Valkýra

• USA Valkyrie (více)
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

strikeman

S německou precizností kvalitně odvedená práce / nemá Singer německé předky? :-)) /, zejména druhá polovina filmu mne nenechávala chladným a to i přesto, že jsem věděl, jak to všechno skončí. Ještě kdyby to bylo celé v němčině a kdyby se lépe povedl casting na Hitlera (naštěstí ve snímku moc prostoru nedostal, ale i tak...), to bych pak neváhal jít na 5*. Ale i tak jsou to víc než poctivé čtyři. ()

Axident

Válečné filmy nemusím a Toma Cruise též přijímám poněkud rozpačitě, plus celkem vlažné recenze = očekávání jsem od Valkýry velká neměl. A byl jsem tudíž mile překvapen. Překvapivě komorní pojetí a překvapivě vypjatý a důsledný Cruisův výkon dali dohromady film, který si zaslouží pozornost. Největší slabinu bych viděl v naprosto nedostatečném spádu zkraje filmu, který nenadchne, vleče se to vleče, ale ve finále je tahle výtka zametena pod koberec. Škoda, že divák, fandící Stauffenbergovi, co může, od začátku ví, vzhledem k historii, že jeho tužby nebudou naplněny. U mě slušný! (Vynikající Bill Nighy jako Olbricht!!) ()

bulbasaur

Skvele zvládnutá rekonštrukcia udalosti... ktorá mohla zmeniť svet. Sám som o tomto pokuse o atentát na Hitlera nepočul až kým nezočil trailer na tento film. A po vzhliadnutí tohto filmu ma tento neúspech mrzí o to viac. Vynikajúca réžia a veľmi presvedčivé herecké výkony na ktorých vidieť aká snaha a odvaha to musela byť... Postaviť sa najväčšej svini v novodobej histórií. ()

Romeo5

Velice povedený film který popisuje nezdařený puč v nacistickém Německu na sklonku druhé světové války. Velice detailní a působivá rekonstrukce, navíc s výborným hereckým obsazením. Dlouho mě něco tak nevzalo sebou jako tento snímek. Skutečné hrdinství a patriotismus.. dokázali uskutečnit tak nebezpečný plán a riskovat stratu svých blýzkých a milovaných. Sledoval jsem od začátku do konce a odkrylo mi to charakterové vlastnosti, pocity, emoce....Toto jsou hrdinové na které by se nemělo zapomínat. Moc hezky natočené a já jsem byl v té atmosféře, Berlína, těsně před pádem nacismu.. ()

FilmWave

V podstatě skvělý hraný dokument á la Viasat History. Jako bijáku tomu chybí něco málo navíc - nezapomenutelná scéna, akce, větší psychologie postav. Jsem ale moc rád, že podobný film vůbec vznikl. ()

PDcz

3*** body Na tom prťavém netbooku se mi blbě píše, takže bez odkazů. [X] Minus 1* bod PROČ se u filmu s německou historií mluví anglicky? To je tak divný. Anglicky mluvící němečtí oficíři s anglicky mluvícím pánem s knírkem. [X] Minus 1* bod Možná mi to bude mít někdo za zlé a možná to nepochopí, ale jeden bod dolu za toho pána co hrál plukovníka Stauffenberga. já ty sekty nemusím. [X] Tady obvykle píšeme komentář v kurzívě. Dneska mi dnes nic nenapadá, tak tu napíšu jen text v kurzívě. Originální, že? ()

merigieren

Film se vyhnul ideologickým výlevům nad válkou a zaměřil svou pozornost na plánování akce s jejím následným provedením. Proto to bylo, tak plynule odsýpající. Různí lidé sledují své zájmy a snaží se přežít na vítězné straně. Jen by mě zajímalo, co by dělal náš hrdina v autě (kdyby se mu povedlo nastartovat) uprostřed pouště s 2 stihačkama nad hlavou ? ()

SkyCaptain

Zaujmula mě především obrazová dokonalost, takto "barevné" německé uniformy jsem ještě v žádném jiném filmu z 2.s.v. neviděl. Jinak film hezky odsýpá a místy je to velmi napínavá podívaná. ()

DHDV

Výborný sympatický herecký výkon všech herců a hlavně Cruise. S hlavní postavou navážete v průběhu filmu „citový vztah“ Cruise dokázal výborně zahrát postavu, které věříte, že bojuje za svoji věc a přitom je sám o sobě skromným člověkem. Dobové ztvárnění je velice reálné, z filmu cítíte tehdejší moc nacismu a stejně tak vidíme jaký respekt a strach měli tehdejší lidé z Vůdce. Režisér natočil film se skvělou atmosférou, a hlavně se mi líbí kamera a střih, která z toho to filmu dělá výborné drama. Asi nejpřesnější ztvárnění nacistický vůdců a té doby! ()

hororwatch

Celej film jsem si prožil, celý dvě hodiny jsem čuměl a dokonce mi ani nevadila Cruisova pro-americká patka, která se tam absolutně nehodila. Na konci filmu, ikdyž jsem věděl, že nebude happy end, jsem čuměl a chtělo se mi brečet. Po skončení titulků a písničky která u nich hrála jsem zas byl chvíli nasranej na Hitlera a všechny ty maniaky kteří zapomněli na to, že tam nad krkem maj i vlastní mozek. ()

