Život Briana

Život Briana

Monty Python's Life of Brian

Komedie

Velká Británie, 1979, 94 min

Máte občas pocit, že se s Vámi život nemazlí, smůla se Vám lepí na paty a světýlkem na konci tunelu jsou vždy světla rozdivočelé lokomotivy? Pak nevěšte hlavu, ale "vždy se dívejte na život z té lepší stránky". Tak nějaké takové poselství budoucím generacím předávají ve svém geniálním snímku ŽIVOT BRIANA členové "skupiny" Monty Python. Byť děj filmu je zasazen do 1. století našeho letopočtu, humorem a satirou nastíněné společenské problémy se nadmíru a převážně hodí do současnosti. Poznámka: jedna část filmu obsahuje paradoxní situaci - muži hrají ženy, které se ve filmu maskují za muže.(4.9.2003)

Kdysi (1999) jsem s kamarádem (Petr) šel do kina (Evald). Jeho jinej obvoffkej pfítel mu doporučil nějakej Život Briana. Aha, to zas bude o nějakym feťákovi, co se pere se životem. Ale tenhle člověk doporučoval dycky dobrý věci, třeba to nebude špatný. Tak jsme šli... Monty Pythony jsem sice trochu znal, dokonce i Svatý grál už jsem tehdy viděl, ale o Brianovi jsem vůbec nevěděl. A řeknu vám, už nikdy nezažiju takovouhle projekci, lidi už leželi doslova na zemi, nemohli popadnout dech a skoro prosili aby už nebyl žádnej další fór, protože by to nemuseli přežít. Špatné je jen to, že už to nikdy neuvidím poprvé... A jak říká klasik: Jsem ateista. Díky bohu. "Making it worse? How could it be worse? Jehova, Jehova, Jehova..." - "Only the true messiah denies his divinity." - Ok, I am the messiah. Now, FUCK OFF." - "How shall we fuck off, our lord?"(9.12.2005)

„Vždy ber život z tej lepšej stránky.“ Ježiši Kriste, toto sa nevidí každý deň! Monty Pythonovci v plnej poľnej v nakladačke viac verbálnej ako fyzickej, takže veľa záleží aj od toho, či film budete pozerať v originálnom zvuku (a tým pádom je dôležitý stupeň toho, ako ovládate anglický jazyk), prípadne budete odkázaní na dabing (čo by som ale rovno sfleku zahodil ako niečo nezmyselné), alebo originál. Ak originál, tak veľa závisí zasa - stíhate? - od toho, ako tento jazyk ovládate. Ak trocha slabšie, akiste vám prídu vhod titulky; v tomto poslednom prípade záleží na inteligentnosti prekladateľa. Takže čo nás/vás čaká? Pripútajte sa a pohodlne si vyložte nohy, bude toho veľa. Tak napríklad sa povozíme v UFO.(22.12.2004)

Když jsem Briana kdysi viděla poprvé, jen jsem se občas usmívala, ale nesmála - což nyní připisuji mému nízkému věku (minimálně tomu mozkovému) nebo nějakému chvilkovému totálnímu zatmění mysli, popřípadě upadnutí do lehčí formy kómatu - protože napodruhé jsem se smála téměř v jednom kuse, a to pěkně nahlas (což u mě při filmu zas tak obvyklé není) - a při jedné nejmenované scéně s nejmenovaným vtipným Palinem a nejmenovaným vtipným jménem, jsem se málem počůwala smíchy! No tekly mi aspoň slzy - asi přibližně ve stejně hojné míře, jako při pomyšlení na to, že podobně skvostné dílko, utahující si ze všeho a všech tím nejbrutálnějším způsobem, už prostě nikdo nikdy nestvoří. . . . . Nakonec nezbývá, než s pokojným výrazem smíření prohlásit: "Yes I know, out of the door, one cross each, line on the left."(19.5.2006)

• predators

Zvláštní to komedie, která dle mého názoru vyžaduje i zvláštní smysl pro humor. Možná by to chtělo mít i správnou náladu. Jo a taky se trochu vyznat v historii :-) Je to prostě Monty Python, takže taky trochu ujeté... Zajímavosti: Pouze jedno jméno nebylo vymyšlené. A to...Pomočina Zadkovina. / Až vás někdo bude chtít ukřižovat, zkuste ten trik s výměnou kříže. Jistě to zabere :-) 45%(25.5.2009)

• - Ve filmu je zobrazen jako císař Římského impéria Julius Caesar, ten byl ale v době, do které byl snímek situován, po smrti už 44 let. (TheTrox)

• - Stejně jako ve filmu Monty Python a svatý grál (1975) hraje nejvíce postav Michael Palin, a to opět 12. (GreatestFan)

• - Poté, kdy Brian (Graham Chapman) dopsal 100x na stěny nápis "Římané, jděte domů", utíká před třemi římany s červenou skvrnou na pravé straně trupu. Jakmile ale zaběhne za roh, skvrna zmizí. (Thoss)