Život Briana

Život Briana

Monty Python's Life of Brian

Komedie

Velká Británie, 1979, 94 min

Zatracený Římani! Upřímně, ještě v polovině filmu jsem si myslel, že více jak čtyři hvězdy tomuto filmu nedám hlavně proto, že některé vtípky byly na mě moc nucené (věděl jsem, čemu jsem se měl smát, ale nějak na mě nefungovaly). Jenže pak přišel šišlající Pilate, sebevražedné komando ("To jsme jim to natřeli, co?") a neskutečně pozitivní písnička "Always Look on the Bright Side Of Life" a já věděl, že bych této ztřeštěné komedii křivdil, kdybych jí přeci jen i tu pátou nepřidal. A když si to tak přehrávám zpětně a porovnám tento snímek s nedávno viděným Smyslem života (kterému jsem dal za čtyři) tak bych vážně Životu Briana křivdil a moc. Takže za plný počet a nezapomeňte následovat… koho chcete.(13.8.2010)

Máte občas pocit, že se s Vámi život nemazlí, smůla se Vám lepí na paty a světýlkem na konci tunelu jsou vždy světla rozdivočelé lokomotivy? Pak nevěšte hlavu, ale "vždy se dívejte na život z té lepší stránky". Tak nějaké takové poselství budoucím generacím předávají ve svém geniálním snímku ŽIVOT BRIANA členové "skupiny" Monty Python. Byť děj filmu je zasazen do 1. století našeho letopočtu, humorem a satirou nastíněné společenské problémy se nadmíru a převážně hodí do současnosti. Poznámka: jedna část filmu obsahuje paradoxní situaci - muži hrají ženy, které se ve filmu maskují za muže.(4.9.2003)

"Já jsem Brian a moje žena taky." Tohle prohlásí ukřižovaný, aby se vyvlekl ze svého neodvratitelného trestu. Další skvělou scénou je ukamenování anebo Pilát Pontský s Biggusem Dickusem. Pythoni jsou prostě neuvěřitelní. Romanes eunt domus je samozřejmě gramaticky špatně. Správně se píše Romani ite domum. Takže se člověk dozví i něco z latiny.(10.8.2011)

9 / 10 Absolútne zvrátený, nekonečne anarchistický, pohanský a zvrhlý, no zároveň dokonale výstižný, inteligentný a filozoficky hlboký - presne taký je Život Braina a nikto, kto má rád dobré filmy, by si ho nemal nechať ujsť. A teraz ma ospravedlňte, o pol hodinu sa chystá ukameňovanie miestneho blázna, nechcem prísť neskoro...(25.8.2005)

Pythony jsem nikdy neměl příliš v lásce. Jejich absurdní humor chápu, oceňuji, ale není to úplně můj šálek kávy. Život Briana byl tedy pro mě dlouhým dobrodružstvím, kde se povedl jeden z pěti gagů a zafungovala jedna z pěti hlášek. Čili jsem se bavil, ale asi ne tolik, jako většina zdejšího osazenstva. Narážky na církev ovšem určitě potěšily, stejně jako konec. [Přesná stopáž: 90 min](2.7.2010)

• - John Cleese si přál, aby Ježíše hrál George Lazenby. Ten však tou dobou pracoval na jiném projektu, a tak roli nakonec dostal Kenneth Colley. (Dreadd)

• - Snímek byl zakázán v Norsku a Itálii. V městě Valdosta (stát Georgia v USA) byl film zakázán místním soudcem. Zákaz však trval pouhý jeden den, byl totiž označen za protiústavní. Pokusy o jeho zakázání byly silné i v Německu. Ve většině zemí byl zákaz filmu postupně zrušen. (Sir-Filip)

• - V roce 2006 se film v anketě anglické stanice Channel 4, ve které přes 22 000 diváků zvolilo 50 nejlepších komedií, umístil na prvním místě. (Vrata88)