Zajímalo by mě, jakej pračůrák promítal v Cinema city v Praze na Flóře, 14.2. film Valkyra ?? Ten degen, totiž pustil film normálně jen na prostředek plátna v jakýmsi rámečku, nejspíš ve formátu 4:3 nebo spíše ve formátu mini : mini. Zbytek plátna, no zbytek, většina plátna byla "mrtvá". Za tohle jsem Vám, milá společnosti Cinema city dal prachy naposled, to si je příště radši strčím do prdele, pak je vytáhnu a sežeru, než abych je dal takovejm sračům jako jsou promítači v Cinema City. Mimochodem jestli je tady ještě někdo komu se tohle v Cinema city stalo, tak ať dá vědět, zavolám partu zfetovanejch uživatelů CSFD s kleštěma a letlampou, tady pro pana promítače a jeho prdel pozná středověk. K samotnýmu filmu nemám moc výhrad, možná kdyby byla věnována pozornost vývoji ve vlčím doupěti krátce po atentátu, přispělo by to na větší dramatičnosti, ale těžko říci, protože pidi prostor na kterej nám ta cvičená opice z promítací kabiny pustila Valkyru, umožňoval dobře si vychutnat leda tak tu černou pásku přes Cruisovo kukadlo, ta se na ten flusanec, na kterým se promítalo, totiž jako jediná vešla celá.(25.2.2009)

Zrovna nedávno jsem se díval na dokument o mnoha neúspěšných pokusech a o tom, proč selhaly s názvem 42 Ways to Kill Hitler z dílny National Geographic, takže jsem měl již slušně zaděláno právě na nadcházející Valkyrie. Asi jako většina diváků jsem měl i já zpočátku trochu obavy o hlavní postavu Clause von Stauffenberga hraného Tomem Cruisem. Ne, že by zbytek ansámblu byl zrovna tvořen německými herci, ale přeci jen Cruise v roli jednookého nacisty, to už chce kuráž. Když se však podíváme na bronzovou bystu Clause von Stauffenberga, nakonec zjistíme, že to nebude až tak horké, tedy alespoň co se týče té podoby. Ba co víc, zahrané je to také obstojně, ale nemohu si prostě odpustit poznámku, když řeknu, že tu Cruise místy působí jako pěst na oko, ale on sám zato prostě nemůže, to já v něm prostě vidím Mavericka, Ethana Hunta a mnoho dalších, jen ne toho německého důstojníka. Důležitý je však faktor očekávání a napětí, který se podařilo splnit v dostatečné míře i přesto, že víte, jak vše nakonec dopadne a především druhá část snímku po výbuchu má výtečnou gradaci. Singer každopádně umí a i když je film o Němcích paradoxně britsko-americký, i tak decentně uspokojí nejednoho fanouška WWII či spolek uctívačů Toma Cruise. (8/10)(23.2.2009)

Pokud znáte historická fakta o Stauffenbergovi, tak pro vás nebude komentář spoileroidní. Dovolím si parafrázovat POMA: Valkýru si nejvíc užijí ti, kteří o ní absolutně nic nevědí. Nevědí nic o Klausovi von Stauffenberg a nevědí, jak skončil. My ostatní, kteří jsme to věděli už před začátkem filmu, si ale nemůžeme stěžovat. Protože se Singerovi musí jedno nechat. Nepřetvářel historii a ukočíroval tento film s naprostým přehledem. S tímto filmem jsem naprosto spokojen, protože jsem nečekal, že to bude akční jízda. Čekal jsem pouze solidní drama o jednom správném chlapovi, který se pokusil. A i když mu to nevyšlo, tak věděl, že ten pokus nebyl nadarmo. A co se týče obsazení Cruise do hlavní role, tak jsem víceméně spokojen. Snažil se, nepřehrával, prostě tak akorát. BTW: I když Hitler v tomto filmu byl zahrán výborně, můj osobní favorit (Bruno Ganz) stále nepřekonán.(23.4.2009)

