Život Briana

Monty Python's Life of Brian

Komedie

Velká Británie, 1979, 94 min

• Renton

Scénář: Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin .. Chápu, z čeho se zde dělá sranda (církev sucks), ale jak se toho dociluje, mne převážně těžce míjí.(1.11.2009)

Geniální dílko! Filmy od skupiny Monty Python prostě miluji. Začalo to Svatým grálem, pokračovalo Smyslem života, a jako poslední jsem viděl v kině Život Briana. Všechny filmy jsou geniální, a Život Briana není výjimkou. Tenhle film, to je útok na mé bránice od začátku do konce filmu. Geniální parodie na Ježíše a na Římany. Prostě perfektní bezchybná geniální komedie, kde je k vidění tolik vtípků, jako v málokterém jiném filmu. Navíc to bylo vtipnější o to více, že některé ženské postavy hráli muži, což je další z geniálních vtípků. Mám pocit, že nemám dostatek slov, abych tuhle komedii vychválil, a tak prostě konstatuji, že tenhle film je jízda. A tleskám za perfektní závěr, hromadný zpěv na křížích, to byl prostě odvaz. Bez debat je to maximální hodnocení, rovných 100%, protože takových komedií je k vidění málo.(17.8.2008)

Nejlegračnější komedie všech dob. Při psaní tohohle filmu snad museli Pythoni upsat duši ďáblu, protože si nedovedu představit, jak by jinak někdo mohl vymyslet něco tak vtipného. A navíc jde o velmi inteligentní humor, jehož autory jsou velmi vzdělaní lidé. A to, že se tento film pokoušeli různí církevní papalášové zakázat, je dalším důkazem jejich donebevolající omezenosti.(23.10.2003)

Odhalte taje filmu, který je kontroverzní, svatokrádežný a rouhačský. A kdyby ho nedávali, zajděte na Život Briana. Dobře, dobře, ale krom ultimátní zábavy, perfektních hereckých výkonů, inteligentního humoru, skvostných dialogů, zdařilé satiry, prodloužení života skrze nikdy neutuchající smích, jedné nezapomenutelné písně, co dobrého nám tvůrci v tomto díle nabídli? Tolik nepovedená parafráze jedné z nespočtu nezapomenutelných vět ze Života Briana. Prostě nelehké osudy "toho druhého" mesiáše ze sousedního chlévka. Však to stejně všichni znáte...(19.11.2007)

Po tom ako som si osvojil typický montypythonovský humor v jednotke som len mierne sklamaný z pokračovania, hlavne kvôli hviezdičkovým oceneniam a očakávaniu. Som rád, že už sa tu neobjavili prestrihy zasahujúce do filmu spoza štábu, film je tým ucelenejší a tým aj dodáva pocit inteligentnejšej paródie. A to je už čo povedať, odvaha sparodovať život človeka, ktorý má s tým Ježišovým viac než len pár náznakov je dosť silná káva. Aj keď to ostane len pri nich, každému dôjde o čo ide. A podarilo sa. Ak sa niekto urazí, nevie o čo prišiel. A ja túto partičku šiestich pomätencov začínam s chuťou vyhľadávať ďalej. 85%.(7.10.2007)

• - George Harrison, který film finacoval skrz svou společnost Handmade films, si zahrál malou roli v davu následovníků Briana, když utíká před Římany. (Morien)

• - Některé zprávy uvádějí, že se film měl původně jmenovat "Jesus Christ´s Lust For Glory". To byla pouze spontánní odpověď Erica Idla na otázku, co chystají příště. Je ale pravdou, že vyslovení názvu pak přivedlo Pythony k myšlence filmu. (don corleone)

• - John Cleese si přál, aby Ježíše hrál George Lazenby. Ten však tou dobou pracoval na jiném projektu, a tak roli nakonec dostal Kenneth Colley. (Dreadd)