Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

-bad-mad-wolf-

Pokud natočíte kabaretní Kubrickovskou variaci o člověku, jenž v životě porozbíjel držky úplně všemu a uroní nad ní slzu sám titulní testosteronový devastátor, jste v cajku. A Tom Hardy je frajer. ()

darkrobyk

,,Jedete na výlet?",,Ne, jedu se proslavit.",,A čím jako?",,Zabiju královnu." Tom Hardy šílený, divoký, nahý, zvrácený, nezkrotný, sarkastický. Skvělá kamera, neméně báječná hudba, kdy Wagner tak nějak vede. Jistě ne pro každého... ()

Gimp

Nenechte se zmást nízkým hodnocením, Bronson je miláček (na jeho nahý tělo ve válečných barvách myslím denně). ()

chezush

Hodina a půl šílenství v podání šíleného a vrčícího zvířete Hardyho. Chápu, že tohle není film pro každého, ale Refn si mě hudbou (ano, opět hudbou, nemůžu si pomoc:D), Hardyho fantazií a šílenstvím naprosto podmanil a dokázal mě vtáhnout i do častého střídání věznic, které mi vůbec nevadilo. A že někomu vadí absence odůvodnění, proč Bronson dělá to co dělá, bod zlomu v mládí... tak má prostě smůlu, protože to neví nikdo. Je to jedinečný případ muže, kterého nikdo nikdy nepochopí. A miluji jeho knírek! ()

Fiftis

Smrdí to britskou produkciou a o mini vtáka Toma Hardyho som naozaj nestál, ale ono to bola zábavná akcia. Prepojenie umení je v Bronsonovi kľúčové. Divadlo, výtvarné umenie, klasickú orchestrálnu hudbu, film a animácie kladie Bronson za pomoci režiséra na rovnakú úroveň spolu s násilím. Rozmanitosť umení zabezpečuje snímke širokú škálu výrazov a filmová forma je tak veľmi atraktívna. Aj keby divák s privretými očami klesol do kolien pod ohurujúcou formou. Postava Charlesa Bronsona je zobrazovaná veľkolepo prostredníctvom „zaužívanej filmovosti“, ako by si to Bronson zrejme sám želal. Avšak spôsob zobrazovania je taký výrazný, aby neustále pripomínal, že je to „len film“. Nedochádza ani k stotožneniu sa s ktoroukoľvek postavou, pretože to nie sú postavy z drámy, z psychologického diela. ()

Pepinec

Filmy Nicolase Windinga Refna jsou jako jeho jméno; zajímavé, nevšední, ale taky krkolomné a snadno zapomenutelné. Říkám ti upřímně, Nicu, že ty o mně film točit nebudeš. Všechno tady tak stojí a padá s výborným Tomem, který předvedl polohu, jakou bych nečekal ani od své holky v posteli. Jen mě v souvislosti s těmahle asociálními psychopatickými hulváty napadá, jaký smysl má snažit se je vychovávat v lochu? Možná by pro všechny bylo přínosnější, kdyby se začali používat třeba jako pilíře mostních oblouků... (Litoměřice 2013, 1/14) ()

Jhershaw

"Jaw-dropping, awesome.. a stylish thrill ride"? KDE proboha? Docela zábavný film o magorovi, který chtěl být slavný, ale kdyby se zkrátila stopáž, přidalo víc Pet Shop Boys a jiné 80s elektroniky, ubralo na myšlení a přidalo na destrukci, mohl to být hodně zábavný videoklip. 75 % ()

Madsbender

"Jmenuju se Charles Bronson, a jsem nejnásilnejší britský vězeň." Okrem toho aj najdrahší a najslávnejší. Unikátny štýlový portrét nenapraviteľného násilníka a bitkára, ktorý si vybudoval meno z kriminálu. 34 rokov vo väzení, z toho 30 na samotke, bez známeho dátumu prepustenia. To už o niečom svedčí. Bravúrna one man show koncentrovaného zmrda Toma Hardyho, pecková hudba a šialená porcia násilia. Jeden z mojich najobľúbenejších filmov. Refn má know how. 100% ()