Valkýra je film, který vznikl díky přání, penězům a odhodlání Toma Cruise, který si zahrál hlavní roli. Přiznám se, že jsem projektu nevěřil ani poté, co jsem viděl ukázky a obával jsem se obvyklého znetvoření historických událostí hollywoodštinou. K mému překvapení je Valkýra střízlivě, možná až příliš střízlivě, pojatý snímek, který sice (ostatně nezbytně) složité motivace a události zjednodušuje, nicméně drží se věrně historických událostí. Tom Cruise pojal svého hrdinu trošku zidealizovaně, 2-3 dialogy šustí papírem a ve 2-3 scénách je znát kapka patetismu navíc, ale mnou očekávaných srdceryvných scén loučení s rodinou a odsouzených navzájem jsem byl ušetřen. Pátá hvězdička filmu unikla proto, že události kolem puče jsou pro fanoušky historie detailně známé a film v tomhle ohledu nemá čím překvapit. Z hereckých výkonů stojí za zmínku Kenneth Branagh v roli generála Tresckowa. Singerova režie je profesionální a divák si dosytosti užije napětí při manipulaci s roznětkami nebo s aktovkami naplněnými výbušninou. Jen pro dodatek, Hitlerova smrt mohla skutečně zkrátit válku o několik měsíců, ale vyhlídky samotných pučistů byly mizivé, neměli jednoduše dostatečnou podporu a poté, co by vešly okolnosti zavraždění Hitlera ve známost, byli by bezpochyby odstraněni. Spiklenci ostatně nikdy netvořili nějakou kompaktní skupinu, byli tam umírnění nacionalisté i liberálové a jen obtížně hledali společnou řeč. Jejich představy i vzhledem ke spojencům byly naivní, očekávali, že se dohodnou na příměří a čestném míru, který podle jejich představ zahrnoval i řadu územních zisků z probíhající války. Jenže po úspěšně provedené invazi do Normandie a rozdrcení německé armády v Bělorusku už spojenci nic jiného než bezpodmínečnou kapitulaci nebrali. Celkový dojem: 80 %. Filmu jsem mimochodem nevěřil nejen já, ale i velká americká studia, která očekávala, že umělecká rekonstrukce událostí, které se bezprostředně nedotýkají amerického angažmá za 2. světové války, u publika propadne.(28.12.2009)

Zajímavé téma, které bohužel s sebou nese už v námětu jednu velkou nevýhodu - tou je to, že je film natočený podle skutečné události a tudíž každý ví už s prvními obrázky, jak musí dopadnout. Tím nás scénáristé obrali o velkou dávku napětí a překvapení. Myslím si ale, že i přesto se dalo vytěžit z tématu ještě víc napětí a tíživé skličující atmosféry a vytáhnout tak film ještě výš. Takhle jde o pěknou rekonstrukci historických událostí, s velmi dobrým (a dobře hrajícím) obsazením, díky kterému nakonec dávám velmi slabé 4*.(23.5.2009)

• - Operácia Valkýra vznikla v roku 1942. Vtedy ešte nemala vzťah k hnutiu odporu, ale už boli nutné opatrenia na pokrytie uvoľnených miest v jednotkách nasadených na východnom fronte. Operácia spočívala vo využití pracovníkov v priemysle a zotavovaní sa ranených či nemocných. Ich povolanie do armády v prípade potreby, bolo označené heslom Valkýra 1 a Valkýra 2 - podľa mobilizačného stupňa. V lete 1943 začal termín "Valkýra" označovať niečo úplne iné. Prestal byť operáciou na pokrytie armádnych strát, a stal sa plánom na potlačenie vnútorných nepokojov. V tom čase bol v Nemecku veľký počet cudzích robotníkov a väzňov, a preto existovala obava, že by mohlo dôjsť k povstaniu. Valkýra 1 znamenala okamžitú pohotovosť vojska na tento účel a Valkýra 2 označovala rozkaz k samotnej akcii. (Zdroj: magistra-historia.sk/operacia-valkyra)

• - Hlavní hrdina Stauffenberg, kterého ve filmu ztvárnil Tom Cruise, byl ve skutečnosti synem německého geopolitika Karla Haushofera, profesora na Mnichovské univerzitě, který měl velký vliv a styky s německými politickými elitami, samozřejmě i s Hitlerem. Byl rovněž učitelem Rudolfa Hesse, který byl označoval jako nacista číslo 2. (Expertt)

• - Tom Cruise je při své výšce 172 cm cca o 20 cm menší, než byl Claus von Stauffenberg. (Ištván87)