Che Guevara

• Česko Che Guevara: Revoluce (více)

26. listopadu 1956. Fidel Castro se plaví na Kubu s osmdesáti povstalci. Jedním z nich je i Ernesto „Che“ Guevara, argentinský doktor, který sdílí s Castrem společný cíl – svrhnout zkorumpovanou diktaturu Fulgencia Batisty. Che se projeví jako nepostradatelný bojovník, rychle si osvojí umění partizánského boje. Jakmile se Che pustí do boje, s nadšením ho oslavují jeho velitelé i kubánský lid. Tento film zachycuje vzestup Che během kubánské revoluce, od doktora – přes velitele – k hrdinovi revoluce. (oficiální text distributora)

Millanium

Osobitý film o che guevarovi, který mi bohužel příliš neoslovil a přiznám se, že jsem se při jeho sledování trochu nudil. Benicio Del Toro je sice jinak výborný herec, ale ani on s tím příliš moc udělat nemohl... 65% ()

Mishqo

Che je historická postava ktorá si zaslúži plnohodnotné sfilmovanie. Benecio del Toro sa ujal tejto roli s bravúrou a bol jednoducho perfektný. Rozdelenie do dvoch časových línií my však neprišlo veľmi šťastným rozhodnutím. Partizánske sekvencie a celý Guevarov a Castrov vzostup boli naozaj dobre spracované a zaujímavé. Tá druhá časová línia "dokumentaristická" mi tam nesadla. A čo tie roky medzi koncom revolúcie a zasadaním OSN v New Yorku? Kam sa podeli? Čo sa týka druhého dielu tak ten mi prišiel celkom zbytočný - bol nemastná, neslaný a iba miestami nenudil. Samozrejme Benicio stále konzistentný. Hudba bola tiež výborná. Suma sumárum - 1.diel (75-80%) a 2.diel (65-70%) ()

pursulus

Che Guevara a filmové dokumenty.¬         Shlédl jsem (později už útržkovitě, proč, je napsáno níže) pouze první část čtyřhodinového snímku P. Buchmana a S. Soderbergha o jednom z nejslavnějších a zároveň nejoslavovanějších a nejobdivovanějších revolucionářů, Che Guevarovi, známého hlavně jako jedna z ústředních postav kubánské revoluce v 50. rocích 20. stor.¬                 Mne osobně pojetí tohoto časového veledíla zklamalo. Čekal jsem, že se dozvím hodně hlavně o myšlenkovém světě pana Che Guevary, ale i hodně o jeho osobnosti ze všech stran; místo toho čekaly mě vleklé záběry na partyzánská ležení, na boje v džungli, a jenom jako mimoděk se občas objevil Che Guevara v záběru v nějaké určité situaci, z níž se dalo odečísti něco z jeho názorů či z jeho osobnosti. Takovéto zobrazení revoluce není také od věci a není bez přínosu, ale těžkopádnost dlouhých obrazů z džungle mne za chvíli přestala prostě zajímati; už z názvu snímku měloť jíti přede vším o Che Guevaru, a v tom ten název tak trochu lhal. Shlédnouti celé čtyři hodiny pro to, abych mohl odečísti z bojového hlavně pozadí pár faktů o Che Guevarovi, mi nakonec přišlo jako nemnoho obohacující.¬                 Rozhodně doporučuji všem zájemcům o život pana Che Guevary spíše jiný dokument, a to méně známý "The True Story of Che Guevara", připravený televizní produkční a režisérkou Mariou Wye-Berryovou. Jde o klasický dokument, v němž se střídají rozhovory s živými lidmi s dobovými dokumentárními záběry. Dokument je velmi dobře udělaný a může si z něj odnésti hodně i ten, kdo angličtinu neovládá dobře, pakliže si na Youtube zapne souběžné zobrazení mluveného slova. Jako doplněk k tomuto dokumentu doporučuji vynikající dokument ohijského produkčního a režiséra Toma Jenningse o Fidel Castrovi "Fidel Castro: Ztracené záznamy". Z faktů uváděných v doporučených dokumentech vyplývá pozoru hodná věc, totiž že za hospodářské potíže Kuby a příklon její vlády k marxismu a Sovětskému svazu nemůže nikdo jiný než kapitalistická lobby USA, která Fidelově vládě nikdy neodpustila, že chtěla, aby byla Kuba svobodným státem i v hospodářské oblasti.¬                 Na konec je mi s potěšením upozorniti na mimořádně podnětné opoznámkování uživ. VictorMartel (z 24. 11. 2019). ()

