Reklama

Reklama

Valkýra

  • USA Valkyrie (více)
Trailer 1
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

(více)

Videa (6)

Trailer 1

Recenze (1 347)

Kaka 

všechny recenze uživatele

Jako rekonstrukce historických událostí strhující. Z čistě filmového hlediska lehce strohé, ale i tak velmi nadprůměrně zvládnuté řemeslo. Singerovi se povedl husarský kousek, který se od něj tak trochu čekal. Angličtina ruší, ale člověk si po čase zvykne. Spousta scén je strhujících, postava Hitlera velice zajímavá. Za pozornost stojí fakt, že démonickou ji nedělá herec sám, ale kamera, zvolená hudba a brilantní střih. I zbytek herců je zvolený výborně. Spousta hvězd a velké množství kvalitních hereckých výkonů. Není to vyloženě zábava, ale inteligentní, syrová "opravdová" filmařina je to každým coulem. Profesionální záležitost a na sto procent čistá práce. ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Tímto filmem jsem uzavřela téměř veškerou zhlédnutou tvorbu Bryana Singera. Tom Cruise v nacistické uniformě a s páskou přes oko, je pro oko divákovo, velmi netradičním úkazem. Když jsem se kdysi prvně dozvěděla, že Cruise má v tomto filmu hrát, byla jsem zcela v šoku a říkala si, že se tento "megahvězdný" hollywoodský komerční hezoun do takové role vůbec nehodí. Poté jsem si přečetla článek, který zmiňoval možná nepříliš známý fakt, že roli Clause von Stauffenberga měl původně napsanou přímo na tělo Thomas Kretschmann. Dva dny před uzavřením smlouvy se objevil Cruise s tím, že by roli chtěl hrát on. Sám Thomas se vyjádřil: "Cruise je ztělesněním moderního amerického akčního filmu, ale když jsem si jej představil v uniformě, a s páskou přes oko, přišlo mi to spíše směšné." Sice mohl Thomas konečně dostat pořádnou hlavní roli nacistického důstojníka, které mu dokonale sedí, ale co už. Nemá smysl se rozčilovat, že:) Anyway, Tomík svou roli zvládl velmi dobře. Tempo filmu je tak dynamické, a děj propracovaný a velmi efektní, že ty dvě hodiny stopáže utekly tak rychle, až jsem byla překvapena. Kromě Cruisovy hlavní role, kde by mě měly nejvíce asi zajímat jeho činy a postupy, jsem se však především také velmi těšila na svého oblíbeného filmového nacistu, Thomase Kretschmanna. Sice zde neměl příliš velký prostor, ale mé první setkání s ním, když vylézá z bazénu, bylo velmi příjemné:) ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Chladná a precizní sázka na jistotu v podání skvělého režiséra a o nic horších herců. Dobová úprava nemá chybu, režie nemá chybu, děj nemá chybu. Tady vlastně nejsou chyby. Herecké obsazení je skvělé a dominuje mu jednoznačně Tom Cruise, který si zase jednou zahrál hlavní roli a prakticky nesleze z plátna (jedině dobře). Trochu mě zamrzela krátká přítomnost Kennetha Branagha, ale co se dá dělat... Valkýra je pravdu skvěle natočená podívaná, která postrádá trochu více "lidskosti" a emocí, ale v některých okamžicích je i přesto velmi silným filmem. Bohužel ne po celou dobu ... Bryan Singer je zpět a Tom Cruise s ním. Konečně, to vám to trvalo kluci. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Na tenhle film se čekalo hodně dlouhou dobu, a kdejaký milovník válečných filmů musel skákat radostí, když zjistil, že Tom Cruise si zahraje hlavní roli hrabě von Sauffenberga, i když jak v čem, protože co tady čtu komentáře, tak se plno lidí shodne s tím, že Cruise postavu prostě hrozně odflák. Jenže s tím já určitě nesouhlasím. Cruise jí neodflák, jenom jí nezahrál nijak úctyhodně, aby měl člověk na co vzpomínat, spíš taková ta klasická rutina. Taky předpokládám, že plno lidí koukalo na film přičemž vědělo, jak to všecko dopadne, a to filmu asi taky trošku snižuje kvalitu, i když to tak vůbec být nemuselo. Valkýra je furt jenom rekonstrukce události, přitom události dost zásadní, která na zfilmování čekala asi tak vážně jako vrah na milost. Celá sestava kolem von Stauffenberga byla výborná, není tam nikdo kdo by mi neseděl, a určitě filmu prospělo, že se točil v Německu. Neexistuje fakt, který bych tomuto filmu dokázal vytknout. Vznikl jako rekonstrukce, jako rekonstrukce hodně vydařená, kde první hodina není tak narvaná napětím, jako ta druhá, ale i tak nenechá oči unavit, a dobře připraví na zakončení jedné z etap druhé světové války ze strany Německa. Jsem rád, že filmy z války stále vznikají, a že je stále o čem filmovat, kéž by toto téma byla studna bezedná, ale jak je vidět, filmy z války už příliš v módě nejsou, a stejně na to doplatila i Valkýra, která po světě zase tak vysoké hodnocení nezískala, ale u mě si ho získala bez problémů. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Znamenitý konšpiračno-sprisahanecký thriller. Táto zápletka už potrebovala byť nutne spracovaná a čudujem sa, že doteraz poriadne nebola a zároveň som vďačný, že prišla až teraz, pretože práve tvorcovia na čele so Singerom za kamerou a Cruisom pred ňou, z nej spravili naozaj výrazne kvalitný film. Dve hodinky ubehnú ako jedna minúta v porovnaní s celým kolobehom života. Naozaj som nenašiel slabšieho miesta. Zápletka je tak ucelená a kompaktná, že akékoľvek zameranie na vojnové zverstvá páchané vojakmi tretej ríše, či zaostrenie na šialenosť a pomätenosť osoby Adolfa Hitlera, by bolo úplne zbytočné a pre film by boli len príťažou. Napätia má film na rozdávanie, dej a dialógy sú bez náznakov klišé, technické spracovanie, počnúc zobrazením vojnového Nemecka, cez efekty až po kameru a strih, je prvotriedne. Cruise a nakoniec aj všetci herci pôsobia skvelým, sústredeným a vyrovnaným dojmom. Prelievanie skutočností s fiktívnymi faktami napísaných na film nerozoberám. Pokiaľ nejde o dokument vyvracajúci fakty, nemá mi prečo vadiť nejaké prikrášľovanie, pokiaľ je to v prospech kvality filmu. A tie má tento film značné. Trošku škoda toho záveru, ale nie z pohľadu filmového, ale historického. 95%. ()