Ruut

UPDATE 2019: Peckááááá ----- Ty hlášky o mechanickém pomeranči 21 století jsou nesmyslem - ikdyž několik kouzelných hudebních čísel tam je. Ale mohlo to být mnohem odvážnější. 70%. ()

-OverLord-

Výbornej Tom Hardy v roli blázna, kterej se ve vězení s nikym nesral, pak ho málem udrogovali k smrti, pak mu královna dala milost, pak ho zase zavřeli a on se zase s nikym nesral. V podstatě o tomhle snímek je, ale pod režií Refna je z toho zkrátka umělecký dílo, a to doslova. Tom Hardy to tady brutálně celý táhne, jinýho herce se snad ani ve filmu nevšimnete. Stačí se pouze chytit na vlně Refnovo podání, a jelikož jsem to viděl až po Drive, tak jsem s tim neměl absolutně žádnej problém. ()

HAL

Michael Peterson aka Charlie Bronson je agresivní blbeček se sekanou místo mozku, britský soudní a vězeňský systém nefunguje protože ho nedokáže zvládnout a režisér tohoto filmu má Charlieho asi fakt moc rád a je jeho tak velký fanoušek, že se rozhodl pokusit se mu splnit jeho největší přání a to učinit ho slavným. To je asi tak všechno co si lze z filmu odnést, protože ať už Charlieho maluje jako kabaretního baviče, pouličního rváče, oběť jakéhosi systému, či šášu co pro pobavení davu mlátí lidi, nikdy se přitom ani na okamžik nepokusí o nic hlubšího a zajímavějšího. Je tedy záhadou proč by to někoho vůbec mělo zajímat, protože popis života onoho zoufalce z vězení není ani dostatečně zábavný na to, aby i na velmi krátké ploše 88 minut nezačínal nudit. Aspoň že na hudbu měl autor vkus, na elektronice osmdesátých let není co zkazit, a tak alespoň na některé úseky filmu se dá dívat jako na vcelku zábavné videoklipy. 5/10 ()

misterz

Nebolo to zlé, ale na môj vkus tam bolo príliš teatrálnosti na úkor filmovosti, forma mi preto nie celkom sadla. Na druhú stranu ale urobiť životopisný film na totálneho magora a vypatlanca, ktorý sa chce stať slávny tým, že každému dá do držky, nie je ľahká úloha. Myslím, že Refn ju zvládol celkom uspokojivo, hlavne keď téma neponúka extra moc možností ako film pre diváka zatraktívniť, námet je naozaj úbohý. Do čistého priemeru ťahá snímok hlavne výborný Hardy a perfektná muzika, ktorá filmu dodala pomerne znesiteľný audio obal. 60/100 ()

mchnk

Krimi, akční a thriller ? A já se u toho výborně bavil. Komediálně pojatá sonda, která podle ČSFD komedie není, do jedné rozervané mysli. Překvapuje nejen okolí, ale i sebe. Bez ohledu na následky zde Charlie předvádí svoje teatrální umění. Je to on, připraven na cokoli. Perfektní režie a naprosto bezchybný Hardy, rovnající se grandióznímu Danielovi - Day Lewisovi ve filmu Gangy New Yorku. ()

liskam

Jak tenhle film hodnotit, kde vzít nějaká kvalitní měřítka. Jsem pouhý konzument s (prozatím) fungujícím mozkem a vlastním názorem. Jelikož je to životopisný film a já jsem ho dokoukal, tak to z mého pohledu není propadák. One man show Toma Hardyho bohužel není dokonalá. Věřím, že dnes by se toho zhostil trochu jinak a určitě lépe. Přesto byl místy opravdu extrémně přesvědčivý. A tak by to mělo býti. Když bych měl srovnávat s nějakými životopisnými filmy, patřil by tento snímek do lepší poloviny, i když nedosahuje špičky. Za mě 60-75% ()

dr.horrible

To mi takto v nedeľu došla smska od kamaráta: "Dones film, ideme sa skúric." A ktorému chlapovi by sa nepáčil film s Hardym, že? Ja som ich s ním videlasi 20, horší bol len jeden; od Refna možno 6, najhorší bol tento. Zámer chápem a nefungoval na mňa. Režisér ma svojim diváckym podvodom možno dostal, ale vole, raz si chcem fakt pozreť film o bitkárovi a zrovna vtedy musím naraziť na takéto divné niečo. Aspoň že je to miestami sranda. 50% a "Namaž mi záda" rulez ()

