Valkýra

Valkýra

Valkyrie

Válečný / Historický / Thriller / Drama

USA / Německo, 2008, 121 min

Film chladný jako hlaveň nacistické pistole (takové té hnusně hranaté, němečtí inženýři si vždycky vystačili jen s pravítkem), ale stejně tak spolehlivý a pečlivě seřízený. Singer chytře spoléhá na herecké výkony, autentické kulisy a bezchybnou rekonstrukci nejslavnějšího atentátu na Hitlera. Vůbec nevadí, že víte jak to dopadne, zvyknete si i na perfektní angličtinu německých oficírů, protože jejich charisma coby herců je zkrátka větší než role, která je jim svěřena. Potíž je v tom, že Singer svůj ansámbl těží jen povrchově. Jsou to pro něj velmi výkonné figurky, která však nehodlá koukat pod čepice. Vzhledem k přehršli událostí v tehdejším Německu má sice film spíš problém s pochytáním všech souvislostí (raději si do kina vezměte nějakou související četbu, jinak vám všechny ty šarže začnou z hlavy vyskakovat nejbližším volným otvorem), ale dýku do zad mu vráží především emocionální plochost charakterů. Kdyby Cruise neměl pásku přes oko a další tucet tělesných deformací, byl by to pro vás člověk bez duše. Jednoduché rozřazení do dvou týmů (dobří Němci, špatní Němci) filmu notně ubližuje, a to i v závěru, který se důsledně, ale zcela marně, snaží být "nad věcí". Na thriller je to příliš dokumentární, na biografii příliš ploché. Na něco mezi jsem byl pravděpodobně příliš dobře naladěn, takže těsné čtyři. Ale mluví ze mě fanoušek pancéřových pěstí a nebudu zapírat, že jsem těm "hodným" fandil bez ohledu na výsledek.(23.1.2009)

Obsahuje spoilery: "Jsem voják a sloužím své zemi. Ale tohle není má zem. Když jsem tam ležel a krvácel, napadlo mě: Jestli teď zemřu, zanechám svým dětem jen hanbu." Bryan Singer a Tom Cruise připravují atentát na Hitlera! Řemeslně zvládnuté drama, které drží nad vodou solidní výkony herců ve vedlejších rolích a pevná ruka režiséra Bryana Singera. Ten má silný cit pro detaily a atmosféru a dokáže vyprávět epický příběh, aniž by spadl do bažiny kýčovitého patosu. Fungující historická rekonstrukce, která dopadla asi nejlépe, jak vzhledem k námětu mohla. "Musíme ukázat světu, že nejsme všichni jako Hitler." Kdyby dostalo vícero prostoru přehršli postav, co také pracovaly na hitlerovském spiknutí, mohl být výsledek ještě mnohem lepší. - 70%.(4.5.2020)

Nepřišel jsem ve válce o oko, zápěstí, dlaň a sedm prstíků, ani se v mé palici nezrodil plán na odstranění křečovitého strejdy s knírkem, ale přesto patrně nejsem jediným divákem, který měl jisté tušení, jak dopadne přímý útok na vůdcův život. Singer totiž nemá takové koule jako Tarantino, aby dokázal druhou světovou válku ukončit dle svých potřeb, ale to nic nemění na tom, že se mu podařilo vykouzlit větší napětí, než se dalo předpokládat.(15.10.2012)

Zajímalo by mě, jakej pračůrák promítal v Cinema city v Praze na Flóře, 14.2. film Valkyra ?? Ten degen, totiž pustil film normálně jen na prostředek plátna v jakýmsi rámečku, nejspíš ve formátu 4:3 nebo spíše ve formátu mini : mini. Zbytek plátna, no zbytek, většina plátna byla "mrtvá". Za tohle jsem Vám, milá společnosti Cinema city dal prachy naposled, to si je příště radši strčím do prdele, pak je vytáhnu a sežeru, než abych je dal takovejm sračům jako jsou promítači v Cinema City. Mimochodem jestli je tady ještě někdo komu se tohle v Cinema city stalo, tak ať dá vědět, zavolám partu zfetovanejch uživatelů CSFD s kleštěma a letlampou, tady pro pana promítače a jeho prdel pozná středověk. K samotnýmu filmu nemám moc výhrad, možná kdyby byla věnována pozornost vývoji ve vlčím doupěti krátce po atentátu, přispělo by to na větší dramatičnosti, ale těžko říci, protože pidi prostor na kterej nám ta cvičená opice z promítací kabiny pustila Valkyru, umožňoval dobře si vychutnat leda tak tu černou pásku přes Cruisovo kukadlo, ta se na ten flusanec, na kterým se promítalo, totiž jako jediná vešla celá.(25.2.2009)

Bryan Singer natočil vynikající thriller o spálených kalhotech Adofla Hitlera, jednookém plukovníkovi a lidskosti v srdci zla. Bohužel, jak již bylo zmíněno, nešel režisér do hloubky, takže se ve finále jedná o další tuctovku, jíž zachraňuje právě její námět. Nic šokujícího se nekoná (ani nemůže, každý zná začátek, průběh a konec), herci podávají kvalitní výkony (ne však dostatečně oslňující) a příběh jde přesně po dané lince, nesnažíc se o jakékoliv odbočky. Stručně řečeno - Napínavá žánrovka o skupině Hodných, jenž se (bohužel neúspěšně) snaží zabít Pana Zlého. Pocit "Bryane klidně změň dějiny, hlavně je nech toho zmetka zabít... nechci vidět zastřeleného Cruise!" o té 4-té hvězdičce rozhodl.(6.3.2009)