Život Briana

Život Briana

Monty Python's Life of Brian

Komedie

Velká Británie, 1979, 94 min

Život Briana je můj nejoblíbenější pythonovský film. Snad proto, že byl úplně první, který jsem viděl, snad proto, že je v něm specifický pythonovský humor doveden k dokonalosti, snad proto, že má nejštiplavější povahu a nejvíce lidem leží v žaludku (ačkoli nepochopitelně)... Life of Brian je dokonalá satira! Nejen na náboženství, ale především na jeho průvodní jevy, od fanatismu ("An ubeliever! Persecute! Kill the heretic!!") až po stádnost a slepé následování ("You're all individuals. - (sborově) Yes, we're all individuals..."). Terčem posměchu jsou náboženští vůdcové, politici, prázdný symbolismus atd...atd... Humor Terryho Jonese, Johna Cleese...a spol.. je natolik jedinečný a originální, že ne každému se musí líbit, ale ani ve snu bych neřekl, že je stupidní, trapný nebo dětínský. Je účinný... A moje nejoblíbenější scéna? "Romanes eunt domus..."(8.9.2006)

Co se týká filmu, nemám co vytknout. Tohle je čistá satira. Je strašlivá škoda, že natočili jen tři filmy. Nezapomenu na Biguse Dickuse a toho vyléčenýho malomocnýho a ten konec parodující Spartaka a i ta písnička je skvělá. Božínku, v souvislosti s Monty Pythony mě napadá jedna věta z filmu Misery nechce zemřít l'm your number one fan. A stejně jako Misery bych si je rád odvedl všechny domů a strčil do vitríny za sklo. Což se mmi díky jejich skvělým dílům zatím docela daří. A taky se mi moc líbilo, že to tu mají konečně ukončený jako normální film. Žádná useklá pointa, protože je nenapadlo, jak to zakončit inteligentně a humorně zároveň.(24.12.2005)

Když jsem Briana kdysi viděla poprvé, jen jsem se občas usmívala, ale nesmála - což nyní připisuji mému nízkému věku (minimálně tomu mozkovému) nebo nějakému chvilkovému totálnímu zatmění mysli, popřípadě upadnutí do lehčí formy kómatu - protože napodruhé jsem se smála téměř v jednom kuse, a to pěkně nahlas (což u mě při filmu zas tak obvyklé není) - a při jedné nejmenované scéně s nejmenovaným vtipným Palinem a nejmenovaným vtipným jménem, jsem se málem počůwala smíchy! No tekly mi aspoň slzy - asi přibližně ve stejně hojné míře, jako při pomyšlení na to, že podobně skvostné dílko, utahující si ze všeho a všech tím nejbrutálnějším způsobem, už prostě nikdo nikdy nestvoří. . . . . Nakonec nezbývá, než s pokojným výrazem smíření prohlásit: "Yes I know, out of the door, one cross each, line on the left."(19.5.2006)

• MM_Ramone

Toto je jeden z titulov, kde pôjdem proti prúdu. Jednoducho nechápem obľúbenosť tohoto snímku. Vôbec som sa pri ňom nedokázal zabávať, ani chvíľu. Celý čas sa mi to zdalo veľmi trapné. Primitívna paródia Ježišovho príbehu. Hlúpučký pokus urobiť biblickú satiru. Nie som žiaden náboženský fanatik. Nie som bigotne veriaci kajúcnik, čo trávi celé dni modlitbami. To ani zďaleka. Ale film "Život Briana" sa mi aj tak zdal veľmi, veľmi úbohý. *(9.12.2011)

Máte občas pocit, že se s Vámi život nemazlí, smůla se Vám lepí na paty a světýlkem na konci tunelu jsou vždy světla rozdivočelé lokomotivy? Pak nevěšte hlavu, ale "vždy se dívejte na život z té lepší stránky". Tak nějaké takové poselství budoucím generacím předávají ve svém geniálním snímku ŽIVOT BRIANA členové "skupiny" Monty Python. Byť děj filmu je zasazen do 1. století našeho letopočtu, humorem a satirou nastíněné společenské problémy se nadmíru a převážně hodí do současnosti. Poznámka: jedna část filmu obsahuje paradoxní situaci - muži hrají ženy, které se ve filmu maskují za muže.(4.9.2003)

• - Film financoval George Harrison se svou společností Handmade Films, když firma EMI od projektu odstoupila. Harrison to prý udělal proto, že chtěl prostě vidět další film od Monty Pythonu. (don corleone)

• - Ve filmu je zobrazen jako císař Římského impéria Julius Caesar, ten byl ale v době, do které byl snímek situován, po smrti už 44 let. (TheTrox)

• - Scéna, v ktorej predstaviteľ Piláta spomína svojho priateľa s menom Biggus Dickus, bola údajné natáčaná tak, že komparzisti nevedeli presne, o čo pôjde – bolo im len povedané, že dostanú peniaze ak sa nebudú smiať. Výsledné ''pučenie sa'' teda nebolo hrané, ale išlo o reálny zadržiavaný smiech. (Bankyz)