Život Briana

Život Briana

Monty Python's Life of Brian

Komedie

Velká Británie, 1979, 94 min

Odhalte taje filmu, který je kontroverzní, svatokrádežný a rouhačský. A kdyby ho nedávali, zajděte na Život Briana. Dobře, dobře, ale krom ultimátní zábavy, perfektních hereckých výkonů, inteligentního humoru, skvostných dialogů, zdařilé satiry, prodloužení života skrze nikdy neutuchající smích, jedné nezapomenutelné písně, co dobrého nám tvůrci v tomto díle nabídli? Tolik nepovedená parafráze jedné z nespočtu nezapomenutelných vět ze Života Briana. Prostě nelehké osudy "toho druhého" mesiáše ze sousedního chlévka. Však to stejně všichni znáte...(19.11.2007)

Fenomenoinstantmachohitparádosuperdupermegaübersympahyperatď. Došli mi hyperboly, čas prejsť k argumentom. ////////// Len veľmi stručne: Za každou nadsadenou scénou, každou narážkou, každým gagom a každým presne miereným popichnutím triafajúcim priamo do čierneho skrýva sa rozsiahla skutočnosť, či už historická alebo dnešná, kronika ľudských mýlok, hlúposti a márnivosti naprieč dejinami. Motivickým základom je nie pranierovanie kresťanstva, tobôž jeho výsmech. Je to prostá odveká zákonitosť džungle civilizácie - vládni, alebo budeš ovládaný. Náboženský dogmatizmus, falošní proroci, slepá viera a jednoduchá psychológia nerozhodných davov a más. Vždy je za kým ísť, vždy je proti čomu sa (zbytočne a s nejasnými motiváciami) búriť - vtedy i dnes. Organizovaný chaos par excellence, o politickej scéne nehovoriac. ////////// Čo je ale zásadné, Life of Brian je explózia neretušovaného doterného humoru. Napriek zdanlivej epizodickosti scénok je to súvislá, nehanebnosťou obalená a vulgárnou nenechavosťou skrz-naskrz prelezená virtuózna záležitosť, ktorá náležite klepne po prstoch tých, čo si to zaslúžia. A teraz ma ospravedlňte a podržte mi na chvíľu ten kríž, musím si odskočiť. 90%(29.12.2014)

No tohle? Svatý grál mě lehce zklamal, Brian odrovnal. Geniální humor. Fajn začátek, nadupaný prostředek, špičkový konec, kdy opakovaný vtip je ještě daleko lepším vtipem a moje břicho, které dostávalo další a další dávky smíchu, už prosilo o pomoc. Finální scéna je skvostem, moc lepších zakončení není. Toto jeden z filmů, jenž mají v mém hodnocení velmi speciální místo a zvedá náladu při každém puštění.(6.12.2007)

"Belhám si to tu kolem, hledím si svýho a zničehonic je u mě a vyléčí mě. Jednu minutu máš lepru, slušnou živnost a v druhý máš po živobytí." Brianův život mne, i mého dvahého pfítele Pya Čuva, neuvěřitelně baví od jeho zrození ve chlévě až po neuvěřitelně pohodovou párty na křížích (http://www.youtube.com/watch?v=WlBiLNN1NhQ). Asi je to tím, že mi někdo odcizil bibli z nočního stolku ještě předtím, než jsem se narodil a tak nemohu objektivně posoudit historickou hodnotu díla, ale Brian, Ježíš, Caesar, mimozemšťani i židovští teroristé - tak to určitě muselo být.(30.11.2011)

I když je Život Briana opravdu vtipný, inteligentní a hodně ohledech opravdu bláznivý, tak se přes tři hvězdičky nepřenesu. Ale i to je mega úspěch, protože Svatý Grál jsem bral jako opravdu nemístnou kravinu, u které jsem se zasmál pouze jednou nebo dvakrát. Tohle by se mělo vysílat o Velikonocích, néé Ukřižování krista! :-)(2.9.2008)

• - Film financoval George Harrison se svou společností Handmade Films, když firma EMI od projektu odstoupila. Harrison to prý udělal proto, že chtěl prostě vidět další film od Monty Pythonu. (don corleone)

• - V křesťansky založeném Irsku byl film zakázán po dlouhých 8 let. (cubajz)

• - Film byl roku 2012 webem „LoveFilm“ určen desátou nejvtipnější komedií všech dob, a to s průměrně 1,2 "smíchy" za minutu. V hlasování uživatelů však zvítězil. (JoranProvenzano)