Život Briana

Život Briana

Monty Python's Life of Brian

Komedie

Velká Británie, 1979, 94 min

Tak jestli že by se mělo jednat o parodii, nebo snad cílenou kritiku církve, rozhodně by to ztratilo svou pointu. Podle mně, jde-li o parodii, tak rozhodně parodii na slabomyslnost lidské mysli. Existuje tedy Starý zákon, Nový zákon a zákon Monty Python. Brian má celý život neskutečně absurdní smůlu, která je specifická pro celý film. Paradoxní, absurdní, směšný, přesto moderní a naprosto ukázkový způsob jak vládnout lidem, či připravovat revoluci. Neskutečně precizní byrokracie, nebo naopak směšná loutka, v čele Impéria. Monty Python nejen skvěle pobavili, jako vždy, ale také (jako vždy) zanechali upřímnou a určitě základní myšlenku, tentokrát o individualitě osobnosti. I to vše se snaží Brian zdělit lidem, kteří ho následují jako mesiáše, proti své vůli. Jasně slyšící a i přesto hluchý dav, je nádhernou ukázkou dnešního konzumního života, kde naše potřeby určuje reklama. Výborné absurdní dialogy jako vždy a jedinečný humor. Už samotnou jedinečnost jejich humoru je potřeba respektovat.(21.6.2012)

Tuhle kultovní komedii u nás poprvé uvedla krátce po zahájení svého vysílání televize Nova, která film nakoupila "v balíku" se skupinou akčních filmů a evidentně si s tímhle kouskem nevěděla rady a nechápala, jaký je v něm komerční potenciál. Takže film šel v půl desáté v pondělí dopoledne. Život Briana je faktickým vyvrcholením tvorby Monty Pythonů a jednou z nejlepších komedií, jaká kdy byly vytvořena. Po dokončení Svatého grálu si členové skupiny řekli, že už mají vybudované nějaké zázemí a že můžou opravdu zariskovat a rýpnout si i do citlivé oblasti náboženské víry a politiky. Scénář vznikal koncem roku 1977 na Barbadosu, kde se všichni členové skupiny sešli, a poté se ho pokoušeli nabídnout společnosti EMI, která produkovala Svatý grál.. Podle vedení studia to byl rouhačský film a peníze na svůj projekt Monty Pythoni sháněli velmi těžko, byť rozpočet byl na dnešní poměry směšné 4 miliony dolarů. Natáčelo se v Tunisku a hlavní roli po dlouhých dohadech získal Graham Chapman, který byl sice v té době těžký alkoholik, ale kvůli hlavní roli se dal do hromady. Zápletka je parodickou parafrází vzniku legendy, na jejímž podkladě se šířilo křesťanství, a zároveň parodií na novodobou politiku od kolonialismu přes národně-osvobozenecký boj až po problém terorismu. Film vyvolal velmi rozhořčené reakce církevních kruhů a na řadě míst bylo zakázáno jeho promítání. Ty reakce ve skutečnosti znamenaly, že film se nakonec promítal s větším úspěchem, než Pythoni předpokládali. Monty Pythoni uvádějí, že některá města promítání filmu zakázala, dokonce i když neměla žádné kino. Je to jedna z nestárnoucích legend komediálního žánru, kdy se fanoušci znovu a znovu smějí běsnění Pya Čůra nebo šišlajícího Piláta a vychutnávají si závěrečnou písničku na kříži. Celkový dojem: 100 %.(21.1.2008)

Komedie, co prostě je nejlepší. Nechme stranou ty kličkovaté parametry korektnosti a inteligence. Platí totiž, že na korektnost Monty Pythoni zvysoka serou (to slovo krásně zní, zkuste říct nahlas) a inteligencí mají na rozdávání, stačí se postavit do fronty třeba jako na kříž. Samozřejmě dovedu pochopit, že se objeví jistá nevítaná skupina, co si s filmem nebude vědět příliš rady (špatným směrem zapálení katolíci). Jim je doporučeno se jedině pomodlit a zbavit démonů. O co vlastně přichází? O neskutečnou lavinu gagů a narážek na všechno od politických hrátek po davovou psychózu. O nejvděčenější film na posezení s partičkou přátel. O v základním plánu parodickou spodobu lidského hledání, které se může povést někdy až ve stádiu nehybnosti a přikování. Zkrátka to neprodlužujme, přichází o nejvtipnější film všech dob.(21.7.2005)

Aj napriek tomu, že mi humor Monty Python nie je veľmi blízky, musím uznať, že Život Briana sa vydaril a mňa príjemne prekvapil, pre mňa podstatne lepšie ako časť o sv. Grále. Trefná, zábavná a hlavne nadčasová satira na všetko možné, náboženstvom začínajúc a rôznymi spoločenskými nešvármi a neduhmi končiac.... 75/100(4.5.2016)

Bloody Good! Typický Monty Python, ať už se jedná o skeče z Létajícího cirkusu nebo filmy. Vypointované scény takřka geniálního statusu (ukamenování ve jménu Jehovy, lekce latiny od centuriona, je tady něco směšného na jménu Pyjus Čůrus, žalářníci) vs. hluchá místa, která se nejspíš trefí do noty jen úzké skupince lidí (rozumějte autorům), ale těch je v Bvianovi naštěstí poskrovnu.. Takže, než naposledy vyjdete ze dveří, vezmete si jeden kříž a postavíte se do řady nalevo, tak vězte, že náboženství je jen fraška v Zeffirelliho kulisách, co je plná nedorozumění, falešných proroků a nedobrovolných mesiášů a k chvilkovému sjednocení dospěje jen tehdy, když si z něho utahují. Pochvala Petru Paloušovi za odvážné a přitom velmi trefné užití výrazu "nepičuj" při tvorbě titulků..(24.1.2011)

• - V roce 2006 se film v anketě anglické stanice Channel 4, ve které přes 22 000 diváků zvolilo 50 nejlepších komedií, umístil na prvním místě. (Vrata88)

• - Ve filmu je zobrazen jako císař Římského impéria Julius Caesar, ten byl ale v době, do které byl snímek situován, po smrti už 44 let. (TheTrox)

• - V jednom z konceptů bylo, že Brian (Graham Chapman) bude 13. apoštolem. (Dreadd)