Duel Frost/Nixon

Frost / Nixon, l'heure de vérité

Duel Frost/Nixon

Drama / Životopisný

USA / Velká Británie / Francie, 2008, 122 min

Duel Frost/Nixon, aneb jak se z komerčního baviče typu Leoše Mareše stal nekompromisní, břitký a precizně přesný moderátor typu Jana Krause __ Může se to jevit jako "blbá" politická dvouhodinová nuda, avšak tomu tak zdaleka není. Ron Howard je zpátky v plné síle, po kritiky odsouzené Šifře Mistra Leonarda, kterou já považuji za výborný film, ale to je zase věc druhá. Howard ví jak u diváku vyvolat hluboké pocity a mnoho emocí, někomu se to mlže zdát na hranici vydírání (viz. Čistá duše), ale určitě není, je to ambiciozní dílo hodno Oscara svojí tématikou, kterou i přes pár záměn Akademie určitě vysoce ocení. To samé doufám u Franka Lanngelly, který si na stará kolena střihl svojí nejlepší roli, a zahrál ji na výbornou třikrát podtrženou, charisma z něj jen sršilo a hodlám si tvrdit, že ani sám Nixon by se nezahrál líp! :-) Dvě hodinky utečou jako voda díky skvělé a svižné režii ve filmu, kde se jen mluví. Jeden z nejlepších filmů roku 2008 a určitě nejlepší konverzační drama! __ And the Oscar Goes to... Richard Milhous Nixon, tedy vlastně Frak Langella!(25.1.2009)

Televízne interview. Politické, športové alebo zo showbiznisu. Najlepšie s nejakou kontroverznou a diskutabilnou osobnosťou, kde sa rozhovor sústreďuje najviac na témy, ktoré sú epicentrom toho, prečo je rozhovor nahrávaný. A všetci chcú počuť štipľavé otázky. Ale nielen otázky, ale aj odpovede. Hlavne odpovede. Divák sedí doma, v príjemnom prostredí obývačky, odsleduje horlivú diskusiu, pár kontroverzných a sporných otázok i odpovedí. Vypne televíziu, podebatuje o tom s kamošom pri pivku, urobí si o tom svoj názor, zabudne. Takýto rozhovorov je veľa, avšak slovný duel medzi Davidom Frostom a Richardom Nixonom je určite kandidátom do vrchných priečok pomyselného rebríčka kontroverzných interview. Málokto sa však dozvie o pozadí podobných diskusií. O príprave oboch strán, zisťovaní faktov atď. Ron Howard to umožnil celému svetu. Hodnoverne, bez prikrášlení (ak prikrášlenia boli, to nerozoberám) a hlavne autenticky tak, akoby som sa priamo ja nachádzal v sedemdesiatych rokoch pred televíziou a sledoval tento historický moment. Čo je už behom prvých pár scén zjavné, nedotiahol by to do dokonalosti, nebyť oduševnene a pilne hrajúcich hercov na čele s Frankom Langellom, ktorý sa na tých pár minút Nixonom naozaj stal. Strih, kamera a vôbec celé technické spracovanie si zaslúži byť vyzdvihnuté, no a nad nepremenenými oscarovými nomináciami už zostáva len krútiť hlavou. 95%.(6.5.2009)

S filmem Duel Frost/Nixon jako s vítězem Oskarového klání o nejlepší film bych neměl nejmenší problém. Po všech stránkách do nejblyštivějšího lesku vypulírovaná filmařina, která v žánru politického dramatu dosud chyběla. Filmy Rona Howarda mám svým způsobem rád, mnou jediným špatně hodnoceným Howardovým filmem je Grinch, jinak jsem vždy sáhnul buď po čtyř nebo pěti hvězdičkové hodnocení. Duel Frost/Nixon se u mě zařadil mezi jeho absolutní vrcholná díla (Cinderella Man, Beautiful Mind) a pokud zde po jeho předchozím filmu Da Vinci Code byly byť jen sebemenší pochybnosti o Ronu Howardovi jako o seriózním režisérovi, ty pochyby jsou nyní ty tam. Střih, kamera, herci (Langella jde jistojistě vstříc děkovné řeči za nejlepší herecký výkon) - po filmařské stránce není co vytknout. Minutáž je zdá se přetažená (122 minut), ale při sledování mi to vůbec nepřišlo. Hans Zimmer zkusil zase něco nového a zase mu to vyšlo, komorní, trochu až špionsky laděná (místy dokonce evokuje Powellového Bournea) hudba přispívá komorní atmosféře a vážnosti tématu v době, kdy se odehrává. Já byl spokojen, pro mě zatím největší překvapení roku 2008 (o Rambovi ani Temném rytíři jsem předtím nepochyboval).(29.1.2009)

Dramatické spracovanie kľúčového interview skúmajúceho jednu z najväčších afér americkej histórie vôbec. Vysoká réžijná kvalita sa Howardovi nedá odoprieť a film poskytuje Langellovi aj Sheenovi vskutku obrovskú plochu a tým pádom všetko stojí a padá na ich výkonoch. A tie sú, spolu s mojím obľúbeným Kevinom Baconom, jednoducho skvelé. Výborný je aj Sam Rockwell, rovnako ako môj ďalší obľúbenec, Toby Jones, ktorému sa však dostalo len pomerne malej role. Škoda však, že aj na filmovom plátne zostáva, citujem Cervenaka: "stále iba show".(14.11.2012)

Hodně jsem se divil, když jsem slyšel komentáře srovnávající Frost/Nixon s boxerským filmem Rocky. Ale ano, jestli nechci prozrazovat nic podstatného o ději nového Howardova filmu, tak vás na Rockyho musím odkázat. Sheen jako moderátor Frost celkem ujde, ale co dělá tento kousek zajímavým je Frank Langella jako exprezident Nixon. Dodal tomuto tolik nenáviděnému muži obrovskou dávku lidskosti, charisma a do úst vložil nespočet pefektních bonmotů. A Ron Howard zase ukázal, že umí točit zajímavě jakýkoliv žánrový film a dokáže přelézat mezi škatulkama jako chameleon. Tleskám a děkuji za mimořádný zážitek z jednoho one man vystoupení. Opravdu bych nevěřil, že mě může politický film takhle bavit a že si jej klidně dám později s chutí znova - tedy až doteď.(10.2.2009)

• - Jonathan Aitken, jeden z oficiálnych životopiscov Richarda Nixona, kritizoval film za zobrazenie opitého Nixona ako v noci telefonuje. Podľa neho sa niečo podobné nikdy nestalo. (Greenpeacak)

• - Frank Langella vyhrál roku 2007 Tony Award za roli Richarda Nixona v původní divadelní hře. (HellFire)

• - Herci se pro zvýšení reality zápolení provokovali i mimo kameru. (Elisebah)