Život Briana

Život Briana

Monty Python's Life of Brian

Komedie

Velká Británie, 1979, 94 min

Po tom ako som si osvojil typický montypythonovský humor v jednotke som len mierne sklamaný z pokračovania, hlavne kvôli hviezdičkovým oceneniam a očakávaniu. Som rád, že už sa tu neobjavili prestrihy zasahujúce do filmu spoza štábu, film je tým ucelenejší a tým aj dodáva pocit inteligentnejšej paródie. A to je už čo povedať, odvaha sparodovať život človeka, ktorý má s tým Ježišovým viac než len pár náznakov je dosť silná káva. Aj keď to ostane len pri nich, každému dôjde o čo ide. A podarilo sa. Ak sa niekto urazí, nevie o čo prišiel. A ja túto partičku šiestich pomätencov začínam s chuťou vyhľadávať ďalej. 85%.(7.10.2007)

Tak jsem teď pár minut v tichosti seděl nad klávesnicí a snažil se přijít na něco objevného, nového, co bych napsal o Brianovi, životním dílu nejgeniálnější komediální, satyrické partičky jménem Monty Python. Nejdřív jsem chtěl napsat, že to není o nesmyslnosti některých prvnků křesťanské víry, ale o všeobecné blbosti lidí nebo nějakou podobnou rádoby chytrou ptákovinu... Zapomeňte na to - pokud jste Briana neviděli, běžte a sežeňte si ho, podívejte se na něj a budete vědět svoje. Brilantní, nezapomenutelné... jestli si ani po něm nezamilujete tuhle pětku (resp. šestku) komiků, není vám pomoci. 100% "Romani ite domum"(21.6.2006)

Tak jestli že by se mělo jednat o parodii, nebo snad cílenou kritiku církve, rozhodně by to ztratilo svou pointu. Podle mně, jde-li o parodii, tak rozhodně parodii na slabomyslnost lidské mysli. Existuje tedy Starý zákon, Nový zákon a zákon Monty Python. Brian má celý život neskutečně absurdní smůlu, která je specifická pro celý film. Paradoxní, absurdní, směšný, přesto moderní a naprosto ukázkový způsob jak vládnout lidem, či připravovat revoluci. Neskutečně precizní byrokracie, nebo naopak směšná loutka, v čele Impéria. Monty Python nejen skvěle pobavili, jako vždy, ale také (jako vždy) zanechali upřímnou a určitě základní myšlenku, tentokrát o individualitě osobnosti. I to vše se snaží Brian zdělit lidem, kteří ho následují jako mesiáše, proti své vůli. Jasně slyšící a i přesto hluchý dav, je nádhernou ukázkou dnešního konzumního života, kde naše potřeby určuje reklama. Výborné absurdní dialogy jako vždy a jedinečný humor. Už samotnou jedinečnost jejich humoru je potřeba respektovat.(21.6.2012)

Moje vůbec první setkání s tvorbou slavného seskupení Monty Python, a jak to tak vidím, možná raději i poslední. Pánové okolo Terry Jonese mají opravdu hodně zajímavý a ujetý smysl pro humor, který je ale tomu mému na hony vzdálený. Když tak nad filmem s odstupem času přemýšlím, vybaví se mi jen šišlající Caesar a závěrečná písnička Always Look On The Bright Side Of Live. To jediné mě totiž dokázalo fakt hlasitě rozesmát. Jinak ale překvapivě nudná záležitost a doposud jedno z mých největších filmových zklamání.(29.5.2012)

Nejlegračnější komedie všech dob. Při psaní tohohle filmu snad museli Pythoni upsat duši ďáblu, protože si nedovedu představit, jak by jinak někdo mohl vymyslet něco tak vtipného. A navíc jde o velmi inteligentní humor, jehož autory jsou velmi vzdělaní lidé. A to, že se tento film pokoušeli různí církevní papalášové zakázat, je dalším důkazem jejich donebevolající omezenosti.(23.10.2003)

• - V křesťansky založeném Irsku byl film zakázán po dlouhých 8 let. (cubajz)

• - Scéna s Brianem na kříži se točila ráno, kdy byla dost zima, proto má na sobě John Cleese oblečení. (don corleone)

• - Šest herců hraje 40 různých postav. (don corleone)