Duel Frost/Nixon

Frost / Nixon, l'heure de vérité

Duel Frost/Nixon

Drama / Historický

USA / Velká Británie / Francie, 2008, 122 min

Svět je prostě nespravedlivý. Vemte si například tento film, kde všichni zúčastnění (Sheen coby moderátor, který chce, ale neví jak, položit a donutit amerického prezidenta k omluvě a přiznání viny, Bacon, coby bodyguard, který ví, co je loajálnost, Rockwell, který dokázal, že není malých rolí) hrají opravdu famózně, ale přesto všechnu slávu si (a právem!) "vyžere" pouze jediný herec - Frank Langella. Jeho ztvárnění Nixona je opravdu nad hranicí geniality, on nehrál Nixona, on byl Nixonem. A když ani za tohle nedostane herec Oscara, tak opravdu nevím, co by ještě na plátně musel předvést. No nic, píšu si tohle na seznam jako další z mnoha křivd, kterých se akademie dopustila. K filmu nemám co napsat, speciálně když všechny ódy již sepsány byly. Chápu, že možná pro někoho tohle může být jen další film, který má dvě hodiny a "nic se v něm neděje", ale pro mě Frost/Nixon tohle rozhodně není. Je to film o lidech a jejich omylech, nic víc, nic míň. Ale až skvělý režisér dokáže z takovéhoto námětu vytřískat nominacemi ověnčený film. Prostě jednoznačných 100 %.(23.7.2011)

• Enšpígl

Tak bohužel zdejší nadšení nesdílím. Z tohoto filmu jsem byl nejvíc nadšenej před jeho spuštěním. Tohle měl být napínavý rozhovor připomínající boxerský souboj ? Olala až na poslední den rozhovru mě to připomínalo Moravcovo nedělní kdákání s politikama. Mám být ohromen z toho že politici jsou kolikrát na rozhovor připraveni lépe než moderátoři ? Aby ne, vždyť mají celý týmy tzv. mediálních trenérů na druhou stranu třeba takovej Miloš Zeman je nepotřeboval vůbec a takovýmu Topolánkovi by nepomhla ani armáda mediálních trenérů. Tohle byla vysloveně nuda a velmi špatně udělaný film, postrádal tempo, adrenalin, ale i emoce. Vždyť jenom pátrání po výrocích,rozhovorech či skutcích se mohlo udělat napínavý jak finále hokejovýho mistráku a samotný rozhovor ? To měl být gejzír adrenalinu, kratkých slovních obratů, nevyvratitelných tvrzení z obou, upozorňuju z obou stran, tomu bych říkal "válka před kamerami" tohle bylo spíš v duchu kdo komu první rozšlápne pečlivě stavěnou bábovičku. Od většího hvězdnýho průseru film zachraňuje naprosto famozní herecký páně Franka Langella.(25.7.2011)

Nejprve to vypadá, že tohle téma nemůže utáhnout dvouhodinový film. A řádně zaujmout. Nakonec je opak pravdou a tenhle slovní souboj v některých momentech přiková k sedačce. Může za to jeden nápad britského baviče a moderátora talk-show Davida Frosta, který se v honbě za vidinou vysokých ratingů neváhá zadlužit a vyzve po aféře Watergate v ústraní žijícího exprezidenta Nixona na sérii rozhovorů. Nixona zaujme nejen slušná finanční odměna, ale i možnost rehabilitovat se před národem. Jenže lehkomyslný Frost z nápadu nakonec vykřesá ostře sledovaný soud, který bývalý prezident nikdy neměl. A hrdý národ se možná dočká nějaké té omluvy od jediného oficiálně odstoupivšího amerického prezidenta.. Ron Howard je přepečlivý a na snímku je to znát. Jeho dílo je přehledné i pro neznalé a podstatně mladší ročníky a i přes dosti nezáživné téma je dostatečně atraktivní. Obyčejný televizní rozhovor je tu nosnou dramatickou linií, k čemuž režisérovi bravurně vypomáhá ústřední herecké duo. Frank Langella i Michael Sheen rozpoložení obou bojovníků vždy dokonale dokáží převést na plátno. V některých momentech fakt velká poklona (sorry, Seane i akademici, ale o Oscara se měl poprat Langella s Rourkem). Obrovská profesionalita čiší i z dalšího hereckého osazenstva (Sam Rockwell, Kevin Bacon nebo Matthew Macfadyen), Rebecca Hall zase dokazuje, jak moc dokáže vymačkat i z tak maličké role. A navíc jí to náramně sekne. Oko divákovo nicméně potěší i výborný střihač s kameramanem, kterým může Howard líbat nohy. A vlastně i sám sobě..(21.9.2010)

S tímto Oscarovým kandidátem mám vlastně úplně stejné problémy, jako s ostatními Howardovými filmy. Řemeslně čistě zvládnutá práce, ale emoční dopad na mou osobu znovu na nule. Ty dvě hodiny pěkně utekly, interview Frosta s Nixonem byla radost sledovat, avšak necítím potřebu si film někdy zopakovat. Když bych měl ovšem porovnávat s letošním druhým velkým politickým dramatem (Milk), vyhrál by Frost/Nixon s velkým náskokem, protože jsem měl pocit, že ten film alespoň ví, o čem je, kdežto Milk na mne působil hrozně prázdně.(25.1.2009)

Výjimečný politický film, ano, souhlasím. Bohužel pro mě nebyl až tolik svým tématem zajímavý, abych si k němu dokázala vytvořit nějaký hlubší vztah. Není to ani tak proto, že bych se nedokázala dívat na film s politickým tématem, to vůbec ne, to je jako bych zatracovala, že se nepodívám na film o fotbale, protože jej nehraji a nikomu nefandím, jde spíše o to, že i když je to téma celkově zajímavé, v USA jsem nežila a ani nežiji a osoba Nixona je pro mě přes všechnu negaci či pozitiva neznámá. Režie je bezchybná, Ron mi nejednou ukázal, že tohle je prostě jeho řemeslo, i když klopítneme si každý .. tohle je opět bravurně odvedená práce, kterou nehodnotím plným počtem jen proto, že si film nepustím vícekrát, avšak podívaná to pro mě byla strhující. Herci? Langella je tady v komentářích velmi vyzdvihován, ano, zaslouží si zcela jistě i nominaci na Oscara, ale co Sheen? Já bych na něj stín nevrhala, myslím, že tohle byla stejně tak těžká role a stejně tak jak je v názvu "DUEL", tak bych to nechala i ve chválách, oba si je zaslouží, oba jsou výborní, i když jsou proti sobě, jsou stejní. Vynikající film.(8.2.2009)