BOURQUE

Tento „vojnový“ film by som odporúčal nadšencom, ktorí sa zaujímajú o veciach, ktoré sa stali počas druhej svetovej vojny. To čo uvidíme, je „celkom dobrá - premyslená“ operácia, ktorá by mohla dopadnúť dobre, keby vodca nacistov neprežil atentát. Ako už vieme z histórie, Hitlerovi sa podarilo uniknúť niekoľkokrát pred smrťou. Celkom som bol dojatý z toho, že medzi nacistami sa našli ľudia, ktorí nesúhlasili s myšlienkami Führera (teraz myslím hlavne na herecké predstavenie jednotlivých hercov). Je až neskutočné, ako sa „nenemecké“ herci dokázali stotožniť so svojimi charaktermi. Celkom ma prekvapil Tom Cruise, ktorý po dlhšom čase (Minority Report, Posledný samuraj) opäť ukázal, že ešte má niečo v sebe (ako herec). Nakoniec by som chcel pochváliť režiséra a kameramana za skvelú spoluprácu. P.S.: Uniforma vojakov bola dokonalá. Osobné hodnotenie: 83% (****) ()

drankeryth

Pekne spracovany dej filmu, ktory je natoceny podla skutocnej udalosti. Na zaciatku filmu sa odohrala taka malinkata akcia v severnej Afrike, ktora vyzerala, ze to nerobili ziadni amateri. Zvysok filmu sa zameriava na pripravu a uskutocnenie atentatu na Hitlera. Film je dost dlhy, ale to vobec nevadi, pretoze sa to vyvija spravnym smerom a nikde nie je nic, co by vyzeralo prikraslene nejakymi neskutocnymi udalostami co sa v skutocnosti ani nestali. Tom Cruise pekne zahral svoju postavu a na ostatnych hercov tiez nemozem povedat zle slovo, lebo tiez podali skvely vykon. Co sa tyka scenerii, odevov a vsetko okolo nemeckych vojakov bolo to radost pozerat. Nemalo to chybu:) Na filme som nepostrehol nic negativne a preto moje hodnotenie je len najvyssie ake sa tu len da dat:) ()

mala_kea

Bryan Singer je jedním z režisérů, kteří dokážou vykřesat podmanivou a nezapomenutelnou atmosféru snad i ze šutru. Herci jsou vynikající, i když Cruise je trochu moc americký. Možná mohli věnovat víc prostoru psychologii postav, kterou trochu zkrouhli na úkor děje a napětí. Mimořádně se Johnu Ottmanovi povedl soundtrack (obzvlášť They´ll Remember You, z toho úplně mrazí). Celkově to ale funguje bezvadně, ikdyž o něco horší, než Pád třetí říše. Ten měl alespoň zachován originální jazyk. ()

GOREGASM

Valkýra je opravdu chytrý film, který si nevypomáhá nesmyslnými scénaristickými berličkami a předkládá nám příběh oněch prozřivších německých ofícírů stravitelným, ale rozhodně ne tuctovým způsobem. Herci dostávají opravdu velký prostor, a to jak díky scénáři, tak i Singerovi, ukázat, co v nich je. Těžké váhy jako Branagh, Nighy, Wilkinson, Stamp a také Cruise jsou jední­m slovem výteční­. Čtyři z pěti esesáčků pro Briana Singera a jeho Valkýru. 85% ()

Wargoo

Absolútne dokonalá atmosféra, a jeden napínavý skutočný príbeh pokusu o zosadenie diabla... NEMOŽNÉ !!! Tom Cruise kraľuje každej minúte, čo je na plátne, a ja som ho s tým "pirátskym" okom žral !!! 5***** 85,930% ()

fr3ak

Po delší době jsem se na tento Singerův majstrštyk podíval a prostě musím dát absolutní hodnocení. Herci jsou výborní (Cruise taky moc nemusím, ale tady mu fakt není co vyčítat) ona vůbec celková herecká sestava snad ani lepší být nemohla, výprava je znamenitá (ze všech těch nažehlených uniforem a vyleštěné techniky, která vypadá jako kdyby právě vyjela z fabriky až mrazí) a i když víte jak to celé dopadne, stejně je tam napětí, které může lecjaký film závidět. To že se Bryan vykašlal na X-Meny mu nikdy nezapomenu, ale toho jalového Supermana mu díky tomuto filmu odpouštím. ()

Hapretor

Škoda, že se to nepovedlo (ten bojkot). Z válečných filmů ten opravdu záživný. Herecké výkony se o to postaraly se vším všudy. ()

Fawkes

Sice svým způsobem vybočuje od ostatních filmů podobné tématiky, kvůli americkému zpracování, ale to mi vůbec nevadí. Báječný film plný dynamiky a skvělých hereckých výkonů. Historická skutečnost je zde zobrazeno opravdu bravurně. (90%) ()

char_t

Mám rád tenhle žánr. Člověk se může navzdory znalostem historie krásně bát, jestli je Hitler vážně mrtev nebo ne, potěší ho malé roličky Himmlera, Göringa nebo Goebbelse... A nakonec bude zklamán tím, že... né, nebudu spoilerovat pro ty, kteří propadli z dějepisu :-) ()

Zemřel herec Bernard Hill

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)

Tom Cruise opět akční

Tom Cruise opět akční

17.06.2011

V Mission Impossible: Ghost Protocol se podle všeho rozloučí s postavou Ethana Hunta. Má ale šanci na další akční sérii. Studio Paramount totiž Toma oslovilo s nabídkou na roli Jacka Reachera. Ten je… (více)