Brain-D

Zajímavý, ale nevyrovnaný snímek, který je na pomezí dokumentu a válečného snímku, ale není plnohodnotně ani jedno. Trocha od každého upírá tomu druhému a snímek zapadá v průměrnost i s nadprůměrnými scénami či zobrazením historie. ()

liuk

Jasně, říká už to samotný název filmu, ale i tak: Che je opravdu pouze o něm. Na druhou stranu je tak hrozně jakoby nestranný, až jsem se nějak nic moc o jeho uvažování nedozvěděl. Klidně bych radši sledoval více rozepří, více konfrontací než takovéto vylodění samozvané reinkarnace Simona Bolívara. Když je celý film prostříhávan na událost po Kubánské revoluci, proč se zároveň nezabývat více i událostmi před samotným vyloděním? Nemůžu říct, že by mě to dlouhé putování po zamlžených pralesních kopcích nebavilo, ale tím jak si šlo jen za svým cílem, působilo prostě hrozně ploše. Che neustále v prostřizích mluví o nutnosti lásky k lidu při formování a úspěšném bytí partyzánské armády. Ale že bych se dozvěděl, co Argentiňan konkrétně ke Kubě cítí, to teda říct bohužel nemůžu. Možná přístě, až budu předem vědět, že první díl je studiem guerillové revoluce jako takové a ne konkrétní kubánské, užiju si ho víc. Ovšem, když tak nad tím přemýšlím, nebyla ona kubánská právě jedním z jejich prototypů? Verbování vesnického bezzemkového obyvatelstva, obsazování klíčových měst a kasáren, nahlodávání sebevědomí režimu. To vše tu je a teď si všímám, že jsem komentář začal stěžováním si na konkretizaci filmu na ústřední postavu, abych komentář zakončil konstatováním, že zde prezentovaná revoluce není příliš konkrétní. Zajímavé, když až při psaní komentáře zjišťuju taková všezaobalení filmu a vzájemná propojení prvotních negativ v pozitiva - musím to vidět znova a zvyšuju hodnocení z původních 3*. ()

JekoRek

3-4*. Je zajímaví, že se choval tak čestně a spravedlivě. No jo asi bych se taky vylíčil líp kdybych o sobě psal knížku. 70% ()

NoFiction

1. díl mě zatím moc nenadchl a zároveň ani nepřesvědčil. Ani Del Toro zatím nic extra nepředvádí, takže pro mě zatím slabší průměr. ()

cpt.Lynch

Je to film o revoluci a jednom z jejích největších symbolů-Che Guevarovi. Je asi bez debat, že se jedná o postavu která je vnímána velice rozporuplně, ale jedno ji upřít nejde, a to neskutečné charisma. Del Toro herecky zazářil a charisma z něj vyzařovalo v každém záběru. Navíc zahrál tak perfektně, že jsem celou dobu měl pocit, že koukám na skutečného Ernesta. Celkově je film perfektní a nestojí pouze na hlavní roli. Dohromady mi to dává zajímavý filmový zážitek, už se těším na druhý díl a v hodnocení jdu na 4,5*. ()

blackJag

Životopisný snímek, mapující události v životě argentinského lékaře Ernesta Guevary, od jeho setkání s Fidelem Castrem po obsazení Santa Clary, které je prostříhávané černobílými záběry z období Guevarova vystoupení na zasedání OSN. Soderbergh se v černobílých pasážích snaží uchovávat až dokumentární ráz, což částečně platí i pro zbývající stopáž, která má stejně autentické rysy, ale už jen ze své povahy je dějovější. Sázka na Del Tora do role ústřední postavy byla výhrou nejen z hlediska fyziognomické perspektivy, ale samozřejmě hlavně z důvodu hereckých schopností. 80% ()

Puyi

Špatné to nebylo, to ne, ale nemohu se zbavit dojmu, že život "Che" se přeci jen dal zpracovat i lépe. Nebylo to nudné, to netvrdím, i když nějaká méně zajímavější pasáž by se našla. Ale přesto to účel (tedy dozvědět se něco o Ernestu Guevarovi a vidět Benicia) splnilo. ()

