Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

xxmartinxx

Přestylizovaný biografický film o psychopatickém idiotovi... tak co čekat? Tvůrci se navíc snažili, aby výsledek ve všech ohledech vypadal "jinak". Nejspíš pochopím lidi, kteří o něm řeknou, že je geniální, stejně jako ty, kteří řeknou, že je to slátanina. Já osobně si nemůžu vybrat. ()

Skejpr

Neuvěřitelná věc, silně stylizovaná (a manipulující skrze pokřivenou optiku ústřední postavy) a využívající symboliky i velmi cynického humoru. Hardy je impozantní... ()

Traffic

Skutečně pozoruhodný film, jehož podoba se zcela podřizuje titulní postavě. Oproti Refnově trilogii povídek z kodaňského podsvětí sice zůstává fascinace kriminálníky a buřiči z okraje společnosti, ale rádoby realistickou, spíše pozorovatelskou metodu střídá absolutní stylizace. Rozporuplný Bronsonův charakter, v němž se misí jakási šílená a perverzní forma umění s násilností a primitivismem, se nám představuje jednak skrze samotného Hardyho jakožto excentrického vypravěče (napůl šašek, napůl macho), ale také skrze výstřední kompozice scén podbarvené převážně vážnou hudbou, která svojí neadekvátností posiluje komediální a ironický rozměr filmu. Přímo delikátní je, že ačkoli Bronson vlastně řídí celý film a naplňuje se mu tak jeho touha "být slavný", téhle snaze se Refn zároveň tak trochu vysmívá, když svého vězně v roli baviče a vypravěče doslova staví na jeviště před publikum, které, jak se zdá, Bronsona obdivuje neupřímně, je spíš nastrčené a reagující jaksi "povinně". Vypadá to, že ti lidi tam přišli pod pohrůžkou, že jim jinak bude zmasakrován ksicht. Koneckonců, jako rukojmí se při sledování můžeme cítit i my sami, diváci. ()

gudaulin

Bronson představuje alternativní úlet z oblasti mainstreamu do vod produkce určené především menšinovému festivalovému publiku. Silně přestylizovaný, prakticky bezdějový, ale slušně zábavný a poctivě odehraný, navíc se zajímavým Tomem Hardym v hlavní roli, který se v postavě násilnického pošuka vyloženě vyžíval. Nechtěl bych s Petersonem alias Bronsonem žít v jednom městě, tím spíš mě děsí představa, že bychom měli sdílet byt v jednom činžáku, ale na filmovém plátně jeho zuřivé výlevy a maniakální nápady můžou u diváka vzbudit úsměv. Neodvažoval bych se ale Bronsona komukoliv doporučovat, na to je příliš - možná ani ne kontroverzní, jako spíš ujetý, výstřední, bláznivý, zkrátka obtížně zařaditelný originál. Je tam cítit inspirace montypythonovským smyslem pro mystifikaci a absurditu a, jak už napsal můj oblíbený uživatel Radek99, je i ovlivněný tradicí britské sociální komedie. Je to filmík, který určitě nijak nezasáhne do filmových dějin, ale pro zpestření mainstreamové filmové produkce má všechny předpoklady. Celkový dojem: 60 %. ()

choze

BRONSONA jsem si dal v dvojprogramu s DRSŇÁKEM CHOPPEREM, který téhle takřka nekoukatelné excentrické onanii mocně natrhává knír. A takový to mělo sympatický trajler. Hvězdičku za zábavně přehrávajícího Toma Hardyho. ()

Gilmour93

Asociální psychopat, touha být slavným a krvavá poezie v pěstích. It´s a sin..? Tom Hardy, jakožto britský Frajer Luke, co velký mozek má malý a malý nemá, předvádí především barvou hlasu neskutečnou one-animal show (podobně živočišný výkon jsem naposledy viděl jen u M.Rookera v Henry: Portrét masového vraha) a opatřil postavu Mickeyho Petersona takovým charismatem, o kterém se tomu skutečnému, co teď sedí v lochu, může nejspíše jenom zdát. To je kouzlo filmu! Refn nikoho neobhajuje, ani neodsuzuje a po Valhalla Rising na mě znovu zapůsobil tím, jak prakticky bez scénáře dokáže člověka protáhnout blánou obsahového prázdna do vagíny magické filmové formy. ()

