Duel Frost/Nixon

Frost / Nixon, l'heure de vérité

Duel Frost/Nixon

Drama / Historický

USA / Velká Británie / Francie, 2008, 122 min

Filmové drama natočené podle divadelní hry, což je z jeho formy jednoznačně viditelné. I přes úspornost prostředků výtečně vygradovaný příběh. Imponuje zachycení oné dvojjedinosti soupeřících rivalů, kdy v jejich souboji jde oběma doslova a další život, a přitom si dokáží udržet vzájemnou úctu a respekt. Jaksi navíc si neodpustím poznamenat, že jsem se znovu přesvědčil, že malý přestupek, který by v naší politice znamenal několik vzájemných urážek politiků, v Americe způsobil naprostou etickou katastrofu, která vyústila v pád z trůnu nejmocnějšího muže světa.(13.9.2009)

Již jen nápad zpracovat to jako boxerský zápas "bývalého mistra světa s talentem, který uvízl v záři reflektorů" je výborný. Na jedné straně boj za vykoupení/odpuštění a na druhé za přiznání/omluvu. Sheen hraje tak dobře, že nenechává fenomenálního Langellu ukradnout si film pouze pro sebe. Přesto to není bezchybné. Je to stále pouze klasická "howardovština". Tedy zjednodušená pohádka, byť tentokrát politická. Ovšem těch faktických prohřešků je přespříliš (a není to jen o těch vypsaných na IMDB). Především tedy Nixonův výlev během nočního telefonátu, tahle scéna si nezadá s filmy kdy nejzápornější záporák vyzradí hrdinovi svůj kompletní plán (včetně slabých míst) na ovládnutí světa. Chápu, že z filmového hlediska je to třeba i potřeba, ale pak je výsledkem zákonitě pouze fikce, která se skutečností nemá nic společného. Osobně myslím, že vynechat ten telefonát, a ponechat prostě jen skutečný stav věcí, by bývalo bylo lepší. Nechávalo by to aspoň prostor pro vlastní interpretaci zda Frost skutečně dostal Nixona na lopatky vlastními silami či zda náhodou nešlo pouze o další brilantní Nixonův tah, jak odejít ze scény s aspoň nějakou ctí a svým způsobem i slávou.(9.4.2009)

Velký zážitek. Z duelu Frost vs. Nixon sice vítězně odešel Frost, na plátně však můžeme za vítěze považovat dokonalého Franka Langellu. FROST/NIXON je báječný herecký koncert, druhak kvalitní a svižná rekonstrukce (žádné stoneovský 3-hodinový spektákl se nekoná) a do třetice velmi kvalitní drama, poslední hodinu ve které se odehrává interview jsem sledoval s hodně velkým napětím. 90%(23.6.2009)

Ron Howard jako na houpačce, po slabé Šifře se vytasil s tímto majstrštichem. Dvě hodiny člověk čučí jestli nakonec televizní moderátor David Frost nakope starý zadek Richarda Nixona, který se velice rád poslouchá. Nakonec se jedná o duel dvou rivalů se vším všudy, zpočátku jsem Frosta podezříval, že svou přílišnou pasivitu předstírá. Pochvalu zaslouží všichni herci, hlavně tedy duo Langella/Sheen.(12.5.2011)

Případnému zlatému paňácovi bych se vůbec nedivil. Duel Frost/Nixon je v tolika směrech do dokonalsoti dotažený film, až to u jinak bezkulého Howarda zaráží. Tady ale jako by vše konečně přesně zacvaklo na svá místa - skvělí herci (hlavně Langella a Rockwell, slizký Sheen imho nic moc), brilantní kamera, nevýrazná, ale perfektní režie a jako třešinka na dortu Zimmerova parádní vybrnávačka. 120 minut jsem na plátně vyloženě visel. Což se mi u politických dramat zas tak často nestává. Viz. přeceněná Královna.(22.2.2009)