Život Briana

Monty Python's Life of Brian

Komedie

Velká Británie, 1979, 94 min

• predators

Zvláštní to komedie, která dle mého názoru vyžaduje i zvláštní smysl pro humor. Možná by to chtělo mít i správnou náladu. Jo a taky se trochu vyznat v historii :-) Je to prostě Monty Python, takže taky trochu ujeté... Zajímavosti: Pouze jedno jméno nebylo vymyšlené. A to...Pomočina Zadkovina. / Až vás někdo bude chtít ukřižovat, zkuste ten trik s výměnou kříže. Jistě to zabere :-) 45%(25.5.2009)

Fenomenoinstantmachohitparádosuperdupermegaübersympahyperatď. Došli mi hyperboly, čas prejsť k argumentom. ////////// Len veľmi stručne: Za každou nadsadenou scénou, každou narážkou, každým gagom a každým presne miereným popichnutím triafajúcim priamo do čierneho skrýva sa rozsiahla skutočnosť, či už historická alebo dnešná, kronika ľudských mýlok, hlúposti a márnivosti naprieč dejinami. Motivickým základom je nie pranierovanie kresťanstva, tobôž jeho výsmech. Je to prostá odveká zákonitosť džungle civilizácie - vládni, alebo budeš ovládaný. Náboženský dogmatizmus, falošní proroci, slepá viera a jednoduchá psychológia nerozhodných davov a más. Vždy je za kým ísť, vždy je proti čomu sa (zbytočne a s nejasnými motiváciami) búriť - vtedy i dnes. Organizovaný chaos par excellence, o politickej scéne nehovoriac. ////////// Čo je ale zásadné, Life of Brian je explózia neretušovaného doterného humoru. Napriek zdanlivej epizodickosti scénok je to súvislá, nehanebnosťou obalená a vulgárnou nenechavosťou skrz-naskrz prelezená virtuózna záležitosť, ktorá náležite klepne po prstoch tých, čo si to zaslúžia. A teraz ma ospravedlňte a podržte mi na chvíľu ten kríž, musím si odskočiť. 90%(29.12.2014)

"Belhám si to tu kolem, hledím si svýho a zničehonic je u mě a vyléčí mě. Jednu minutu máš lepru, slušnou živnost a v druhý máš po živobytí." Brianův život mne, i mého dvahého pfítele Pya Čuva, neuvěřitelně baví od jeho zrození ve chlévě až po neuvěřitelně pohodovou párty na křížích (http://www.youtube.com/watch?v=WlBiLNN1NhQ). Asi je to tím, že mi někdo odcizil bibli z nočního stolku ještě předtím, než jsem se narodil a tak nemohu objektivně posoudit historickou hodnotu díla, ale Brian, Ježíš, Caesar, mimozemšťani i židovští teroristé - tak to určitě muselo být.(30.11.2011)

Zatracený Římani! Upřímně, ještě v polovině filmu jsem si myslel, že více jak čtyři hvězdy tomuto filmu nedám hlavně proto, že některé vtípky byly na mě moc nucené (věděl jsem, čemu jsem se měl smát, ale nějak na mě nefungovaly). Jenže pak přišel šišlající Pilate, sebevražedné komando ("To jsme jim to natřeli, co?") a neskutečně pozitivní písnička "Always Look on the Bright Side Of Life" a já věděl, že bych této ztřeštěné komedii křivdil, kdybych jí přeci jen i tu pátou nepřidal. A když si to tak přehrávám zpětně a porovnám tento snímek s nedávno viděným Smyslem života (kterému jsem dal za čtyři) tak bych vážně Životu Briana křivdil a moc. Takže za plný počet a nezapomeňte následovat… koho chcete.(13.8.2010)

Opravdu mimořádný film, a to i v kontextu filmografie Létajícího cirku Monty Pythona. Naprosto geniální parodie biblických filmů mapujících život Ježíše Krista, jak je u Monty Pythonů zvykem, se silným synkretismem ve spleti inspiračních zdrojů... Hraniční humor, intelektuální mix filosofie, politologie (kupříkladu velmi vtipně výstižné rozmělnění židovského odboje proti římské nadvládě do nespočtu frakcí...analogie k současné politické scéně), věrouky, vše usazené do historického kontextu biblické doby, s jediným cílem - snaze nebrat vážně naprosto nic, zkarikovat naprosto všechny autority, tedy i Knihu knih a věci s ní spojené... Dnes už ani tak nepobuřuje (kdeže jsou dobové masové protesty a zákazy promítání), jako moudře baví... Dokonalý film...od narození falešného mesiáše v ghettu až po strhující finální píseň ukřižovaných... ,,Always Look on the Bright Side of Life" ... 100%(16.11.2006)

• - Píseň "Always Look On the Bright Side of Life" si zpívali i námořníci HMS Sheffield, když se potápěla po zásahu raketou ve válce o Falklandy. Idleův návrh, aby Pythoni námořníky žalovali za porušení práv, nebyl realizován. (conejo)

• - Ve filmu je zobrazen jako císař Římského impéria Julius Caesar, ten byl ale v době, do které byl snímek situován, po smrti už 44 let. (TheTrox)

• - V roce 2006 se film v anketě anglické stanice Channel 4, ve které přes 22 000 diváků zvolilo 50 nejlepších komedií, umístil na prvním místě. (Vrata88)