Psema

Asi vyrazím do ulic a seřežu pár lidí. A až mě zavřou, tak budu bít bachaře. A tak pořád dokola, dokud o mně nenatočí film... Ne, vážně nechápu, co by mě mělo na Bronsonovi bavit. Vyprázdněný bizarní životopis s výborným Hardym, který se ovšem nemá absolutně o co opřít. Po intoxikaci ve Varech pravděpodobně vzrůšo, v Práglu za střízliva dost velká nuda. ()

genetique

Veľmi atypická životná dráma, nakrútená tým najosobitejším štýlom. Na mňa veľmi zapôsobila pôsobivá kamera, a hlavne jedinečne iný výber hudobnej zložky filmu. Príbeh nemá súvislejšie miesto, v ktorom by sa dejová línia spamätala do celistvého celku, príbeh je roztrhaný, je v ňom množstvo zaujímavých vsuviek a rozmanitých doplnkov, ktorými režisér šikovne zapĺňa prázdne miesta v príbehu, ktorý ani nie je príbehom. Biografické rozprávanie o živote človeka akým je Charlie Bronson je naozaj len pre silnejšie povahy. Dánsky režisér dostal do rúk naozaj nebezpečný materiál, neľahký na spracovanie, no dokázal, že sa nenechá skrotiť do rutinných štandárd a s osobitým štýlom svojich filmov pôjde naďalej proti prúdu. Skvelý výkon zo seba dokázal vybičovať aj Tom Hardy, vďaka ktorému sa na film dalo pozerať aj po hereckej stránke. 80%. ()

TheRaven

Napoprvé 1*, napodruhé, 3*, napotřetí za 5* a už to tak zůstalo. Každý v sobě máme kousek Bronsona, ale většinou je lepší držet ho zkrátka. ()

Arachneuss

Jedu si udělat jméno. - A jak ? - Zabiju Královnu. Bronson se zasekl někde na půli cesty. Očekával jsem více brutality, více vtipů a ještě větší dávku šílenosti. Místo toho jsem obdržel pouze balení nevyvážené kvality s brilantním Tomem Hardym. ()

akisha

Nepřijdu s ničím novým, když tu napíšu, že Bronson je film totálně podřízený herecké exhibici Toma Hardyho. Jinými slovy: je to film, kde Tom Hardy 92 minut dělá neuvěřitelnej bordel. Nemá to ani žádnej děj. Nechápu ani smysl toho všeho, nejvíc mi sedí myšlenka, že Refn využil psychopata Bronsona, aby mohl popustit uzdu svojí fantazie a naházet do filmu množství svojí vlastní mírně abstraktní poetiky - k čemuž je postava Bronsona vděčným tématem - aniž ho nějak dvakrát zajímalo, jestli to celý má příběh a směr. Drama bych sem nepletla. To mizivý množství scén, co mohlo vyprodukovat drama, je hozeno do těžce komediální polohy. Bronson sám je totální pošuk, ale je pravda, že na jeho absolutním zapálení pro rvačky je něco skoro až sympatickýho. Asi jako jeden pes, kterýho znám, co tak nenávidí lidi, že se vždycky snaží překousat plaňky u plotu, aby je mohl zardousit. Chudák... Komu film doporučit...? Fandům Refna jistě, fandům Hardyho jistojistě, protože ten tam řádí jako černá ruka. V posledních scénách téměř doslova. Pak možná ještě těm, který baví koukat, jak někdo hodinu a půl mlátí lidi. Ale byla to sranda. A vypíchnu ještě soundtrack - ať už jde o klasiku nebo Pet Shop Boys, hudba je tu boží a pomáhá vytvořit tu zvláštně ujetou atmosféru. Refn prostě má něco na srdci, někdy se mu to podaří sdělit jasněji a jindy ne. Ale fandím mu! ()

troufalka

Podobnost tématu s Mechanickým pomerančem. Že jsem se zbláznila? O nikolivěk! Jde tu o NÁSILÍ, odehrává se to v ANGLII, je to za doprovodu vážné hudby, objevuje se tu BEZRADNOST jak si s násilníkem poradit, aleternativní metody (sedativa či speciálně vyvinutý prostředek na vyhubení násilí), oboje se jeví jako NEÚČINNÉ, oba jsou JEDINÁČCI, mají slušné RODIČE, kteří samozřejmě za nic nemohou, oba skončí vve VĚZENÍ a na obou je v rámci vymícení náslilí pácháno NÁSILÍ. Filmy pojednávají o násilí pro mne představují vždy problém. Nastíní, jak násilí vzniká, ale mnohem více ukazují to, jak je společnost proti násilí bezmocná a nedokáže ho eliminovat. I když hodnotím poměrně nízko, noc to nemění na skutečnosti, že Tom Hardy byl neskutečný, přijal velkou výzvu a popral se s ní obdivuhodně. ()