Carol Pifková

Veľmi zaujímavým štýlom podaný príbeh podľa skutočnej udalosti. I keď Bronsona nepoznám tak si dovolím tvrdiť, že Tom Hardy zvládol tú úlohu naozaj skvele a Charlieho Bronsona stvárnil veľmi presvedčivo. Počas filmu som mala zmiešané pocity keď sa tam objavil Tom Hardy ako rozprávač a nahodil ten úškrn a potom hneď vážna tvár musela som sa strašne smiať, pretože ksichty ktoré som v tom filme videla strašne Hardymu svedčali, veľmi zaujímavo občas až zvláštne zvolená hudba ale pri niektorých scénach som sa nudila, bolo to ako také striedanie nuda a potom niečo zaujímavé a zase nuda. Ešte by som spomenula jednu scénu vo filme, ktorá môj názor na film síce neovplyvnila ale spomeniem to tu aj tak... konečne vyvážený film kde ukázali niečo zo žien a niečo z riadneho chlapa. Ale to len tak medzi rečou. Od začiatku filmu som sa smiala, a pýtala som sa samej seba či nie som debil, keď sa smejem na niečom čo so žánrom komédia nemá nič spoločné.. no ale tak čo už so mnou, Tom Hardy ma vie pobaviť aj keď to zámer nebol. A ešte musím vyzdvihnúť jeho úžasný hlas a to ako vo filme rozprával, veľmi príjemne sa to počúvalo. Bohužiaľ Bronson ma nepresvedčil aby som dala rovných 5, i keď zo začiatku som mala v tom jasno, potom však to začalo upadať, nudné scény, niektoré dokonca aj zbytočné a moje hodnotenie to ovplyvnilo samozrejme. Dávam však 4*, pretože mám rada filmy podľa skutočnej udalosti a Tom Hardy tu bol naozaj úžasný. Výborný herecký výkon. ()

Frajer42

Spoilery! Jedna z nejlepších Hardyho rolí. Začínám věřit, že je Hardy v hloubi duše psychopat. Jinak by se mu nepodařilo takovým způsobem ponořit a splynout s touto neskutečně zajímavou rolí psychopatického násilníka, které se odevzdal celým svým tělem. A vzhledem k tomu, jakým způsobem ho Hardy ztvárnil, zapříčinil i další z mnoha glorifikací člověka, který si glorifikaci nezasluhuje. Michael Peterson působí jako člověk, který měl touhu stát se slavným, ale nedisponoval žádným talentem. Jeho sláva ovšem pravděpodobně nikdy neopustila zdi vězení, či minimálně hranice území Velké Británie, neboť jsem o až doteď neslyšel. Velmi se mi líbila audiovizuální stránka filmu, která čněla vysoko nad tou obsahovou. Líbilo se mi, jak naturalistický film dovedl být. Při Petersonově cestě vězením, blázincem (nejlepší pasáž) a životem, měl divák možnost zahlédnout a vychutnat si velice stylizovanou, ale přitom nezkreslenou realitu. Někdy toho měl divák, respektive divačka, možnost zahlédnout až moc. Docela mě zaskočilo, jak malé háďátko Hardy má. V jeho lesíku Řáholci jej nebylo skoro možné ani zahlédnout. Dost zajímavý a odvážný počin. Škoda, že snímek nasadil tak obrovské tempo a v závěru znatelně lapal po dechu. První polovina byla 5hvězdičková. Viděno v rámci Společné výzvy s Lucinkou. Film nám vybrala uživatelka harfuska. ()

Kudly4

Musím bohužel souhlasit s většinou. Hardy naprosto EXCELENTNÍ !!! Vše ostatní je jen průměr, typický britský průměr. Škoda. ()

boshke odpad!

Hrozné, příšerné, otřesné. Naprosto nechápu, čím si taková kreatura zasloužila vlastní film. Už ani nevím, o čem to bylo. Počkat, vím... O hovně... 0% ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn