Singer je talent nevídaný, protože i když celou událost znáte důvěrně od školních škamen, daří se mu vytvářet napětí a operovat chladně, perfekcionalisticky a vpravdě germánsky precizně... jenže i tak mě průběžně napadalo, jestli by nebylo lepší ponechat Germánovi, co je Germánovo, už proto, že v disciplíně vyrovnávání se s minulostí na filmovém plátně naši sousedé nasbírali tolik medailí, že mají nejvyšší medailový stupeň zajištěný, i kdyby zbytek dějin strávili šťouráním v nose. Britští herci jsou fajn, britská angličtina v filmu o nacistickém Německu už méně a místo Stauffenberga jsem pořád viděla jenom Cruise s páskou přes oko. Nějak mu víc žeru záporné nebo aspoň nejednoznačné postavy, zatímco tady to byla taková óda na rytíře v zářivé zbroji zachraňující pobloudilou, avšak milovanou Vaterland, že jsem v duchu Singerovi adresovala slova jednoho svého literárního oblíbence: "Hraj šachy, tam bude všechno podle tvého gusta. Na jedné straně černé, na druhé bílé a všechna políčka stejná."(20.10.2011)

Scénář: Christopher McQuarrie, Nathan Alexander .. Precizní, nehledě na tok dějin napínavé a pro mě, jako nadšence do Druhé světové války, tak především zdařilá ilustrace dané události. Režijně táhnuté se stejnou grácií jakou tomu dávají herci a do věrných kulis zasazená výprava. Hračička Singer má tohle téma a období prostě v malíku a paleta výrazných hereckých tváří, v jejímž čele kráčí Tom Cruise, své party poctivě odehraje. K dokonalosti chybí snad jen hlubší a barvitější rozvedení okolnosti. ___ Materiálu bylo zaručeně natočeno mnohem více, nějaké prodloužené verzi bych se tudíž nebránil (je jen otázkou, zda by obsahovala to, co mi chybělo nyní..). _85%. __ BlackBox Projekce(9.2.2009)

• larelay

Bohuzial... Nebudem sa rozpisovat, co vsetko mi nesadlo, ale kto sa trosku vyzna a vie, kde je sever, tak mu to je jasne. Od historickych filmov, ktore su zalozene na skutocnej udalosti ocakavam trosku viac. A musim sa priznat, ze jednu hviezdu dole stal tento film aj vrcholne nesympaticky, sterilny Tom Cruise, ktoreho naozaj nemusim.(1.5.2009)

Zrovna nedávno jsem se díval na dokument o mnoha neúspěšných pokusech a o tom, proč selhaly s názvem 42 Ways to Kill Hitler z dílny National Geographic, takže jsem měl již slušně zaděláno právě na nadcházející Valkyrie. Asi jako většina diváků jsem měl i já zpočátku trochu obavy o hlavní postavu Clause von Stauffenberga hraného Tomem Cruisem. Ne, že by zbytek ansámblu byl zrovna tvořen německými herci, ale přeci jen Cruise v roli jednookého nacisty, to už chce kuráž. Když se však podíváme na bronzovou bystu Clause von Stauffenberga, nakonec zjistíme, že to nebude až tak horké, tedy alespoň co se týče té podoby. Ba co víc, zahrané je to také obstojně, ale nemohu si prostě odpustit poznámku, když řeknu, že tu Cruise místy působí jako pěst na oko, ale on sám zato prostě nemůže, to já v něm prostě vidím Mavericka, Ethana Hunta a mnoho dalších, jen ne toho německého důstojníka. Důležitý je však faktor očekávání a napětí, který se podařilo splnit v dostatečné míře i přesto, že víte, jak vše nakonec dopadne a především druhá část snímku po výbuchu má výtečnou gradaci. Singer každopádně umí a i když je film o Němcích paradoxně britsko-americký, i tak decentně uspokojí nejednoho fanouška WWII či spolek uctívačů Toma Cruise. (8/10)(23.2.2009)

Precizně zvládnutý historický thriller, který i přes velký handicap v podobě jasného konce umí navodit pocit napětí lépe než drtivá většina současné konkurence. Cruise sice mírně nestíhá, což má za následek jistou rozpačitost některých scén (všechny s manželkou), ale bezchybné výkony zbylých herců tuto vadu na kráse zachraňují. Úplně dokonalý film to sice není, ale i tak je mi Valkyrie sympatičtější než tři pětiny letošních oscarových kandidátů.(16.2.2009)

• - Skupina 11 komparzistů hrající vojáky wehrmachtu byla při natáčení akční scény zraněna. Požadovali po Tomu Cruisovi - producentovi a hlavním představiteli snímku - bolestné ve výši 11 milionů dolarů. Jeden komparzista utržil vážné poranění zad, ostatní pohmožděniny a zranění hlavy. (Mertax)

• - Stauffenbergova manželka s dětmi válku přežila. Zemřela v roce 2006. (blackrain)

• - Ve scéně, kdy je Stauffenberg (Tom Cruise) sám v místnosti a snaží se umístit připravenou nálož do aktovky, mu aktovka ujíždí po stole, protože se mu s ní jednou rukou špatně manipuluje. Ve skutečnosti toto ve scénáři nebylo nijak popsáno, nicméně tvůrcům se toto autentické ztvárnění natolik líbilo, že tuto nešikovnou manipulaci použili do výsledného filmu. (FIBO)