Galerie (55)

Zajímavosti (58)

  • Režisér Singer nechal herce mluvit jejich rodnými jazyky a přízvuky - Toma Cruise (Claus von Stauffenberg) s přízvukem americkým, Kennetha Branagha (Henning von Tresckow) zase britskou angličtinou, ad. "Kdyby herci předstírali německý přízvuk, tak by to působilo méně autenticky a hloupě," komentoval Singer. (zdeny99)
  • Ve scéně, v níž Hitler (David Bamber) přilétá do Smolenska, je uvedeno datum 13. března 1943, všude okolo letiště jsou ale zelené stromy a vzrostlá tráva. (ČSFD)

Související novinky

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Ve věku devětasedmdesáti let zemřel britský herec Bernard Hill, známý především ze snímků jako Titanic, Lovci lvů a z trilogie Pán prstenů. Se smutnou zprávou v neděli přišla televizní stanice BBC s… (více)

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

V posledních hodinách roku 2023 bohužel přichází smutné zprávy z Velké Británie. V sobotu 30. prosince totiž filmový svět ve věku pětasedmdesáti let náhle opustil anglický herec nominovaný na dvě… (více)

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)

Tom Cruise opět akční

Tom Cruise opět akční

17.06.2011

V Mission Impossible: Ghost Protocol se podle všeho rozloučí s postavou Ethana Hunta. Má ale šanci na další akční sérii. Studio Paramount totiž Toma oslovilo s nabídkou na roli Jacka Reachera. Ten je… (více)

Reklama

Reklama