Život Briana

Život Briana

Monty Python's Life of Brian

Komedie

Velká Británie, 1979, 94 min

Zatracený Římani! Upřímně, ještě v polovině filmu jsem si myslel, že více jak čtyři hvězdy tomuto filmu nedám hlavně proto, že některé vtípky byly na mě moc nucené (věděl jsem, čemu jsem se měl smát, ale nějak na mě nefungovaly). Jenže pak přišel šišlající Pilate, sebevražedné komando ("To jsme jim to natřeli, co?") a neskutečně pozitivní písnička "Always Look on the Bright Side Of Life" a já věděl, že bych této ztřeštěné komedii křivdil, kdybych jí přeci jen i tu pátou nepřidal. A když si to tak přehrávám zpětně a porovnám tento snímek s nedávno viděným Smyslem života (kterému jsem dal za čtyři) tak bych vážně Životu Briana křivdil a moc. Takže za plný počet a nezapomeňte následovat… koho chcete.(13.8.2010)

„Vždy ber život z tej lepšej stránky.“ Ježiši Kriste, toto sa nevidí každý deň! Monty Pythonovci v plnej poľnej v nakladačke viac verbálnej ako fyzickej, takže veľa záleží aj od toho, či film budete pozerať v originálnom zvuku (a tým pádom je dôležitý stupeň toho, ako ovládate anglický jazyk), prípadne budete odkázaní na dabing (čo by som ale rovno sfleku zahodil ako niečo nezmyselné), alebo originál. Ak originál, tak veľa závisí zasa - stíhate? - od toho, ako tento jazyk ovládate. Ak trocha slabšie, akiste vám prídu vhod titulky; v tomto poslednom prípade záleží na inteligentnosti prekladateľa. Takže čo nás/vás čaká? Pripútajte sa a pohodlne si vyložte nohy, bude toho veľa. Tak napríklad sa povozíme v UFO.(22.12.2004)

Co se týká filmu, nemám co vytknout. Tohle je čistá satira. Je strašlivá škoda, že natočili jen tři filmy. Nezapomenu na Biguse Dickuse a toho vyléčenýho malomocnýho a ten konec parodující Spartaka a i ta písnička je skvělá. Božínku, v souvislosti s Monty Pythony mě napadá jedna věta z filmu Misery nechce zemřít l'm your number one fan. A stejně jako Misery bych si je rád odvedl všechny domů a strčil do vitríny za sklo. Což se mmi díky jejich skvělým dílům zatím docela daří. A taky se mi moc líbilo, že to tu mají konečně ukončený jako normální film. Žádná useklá pointa, protože je nenapadlo, jak to zakončit inteligentně a humorně zároveň.(24.12.2005)

Bloody Good! Typický Monty Python, ať už se jedná o skeče z Létajícího cirkusu nebo filmy. Vypointované scény takřka geniálního statusu (ukamenování ve jménu Jehovy, lekce latiny od centuriona, je tady něco směšného na jménu Pyjus Čůrus, žalářníci) vs. hluchá místa, která se nejspíš trefí do noty jen úzké skupince lidí (rozumějte autorům), ale těch je v Bvianovi naštěstí poskrovnu.. Takže, než naposledy vyjdete ze dveří, vezmete si jeden kříž a postavíte se do řady nalevo, tak vězte, že náboženství je jen fraška v Zeffirelliho kulisách, co je plná nedorozumění, falešných proroků a nedobrovolných mesiášů a k chvilkovému sjednocení dospěje jen tehdy, když si z něho utahují. Pochvala Petru Paloušovi za odvážné a přitom velmi trefné užití výrazu "nepičuj" při tvorbě titulků..(24.1.2011)

,,To mimino Brian rostl, až z něj byl spíš kluk. Měl uší a paží pár a na nohou stál. A rostl pořád výš, až z něj byl výrostek Brian. Pak tvář si začal holit a též si ho honit a holky chtěl balit, jít ven a kalit. Muž jménem Brian." Judea 33 n.l., sobota odpoledne, okolo svačiny..... . Co bych za to dal, kdybych mohl jen tak mlít hadry, vymýšlet krávoviny a ještě za to být obdivován. I když možná, půlku už mám za sebou....(15.3.2007)

• - Snímek byl až do roku 1990 zakázán v Norsku. Švédský distributor tehdy vymyslel reklamní slogan "Film je tak směšný, že je v Norsku zakázaný". (Tygrys)

• - Eric Idle nazpíval původně skladbu "Always Look on the Bright Side of Life" normálně. Ale pak se rozhodl to zkusit se silným londýnským přízvukem. Nahrávka, kterou pořídil na hotelové pokoji byla pak použita ve filmu. (don corleone)

• - Spike Milligan byl na dovolené v Tunisku, když se natáčelo. Štáb se to dozvěděl a nabídli mu roli. (don corleone)