Pedross800

Tož původně jsem to chtěl hodnotit dohromady s pokračováním ke kterému jsem se nakonec nedostal a tak po pár měsících s údivem zjištuju, že si vůbec nic z toho filmu nevybavuju. Jen toho Benicia, ten zahrál revolucionáře výborně, ale děj a nějaké napětí z něj, silné momenty.....kde nic, tu nic. Takže ty tři hvězdy jsou asi ještě vcelku nadhodnocující. Che si zasloužil rozhodně propracovanější a zajímavější film. ()

Krasus

Rozleželo se mi to v hlavě a nemůže jinak než za plný počet. El Argentino je fascinující projekt, který dalece převyšuje svůj potenciál a Americe uklazuje vztyčený prostředníček tim nejsofistikovanějším způsobem. Steven si na tom dal opravdu záležet,j e tam vše. Jsou v tom slzy a pot,j e v tom odhodlání, vášeň a důvěra v to, co dělám a v sám sebe,vše co byla pro Ernesta revoluce. Je to film o něm ,pro něj. Žádné idealizování, lehce útlé střihy a Sierra Maestra jak se mi to líbí. Asi takhle nějak jsem si představoval, aspoň něco co by se podobalo tomu co se na Kubě stalo. Bez patosu, bez keců, bez protahování ale za to s Beniciem.Bravo Bejku, Increíble! ()

silent cut

Slédnutí životopisného filmu Che jsem oddaloval co to šlo. Marxismus mi nebyl nikdy blízký a design chlapíka v baretu jsem do té doby považoval za jeho nejlepší produkt. Tento fakt se nemění, ale poznání principů bojujícího doktora mi konečně osvětlilo důvod, proč se tento muž stal kultem. Jeho vytrvalost a víra totiž i přes rudý prapor ozařuje cíl, za kterým se celý film řítí. Svoboda. Ta, za kterou se nakonec Che vydává na začátku své další cesty, kterou si měl odpustit. ()

DeLaMorte

Výborné politické drama o revoluti na Kubě natočené tak jak jsme ještě neměli možnost vidět maximálně tak v dokumentech i když film je dokumentárně z většího procenta natočen.Nesmím opomenout výborné herecké umění Benicio Del Tora který se opravdovému "Che" neskutečně podobá proto ani nepřichází v úvahu aby roli obsadil někdo jiný.Těším se na část revoluce č.2 ()

Maynard.

Abych řekl pravdu, tak jsem čekal poněkud více. Film udělaný spíše jako dokument mi příliš nesedl. Na jedné straně mnoho a mnoho povídání, na druhé poněkud chaotické přestřelky. Benicio Del Toro je skvělý herec, už jsem ho viděl hrát lépe a v lepších filmech. Každopádně bych film doporučil těm, kteří se zajímají o historii toho krásného "rudého" ostrova :o) ()

ZkuKol

Klasické životopisné drama, tentokrát slavného revolucionáře. Del Toro hraje jak nejlíp umí, očividně si plní jeden ze svých snů, hudba a kamera jsou vynikající - vedro, déšť, hlad, žízeň, strach a revoluci cítíte všude. Žel scénář a dialogy jsou max průměrné a drží se vyběhaných kolejí. Nejvíc mi ovšem vadilo neudržení objektivity a ukázání "CHE" jako ochránce chudých a utlačovaných, bez jediné morální vady a jako strážce morálky a pořádku. Uvidíme zda se Soderbergh odváží tento obraz ve druhé části poupravit. Prostě jen průměrný životopis, který je občas zajímavý a občas i nudný... 60% ()

Firebug

O panu Guevarovi jsem toho před filmem nic moc nevěděl a od snímku jsem očekával přiblížení jeho osobnosti, jeho ideálů a taky malé osvěžení událostí kubánské revoluce. To byla chyba. Člověk s revolucí naprosto neobeznámený se bude ve snímku naprosto ztrácet a o ústředním protagonistovi se paradoxně dozví naprosté minimum. Soderbergh pojal látku z pohledu válečného filmaře, zaznamenávajícího události, kterých je právě přítomen a to bez větších souvislostí. Dost lidí to asi otráví, ale mě to nějakým zvláštním způsobem sedlo. I když jsem se ani zdaleka nedozvěděl to, co jsem očekával, ta atmosféra byla opravdu strašlivě silná a pohlcující. No a ty skvělé záběry jako z finále World Press Photo - nádhera! 3*-4* ()

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes