Valkýra

Valkýra

Valkyrie

Válečný / Historický / Thriller / Drama

USA / Německo, 2008, 121 min

…mojí povinností jako důstojníka už dávno není chránit moji zemi, ale zachraňovat lidské životy … Kdo jsou ti muži a co je vede k takovému činu? Přesvědčení? Kariéra? Touha po obdivu? To jsou jediné neznámé v tomto příběhu. A čekáte až nastane den ,,D“ jejich života. Věci se dávají do pohybu a já jsem napnutý a nervózní. Takže rozebírat, jak je to natočeno nemá víc smysl. Přesto je třeba na film nahlížet spíše jako na zfilmovanou historickou událost, kde je prostor pro lítost jen nad tím, že to nevyšlo. Není to nic osobního. Je to válka… PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ****(18.5.2009)

Lépe to (asi) natočit nešlo. Tahle myšlenka mi vyvstanula hned se závěrečnými titulky. Singer udělal z teoretické slabiny (divák ví, jak to dopadne) hlavní přednost a vše podřídil dokonale vysoustruženému stylu. Stěžovat si na jistý chlad u filmu, který se odehrává v prostředí dokonale střižených uniforem a precizní vojenské hierarchie, je stejné, jako kdybyste vyčítali romantickým filmům, že vás dojímají. Cruise se ve společnosti (převážně britské) herecké elity vybičoval k maximu, přičemž mu Singer dostatečně krotí ego, aby i jeho postava sloužila příběhu, nikoliv naopak. Za tu natempovanou čtvrthodinu, která následuje těsně po výbuchu, jsem v pokušení dát plnou. Tu si ale přeci jenom schovám pro případ, že na DVD vyjde verze alespoň o 20-30 minut delší, která doladí i ty drobné chybky (žádám trochu silnější motivaci u některých postav). 4 a ½ s vědomím, že se jedná o jeden z nejsilnější kino-zážitků tohoto roku. Edit: Po druhé projekci posílám všechny výtky k čertu a posílám snímku za odměnu plnou palbu, zaslouží si ji.(9.2.2009)

Singer je talent nevídaný, protože i když celou událost znáte důvěrně od školních škamen, daří se mu vytvářet napětí a operovat chladně, perfekcionalisticky a vpravdě germánsky precizně... jenže i tak mě průběžně napadalo, jestli by nebylo lepší ponechat Germánovi, co je Germánovo, už proto, že v disciplíně vyrovnávání se s minulostí na filmovém plátně naši sousedé nasbírali tolik medailí, že mají nejvyšší medailový stupeň zajištěný, i kdyby zbytek dějin strávili šťouráním v nose. Britští herci jsou fajn, britská angličtina v filmu o nacistickém Německu už méně a místo Stauffenberga jsem pořád viděla jenom Cruise s páskou přes oko. Nějak mu víc žeru záporné nebo aspoň nejednoznačné postavy, zatímco tady to byla taková óda na rytíře v zářivé zbroji zachraňující pobloudilou, avšak milovanou Vaterland, že jsem v duchu Singerovi adresovala slova jednoho svého literárního oblíbence: "Hraj šachy, tam bude všechno podle tvého gusta. Na jedné straně černé, na druhé bílé a všechna políčka stejná."(20.10.2011)

Rozpočet $75miliónovTržby USA $83,077,833Tržby Celosvetovo $200,276,784Tržby za predaj DVD v USA $27,075,544 //počet predaných kusov 1,583,970║ Tak Bryan Singer je v tomto žánri ako doma, neskutočne mu to sedí, veľmi pútavé natočené, teším sa na ďalšie pozretie. /80%/(27.4.2010)

Výborne napísaný, bezchybne zrežírovaný, dobre zahraný (dokonca ani bezruč Tom mi nevadil), napínavý, precízne nesentimentálny a vďaka nadupanej hudbe neustále vzrušujúco pulzujúci atentátnický thriller. Singer je proste borec. Dve výhrady - 1, málo Kennetha Branagha 2, absencia niečoho, čo by vybočilo z tej perfektne vysústruženej jazdy a urobilo z toho filmu skutočne strhujúci a nadčasový zážitok.(25.2.2009)

• - Věk představitelů Stauffenbergových (Tom Cruise) dětí je trochu odlišný od toho, jaký je uveden v literárním scénáři. Synové 9, 7 a 5 let a Stauffenbergově dceři, která si nasadí tátovu čepici a zasalutuje, mají být podle scénáře 2 roky. Z filmu je však patrné, že herci jsou starší. (FIBO)

• - Detailní záběr na vlajku, kterou začíná úvodní pasáž v Africe, je digitálně upraven. Samotná vlajka v tom záběru vůbec není a byla přidaná digitálně až v postprodukci. (FIBO)

• - Když přilétá Hitlerův (David Bamber) speciál do Smolenska, je ve filmu stroj Junkers Ju-52. Ve skutečnosti byl tehdy použit jiný typ letounu. Jednalo se o Focke Wulf 200 Condor. (Dampfer)