Život Briana

Život Briana

Monty Python's Life of Brian

Komedie

Velká Británie, 1979, 94 min

Odhalte taje filmu, který je kontroverzní, svatokrádežný a rouhačský. A kdyby ho nedávali, zajděte na Život Briana. Dobře, dobře, ale krom ultimátní zábavy, perfektních hereckých výkonů, inteligentního humoru, skvostných dialogů, zdařilé satiry, prodloužení života skrze nikdy neutuchající smích, jedné nezapomenutelné písně, co dobrého nám tvůrci v tomto díle nabídli? Tolik nepovedená parafráze jedné z nespočtu nezapomenutelných vět ze Života Briana. Prostě nelehké osudy "toho druhého" mesiáše ze sousedního chlévka. Však to stejně všichni znáte...(19.11.2007)

Pythony jsem nikdy neměl příliš v lásce. Jejich absurdní humor chápu, oceňuji, ale není to úplně můj šálek kávy. Život Briana byl tedy pro mě dlouhým dobrodružstvím, kde se povedl jeden z pěti gagů a zafungovala jedna z pěti hlášek. Čili jsem se bavil, ale asi ne tolik, jako většina zdejšího osazenstva. Narážky na církev ovšem určitě potěšily, stejně jako konec. [Přesná stopáž: 90 min](2.7.2010)

Zatracený Římani! Upřímně, ještě v polovině filmu jsem si myslel, že více jak čtyři hvězdy tomuto filmu nedám hlavně proto, že některé vtípky byly na mě moc nucené (věděl jsem, čemu jsem se měl smát, ale nějak na mě nefungovaly). Jenže pak přišel šišlající Pilate, sebevražedné komando ("To jsme jim to natřeli, co?") a neskutečně pozitivní písnička "Always Look on the Bright Side Of Life" a já věděl, že bych této ztřeštěné komedii křivdil, kdybych jí přeci jen i tu pátou nepřidal. A když si to tak přehrávám zpětně a porovnám tento snímek s nedávno viděným Smyslem života (kterému jsem dal za čtyři) tak bych vážně Životu Briana křivdil a moc. Takže za plný počet a nezapomeňte následovat… koho chcete.(13.8.2010)

"Já jsem Brian a moje žena taky." Tohle prohlásí ukřižovaný, aby se vyvlekl ze svého neodvratitelného trestu. Další skvělou scénou je ukamenování anebo Pilát Pontský s Biggusem Dickusem. Pythoni jsou prostě neuvěřitelní. Romanes eunt domus je samozřejmě gramaticky špatně. Správně se píše Romani ite domum. Takže se člověk dozví i něco z latiny.(10.8.2011)

Úplně to první, co jsem kdysi dávno v pravěku od pánů Montypythonů viděl.... A od té doby to s nimi táhnu pořád dál a nepřestávám jim děkovat, že mi dělají z pekla život. Přes to všechno nemůžu Život Briana bohužel smysluplně okomentovat, natož vybrat své nejoblíbenější scény - musel bych sem přepsat celý scénář.(18.9.2007)

• - Jak se Monty Pythoni vyjádřili ke kritickým reakcím utočícím na to, že zesměšňují Krista: “Postava Ježíše není v zásadě vtipná, vtipné je, když někdo mluví o lásce a míru a lidé pak tráví dva tisíce let tím, že se navzájem mučí a zabíjejí, protože se nemohou dohodnout, jak to řekl. (conejo)

• - George Harrison, který film finacoval skrz svou společnost Handmade films, si zahrál malou roli v davu následovníků Briana, když utíká před Římany. (Morien)

• - V roce 2006 se film v anketě anglické stanice Channel 4, ve které přes 22 000 diváků zvolilo 50 nejlepších komedií, umístil na prvním místě. (Vrata88)