Televizní film předního dramatika a scenáristy Jiřího Hubače vypráví příběh vyléčeného alkoholika, koncertního mistra a skladatele Františka Stáry. Po návratu z protialkoholní léčebny dochází velmi rychle k poznání, že jeho euforické odhodlání začít znovu je tragická iluze. Jeho žena se z bytu zatím odstěhovala a našla si jiného muže. Podobné fiasko ho čeká v bývalém zaměstnání a později i při krátkodobém působení v základní umělecké škole. V nejtěžší chvíli, kdy se Františkovi hroutí všechny jeho soukromé naděje i profesní plány a on rezignuje, mu nezištně pomáhá bývalý spolupacient z léčebny Eda Mandík. Tento člověk, sám slabý, nedůsledný a nezodpovědný, s nečekanou a sebezničující obětavostí rezignuje na střípky osobního štěstí a energicky vybičuje svou ochablou vůli k záchraně svého jediného kamaráda. Cena, kterou za tento svůj čin Eda platí, není malá, ale jeho oběť měla smysl. V Hubačově emocionálně silném a působivém příběhu si hlavní role zahráli Pavel Liška a Bolek Polívka, režie se ujal Zdeněk Zelenka. (Česká televize)

blackrain

hubač psal role hercům přímo na tělo a jejich osobnost. Věty jim padají přímo do huby. Jsou přirozené, jako by člověk poslouchal vypravování vlastního souseda nebo cestujícího v tramvaji. Bylo by velmi zajímavé, kdyby byla zfilmovaná původní verze scénáře pod názvem Zima poutníků a hlavní roli hrál Menšík s Brodským. Ale to se bohužel nestalo, protože pan Menšík během přípravy role zemřel. Lišák s Polívkou mají úplně jiné charaktery. Budař mi s tím pěstěným knírečkem připomínal sňatkového podvodníka nebo prodavače životních pojistek. Uklízečka v hudební škole byla pěkná stračena přesně jak ji počastoval Bolek Polívka. Asi se tak chovala proto,že její manžel, o kterém je tam zmínka, byl taky vypitka. ()

Carlossss

Vcelku povedený film, který se pokouší navázat na jistou tradici "protialkoholických" snímků z let dřívějších. Pan Liška hraje opět idiota a nutno říct, že mu to jde opět skvěle. Pan Polívka je jako nabručený abstinent vynikající a dokazuje, že mu jdou i role ze závažnějšího soudku. Celkový, dobrý dojem mi pokazil otevřený závěr. Jinak solidních 6/10:-) ()

rakovnik

Příjemný film o tom, že i na dně (láhve) najdeš přítele. Sice jsem se trochu obával, že konec autor příliš zdramatizuje, naštěstí i ten závěr byl milý. Obsazení také potěšilo, i když Pavel Liška umí být otravný. ()

ad

3 a půl*... Jinak ani na Ikarův pád, ani na Tažné ptáky bohužel nemá... Live realy IS a bitch!!! :) ()

Dannysek4U

Pekny, ale prilis hrajici na city a prvoplanovite dojemny. Na to mi staci Amerika. Jinak Polivka potlesk a Liska taky (i kdyz hraje porad to samy). ()

Mylouch

Dramatického potenciálu scénáře se ujal rež. Zelenka a asi na první záběr sjel alkoholickou variaci s novou generací herců, z nichž mnozí si pod tímto vedením hodně uškodili. Tohle jako divák stěží můžu brát jako vážně pojaté drama ! Nejlepší je tak čtyřruční fiasko z úvodu. ()

chelseaman22

Hodina klavíru je o opilci, který se zežral, aby následně upadl v zapomnění a sklidil veřejné pokárání. A ten nebohý ožrala se potom diví, že ho žena nepustí na společné lože a svou manželskou povinnost si realizuje s jiným borcem, který zcela evidentně alkoholu neholduje. 62 % ()

Sfinkter

Komorně stavěný příběh, který mne oslovil poměrně silným emočnim výrazem. Herci servírují životní zvraty věrohodně a zřízenec z patologie Liška je opět dokonalý. Ignorance či (sebe)obětovaní? Každý má blíže k něčemu jinému. ()

Master19

Všechno tady je tak samoúčelné, až to "bolí". Silné prostředí protialkoholní léčebny je tady schematizováno a víceméně představováno pouze postavou Viktora Preisse. Jedinými pozitivy jsou lidské herecké výkony Bolka Polívky a Pavla Lišky. Jakoby dojemný závěr ale nezměnil mé rozpačité pocity. ()

PollyJean

na naši TV tvorbu je to rozhodně zdařilý počin, byť scénář není nijak originální a Polívka s Liškou jen variují své obvyklé role. Herecky jsou dobře obsazeny i ostatní role, ale přesto...jako by tomu filmu něco silného vnitřního chybělo. ()

jitrnic

Povedená variace na Ikarův pád/Tažné ptáky (vůbec točíme povedené filmy o melancholických pijácích vyléčených či nevyléčitelných - Dobří holubi se vracejí, Rok ďábla), která nedisponuje tak propracovaným scénářem a některé vedlejší postavy jsou nahozeny hodně nahrubo, i tak je to film, který mě dojal k slzám, hlavně díky perfektním hercům. Bolek Polívka hraje přesvědčivě jako už dlouho ne, Vilmu Cibulkovou jsem tak dobře hrát ještě neviděl a Pavel Liška předvedl podle mě svůj životní výkon. Zdeněk Zelenka dává jako obvykle hercům maximální prostor, nic navíc sice nepřidává, ale to mi u televizního filmu vůbec nevadí. A velmi povedený je konec, který je sice celkem předvídatelný, ale svojí kombinací smutku a naděje nádherný. Hodina klavíru patří k tomu vůbec nejlepšímu, co bylo v posledních deseti letech v televizi natočeno. ()

klúčik

Bohužiaľ že Jiří Hubač odišiel do kultúrneho neba. Bol výborným scenáristom. Aj toto dielo je napísané zo srdcom. Pán Zelenka natočil pekný film s dobrými hercami... 75%. ()