte pocitu, že Hitler je vážně po smrti, stejně jako já. Film perfektně plyne, nezdržuje se zbytečnými řečmi, které by unavovaly, pouze nastolí základní informace o Valkýře a způsob provedení, včetně toho jak se k operaci připojil von Stauffenberg (Tom Cruise). 8/10 ()

Highwayking

Nacistické německo zase z jiného pohledu. Film, který nerozesměje ani nerozpláče ale přesto dokáže nekompromisně upoutat. Napínavé momenty mně spolehlivě zrychlily tep a místy dokumentární charakter mně absolutně nevadil. Každopádně povedený snímek, který s jistotou splnil své poslání a má vysokou výpovědní hodnotu, nicméně do filmové špičky neřadím. ()

alonsanfan

Dějiny 20. století zejména se zaměření na nástup diktatur (Hitlerovské Německo, Mussoliniho Itálie, Leninovo Rusko) patří k mým oblíbeným sférám zájmu. Je to asi řečeno s Arnoštem Lustigem fascinace zlem, ale i nezbytná zvídavost a radost z poznávání. Jak je vůbec možné, že tyto příšerné režimy uchvátily moc? Film Valkýra tedy neunikl mé pozornosti. Osobně doufám, že tento film přispěje k tomu, aby se lidé více zabývali nejenom zločinným Hitlerovským režimem, o němž je každoročně vydáváno nesčetně nejrůznějších publikací, (z nichž některé ruku na srdce k němu spíše obdivně vzhlížejí, než aby upozorňovali na zvěrstva jím spáchaná), ale i na hrdiny, kteří proti režimu s nasazením vlastního života neváhali vystoupit. Bál jsem se otřepaných hollywoodských klišé, nesnesitelného, všudypřítomného a ubíjejícího patostu, „amerického“ hrdinství, blbých keců i historických chyb a lehce mi neseděl do hlavní role Tom Cruise. Tolik shrnutí mého vztahu k době i mých předsudků. ___ Musím s obrovským potěšením konstatovat, že film samotný mé předsudky rozmetal v prach a uchvátil mě. Minimum patosu, nepřirozeného hrdinství i blbých keců, Tom Cruise velice přirození a originálu hraběti von Stauffenbergovi dokonce i podobný. Film byl strhující, měl úžasný spád, příliš se neutápěl v detailech a historicky i vizuálně mu nám co vytknout. Realistická a reálná výprava, kostýmy i doplňky mě vizuálně věrně přenesly do dané doby. Atmosféra strachu, konspirace i možného odhalení na mě zapůsobila. Dobře bylo vybráno i herecké obsazení vrcholných představitelů Třetí říše. Hitler byl již správně sešlý a zchátralý, nicméně stále disponující silou charismatu, kterou až do svého neblahého konce ovlivňoval okolí. Přiznávám se, že ač se vždy snažím soustředit na hudbu, tentokrát z ní nemám žádnou hmatatelnou vzpomínky ani dojem. Nerušila mě, ale ani nezaujala. K dokonalosti filmu chybělo už jenom to, aby byl natočen v německém jazyce (a začátek je skutečně v němčině), ale to už by amíci asi opravdu nerozdýchali. ___Hodnocení jasných 5*.___ Zajímavé scény: Stauffenberg na Berghofu, Zatýkání Goebbelse, popravy ()

teddinka1

Až na Toma Cruise, kterému sem tu roli až tak úplně nevěřila (ani v anglickém dabingu), nelze tomuto filmu nic vytknout. ()

Zemřel herec Bernard Hill

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)

Tom Cruise opět akční

Tom Cruise opět akční

17.06.2011

V Mission Impossible: Ghost Protocol se podle všeho rozloučí s postavou Ethana Hunta. Má ale šanci na další akční sérii. Studio Paramount totiž Toma oslovilo s nabídkou na roli Jacka Reachera. Ten je… (více)