Reklama

Reklama

Valkýra

  • USA Valkyrie (více)
Trailer 3
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

(více)

Videa (6)

Trailer 3

Recenze (1 346)

H34D 

všechny recenze uživatele

Valkyrie není vynucenou teatrální podívanou, ani syrovým dokumentem, nýbrž řemeslně bez výrazných chyb odvedenou prací, představující věrohodné zpracování kritické události i výbornou diváckou zábavu. Bryan Singer je kvalitní režisér, umí vytvořit dobré drama s fungujícím napětím, i za předpokladu, že rozuzlení je všem předem známo. Valkyrie je film neschopný vyloženě zklamat, ale všichni cítíme, že vývoji charakterů (či aspoň jednoho - Cruisova) mohlo být věnováno více prostoru, emocionální dopad by tak byl o poznání silnější. Výmluvné sdělení, že ne všichni němci byli jako Hitler je však nezpochybnitelné. PS: Cruise nehrál špatně, ale ani nijak výrazně - průměr. 8/10 ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Najviac si Valkýru užijú tí, ktorí sa radi piplajú v danej historickej problematike. Bryan Singer pristupuje k látke zodpovedne a nevyzerá to, že by si historické fakty prifarboval pre lepšie vyznenie filmu. Valkýra sa na nič nehrá, nemá „vysokoumelecké ambície“, nevyjadruje sa k politike ako Spielbergov Mníchov. Iba rekonštruuje udalosti čoby solídny konšpiračný thriller - produkčne hodnotný, dejovo napínavý, dobre obsadený (malou, ale najzaujímavejšou a najlepšie zahranou postavou je Branaghov generál von Tresckow). A v závere mu nechýbajú ani emócie ani výpovedná hĺbka, ktorá nám pripomína, že niekto mal odvahu sa o to aspoň pokúsiť... P.S. Krásna chorálová "Main Theme" Johna Ottmana. ()

Reklama

Zeck 

všechny recenze uživatele

Brilantně vylíčený film z prostřední bláznů a fanatiků. Valkýra mě naprosto uchvátila, vtáhla do děje a nepustila do teď. I když jsem věděl, jak to všechno musí skončit, přesto jsem doufal v nějáký filmový zazrak, který by změnil historii. O tu se zajímam poměrně dost a II. WW je moje oblíbená zastávka v ziskávání různých informací a dokumentů, přesto ale nevím, zda je vše vylíčeno do nejpřesnějších detailů, nebo mírně upraveno pro oko běžného diváka. Tento film není o hrdinném Cruisovi, ale o chabém charakteru Hitlerových vlezdoprdelků, kterým strach zatěmnil zdravý rozum. 90% ()

robbiee 

všechny recenze uživatele

[imdb: 7.4/10] | me: Crusie bez ruky a bez oka pácha atentát na Führera a hoci všetci od samého začiatku vedia ako to celé dopadne pozerá sa na tento pokus veľmi dobre. Po celu dobu trvajúce napätia graduje a ja držím palce von Stuffenbergovi v tom čo by znamenalo zmenu svetových dejín. Možno pre diváka menej znalého hist. faktov príliš veľa mien a postáv ... ale celkovo to dotvára autentickosť príbehu a núti opäť trošku zaloviť v pamäti. Jemne americky vykreslený záver vsadil na emócie..., ale inak dynamický film o jednom okamihu so silnými postavami a citom pre detail.. Zbehne ako voda... ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Jednim slovem wow. Naprosto strhujici valecnej thriller. Zacnu s vytkama. Jak tu mnozi rikaj, skutecne by bylo vhodnejsi mluvit nemecky, to prevedeni nemciny do anglictiny v uvodu filmu je precejen trochu stupidni. Druha vec je Hitler, Bamber se na to fakt nehodil, obzvlast, kdyz se nemoh oprit o nemcinu. To je k vytkam vse. Film nasadi od zacatku vysoky tempo vypraveni a dej neustale graduje, az je to ke konci fakt skoro o nervy, i kdyz clovek vlastne vi, jak to dopadne. Navic je to cely natoceny naprosto realisticky, chladne a bezchybne a Singer se nastesti nesnazi o nejaky hrdinsky sceny nebo upravovani deje, aby vyznel vic optimisticky. Navic se film muze oprit o naprosto lahudkovou sestavu Branagh, Stamp, Nighy, Kretschmann a Wilkinson. Co se tyce Cruise, je mi jasny, ze mu hodne pridava ta paska pres oko, ale i tak podava naprosto fantastickej vykon hodne odlisnej od jeho typickejch roli. Po skonceni filmu me napadly tri otazky. Jakto, ze to Hitler prezil? Jakto, ze jde tak lehce falsovat dokumenty? A jakto, ze takhle zasadni vec neni znamejsi, historici ji samozrejme znat budou, ale ja o nejaky operaci Valkyra v zivote neslysel. Tenhle film si rozhodne pustim jeste nekdy, doufam, ze se objevi i delsi sestrih, par veci by se v nem mohlo vic rozvest, treba to rozhodovani vetsiny postav zradit nebo nezradit je vetsinou fakt sfoukly desne rychle. Celkove proste film dokonalej ve vsech ohledech, tech par vytek, co jsem na uvod zminil, jsou jen drobnosti. ()

Galerie (55)

Zajímavosti (58)

  • Ve filmu měl původně hrát i Patrick Wilson, který ale vypadl kvůli jiným pracovním závazkům. (POMO)
  • Operácia Valkýra vznikla v roku 1942. Vtedy ešte nemala vzťah k hnutiu odporu, ale už boli nutné opatrenia na pokrytie uvoľnených miest v jednotkách nasadených na východnom fronte. Operácia spočívala vo využití pracovníkov v priemysle a zotavovaní sa ranených či nemocných. Ich povolanie do armády v prípade potreby, bolo označené heslom Valkýra 1 a Valkýra 2 - podľa mobilizačného stupňa. V lete 1943 začal termín Valkýra označovať niečo úplne iné. Prestal byť operáciou na pokrytie armádnych strát, a stal sa plánom na potlačenie vnútorných nepokojov. V tom čase bol v Nemecku veľký počet cudzích robotníkov a väzňov, a preto existovala obava, že by mohlo dôjsť k povstaniu. Valkýra 1 znamenala okamžitú pohotovosť vojska na tento účel a Valkýra 2 označovala rozkaz k samotnej akcii. (Zdroj: ČSFD)
  • První klapka padla 19. července 2007 v Berlíně v Německu. Dále se filmovalo v Kalifornii, německém Brandenburgu, ale i v Praze. (Indy21)

Související novinky

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Ve věku devětasedmdesáti let zemřel britský herec Bernard Hill, známý především ze snímků jako Titanic, Lovci lvů a z trilogie Pán prstenů. Se smutnou zprávou v neděli přišla televizní stanice BBC s… (více)

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

V posledních hodinách roku 2023 bohužel přichází smutné zprávy z Velké Británie. V sobotu 30. prosince totiž filmový svět ve věku pětasedmdesáti let náhle opustil anglický herec nominovaný na dvě… (více)

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)

Tom Cruise opět akční

Tom Cruise opět akční

17.06.2011

V Mission Impossible: Ghost Protocol se podle všeho rozloučí s postavou Ethana Hunta. Má ale šanci na další akční sérii. Studio Paramount totiž Toma oslovilo s nabídkou na roli Jacka Reachera. Ten je… (více)

Reklama

Reklama