Život Briana

• Kanada

Monty Python's Life of Brian

Komedie

Velká Británie, 1979, 94 min

Střety nábožensky odlišně založených lidí nad humorem / trapností Brianova života jdou tak mimo mě, jako koleje mimo naší vísku. Třeba taková Policejní akademie dělá pro změnu blbce z četníků a taky ji nikdo nikomu nezakazuje. A to existence policajtů je oproti Bohu myslím o něco průkaznější. Já se tak lámal smíchy v pase, až mi před koncem filmu došlo, že už je zase čas vyměnit ponožky...(15.9.2013)

Geniální komedie, kterou si celý Cirkus rezervoval místo v tom nejžhavějším místě pekel. Bible všech vulgárních kacířů (že, Shnoffe), Bible těch, kteří se rádi smějí všemu... i Bibli. Ty, kdož jsi bez viny, hoď po nich kamenem, ale jsi-li žena, pozor, ať ti nespadnou vousy! Souhrn nádherně vypointovaných vtípků, které se dokáží urazit zřejmě všechny věřící bez rozdílu vyznání. Ale co, i když vás křižují řiďte se prvním a jediným přikázáním: "Allways look at the bright side of life". To je náboženství Montyho Pythona, to je náboženství, kterému se vždycky rád ukloním! Amen.(26.1.2004)

Snad nejlepší komedie všech dob. Monty Pythoni jsou pwostě nepwekonatelní. Fantastické hlášky, skvělé momenty, ale i celý děj. Tady nejde wíct jeden nebo dva nejlepší gagy, pwotože jsou všechny výbowné. A pewličkou je závěwečná písnička - ktewá má úžasně optimistický text a hoooodně chytlavou melodii. Pokud jste nikdy Monty Pythony neviděli, tenhle film je asi nejlepší volbou, jak s těmihle wecesisty začít - je to totiž z toho, co natočili, nejvíc "film" (hlavně co se týče souvislého děje) a tak nemusíte být tolik v šoku, jako tweba kybyste se nejpwve podívali na Smysl života. Ale zase na dwuhou stwanu - twacetiminutové skeče jsou něco úplně jiného, takže ty byste pwo začátek taky vynechat neměli.(10.11.2003)

Nejlegračnější komedie všech dob. Při psaní tohohle filmu snad museli Pythoni upsat duši ďáblu, protože si nedovedu představit, jak by jinak někdo mohl vymyslet něco tak vtipného. A navíc jde o velmi inteligentní humor, jehož autory jsou velmi vzdělaní lidé. A to, že se tento film pokoušeli různí církevní papalášové zakázat, je dalším důkazem jejich donebevolající omezenosti.(23.10.2003)

Viac ako desať rokov som sa k tomuto filmu nevedel dostať a väčšinou som čítal iba pochvalné recenzie. Niečo som od Pythonovcov už videl, takže som vedel aký druh humoru mám očakávať. Napriek tomu som ostal dosť prekvapený, že z toho množstva vtipov ma nechytil takmer žiadny a ani jedna scéna mi nepripadala dominantná alebo niečim výnimočná. Trošku som sa pobavil pri scéne "čo nám dali Rimania". Pre mnohých je vrcholom záver s piesňou, no mňa to nechalo absolútne chladným, zvlášť ak som sa nijako zvlášť nebavil pri predošlých minútach. Dabing bol dosť nepodarený a vrcholom trápnosti bol/a Brianova matka, ktorá rozprávala akokeby jej niekto ťahal maternicu kliešťami. Mnohí tu spomínajú inteligentný humor, ktorý vo filme je a tí, ktorích film neoslovil, ho vraj nepochopili. No, považujem sa za dosť inteligentného na to, aby som pochopil všetky vtipy, ktoré film obsahuje, problém je, že minimálne polovicu vtipov som už počul a mnohými ostatnými alebo podobnými sme sa bavili ako malé deti. Jednoducho tento druh humoru mi nesadol. Tým nechcem film zhadzovať, ale od filmu v top 200 som čakal oveľa viac. Môj obdiv má hlavne z dôvodu, ako otvorene si dokázali strieľať z kresťanov. A to je podľa mňa asi jediný dôvod, prečo sa film pýši prívlastkom kultový. Slabé tri. 50%.(19.8.2010)

• - John Cleese původně trval na tom, že si má zahrát postavu Briana, ale zbytek skupiny tak dlouho trval na Grahamovi Chapmanovi, až Cleese uznal svoji porážku a ustoupil. (Morien)

• - Scény z amfiteátru pochází z tuniského města El-Jem, místě, kde se o 21 let později natáčel i slavný film Gladiátor (2000). (Chegi)

• - Spike Milligan byl na dovolené v Tunisku, když se natáčelo. Štáb se to dozvěděl a nabídli mu roli. (don corleone)