Reklama

Reklama

Valkýra

  • USA Valkyrie (více)
Trailer 1
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

(více)

Videa (6)

Trailer 1

Recenze (1 345)

Lavran 

všechny recenze uživatele

"Initiate operation Valkyrie!" Přesná jako hodinový strojek švýcarské provenience, chladná, přísná a odměřená jako německá dozorkyně (toto není zápor!), navzdory obeznámenosti s vyústěním napínavější než cokoli uváděného v kinech za dlouhé měsíce zpět, režijně bravurní jako ehm... od Singera a zcela prostá akademických i empatických ambicí, čímž vniká kapku schématický a vojensky nažehlený, leč dokonale funkční dojem. Taková je Valkýra, pokud ji nechám stát se obětí generalizace a mé lenosti psát delší komentář, byť bych se bez studu mohl rozepsat o úžasné kameře, střihu, hudbě, zvuku, výpravě a hereckých výkonech. Nechť tak učiní povolanější. Z opatrnosti uděluji pouze 4*, ale je velmi pravděpodobné, že repetice na DVD vynese hodnocení výše. Zvláště pokud se dočkáme nastavené režisérské verze. Jakožto nepokrytému milovníku WWII tématiky (a poctivé filmařiny) by mi k navození absolutního blaha postačilo přinejmenším... půl hodiny navrch? :) P.S. V pátek 13. můj 1313 ohodnocený film zde na scfd. Štěstíčko! ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Precizně natočený film, který nejspíš v rámci co největší autentičnosti nenabízí žádnou režisérovu myšlenku nebo extrémně dojemnou scénu, přesto se nedá označit za nudný a to ani v případě, že při vyslovení slova "dokument" začínáte bezhlavě demolovat vše kolem sebe. Valkýra je dobře obsazená, zajímavě napsaná a po celou dobu napínavá; ačkoliv při základních znalostech historie je as každému jasné, jak film dopadne. Jediné, co mě nakonec mrzí je mimořádně malý prostor pro Kennetha Branagha, jehož postava mi přišla mnohem zajímavější než plukovník Stauffenberg s páskou přes oko a tváří Toma Cruise. ()

Reklama

Gimli 

všechny recenze uživatele

I když člověk ví, jak to dopadne, je to stále napínavé. Podobně jako United 93. S tím rozdílem, že Singer ten intezivní zážitek rovnoměrně rozdělil do celého filmu. Greengrass si to nechal nakonec a já jsem málem dostal infarkt. Ani mi nevadilo, že všichni Němci mluví anglicky. Navíc ten přechod z Cruisovy němčiny do angličtiny byl, myslím, vyřešen velmi elegantně a nenásilně. Rozhodně doporučuju také kvůli poselství, které Valkýra nese. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Znamenitý konšpiračno-sprisahanecký thriller. Táto zápletka už potrebovala byť nutne spracovaná a čudujem sa, že doteraz poriadne nebola a zároveň som vďačný, že prišla až teraz, pretože práve tvorcovia na čele so Singerom za kamerou a Cruisom pred ňou, z nej spravili naozaj výrazne kvalitný film. Dve hodinky ubehnú ako jedna minúta v porovnaní s celým kolobehom života. Naozaj som nenašiel slabšieho miesta. Zápletka je tak ucelená a kompaktná, že akékoľvek zameranie na vojnové zverstvá páchané vojakmi tretej ríše, či zaostrenie na šialenosť a pomätenosť osoby Adolfa Hitlera, by bolo úplne zbytočné a pre film by boli len príťažou. Napätia má film na rozdávanie, dej a dialógy sú bez náznakov klišé, technické spracovanie, počnúc zobrazením vojnového Nemecka, cez efekty až po kameru a strih, je prvotriedne. Cruise a nakoniec aj všetci herci pôsobia skvelým, sústredeným a vyrovnaným dojmom. Prelievanie skutočností s fiktívnymi faktami napísaných na film nerozoberám. Pokiaľ nejde o dokument vyvracajúci fakty, nemá mi prečo vadiť nejaké prikrášľovanie, pokiaľ je to v prospech kvality filmu. A tie má tento film značné. Trošku škoda toho záveru, ale nie z pohľadu filmového, ale historického. 95%. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Zajímavé téma, které bohužel s sebou nese už v námětu jednu velkou nevýhodu - tou je to, že je film natočený podle skutečné události a tudíž každý ví už s prvními obrázky, jak musí dopadnout. Tím nás scénáristé obrali o velkou dávku napětí a překvapení. Myslím si ale, že i přesto se dalo vytěžit z tématu ještě víc napětí a tíživé skličující atmosféry a vytáhnout tak film ještě výš. Takhle jde o pěknou rekonstrukci historických událostí, s velmi dobrým (a dobře hrajícím) obsazením, díky kterému nakonec dávám velmi slabé 4*. ()

Galerie (53)

Zajímavosti (58)

  • Německým úřadům se nelíbilo, že na jejich území má natáčet Tom Cruise, nejslavnější propagátor scientologické církve, která je v zemi oficiálně považována za nebezpečnou sektu. Ministerstvo obrany proto těsně před natáčením zakázalo filmařům vstup do vojenských objektů. Místní protestantská církev pak přirovnala Valkýru k propagandistickým filmům Leni Riefenshtahl a Toma Cruise ke scientologickému Goebbelsovi, nacistickému ministrovi propagandy. Nakonec ale štáb povolení natáčet dostal. (zdeny99)
  • Pro nákladní auta německé armády filmaři použili vozy nakoupené od České armády. Pro potřeby natáčení je předělali tak, aby vypadaly jako německá auta, používaná ve II. světové válce. (FilmFan24)
  • Skupina 11 komparzistů, hrající vojáky wehrmachtu, byla při natáčení akční scény zraněna (jeden přišel k vážnému poranění zad, ostatní utrpěli pohmožděniny a zranění hlavy). Požadovali po Tomu Cruisovi (Claus von Stauffenberg) - producentovi a hlavním představiteli snímku - bolestné ve výši 11 milionů dolarů. (Mertax)

Související novinky

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

V posledních hodinách roku 2023 bohužel přichází smutné zprávy z Velké Británie. V sobotu 30. prosince totiž filmový svět ve věku pětasedmdesáti let náhle opustil anglický herec nominovaný na dvě… (více)

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)

Tom Cruise opět akční

Tom Cruise opět akční

17.06.2011

V Mission Impossible: Ghost Protocol se podle všeho rozloučí s postavou Ethana Hunta. Má ale šanci na další akční sérii. Studio Paramount totiž Toma oslovilo s nabídkou na roli Jacka Reachera. Ten je… (více)

SoundtraCon na Festivalu fantazie

SoundtraCon na Festivalu fantazie

02.05.2011

V termínu od 1. do 4. července 2010 proběhne v Chotěboři v rámci Festivalu fantazie v pořadí již čtvrtý ročník SoundtraConu. Minulé ročníky navštívili skladatelé Trevor Jones, Petr Hapka a producent… (více)

Reklama

Reklama