JANARYBA

Zajímavý námět jako hrom, moc mi tady nevyhovovaly četné umělecké vsuvky, jak Bronson vypráví o svém životě na divadelním jevišti, ale stejně jsem se neubránila a byl mi, přes všechnu tu hrůzu, co dělal, něčím sympatický (asi má na tom výhradní zásluhu jeho představitel Tom Hardy). ()

Spooner

Tom Hardy podává obdivuhodný výkon a jeho Bronsona (či toho skutečnýho) bych na ulici fakt potkat nechtěl, ale jenom výbornej výkon film neudělá. Film je totiž prakticky složenej jenom z nesouvisejících scén, ve kterých Bronson dává někomu pohubě nebo dělá nějaký jiný kraviny. A celý to prostě nedrží moc pohromadě, i když některý scény jsou vážně povedený a jsou fakt dobře sestříhaný s hudbou. Navíc místy je tempo dost pomalý a na krátkou stopáž jsem se dost často nudil a jednou jsem málem i usnul. Což není pro film, který je některými považován za nový Mechanický pomeranč (wtf?) dobře. 50% ()

petero

Refn po úspešnej dánskej gangsterskej trilógii Pusher opäť prichádza tentoraz však so skutočným príbehom do spoločnosti sa nezaraditeľného vypatlanca, ktorý má význam jedine vo zviditeľnení predstaviteľa ústredného antihrdinu. ()

Davies182

Jedno slovo: nuda. Oceňuji uměleckou stránku filmu, stejně tak jako ohromnou spoustu skrytých podtextů a nápadů, kterými devadesátiminutový snímek oplývá. Bronson je takovým tím filmem, na který by se bez problémů mohla podívat celá rodina, a nikdo pak neodejde z promítání zklamaný. Několik zmatených a nečitelných výrazů se najde - o tom žádná - ale řemeslná stránka a celkové vyznění je na jedničku. On je to totiž spíše takový věrně zachycený dokument, nežli film: tak dobrým hercem Hardy je. A tak i když nad nadšením převládá zmatení, stejně je hodnocení mírně nadprůměrné... ()

gogo76

"Namasti mi chrbát i stehná. Teraz niečo zažiješ..." Tom Hardy touto úlohou nadobro prerazil medzi hereckú elitu. Rola nenapraviteľného bitkára mu sadla dokonale, problém je, že režisér jeho obetavosť a drinu využil len z časti. Film je zaujímavý v malých celkoch, scénach, ale ako taký postráda celistvosť a detailnejší rozbor jeho postavy. Sme svedkami niekoľkých bitiek, ale jeho dospievaniu režisér venoval sotva 2-3 minúty. Ja som Ch. Bronson! , tu ma máte, ale ako sa sem dostal, ako sa formoval, kde nastal zlom, kde "udelali soudruzi z NDR chybu" to sa nedozvieme. Režisér sa rozhodol hrať na umelca a to bola veľká chyba. Tom Hardy a Tom Hardy. Viac nahý ako oblečený. Film len o ňom a bez cenzúry. 60%. ()

FlyBoy

Tom Hardy (super výkon) ako neskrotný a večne neposlušný Charlie "ZJEB" Bronson sa s publikom delí a retrospektívne popisuje svoj prostoreký život naprieč rozmanitému reťazcu lochov a blázincov. Pasia z hromadných bitiek, škrtenie, kopanie, direkt sem, direkt tam. Snaha o zmenu? Áno je, no dá sa len tak zabudnúť na svoju obľúbenú vazelínu? :-) Anglická biografia tohoto naničhodníka občas prestrelí, zbytočne vytyčuje štádium psychopat/umelec, ale nepochybne sa jedná o atypickú so zvučnými tónmi ("Digital Versicolor" od Glass Candy si púšťam pravidelne) prikrytú šialenosť, pri ktorej som na hodinky ani nemrkol. ()

Xmilden

My Name is Charles Bronson ... a hned potom následuje galapředstavení Toma Hardyho pod taktovkou geniálního Nicolase Winding Refna. Jednu scénku už nikdy z hlavy nevymažu: Get over the motherfucking bed now and rub me here you slag! Go on rub it in. That's right we ain't got all day. Rub it right down my back. Go on, down my back and my legs! Back o' my legs, my ass, my ass cheeks. On my ass. Not in my ass you fucking homo! Dammit! Kdepak to co s autobiografickým snímkem provedli Hardy s Refnem, to se jen tak nevidí. Ukázkově šílené a hypnotické zároveň. 75% PS: http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Salvador ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn