poster

Život Briana

 • český

  Monty Pythonův Život Briana

 • anglický

  Life of Brian

 • slovenský

  Život Briana

 • anglický

  Monty Python's Life of Brian

Komedie

Velká Británie, 1979, 94 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Dadel
  *****

  Nejlegračnější komedie všech dob. Při psaní tohohle filmu snad museli Pythoni upsat duši ďáblu, protože si nedovedu představit, jak by jinak někdo mohl vymyslet něco tak vtipného. A navíc jde o velmi inteligentní humor, jehož autory jsou velmi vzdělaní lidé. A to, že se tento film pokoušeli různí církevní papalášové zakázat, je dalším důkazem jejich donebevolající omezenosti.(23.10.2003)

 • D.Moore
  *****

  Úplně to první, co jsem kdysi dávno v pravěku od pánů Montypythonů viděl.... A od té doby to s nimi táhnu pořád dál a nepřestávám jim děkovat, že mi dělají z pekla život. Přes to všechno nemůžu Život Briana bohužel smysluplně okomentovat, natož vybrat své nejoblíbenější scény - musel bych sem přepsat celý scénář.(18.9.2007)

 • mchnk
  *****

  Tak jestli že by se mělo jednat o parodii, nebo snad cílenou kritiku církve, rozhodně by to ztratilo svou pointu. Podle mně, jde-li o parodii, tak rozhodně parodii na slabomyslnost lidské mysli. Existuje tedy Starý zákon, Nový zákon a zákon Monty Python. Brian má celý život neskutečně absurdní smůlu, která je specifická pro celý film. Paradoxní, absurdní, směšný, přesto moderní a naprosto ukázkový způsob jak vládnout lidem, či připravovat revoluci. Neskutečně precizní byrokracie, nebo naopak směšná loutka, v čele Impéria. Monty Python nejen skvěle pobavili, jako vždy, ale také (jako vždy) zanechali upřímnou a určitě základní myšlenku, tentokrát o individualitě osobnosti. I to vše se snaží Brian zdělit lidem, kteří ho následují jako mesiáše, proti své vůli. Jasně slyšící a i přesto hluchý dav, je nádhernou ukázkou dnešního konzumního života, kde naše potřeby určuje reklama. Výborné absurdní dialogy jako vždy a jedinečný humor. Už samotnou jedinečnost jejich humoru je potřeba respektovat.(21.6.2012)

 • Oskar
  *****

  Žádnému jinému filmu se nikdy nepodařilo tak pregnantně pojmenovat všechno to, co si myslím o věřících. Myslím, že psát cokoli dalšího je zbytečné, snad jen, že až mě někdo bude chtít zabít, ať mi pouští pořád dokola scénu s Pilátem na téma "Můj pfítel Pyjus Čůvus" - uřehtám se k smrti a na pohřbu mi dejte zahrát "Allways Look on the Bright Side of Life". 100 %(11.4.2003)

 • Djoker
  ***

  Na světě jsou evidentně jen tři druhy lidí. Věřící, jejich odpůrci a já. Možná se jedná o inteligentní humor a strefování se do víry je občas vtipné, ale příčinu vysokého hodnocení vidím někde jinde. Pythoni si jako jedni z mála dovolili utahovat z příběhu Ježíše a stvořili tak kult, u kterého se scházejí všichni, kterým náboženství nevoní a rádi si z něho utahují. Nejsem věřící a je mi úplně jedno, že tolik lidí je. Právě kvůli tomu se mi film nezdá nijak výjimečný.(29.6.2011)

 • - Ve filmu je zobrazen jako císař Římského impéria Julius Caesar, ten byl ale v době, do které byl snímek situován, po smrti už 44 let. (TheTrox)

 • - Snímek byl až do roku 1990 zakázán v Norsku. Švédský distributor tehdy vymyslel reklamní slogan "Film je tak směšný, že je v Norsku zakázaný". (Tygrys)

 • - Proti filmu se konaly velké protesty všech možných odvětví církví, o čemž John Cleese vtipkoval, že se filmu povedlo je přivést všechny dohromady po 2000 letech. (don corleone)