Život Briana

Monty Python's Life of Brian

Komedie

Velká Británie, 1979, 94 min

• predators

Zvláštní to komedie, která dle mého názoru vyžaduje i zvláštní smysl pro humor. Možná by to chtělo mít i správnou náladu. Jo a taky se trochu vyznat v historii :-) Je to prostě Monty Python, takže taky trochu ujeté... Zajímavosti: Pouze jedno jméno nebylo vymyšlené. A to...Pomočina Zadkovina. / Až vás někdo bude chtít ukřižovat, zkuste ten trik s výměnou kříže. Jistě to zabere :-) 45%(25.5.2009)

Asi nejlepší celovečerák Pythonova cirkusu. Kultovní hlášky i skvělá písnička nakonec, která vám dokáže zvednout náladu v jakékoliv životní situaci. ***Věděli jste, že: Monumentální kulisy, ve kterých film v Tunisku vznikal, jsou zbytky kulis z televizního filmu "Ježíš Nazaretský" Franca Zaffirelliho, který tu natáčel o dva roky dříve. Dokonce i kompars tvořili z valné části titíž lidé, a režírující Terry Jones se tak dočkal vlídných rady typu "takhle by to pan Zaffirelli neudělal..." ***(18.3.2007)

Kdysi (1999) jsem s kamarádem (Petr) šel do kina (Evald). Jeho jinej obvoffkej pfítel mu doporučil nějakej Život Briana. Aha, to zas bude o nějakym feťákovi, co se pere se životem. Ale tenhle člověk doporučoval dycky dobrý věci, třeba to nebude špatný. Tak jsme šli... Monty Pythony jsem sice trochu znal, dokonce i Svatý grál už jsem tehdy viděl, ale o Brianovi jsem vůbec nevěděl. A řeknu vám, už nikdy nezažiju takovouhle projekci, lidi už leželi doslova na zemi, nemohli popadnout dech a skoro prosili aby už nebyl žádnej další fór, protože by to nemuseli přežít. Špatné je jen to, že už to nikdy neuvidím poprvé... A jak říká klasik: Jsem ateista. Díky bohu. "Making it worse? How could it be worse? Jehova, Jehova, Jehova..." - "Only the true messiah denies his divinity." - Ok, I am the messiah. Now, FUCK OFF." - "How shall we fuck off, our lord?"(9.12.2005)

Bloody Good! Typický Monty Python, ať už se jedná o skeče z Létajícího cirkusu nebo filmy. Vypointované scény takřka geniálního statusu (ukamenování ve jménu Jehovy, lekce latiny od centuriona, je tady něco směšného na jménu Pyjus Čůrus, žalářníci) vs. hluchá místa, která se nejspíš trefí do noty jen úzké skupince lidí (rozumějte autorům), ale těch je v Bvianovi naštěstí poskrovnu.. Takže, než naposledy vyjdete ze dveří, vezmete si jeden kříž a postavíte se do řady nalevo, tak vězte, že náboženství je jen fraška v Zeffirelliho kulisách, co je plná nedorozumění, falešných proroků a nedobrovolných mesiášů a k chvilkovému sjednocení dospěje jen tehdy, když si z něho utahují. Pochvala Petru Paloušovi za odvážné a přitom velmi trefné užití výrazu "nepičuj" při tvorbě titulků..(24.1.2011)

Pythony jsem nikdy neměl příliš v lásce. Jejich absurdní humor chápu, oceňuji, ale není to úplně můj šálek kávy. Život Briana byl tedy pro mě dlouhým dobrodružstvím, kde se povedl jeden z pěti gagů a zafungovala jedna z pěti hlášek. Čili jsem se bavil, ale asi ne tolik, jako většina zdejšího osazenstva. Narážky na církev ovšem určitě potěšily, stejně jako konec. [Přesná stopáž: 90 min](2.7.2010)

• - Šest herců hraje 40 různých postav. (don corleone)

• - V roce 2006 se film v anketě anglické stanice Channel 4, ve které přes 22 000 diváků zvolilo 50 nejlepších komedií, umístil na prvním místě. (Vrata88)

• - Snímek byl zakázán v Norsku a Itálii. V městě Valdosta (stát Georgia v USA) byl film zakázán místním soudcem. Zákaz však trval pouhý jeden den, byl totiž označen za protiústavní. Pokusy o jeho zakázání byly silné i v Německu. Ve většině zemí byl zákaz filmu postupně zrušen. (Sir-Filip)